Prokuratura, by wyjaśnić śmierć Andrzeja Leppera, zamówiła jego portret psychologiczny. Do końca lipca sporządzi go psycholog kliniczny z listy biegłych - pisze "Rzeczpospolita".
Portrety psychologiczne w śledztwach dotyczących samobójstw to - jak podkreśla "Rz" - rzadkość, bo zazwyczaj sporządza się je w przypadku osób podejrzanych na przykład o zabójstwa.
Dlaczego więc śledczy się na to zdecydowali? - Chodzi o ocenę stanu psychicznego Andrzeja Leppera przed śmiercią, zbadanie, czy miał skłonności samobójcze, ustalenie możliwych motywów targnięcia się na życie i tego, czy jakieś osoby lub zdarzenia mogły mieć wpływ na jego decyzję - wyjaśnia Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Optymista czy pesymista
Według prof. Brunona Hołysta, kryminologa, portret psychologiczny Leppera będzie pomocny w wyjaśnieniu przyczyn jego śmierci. - Biegły określi, czy Lepper miał predyspozycje do popełnienia samobójstwa, myśli samobójcze, tendencje do depresji. Sprawdzi, czy był optymistą, pesymistą, jaki miał stosunek do życia i jak w nim funkcjonował - wyjaśnia prof. Hołys.
Jak się przygotowuje portret? Biegły bada wszystko: sytuację życiową, majątkową, karierę zawodową, sprawdza, czy człowiek miał kłopoty zdrowotne. - Nieuleczalna choroba często jest przyczyną samobójstw - zaznacza prof. Hołyst.
Przygotowując portret Leppera, biegły oprze się głównie na materiałach ze śledztwa. Wywiadu z rodziną, choć to jest praktykowane, raczej nie będzie przeprowadzał.
Śledczy badają śmierć szefa Samoobrony od blisko roku.
5 sierpnia 2011 r. znalazł go powieszonego na worku bokserskim w siedzibie partii w Warszawie zięć.
Autor: MAC / Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: TVN24