Zakończył się prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej"

Aktualizacja:
[object Object]
Ewa Kopacz, Anna Komorowska i Bronisław Komorowski w czasie obchodów z okazji Święta Niepodległości tvn24
wideo 2/21

- Marzenie, by razem świętować trafiło dzisiaj do wielu osób - mówił przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na zakończenie marszu "Razem dla Niepodległej" prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że marsz będzie organizowany co roku, i że co roku każdego będzie do niego zapraszać.

15:50

Marsz "Razem dla Niepodległej" się zakończył. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na relację z Marszu Niepodległości na TVNWARSZAWA.PL

15:45

Prezydent: marzenie, by razem świętować trafiło dzisiaj do wielu osób

15:43

- To od nas zależy, czy następne pokolenia zechcą sięgnąć głębiej po zasługi dziadów i pradziadów - powiedział prezydent.

15:42

Prezydent Komorowski: pozostaje mi podziękować z całego serca, tym, którzy chcieli w porywach własnego serca maszerować "Razem dla Niepodległej"

15:36

Marsz "Razem dla Niepodległej" organizowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego dotarł do pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

15:29

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po polsku na Twitterze

Broniąc niepodległości Ukrainy - chronimy і niepodległość Polska. Za wolność naszą i waszą! pic.twitter.com/ScLkY4UzMp— Петро Порошенко (@poroshenko) November 11, 2014

15:25

Uczestnicy Marszu Niepodległości 2014 organizowanego przez środowiska narodowe

Uczestnicy Marszu Niepodległości 2014, organizowanego przez środowiska narodowePAP/Rafał Guz
15:24

Z ronda Dmowskiego wyruszył Marsz Niepodległości. CZYTAJ TEŻ NA TVNWARSZAWA.PL W tym roku trasa manifestacji przebiega inaczej niż w latach ubiegłych. Marsz nie pójdzie ul. Marszałkowską do placu Konstytucji, tylko Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na praski brzeg Wisły. Zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego i przy kamieniu upamiętniającym dom, w którym urodził się Roman Dmowski. Marsz ominie miejsca, w których poprzednich latach doszło do incydentów. W 2013 r., w trakcie marszu narodowców podpalono kabinę wartowniczą na tyłach rosyjskiej ambasady - przy ul. Spacerowej; wrzucano też kamienie i race na teren placówki. Mimo, że trasa nie wiedzie tamtędy, policja w poniedziałek wieczorem ogrodziła teren ambasady metalowymi barierkami.

15:19

Prezydencki marsz zatrzymał się przy pomniku Romana Dmowskiego

15:11

Kolorowe parady odbywają się dziś w całej Polsce

15:01

Marsz dotarł przed Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Wieńce składali tam, oprócz Kopacz i Tuska, także inni premierzy III RP: Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Jan Krzysztof Bielecki i Waldemar Pawlak. Przed tym pomnikiem odśpiewano "Pieśń rycerską".

14:53

Utrudnienia w Warszawie: ruch samochodowy na Marszałkowskiej i w Al. Jerozolimskich został zablokowany. Zamknięta dla ruchu także jest ul. Emilii Plater.

14:52

Jeszcze Polska nie zginęła ... #Polska #ŚwiętoNiepodległości #dziękujemy #pamiętamy pic.twitter.com/B9kcjY3DQr— Maria Mark (@MMarkMM71) November 11, 2014

14:50
Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa
Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosatvn24
14:46

Prezydent Bronisław Komorowski oraz liderzy PSL złożyli we wtorek wieńce przed pomnikiem Wincentego Witosa - przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera II RP. Uczestnicy marszu "Razem dla Niepodległej" odśpiewali "Rotę". Chwilę wcześniej prezydencki marsz zatrzymał się przy Skwerze Wolnego Słowa przy ulicy Mysiej, w pobliżu gmachu dawnej cenzury. Prezydent podkreślił tam, że Skwer i znajdujący się na nim Memoriał Wolnego Słowa upamiętnia drukarzy, kolporterów i redaktorów, którzy wydawali tysiące tytułów w antykomunistycznym podziemiu i uczestniczyli w upowszechnianiu wolnego słowa. - Wszyscy wiemy, że na początku było słowo, to było wolne słowo i dzięki temu Polska dziś jest wolna - oświadczył Komorowski. Z Placu Trzech Krzyży, gdzie znajduje się pomnik Witosa, marsz ruszył Alejami Ujazdowskimi w stronę pomnika Stefana Roweckiego "Grota". Wcześniej prezydent, wraz z biskupem polowym Józefem Guzdkiem i metropolitą warszawskim, kard. Kazimierzem Nyczem złożyli wieniec pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

14:32

Mieszkańcy Warszawy obserwują przejście marszu "Razem dla Niepodległej"

Mieszkańcy Warszawy obserwują przejście marszu "Razem dla Niepodległej"PAP/Radek Pietruszka
14:30
14:28

Kazanie Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka

Kazanie Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka
Kazanie Prymasa Polski abp. Wojciecha Polakatvn24
14:25

Marsz "Razem dla Niepodległej" jest już na półmetku. Jego atrakcją jest wyremontowany zabytkowy czołg Renault FT 17, służył on w polskim wojsku, biorąc m.in. udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Został odnaleziony w ubiegłym roku w Afganistanie. Ponadto uczestnikom marszu towarzyszy odrestaurowany Cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla marszałka Józefa Piłsudskiego.

14:22

Dziś obchodzimy #ŚwietoNiepodległości! Happy #PolishIndependenceDay! #pafdc #MyPolska #PL101525 #11listopada #poland pic.twitter.com/SmBakHUQxR— Polish American Folk (@pafdc) November 11, 2014

14:22

Jedną z atrakcji, jakie przygotowano na Święto Niepodległości jest możliwość zwiedzenia gmachu MEN - pierwszej zbudowanej od podstaw siedziby ministerialnej w II Rzeczypospolitej, która w stanie niemal nienaruszonym przetrwała II wojnę światową. Wszyscy, którzy odwiedzają siedzibę ministerstwa zachęcani są do robienia kotylionów w barwach narodowych. Mogą też na dziedzińcu gmachu obejrzeć filmy archiwalne.

