Struktury Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu zostały rozwiązane w piątek przez zarząd partii. Komisarzem tamtejszej PO został były wiceminister skarbu, obecnie poseł Zdzisław Gawlik - poinformował wiceszef partii Tomasz Siemoniak. Zadaniem Gawlika będzie odbudowa pozycji Platformy na Podkarpaciu.
Poprzednio Platformą na Podkarpaciu kierował samorządowiec i były poseł Krzysztof Kłak. On też, podobnie jak wszyscy podkarpaccy posłowie Platformy i europosłanka Elżbieta Łukacijewska, został zastępcami Gawlika.
"To nie efekt konfliktu"
Szef Biura Krajowego PO Piotr Borys zapewnił, że decyzja zarządu nie jest efektem konfliktu wewnętrznego. Jej celem - jak tłumaczył - jest odbudowa i wzmocnienie struktur Platformy Obywatelskiej w tym regionie, zwłaszcza w kontekście przyszłorocznych wyborów samorządowych.
- Podkarpacie jest trudnym dla nas regionem. Tam w Sejmiku rządzi PiS. Szukamy więc takiej formuły przebudowania regionu, która pozwoli nam w przyszłości wygrać z Prawem i Sprawiedliwością - wyjaśniał Borys.
Przypomniał też, że Platforma chce współpracować ze związanym niegdyś z SLD prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem, a także innymi środowiskami opozycyjnymi wobec PiS - Nowoczesną, Komitetem Obrony Demokracji oraz ruchami miejskimi.
Pod koniec kwietnia szef PO Grzegorz Schetyna odwiedził Podkarpacie wraz z ponad 60 posłami Platformy, którzy następnie odbyli spotkania z mieszkańcami kilkunastu miast tego regionu. W Rzeszowie lider PO zapowiedział walkę o obronę niezależności samorządu terytorialnego i starania o budowę wspólnych list wyborczych opozycji przed wyborami samorządowymi w 2018 roku.
Najgorszy wynik w Podkarpaciu
Podkarpacie to region, w którym Platforma zanotowała najgorszy wynik w wyborach parlamentarnych przed dwoma laty (około 13 procent przy 24 procentach w kraju).
Zdzisław Gawlik ma pozostać komisarzem PO na Podkarpaciu do wyborów wewnętrznych w partii, które odbędą się prawdopodobnie późną jesienią tego roku. Wówczas upływa 4-letnia kadencja obecnych władz PO wszystkich szczebli, poza przewodniczącym.
Jesienią mają został wybrane nowe władze - od kół, powiatów i województw po skład Rady Krajowej. Rada wyłoni następnie sekretarza generalnego i wiceprzewodniczących ugrupowania. Nie będzie natomiast wyborów przewodniczącego Platformy, ponieważ kadencja Grzegorza Schetyny rozpoczęła się na początku zeszłego roku.
Autor: kb//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24