Podjąłem decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim - powiedział na konferencji prasowej minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak.
Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na środowej konferencji prasowej, że w związku z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej do Kaliningradu zdecydował o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim "poprzez uszczelnienie jej".
- W związku z tym już dziś rozpoczną się prace podjęte przez saperów Wojska Polskiego w sprawie zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim - poinformował Błaszczak. Jak dodał, decyzja, że będzie to robić właśnie MON, zapadła podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych Rady Ministrów.
- Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce. Dziś rozpoczynają się prace. Tymczasowa zapora będzie się składała z trzech rzędów drutu ostrzowego o szerokości trzech metrów i wysokości 2,5 metra - mówił na środowej konferencji prasowej szef MON Mariusz Błaszczak. - Od polskiej strony będzie także postawione ogrodzenie, które ochroni zwierzęta - powiedział Błaszczak.
Jak dodał, "równolegle prowadzone będą prace związane z założeniem perymetrii, czyli urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy z obwodem kaliningradzkim". - Nie czekając na ten proces, podjęliśmy decyzję o tym, żeby tymczasowa zapora powstała - zaznaczył.
Andrzej Duda "popiera inicjatywy, które prowadzą do zwiększenia bezpieczeństwa"
O zapowiedź budowy zapory zapytany został w środę szefa Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. - Pan prezydent regularnie spotyka się z ministrem Błaszczakiem, konsultuje się z nim w najważniejszych sprawach i na pewno ta inwestycja, to przedsięwzięcie było i będzie konsultowane z panem prezydentem i jego przedstawicielami - powiedział PAP prezydencki minister.
Dopytywany, jakie jest zdanie prezydenta w tej sprawie, Szrot odparł, że Andrzej Duda "popiera wszystkie inicjatywy, które prowadzą do zwiększenia bezpieczeństwa Polski i jej obywateli".
Pytany, czy z kierunku obwodu kaliningradzkiego można się spodziewać ataku hybrydowego i sytuacji na kształt tej, która miała miejsce na granicy polsko-białoruskiej, minister odparł, że "zwiększenie ruchu samolotowego między Kaliningradem a państwami Bliskiego Wschodu, stolicami tego regionu powoduje, że trzeba się nad tym ryzykiem zastanowić".
Przedstawicielka Straży Granicznej: zapora powstaje na naszą prośbę
Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej przekazała, że zapora tymczasowa na granicy z Rosją powstanie na prośbę SG. Funkcjonariuszka zaznaczyła, że w tej chwili na polsko-rosyjskiej granicy jest spokojnie i stabilnie.
- W ubiegłym miesiącu nie było żadnego nielegalnego przekroczenia tej granicy. Nie skierowaliśmy tam dodatkowych sił i środków ponieważ nie ma takiej potrzeby. Patrole odbywają się tak jak dotychczas - powiedziała.
Szczepańska zaznaczyła, że formacja nadal koncentruje się na granicy z Białorusią i monitoruje sytuację. - Wojna hybrydowa na granicy z Białorusią trwa. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz - powiedziała funkcjonariuszka SG.
Zapora na granicy z Białorusią
Stała zapora stalowa stanęła już wcześniej na granicy z Białorusią, przez którą od połowy zeszłego roku próbują przedostawać się migranci. Trwa instalacja zapory elektronicznej. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik informował w ostatnich dniach, że pierwszy 35-kilometrowy odcinek zapory elektronicznej będzie oddany do użytku po 11 listopada, a cała ma być gotowa i oddana do użytku do końca listopada.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24