14:15

Utrudnienia w Warszawie: Wyłączony zostaje ruch tramwajów na ul. Marszałkowskiej oraz w rejonie ronda Dmowskiego.

14:11
Prezydent Bronisław Komorowski wita się z uczestnikami Marszu "Razem dla Niepodległej"PAP/Paweł Supernak
14:02

Za godzinę w Warszawie rozpocznie się inny marsz - Marsz Niepodległości. Wystartuje z ronda Romana Dmowskiego o godzinie 15. Organizatorzy marszu pod hasłem "Armia patriotów" w zgłoszeniu podali, że zgromadzenie będzie liczyło 50 tys. osób.

13:59

Zdjęcia z Biegu Niepodległości. Macie własne? Wyślijcie je na Kontakt24: kontakt24@tvn.pl

XXVI Bieg Niepodległości w Warszawie #ŚwietoNiepodległości pic.twitter.com/OH2c5N988k— Polska Zbrojna (@Polska_Zbrojna) November 11, 2014

13:50

W Krakowie w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta msza święta. - Rzeczą kaznodziei, a tym bardziej biskupa, nie jest agitacja wyborcza. Trzeba uszanować mądrość i wolność wyborców - mówił kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił także, że dar wolności, którym obecnie cieszą się Polacy, nie jest dany raz na zawsze.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Krakowie
Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Krakowietvn24
13:45

Pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu to pierwszy przystanek na trasie marszu "Razem dla Niepodległej". Przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia odśpiewano pieśń "Boże Coś Polskę". Odmówiono także modlitwę "Ojcze nasz" za pomyślność ojczyzny.

13:34
Rozpoczął się trzeci marsz "Razem dla Niepodległej"
Rozpoczął się trzeci marsz "Razem dla Niepodległej"tvn24
13:31

Bronisław Komorowski przemawia przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego

13:29

Po godz. 13 z pl. Piłsudskiego wyruszył trzeci marsz "Razem dla Niepodległej" organizowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji Święta Niepodległości. Poza prezydentem w marszu uczestniczą m.in. marszałkowie Sejmu Radosław Sikorski i Senatu Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz i niektórzy ministrowie, m.in. szef MON Tomasz Siemoniak. Podobnie jak w latach poprzednich trasa marszu wiedzie przez Trakt Królewski, szlakiem pomników bohaterów narodowych, zasłużonych dla niepodległości. Uczestnicy będą szli ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Marsz zakończy się ok. godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. W tym roku prezydencki marsz jest okazją do świętowania niepodległości odzyskanej w 1918 roku, ale także do uczczenia 25-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

13:12
13:09

Polska i Litwa skutecznie chronią wspólnych interesów w regionie - napisała w liście gratulacyjnym z okazji Święta Niepodległości litewska prezydent Dalia Grybauskaite. W swoim liście Grybauskaite podkreśliła, że współpracując w ramach Unii Europejskiej i NATO "nasze kraje skutecznie chronią wspólnych interesów w regionie i stawiają czoło wyzwaniom, które stają przed naszymi narodami i całą Europą" - podaje agencja BNS. Zgodnie z wieloletnią tradycją przywódcy Litwy uczestniczyli w Warszawie 11 listopada w obchodach Święta Niepodległości, a polski przywódca przyjeżdżał do Wilna 16 lutego na Dzień Niepodległości Litwy. Jednak w tym roku prezydent Dalia Grybauskaite nie bierze udziału w obchodach w Warszawie. Prezydenci Polski i Litwy mają spotkać się na początku grudnia. Po raz pierwszy prezydent Grybauskaite tradycję złamała w roku 2012. Nieprzybycie do Warszawy uzasadniła wówczas "niecierpiącymi zwłoki kwestiami związanymi z polityką wewnętrzną". Obserwatorzy uznali to za oznakę pogarszających się stosunków polsko-litewskich. Tym razem Urząd Prezydenta Litwy nie komentował nieobecności Grybauskaite w Warszawie 11 listopada.

13:02

12:59

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE: trwają przygotowania do marszu "Razem dla Niepodległej". Marsz na trasie: pl. Piłsudskiego - Królewska- Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat - pl. Trzech Krzyży - Al. Ujazdowskie. Ruch kołowy na trasie marszu oraz na ulicach poprzecznych został wyłączony.

12:54

Trwa uroczyste składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Uroczyste składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Uroczyste składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza tvn24
12:50

Całe przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

Całe przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego
Całe przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiegotvn24
12:45

- Zapraszam, byśmy razem szli, razem działali. Razem dla Niepodległej - zakończył przemówienie Bronisław Komorowski

"Nie wykluczamy nikogo. Nie chcemy maszerować i świętować przeciwko innym"
"Nie wykluczamy nikogo. Nie chcemy maszerować i świętować przeciwko innym"tvn24
12:41

Bronisław Komorowski wymienił cztery elementy "wzoru na niepodległość Polski". Są to: rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania ze światem Zachodu

"Patrzymy w przyszłość, by dostrzec wyzwania  dla nas oraz dla przyszłych pokoleń"
"Patrzymy w przyszłość, by dostrzec wyzwania dla nas oraz dla przyszłych pokoleń"tvn24
12:35

- W tym miejscu, gdzie tyle razy byliśmy razem, warto przypomnieć, że wiele razy przegrywaliśmy w historii. Zwyciężaliśmy wtedy, gdy byliśmy razem - podkreślił Komorowski.

- Zapraszamy wszystkim, którym gra w sercu niepodległa Polska. Nie maszerujemy przeciw komuś - powiedział prezydent o marszu Razem dla Niepodległej.

12:33

Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Witam wszystkich w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Witam w tym miejscu, gdzie naturalną koleją rzeczą łączy nas wspólna pamięć. To właśnie tutaj gromadzimy się w najważniejszych chwilach polskiej historii. Gromadzimy się, by być razem - powiedział.

