Minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała w środę, że w kwietniu przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli. Dodała, że trwają prace nad uporządkowaniem statusu zawodowego pracowników oświaty. Zapowiedziała też szkolenia z nowych podstaw programowych dla nauczycieli "wrażliwych roczników".
Premier Beata Szydło w środę w ramach przeglądu resortów spotkała się z minister edukacji.
Szefowa MEN Anna Zalewska powiedziała, że zespół składający się m.in. ze wszystkich związków zawodowych, samorządowców i przedstawicieli resortu od dwóch miesięcy pracuje nad statusem zawodowym pracowników oświaty.
- Chcemy ten system uporządkować, a jednocześnie chcemy wskazać drogę do kolejnych podwyżek. Chcielibyśmy wskazać te podwyżki od 2018 r. - poinformowała szefowa MEN.
Dodała, że od lutego wspólnie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem "rozpocznie pracę, by pod koniec czerwca pokazać budowę systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli".
Ustawa o finansowaniu oświaty
Minister Anna Zalewska zapowiedziała również, że w 2017 roku zostanie przygotowana ustawa o finansowaniu oświaty, która zróżnicuje subwencję oświatową na szkolnictwo zawodowe.
- Razem z premierem Morawieckim będziemy pracować nad stworzeniem funduszu rozwoju edukacji zawodowej - powiedziała Zalewska na konferencji prasowej.
- Pokażemy, że subwencja oświatowa na szkolnictwo zawodowe powinna być zróżnicowana i uzależniona od zawodu, który ma szansę na rynku - powiedziała Zalewska.
Jak dodała, od 3 lutego rozpocznie się analiza subwencji oświatowej. - Subwencja oświatowa nie przystaje do polityki oświatowej rządu. Nie przystaje do XXI wieku - stwierdziła.
Nowe podstawy programowe
Na konferencji prasowej poinformowała także, że do końca czerwca wszyscy nauczyciele tzw. wrażliwych roczników, czyli klas I, IV i VII zostaną przeszkoleni z nowych podstaw programowych. Szkolenia przeprowadzi Ośrodek Rozwoju Edukacji.
- Mamy gotowe, nowoczesne podstawy programowe - podkreśliła minister, dodając, że zakładają one m.in. wprowadzenie w klasach I-III podstaw programowania i nauki gry w szachy jako wsparcie w nauczaniu matematyki.
Zalewska przypomniała, że zupełnie nowe podręczniki pojawią się w klasach: I, IV i VII. - Wszystkie pozostałe pozostają bez zmian - powiedziała minister. Stąd też szkolenia obejmą właśnie nauczycieli pracujących w tych klasach.
- Wszystkie podręczniki będą darmowe, dotacja została utrzymana dla wszystkich roczników - przypomniała jednocześnie minister.
Przegląd resortów
Premier Beata Szydło w połowie ubiegłego tygodnia rozpoczęła przegląd resortów, którego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.
W ramach przeglądu ministerstw w zeszłym tygodniu Szydło spotkała się z szefami resortów: obrony narodowej Antonim Macierewiczem, spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem, rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, zdrowia Konstantym Radziwiłłem, sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.
W poniedziałek szefowa rządu rozmawiała z wicepremierem oraz ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim oraz z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, który zajmuje się także kwestiami spółek skarbu państwa, a we wtorek - z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.
W środę premier Beata Szydło spotkała się z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską i ministrem sportu Witoldem Bańką.
Autor: kb/kib / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24