Jak dodał, na tym placu, Polacy gromadzą się w najważniejszych chwilach historii, po to, aby być razem. - Tutaj w Pałacu Saskim, w sztabie generalnym urzędował marszałek Piłsudski, na tym placu, w kolejne Święta Niepodległości, defilowali przed nim żołnierze polscy, dumni z wywalczonej wtedy wolności. Tutaj w kolumnadzie Pałacu Saskiego spoczął nieznany żołnierz, poległy w walce o niepodległość ojczyzny i chociaż Pałac Saski runął, gdy Polska znów utraciła wolność, to Grób Nieznanego Żołnierza przetrwał i nadal jest przed nim pełniona stała uroczysta warta polskich żołnierzy - zaznaczył prezydent. Przypomniał też, że na placu Piłsudskiego w 1979 roku, papież Jan Paweł II "wzywał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze tej ziemi".

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. "Gromadzimy się tutaj, by być razem"
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. "Gromadzimy się tutaj, by być razem"tvn24
12:28
"Mazurek Dąbrowskiego" na Pl. Piłsudskiego
"Mazurek Dąbrowskiego" na Pl. Piłsudskiego tvn24
12:20

21 salw honorowych ku pamięci poległych za wolność ojczyzny

Salwy honorowe z okazji Święta Niepodległości
Salwy honorowe z okazji Święta Niepodległości tvn24
12:14

Apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza tvn24
12:05

W głównych uroczystościach państwowych na Pl. Piłsudskiego biorą udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, były premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu Radosław Sikorski

11:58

11:52

11:51

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE: znaczne siły policji znajdują się w rejonie squatu przy ul. Skorupki, gdzie podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości doszło do rozróby. - Obszar pomiędzy ulicą Wilczą i Hożą wyłączony jest z ruchu. Nie można podejść bliżej budynku - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.

11:46

Pierwsi uczestnicy Biegu Niepodległości dotarli już na metę!

Zwyciężył Łukasz Parszczyński (KS Podlasie Białystok), czasem 30.03. Wśród kobiet triumfowała Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) - 33.15.

Parszczyński, który jest zawodowym żołnierzem, wygrał zdecydowanie. Drugi na mecie Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) był wolniejszy o 1.01 min. Na najniższym stopniu podium stanął Łotysz Reinis Hartmanis - 1.07 straty. Lewandowska natomiast o 28 s wyprzedziła Olgę Kalendarową-Ochal (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) i o 1.20 min Aleksandrę Lisowską (KS AZS UWM Olsztyn).

11:43

Pomnik Ignacego Daszyńskiego stanie u wylotu al. Szucha przy stołecznym pl. Na Rozdrożu - ogłosił szef SLD Leszek Miller. Jak dodał, warszawska Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w tej sprawie 30 października. Wcześniej Miller, wicemarszałek Sejmu z ramienia Sojuszu Jerzy Wenderlich oraz kandydat SLD Lewica Razem na prezydenta Warszawy Sebastian Wierzbicki złożyli kwiaty przed Bramą Straceń na Warszawskiej Cytadeli. - Nie ma bardziej symbolicznego miejsca dla polskiej niepodległości niż stok Cytadeli, gdzie było więzionych ponad 40 tys. polskich patriotów, kilkuset zostało straconych, w tym tacy wybitni przedstawiciele polskich ruchów społecznych i politycznych jak Stefan Okrzeja czy Romuald Traugutt - mówił Miller podczas briefingu pod kamieniem upamiętniającym wydarzenia z 19 V 1942 roku, kiedy żołnierze grupy Polscy Socjaliści dokonali zamachu na hitlerowskie kasyno gry mieszczące się w budynku stojącym dokładnie w tym samym miejscu - u wylotu al. Szucha na Plac na Rozdrożu.

11:42

11:41

11:38

Tak wyglądał początek Biegu Niepodległości. Uczestnicy odśpiewali przed startem hymn Polski:

"Mazurek Dąbrowskiego" na początek Biegu Niepodległości
"Mazurek Dąbrowskiego" na początek Biegu Niepodległości tvn24
11:30

Życzenia pokoju i dobrobytu przekazał Polakom na Twitterze prezydent Ukrainy Petro Poroszenko:

11:12

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE: na objazdach kursują linie 10, 13, 14, 15, 17, 20, 23, 26, 33, 37, 102, 105, 107, 109, 111, 119, 128, 175, 143, 157, 159, 160, 167, 171, 174, 178, 190, 227, 504, 512, 518, 520, 700.

11:04

O godzinie 11:11 wystartuje Bieg Niepodległości. Tak wyglądają ostatnie przygotowania:

Przygotowania do biegu
Przygotowania do biegu tvn24
10:57

Odznaczenia państwowe z okazji Święta Niepodległości za służbę państwu i społeczeństwu otrzymali we wtorek z rąk Bronisława Komorowskiego m.in.: ekonomistka, b. minister przemysłu Henryka Bochniarz, b. działacz Solidarności i b. europoseł PO Bogusław Sonik, aktor Jan Peszek oraz dziennikarze: Maciej Orłoś i Jacek Żakowski.

Jak mówił prezydent, 11 listopada "kojarzy się nam ze względu na uwarunkowania historycznej natury z trudną walką o przetrwanie, a potem walką o niepodległość ojczyzny". - W tym roku ten 11 listopada obchodzimy w ramach święta 25. rocznicy odzyskania ponownie wolności, zbudowania państwa demokratycznego, wolnego rynku, zbudowania państwa normalnego, integrującego się z całym światem zachodnim - zaznaczył prezydent.

Siłą rzeczy więc - dodał - tegorocznego 11 listopada obchodzimy więc trochę inaczej, "starając się podkreślić nie tylko zasługi z tytułu walki o wolność, ale zasługi z tytułu umacniania wolności, niepodległości we wszystkich aspektach życia narodowego, społecznego, we wszystkich obszarach działania na rzecz mocnej, dobrej, sprawiedliwej ojczyzny". - Chciałem więc serdecznie podziękować za to, że ja mogłem w imieniu ojczyzny, odznaczając państwa, podziękować za zasługi bardzo różne - i te związane z odzyskiwaniem naszej wolności sprzed dwudziestu pięciu, trzydziestu iluś lat, ale również te zasługi związane z zagospodarowywaniem wolności w obszarze kultury, gospodarki, służby publicznej, służby dyplomatycznej, we wszystkich tych obszarach, które współdecydują o tym, jaka jest dzisiaj Polska i jaka będzie w przyszłości Polska niepodległa, Polska wolna - podkreślił Komorowski zwracając się od odznaczonych.

Wśród odznaczonych znalazła się m.in. Henryka Bochniarz
Wśród odznaczonych znalazła się m.in. Henryka Bochniarz tvn24
Bronisław Komorowski w czasie uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych
Bronisław Komorowski w czasie uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych tvn24
10:48

10:47
10:40

W kancelarii premiera Ewa Kopacz wraz z rodzinami i dziećmi bierze udział w podsumowaniu projektu obrazkowej mapy „Polska. 25 lat wolności”, wydanej przez KPRM z okazji 25-lecia wolnej Polski.

- Są takie dni w kalendarzu, o których trzeba pamiętać. Takim dniem jest 11 listopada - podkreśliła Ewa Kopacz. - Przy okazji obchodów Święta Niepodległości musimy pamiętać o 25 latach wolności - zaznaczyła. - Jeśli dzisiaj mówimy o tym, że Polska jest wolna, to musimy pamiętać o ludziach, dzięki którym taka jest - powiedziała.

Ewa Kopacz o mapie "Polska. 25 lat wolności"
Ewa Kopacz o mapie "Polska. 25 lat wolności" tvn24
10:35

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE: 10.30-14.00 - wyłączone z ruchu ulice i miejsca parkingowe: pl. Piłsudskiego, Królewska (odcinek Marszałkowska - Krakowskie Przedmieście), gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Moliera i Wierzbowa

10:26

10:24

Polsce potrzebny jest codzienny patriotyzm wyrażający się m.in. w kupowaniu krajowych produktów czy uczestnictwie w wyborach - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. - Pięknie jest świętować, składać wiązanki, uczestniczyć we mszy św. w intencji ojczyzny czy śpiewać na krakowskich Rynku pieśni patriotyczne. Jednak patriotyzm nie może być odświętny - 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada. O nim trzeba pamiętać każdego dnia - powiedział Kosiniak-Kamysz we wtorkowy poranek w Krakowie. Jak mówił, ten patriotyzm, to np. wybór dokonany w sklepie. Jego zdaniem obywatel może go okazać, kupując produkt, który powstał "dzięki inwestycjom w Polsce". - Jest dziś potrzebny patriotyzm gospodarczy - podkreślił minister pracy.

10:15

Jak informuje stołeczna policja, o 7.00 policjanci zatrzymali pięć osób na placu Zbawiciela. Miały one przy sobie kominiarki, 25 petard oraz race. Trafili na komendę.

O 9.00 natomiast funkcjonariusze wylegitymowali 12 osób. Okazało się, że mają oni przy sobie petardy. Trafili na komendę. Dodatkowo, jedna osoba trafiła na komisariat kolejowy.

10:01

Jarosław Kaczyński przemawia przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

- Niepodległość była zawsze zadaniem, które sprowadzało się do stworzenia silnego duchowo i materialnie polskiego państwa. Państwa, które będzie w stanie odeprzeć zagrożenia i zdobyć sojuszników. Państwa, którego trwanie w tej trudnej części Europy będzie zapewnione - podkreślił prezes PiS.

- Wzmacniajmy polskie państwo, polskie siły. Dążmy do tego, by Polska była rzeczywiście bezpieczna. Żeby Polska była zawarowana wobec tego, co dzieje się na wschodzie, ale także wobec innych zagrożeń, takich jak narastającego hegemonizmu w Europie - zaznaczył. - Polska nie może być klientem. Polska musi być krajem, który uprawia politykę podmiotową, bo tylko wtedy może walczyć o swoje interesy i tylko wtedy może dążyć do tego, żeby być silna - zaznaczył szef PiS. - dodał.

Jarosław Kaczyński w Święto Niepodległości
Jarosław Kaczyński w Święto Niepodległości tvn24
09:51

Narodowe Święto Niepodległości ma obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest ojczyzna - podkreślił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy św. w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela.

W homilii biskup wskazał, że w dniu Narodowego Święta Niepodległości przywołujemy trudne doświadczenia historyczne. - Czynimy to również po to, by obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest ojczyzna. Ważne jest nasze wzruszenie przy zapalaniu zniczy na grobach bohaterów. Ważna będzie także zaduma przy składaniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, w miejscu upamiętnienia wszystkich obrońców Rzeczypospolitej. Ale ważniejsze będzie to, co po zakończeniu uroczystości będziemy chcieli zrobić z naszym życiem - mówił.

Następnie pytał: - Jakie będzie nasze zaangażowanie w budowanie ojczystego domu? Czy w sytuacji zagrożenia suwerenności naszej ojczyzny będziemy zdolni stanąć w jej obronie? Czy dla kolejnych pokoleń Polaków staniemy się punktem odniesienia i żywą legendą, która nie pozwoli zamienić życia godnego na życie wyłącznie dostatnie i wygodne?

09:41

09:36

Życzenia z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości złożył Polakom szef litewskiego MSZ Linas Linkevičius:

Życzenia od litewskiego ministra spraw zagranicznych
Życzenia od litewskiego ministra spraw zagranicznych
09:28

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE:

Zarząd Transportu Miejskiego: wyłączony jest ruch tramwajowy w ciągu al. Jana Pawła II (na odcinku od ronda "Radosława" do al. Solidarności) oraz w ciągu ul. Stawki.

- Al. Jana Pawła wyłączona jest także dla kierowców. Kierowcy nie wjadą w aleję między innymi od strony ul. Stawki - dodaje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

09:14

Święto Niepodległości we Wrocławiu i Krakowie w relacji reporterów TVN24:

Relacje reporterów TVN24 z Wrocławia i Krakowa
Relacje reporterów TVN24 z Wrocławia i Krakowa tvn24
09:08

09:02

O godz. 9 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się uroczysta msza święta za ojczyznę. Bierze w niej udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną. Przewodniczy bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek

08:58

08:48

08:34

Prezydent Bronisław Komorowski złożył wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na stołecznym placu imienia marszałka. Głowie państwa towarzyszył m.in. szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak.

Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie trąbki, w rytmie werbli i w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Po złożeniu wieńców prezydent chwilę rozmawiał z obecnymi na pl. Piłsudskiego mieszkańcami Warszawy. Rozdał im też okolicznościowe kokardy narodowe.

Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego tvn24
08:27

08:25
11 listopada w Warszawie
08:23
"Chodźmy razem - dla Niepodległej". Prezydent zaprasza do udziału w marszu
"Chodźmy razem - dla Niepodległej". Prezydent zaprasza do udziału w marszu Kancelaria Prezydenta RP
08:12

11 listopada w Warszawie obowiązuje zakaz transportu materiałów niebezpiecznych - informuje zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Na terenie objętym obostrzeniami nie wolno będzie przewozić materiałów zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych, żrących i innych, określonych w ustawie o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych. Za złamanie zakazu grozi grzywna. Zakaz obowiązuje od wtorku od godz. 0.00 do godz. 24 na obszarze Traktu Królewskiego, od ul. Spacerowej do ul. Miodowej i ul. Królewskiej, od ul. Marszałkowskiej do ul. Krakowskie Przedmieście oraz na wszystkich ulicach poprzecznych do wymienionych, na długości 100 m od krawędzi jezdni.

Zakaz nie będzie dotyczył dojazdu do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. Kopernika 43.

08:08

08:05
Marszałek nie jeździł tylko na Kasztance. Jego cadillac stanął pod Belwederem
Marszałek nie jeździł tylko na Kasztance. Jego cadillac stanął pod Belwederemtvn24
08:03

07:54

W Warszawie zmiany w komunikacji będą wprowadzane etapami, wraz z zamykaniem i otwieraniem kolejnych ulic. Pierwsze zmiany zostały wprowadzone już o godz. 4 w związku z przygotowaniami do marszu "Razem dla Niepodległej" i zamknięciem dla ruchu Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu, pl. Trzech Krzyży i al. Ujazdowskich.

Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 102, 105, 108, 111, 116, 180, 503, 118, 127, 128, 175, 166, 171, 178, 518, 222, N33, N83 i N44. Po rozpoczęciu marszu, od godz. 13.15, zmienią się trasy tramwajów linii 7, 8, 9, 22, 24, 25 oraz autobusów linii 102, 105, 107, 111, 117, 158, 507, 517, 521, 118, 127, 159, 171 i 187.

07:43
07:37

W poniedziałek para prezydencka spotkała się z artystami i sportowcami oraz ich rodzinami, by wspólnie przygotować symboliczne kokardy narodowe:

07:27

Jakie utrudnienia czekają 11 listopada na warszawiaków?

Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza zacznie się o godz. 12. Od godz. 10.30 do 14 zostaną wyłączone z ruchu ulice i miejsca parkingowe przy pl. Piłsudskiego, ul. Królewskiej (odcinek Marszałkowska–Krakowskie Przedmieście), gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Moliera i Wierzbowej.

Po odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza do Belwederu przejdzie prezydencki marsz Razem dla Niepodległej. Atrakcjami będą historyczny czołg Renault FT-17 z 1920 r. oraz odrestaurowany cadillac Józefa Piłsudskiego. Rolę Marszałka odegra Daniel Olbrychski.

Od godz. 4 nad ranem do 18 zamknięte dla ruchu będą ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie. Ponadto w godz. 15.30–16.30 zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania ulic: Belwederska, Spacerowa, Gagarina. Obowiązywał będzie zakaz parkowania, także na miejscach parkingowych, wzdłuż ulic przemarszu oraz ulic przylegających do trasy na długości do 100 m. Pozostawione auta zostaną usunięte na koszt właścicieli.

Trasa marszu prowadzi ulicą Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i al. Ujazdowskimi. Marsz zakończy się ok. godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

10 marszów i zgromadzeń w Warszawie

W kancelarii premiera Ewa Kopacz weźmie udział w konferencji podsumowującej projekt obrazkowej mapy „Polska. 25 lat wolności”, wydanej przez KPRM z okazji 25-lecia wolnej Polski. Dystrybucja mapy rozpoczęła się 12 września – w 25. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego – i kończy się dziś. Mapa przestawia historię Polski po roku 1989. Jest opowieścią o najważniejszych wydarzeniach ostatnich 25 lat.

Dziś w Warszawie odbędzie się też 10 innych zgromadzeń publicznych. Największym będzie Marsz Niepodległości pod hasłem "Armia patriotów".

W tym roku trasa manifestacji przebiegnie inaczej niż w latach ubiegłych. Po raz pierwszy marsz - który rozpocznie się ok. godz. 15 na rondzie Romana Dmowskiego w centrum miasta - zakończy się po praskiej stronie Warszawy na błoniach Stadionu Narodowego wzdłuż al. Zielenieckiej. Jego uczestnicy dotrą tam przez Most Poniatowskiego. Zakończenie marszu planowane jest na godz. 20.

Jak powiedziała w piątek szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor, w związku z marszem od ok. godz. 14 zamykane będą ulice w centrum miasta.

- Utrudnienia w ruchu będą wzdłuż ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich w okolicach ronda Dmowskiego. Myślę, że już ok. godz. 14 będziemy wyłączali ruch, tak pokazują doświadczenia z roku ubiegłego. Uczestnicy zgromadzenia idą dużymi grupami. Będziemy podejmowali na bieżąco decyzje, które ulice zostaną wyłączone - powiedziała Gawor.

Dodała, że wyłączane będą także ulice pod mostem Poniatowskiego - ul. Kruczkowskiego, Solec, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wał Miedzeszyński. - To jest apel do mieszkańców, żeby w rejonach przejścia marszu po prostu z tych rejonów nie korzystali - powiedziała Gawor.

Bieg Niepodległości

Przed południem ok. 15 tys. biegaczy weźmie udział w XXVI Biegu Niepodległości poświęconym pamięci Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze. Jego syn Andrzej będzie starterem biegu.

Bieg wystartuje o godz. 11.11 na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Stawki. W związku z tym od godz. 6 rano do 15 zostanie wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach (od ul. Anielewicza do ul. Dzikiej). Pozostała część trasy zostanie zamknięta w godz. 11–13. Ruch ulicami poprzecznymi zostanie przywrócony po przebiegnięciu ostatniego zawodnika, zaś w rejonie mety po demontażu barierek.

Uczestnicy najpierw pobiegną wschodnimi jezdniami (czyli prowadzącymi w kierunku Ronda Zgrupowania AK „Radosław”) ulic: al. Jana Pawła II, Chałubińskiego i al. Niepodległości. Zawrócą na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką i pobiegną zachodnimi jezdniami (czyli prowadzącymi w kierunku Mokotowa) ulicami: al. Niepodległości, Chałubińskiego i al. Jana Pawła II. Miasteczko startowe stanie na wysokości ul. Stawki.

Koncerty i spektakle

Zaplanowano też na dziś kilka koncertów i spektakli, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego - VI Koncert Niepodległości, a w Bibliotece Uniwersyteckiej - spektakl przybliżający to, co grano na deskach warszawskich teatrów w 1918, 1928, 1938 i 1948 r.

Otwarty dla zwiedzających będzie też gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej przy al. Szucha. Zaplanowano tam koncert pieśni patriotycznych i niepodległościowych "Kocham Cię, Polsko!".

Autor: adso,kg,eos//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na cztery kolejne miesiące. Co przyniosą listopad, grudzień, styczeń i luty? Jakie opady i wartości temperatury prognozują meteorolodzy? Sprawdź, co może nas czekać w najbliższym czasie.

Pogoda na zimę 2024/2025. Co mówią eksperymentalne przewidywania IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025. Co mówią eksperymentalne przewidywania IMGW

Źródło:
IMGW

Prokuratura i policja wyjaśniają okoliczności środowego wypadku na warszawskiej Woli. Bezpośrednio po zdarzeniu kierowca uciekł. Po zatrzymaniu ujawniono, że to ten sam kierujący, który cztery lata temu spadł autobusem z wiaduktu mostu Grota-Roweckiego. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w mieszkaniu mężczyzny znaleziono amfetaminę. W sieci pojawiło się także nagranie z wypadku.

Kierowca skazany za tragiczny wypadek autobusu, potrącił teraz pieszego. Tak doszło do zdarzenia

Kierowca skazany za tragiczny wypadek autobusu, potrącił teraz pieszego. Tak doszło do zdarzenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje Leszek Moczulski, działacz opozycji antykomunistycznej, lider i założyciel Konfederacji Polski Niepodległej. Miał 94 lata. "Żegnaj przywódco KPN. Byłeś inspiracją dla pokoleń patriotów" - napisał na platformie X szef MSZ Radosław Sikorski.

Zmarł Leszek Moczulski, działacz opozycji antykomunistycznej

Zmarł Leszek Moczulski, działacz opozycji antykomunistycznej

Źródło:
PAP

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 20-letniemu Mateuszowi H., który według ustaleń śledczych w sierpniu 2023 roku w Radzionkowie (Śląskie) zgwałcił i zabił 18-letnią Wiktorię z Bytomia. Sprawca i ofiara poznali się kilka godzin wcześniej na przystanku autobusowym. Młodemu mężczyźnie grozi dożywocie.

Zgwałcił i udusił poznaną w autobusie dziewczynę. Stanie przed sądem

Zgwałcił i udusił poznaną w autobusie dziewczynę. Stanie przed sądem

Źródło:
PAP

Huragan Milton stopniowo przesuwa się w stronę Atlantyku, ale Floryda nadal zmaga się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Wichury i tornada dewastują domy i wyrywają drzewa z korzeniami. Ponad trzy miliony Amerykanów pozostają bez prądu. Są również ofiary śmiertelne.

Huragan Milton. Wiatr porwał domy z ludźmi w środku

Huragan Milton. Wiatr porwał domy z ludźmi w środku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, NHC

W nocy ze środy na czwartek drony zaatakowały lotnisko wojskowe Chanskaja w rosyjskiej Adygei, gdzie stacjonują wielozadaniowe bombowce Su-34 i myśliwce Su-27. Lokalne władze podjęły decyzję o ewakuacji wszystkich mieszkańców pobliskiej miejscowości Rodnikowo.

Atak na lotnisko wojskowe w Rosji. Ewakuowano całą miejscowość

Atak na lotnisko wojskowe w Rosji. Ewakuowano całą miejscowość

Źródło:
Ukraińska Prawda, ZN, PAP, tvn24.pl

Osłony energetyczne zostaną przedłużone na kolejny rok - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie, jak podkreśliła, o tym, jaką formę przybierze rządowe wsparcie, będzie można dokładnie powiedzieć po zatwierdzeniu budżetu państwa.

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Źródło:
PAP

Jest czerwona nota Interpolu za biznesmenem Pawłem Szopą, twórcą marki Red is Bad - podała w czwartek po południu Polska Agencja Prasowa.

Czerwona nota Interpolu za Pawłem Szopą

Czerwona nota Interpolu za Pawłem Szopą

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Staję tu, żeby pokazać kłamstwo Antoniego Macierewicza i kłamstwo podkomisji smoleńskiej, a z drugiej strony pokazać prawdę o tym, co stało się z Tupolewem 154-M, numer boczny 102. Czyli z bliźniaczym tupolewem do tego, który roztrzaskał się w katastrofie pod Smoleńskiem - powiedział w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk. Zaprezentował materiały, które - jak wskazywał - świadczą o zniszczeniach maszyny, jakich dokonała podkomisja Macierewicza. Zapowiedział też złożenie zawiadomienia do prokuratury między innymi na Macierewicza i byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. 

"To jest prawda o tym, jak Macierewicz wraz ze swoją grupą zniszczył samolot"

"To jest prawda o tym, jak Macierewicz wraz ze swoją grupą zniszczył samolot"

Źródło:
TVN24

88-latka z Brójec (woj. lubuskie) przeżyła, bo sprawcy zostali spłoszeni. Tyle szczęścia nie miały dwie 75-latki i 82-latka. Policja ustaliła, że za zabójstwami stoją, dwaj mężczyźni - mieli wtedy 19 i 17 lat. W czwartek ruszył ich proces. Obu grozi dożywocie.

Nie mieli pieniędzy, postanowili zabijać starsze kobiety. Pierwszej ukradli 100 złotych

Nie mieli pieniędzy, postanowili zabijać starsze kobiety. Pierwszej ukradli 100 złotych

Źródło:
tvn24.pl

34 uczniów klas od drugiej do piątej z Białowieży pojechało na wycieczkę do Białegostoku. Gdy opuszczali park rozrywki, jeden z nich nie wsiadł do autokaru, czego nie zauważyli nauczyciele. Dyrektor placówki twierdzi, że szybko zorientowano się jednak w sytuacji i autokar wrócił po 5-10 minutach. Kuratorium zapowiada kontrolę. 

Szkolna wycieczka odjechała bez jednego ucznia. Sprawą zajmuje się kuratorium

Szkolna wycieczka odjechała bez jednego ucznia. Sprawą zajmuje się kuratorium

Źródło:
tvn24.pl

Wiatr o prędkości 27 tys. kilometrów na godzinę, temperatura przekraczająca 400 stopni Celsjusza w nocy - brytyjskie BBC publikuje przeprosiny po wpadce. Aplikacja pogodowa stacji pokazała szokujące prognozy.

Wiatr 27 tysięcy km/h, temperatura 404 stopnie w nocy. "Ups, nie martwcie się niektórymi danymi"

Wiatr 27 tysięcy km/h, temperatura 404 stopnie w nocy. "Ups, nie martwcie się niektórymi danymi"

Źródło:
BBC, Sky News, tvn24.pl

Rozmiar tej afery, zakres naruszonych procedur, jest poruszający - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komentując ustalenia Najwyższej Izby Kontroli w sprawie afery wizowej. - Niestety, szczególnie w latach 2018-2023 w MSZ utracono kontrolę nad systemem wizowym - ocenił.

W MSZ "utracono kontrolę". Rozmiar afery "poruszający"

W MSZ "utracono kontrolę". Rozmiar afery "poruszający"

Źródło:
TVN24, PAP

Placówki medyczne w Polsce informują o kłopotach w dostawach wykorzystywanych przy kroplówkach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Niektórym placówkom kończą się zapasy, a hurtownie są puste. W tej sprawie interweniował w Ministerstwie Zdrowia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. W czwartek resort zabrał głos w tej sprawie.

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Źródło:
tvn24.pl

Łączna kwota naruszeń wynikająca z audytu w Grupie Agencji Rozwoju Przemysłu to 415 milionów złotych - poinformował w czwartek zarząd ARP. "W wyniku przeprowadzonych kontroli złożono zawiadomienia do prokuratury" - przekazano. Były zarząd zaprzecza "wszelkim" stawianym przez nowe władze spółki zarzutom.

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

Źródło:
PAP

Nagrodę Nobla 2024 w dziedzinie literatury przyznano południowokoreańskiej autorce Han Kang. Została doceniona za "intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia". W Polsce ukazało się kilka jej książek.

Znamy laureatkę literackiej Nagrody Nobla 2024. Spędziła kilka miesięcy w Warszawie

Znamy laureatkę literackiej Nagrody Nobla 2024. Spędziła kilka miesięcy w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

Policja zatrzymała mężczyznę, który w rejonie parku Dębnickiego w Krakowie miał zamordować 41-latka. Ciało z licznymi ranami kłutymi znaleziono pod koniec września. Podczas przeczesywania okolicy funkcjonariusze znaleźli narzędzie zbrodni, którego analiza doprowadziła ich do potencjalnego sprawcy. Wkrótce ma on usłyszeć zarzuty.

Sprawdzali, którędy przyszedł morderca, znaleźli narzędzie zbrodni. Zatrzymano 29-latka. Nagranie

Sprawdzali, którędy przyszedł morderca, znaleźli narzędzie zbrodni. Zatrzymano 29-latka. Nagranie

Źródło:
małopolska policja

Mieszkaniec warszawskiego Mokotowa poznał parę będącą w trudnej sytuacji życiowej i pozwolił im u siebie zamieszkać. Szybko jednak relacje się popsuły. Mężczyzna podejrzewał, że nowi znajomi dosypują mu coś do alkoholu. Kazał im opuścić mieszkanie, a ci zapowiedzieli zemstę. Po kilku dniach został zraniony nożem.

Przygarnął ich pod swój dach, a gdy kazał się wyprowadzić zapowiedzieli zemstę. Został raniony nożem

Przygarnął ich pod swój dach, a gdy kazał się wyprowadzić zapowiedzieli zemstę. Został raniony nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wiązownie pod Warszawą kierująca autem osobowym uderzyła w pieszego na oznakowanym przejściu. Policjanci publikują nagranie ku przestrodze i apelują do kierowców o ostrożność.

Uderzyła w pieszego na oznakowanym przejściu. Policja pokazuje nagranie

Uderzyła w pieszego na oznakowanym przejściu. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letni kierowca potrącił na skrzyżowaniu w Kraśniku (woj. lubelskie) 12-letniego rowerzystę. Chłopak pokazywał ręką, że skręca. Mężczyzna nie ustąpił mu jednak pierwszeństwa. Policja opublikowała nagranie z monitoringu. 

12-letni rowerzysta pokazywał ręką, że skręca. Mimo to wjechał w niego samochód. Nagranie

12-letni rowerzysta pokazywał ręką, że skręca. Mimo to wjechał w niego samochód. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło zawiadomienie o kampanii wycofania odkurzaczy bezprzewodowych marki Philips. Powodem jest stwierdzenie wady w akumulatorach, które mogą przegrzewać się i w konsekwencji zapalić.

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Źródło:
tvn24.pl

Unilever podał, że sprzedał Arnest Group całą swoją rosyjską działalność - podał portal stacji CNN. Nie ujawniono kwoty transakcji. Według marcowej analizy Reutersa exodus firm z Rosji kosztował zagraniczne przedsiębiorstwa ponad 107 miliardów dolarów odpisów i utraconych przychodów.

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Źródło:
CNN

"To, że prezydent Andrzej Duda wciąż blokuje nominacje ambasadorskie w takich krajach jak USA, Izrael, Ukraina czy przy NATO jest skrajnie nieodpowiedzialne" - napisał w czwartek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Do wpisu odniósł się prezydent Andrzej Duda. "Premier Donald Tusk manipuluje" - zarzucił. Do dyskusji włączył się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Ogólny bilans nominacji ambasadorskich w wykonaniu pana prezydenta Dudy, od czasu powołania nowego rządu, wynosi zero - przekazał.

Tusk o "skrajnie nieodpowiedzialnej" postawie Dudy. Prezydent odpowiedział, włączył się Sikorski

Tusk o "skrajnie nieodpowiedzialnej" postawie Dudy. Prezydent odpowiedział, włączył się Sikorski

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak została odwołana ze składu komisji infrastruktury. Posłowie z klubu zarzucali jej między innymi, iż nie konsultowała z nimi stanowiska w trakcie prac. Matysiak jest także zawieszona w klubie po tym, jak podjęła współpracę z posłem PiS Marcinem Horałą i założyła z nim wspólny ruch. Sytuację oceniła jako "rodzaj politycznej zemsty".

Posłowie koalicji odwołali z komisji swoją posłankę

Posłowie koalicji odwołali z komisji swoją posłankę

Źródło:
PAP

Aktor Andrzej Jakubas zmarł w wieku 65 lat. Informację o jego śmierci przekazał Teatr Powszechny w Łodzi, z którym był związany od ponad trzech dekad.

Andrzej Jakubas nie żyje. "Jesteś i będziesz dla nas niezastąpiony"

Andrzej Jakubas nie żyje. "Jesteś i będziesz dla nas niezastąpiony"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pilot, który w połowie sierpnia uderzył w budynek hotelu Hilton w Cairns w Australii, miał we krwi "znaczną ilość alkoholu". Lot zakończył się dla niego śmiertelnie. Mężczyzna nie posiadał zgody na użycie maszyny. Nigdy wcześniej nie operował też śmigłowcem tego typu nocą. Przelot zrealizował poniżej bezpiecznej wysokości - wskazuje Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu (ATSB) w opublikowanym w czwartek raporcie.  

Helikopter rozbił się na dachu hotelu. Pilot miał we krwi "znaczną ilość alkoholu" 

Helikopter rozbił się na dachu hotelu. Pilot miał we krwi "znaczną ilość alkoholu" 

Źródło:
CNN, tvn24.pl

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu. Brak dowodów na to, że sprawcą jest osoba z ukraińskim obywatelstwem.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24
Pegasusem w liderki Strajku Kobiet

Pegasusem w liderki Strajku Kobiet

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- To wykorzystywanie narzędzi służących do śledzenia terrorystów, osób, które zagrażają bezpieczeństwu, do ścigania osób, które zagrażały poprzedniej władzy - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, komentując ustalenia tvn24.pl na temat inwigilacji Pegasusem jednej z liderek Strajku Kobiet i próby inwigilowania drugiej. Tomasz Trela z Lewicy ocenił, iż to "chamstwo w wykonaniu PiS, że podsłuchiwali ludzi do własnych celów politycznych". Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapewnił, że "sprawa jest znana zespołowi śledczemu".

Pegasus kontra liderki Strajku Kobiet. "Tragedia", "chamstwo w wykonaniu PiS"

Pegasus kontra liderki Strajku Kobiet. "Tragedia", "chamstwo w wykonaniu PiS"

Źródło:
TVN24
"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według najnowszych badań 30 procent Polaków przyznaje, że mierzy się z problemami psychicznymi, do dużych problemów na tym tle przyznaje się 8 procent. - Polska jest krajem, w którym rozpowszechnienie zaburzeń lękowych i depresyjnych jest jedno z niższych w Europie, ale nie oznacza to, że jesteśmy społeczeństwem wybranym i chronionym. Oznacza to, że ten kryzys jest przed nami - podkreśla prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

"Ten kryzys jest przed nami". Eksperci o zdrowiu psychicznym Polaków

"Ten kryzys jest przed nami". Eksperci o zdrowiu psychicznym Polaków

Źródło:
tvn24.pl, panelariadna.pl

Nieznany sprawca ostrzelał biuro kampanii Kamali Harris w Tempe w stanie Arizona. Do zdarzenia doszło w nocy ze środy na czwartek. To już trzeci tego rodzaju incydent w ciągu ostatniego miesiąca. Sprawa jest przedmiotem śledztwa. Policja apeluje do mieszkańców o pomoc w ustaleniu tożsamości sprawcy. Funkcjonariusze nie wykluczają, że w sprawę zaangażowana jest więcej niż jedna osoba.  

Biuro kampanii Kamali Harris ostrzelane. Trzeci raz w ciągu miesiąca  

Biuro kampanii Kamali Harris ostrzelane. Trzeci raz w ciągu miesiąca  

Źródło:
ABC News

Po raz kolejny w tym tygodniu nad Polską może zabłysnąć zorza polarna. Na dzisiejszą noc prognozowana jest burza magnetyczna G4, która może umożliwić bezproblemową obserwację tego niezwykłego zjawiska. Prognozy wskazują na to, że niebo nad naszym krajem w większości będzie bezchmurne.

Dziś w nocy będzie szansa na zobaczenie zorzy polarnej

Dziś w nocy będzie szansa na zobaczenie zorzy polarnej

Źródło:
Karol Wójcicki - "Z głową w gwiazdach", Kontakt24