Zakończył się prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej"

Aktualizacja:
[object Object]
Ewa Kopacz, Anna Komorowska i Bronisław Komorowski w czasie obchodów z okazji Święta Niepodległości tvn24
wideo 2/21

- Marzenie, by razem świętować trafiło dzisiaj do wielu osób - mówił przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na zakończenie marszu "Razem dla Niepodległej" prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że marsz będzie organizowany co roku, i że co roku każdego będzie do niego zapraszać.

15:50

Marsz "Razem dla Niepodległej" się zakończył. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na relację z Marszu Niepodległości na TVNWARSZAWA.PL

15:45

Prezydent: marzenie, by razem świętować trafiło dzisiaj do wielu osób

15:43

- To od nas zależy, czy następne pokolenia zechcą sięgnąć głębiej po zasługi dziadów i pradziadów - powiedział prezydent.

15:42

Prezydent Komorowski: pozostaje mi podziękować z całego serca, tym, którzy chcieli w porywach własnego serca maszerować "Razem dla Niepodległej"

15:36

Marsz "Razem dla Niepodległej" organizowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego dotarł do pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

15:29

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po polsku na Twitterze

Broniąc niepodległości Ukrainy - chronimy і niepodległość Polska. Za wolność naszą i waszą! pic.twitter.com/ScLkY4UzMp— Петро Порошенко (@poroshenko) November 11, 2014

15:25

Uczestnicy Marszu Niepodległości 2014 organizowanego przez środowiska narodowe

Uczestnicy Marszu Niepodległości 2014, organizowanego przez środowiska narodowePAP/Rafał Guz
15:24

Z ronda Dmowskiego wyruszył Marsz Niepodległości. CZYTAJ TEŻ NA TVNWARSZAWA.PL W tym roku trasa manifestacji przebiega inaczej niż w latach ubiegłych. Marsz nie pójdzie ul. Marszałkowską do placu Konstytucji, tylko Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na praski brzeg Wisły. Zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego i przy kamieniu upamiętniającym dom, w którym urodził się Roman Dmowski. Marsz ominie miejsca, w których poprzednich latach doszło do incydentów. W 2013 r., w trakcie marszu narodowców podpalono kabinę wartowniczą na tyłach rosyjskiej ambasady - przy ul. Spacerowej; wrzucano też kamienie i race na teren placówki. Mimo, że trasa nie wiedzie tamtędy, policja w poniedziałek wieczorem ogrodziła teren ambasady metalowymi barierkami.

15:19

Prezydencki marsz zatrzymał się przy pomniku Romana Dmowskiego

15:11

Kolorowe parady odbywają się dziś w całej Polsce

15:01

Marsz dotarł przed Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Wieńce składali tam, oprócz Kopacz i Tuska, także inni premierzy III RP: Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Jan Krzysztof Bielecki i Waldemar Pawlak. Przed tym pomnikiem odśpiewano "Pieśń rycerską".

14:53

Utrudnienia w Warszawie: ruch samochodowy na Marszałkowskiej i w Al. Jerozolimskich został zablokowany. Zamknięta dla ruchu także jest ul. Emilii Plater.

14:52

Jeszcze Polska nie zginęła ... #Polska #ŚwiętoNiepodległości #dziękujemy #pamiętamy pic.twitter.com/B9kcjY3DQr— Maria Mark (@MMarkMM71) November 11, 2014

14:50
Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa
Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosatvn24
14:46

Prezydent Bronisław Komorowski oraz liderzy PSL złożyli we wtorek wieńce przed pomnikiem Wincentego Witosa - przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera II RP. Uczestnicy marszu "Razem dla Niepodległej" odśpiewali "Rotę". Chwilę wcześniej prezydencki marsz zatrzymał się przy Skwerze Wolnego Słowa przy ulicy Mysiej, w pobliżu gmachu dawnej cenzury. Prezydent podkreślił tam, że Skwer i znajdujący się na nim Memoriał Wolnego Słowa upamiętnia drukarzy, kolporterów i redaktorów, którzy wydawali tysiące tytułów w antykomunistycznym podziemiu i uczestniczyli w upowszechnianiu wolnego słowa. - Wszyscy wiemy, że na początku było słowo, to było wolne słowo i dzięki temu Polska dziś jest wolna - oświadczył Komorowski. Z Placu Trzech Krzyży, gdzie znajduje się pomnik Witosa, marsz ruszył Alejami Ujazdowskimi w stronę pomnika Stefana Roweckiego "Grota". Wcześniej prezydent, wraz z biskupem polowym Józefem Guzdkiem i metropolitą warszawskim, kard. Kazimierzem Nyczem złożyli wieniec pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

14:32

Mieszkańcy Warszawy obserwują przejście marszu "Razem dla Niepodległej"

Mieszkańcy Warszawy obserwują przejście marszu "Razem dla Niepodległej"PAP/Radek Pietruszka
14:30
14:28

Kazanie Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka

Kazanie Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka
Kazanie Prymasa Polski abp. Wojciecha Polakatvn24
14:25

Marsz "Razem dla Niepodległej" jest już na półmetku. Jego atrakcją jest wyremontowany zabytkowy czołg Renault FT 17, służył on w polskim wojsku, biorąc m.in. udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Został odnaleziony w ubiegłym roku w Afganistanie. Ponadto uczestnikom marszu towarzyszy odrestaurowany Cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla marszałka Józefa Piłsudskiego.

14:22

Dziś obchodzimy #ŚwietoNiepodległości! Happy #PolishIndependenceDay! #pafdc #MyPolska #PL101525 #11listopada #poland pic.twitter.com/SmBakHUQxR— Polish American Folk (@pafdc) November 11, 2014

14:22

Jedną z atrakcji, jakie przygotowano na Święto Niepodległości jest możliwość zwiedzenia gmachu MEN - pierwszej zbudowanej od podstaw siedziby ministerialnej w II Rzeczypospolitej, która w stanie niemal nienaruszonym przetrwała II wojnę światową. Wszyscy, którzy odwiedzają siedzibę ministerstwa zachęcani są do robienia kotylionów w barwach narodowych. Mogą też na dziedzińcu gmachu obejrzeć filmy archiwalne.

14:15

Utrudnienia w Warszawie: Wyłączony zostaje ruch tramwajów na ul. Marszałkowskiej oraz w rejonie ronda Dmowskiego.

14:11
Prezydent Bronisław Komorowski wita się z uczestnikami Marszu "Razem dla Niepodległej"PAP/Paweł Supernak
14:02

Za godzinę w Warszawie rozpocznie się inny marsz - Marsz Niepodległości. Wystartuje z ronda Romana Dmowskiego o godzinie 15. Organizatorzy marszu pod hasłem "Armia patriotów" w zgłoszeniu podali, że zgromadzenie będzie liczyło 50 tys. osób.

13:59

Zdjęcia z Biegu Niepodległości. Macie własne? Wyślijcie je na Kontakt24: kontakt24@tvn.pl

XXVI Bieg Niepodległości w Warszawie #ŚwietoNiepodległości pic.twitter.com/OH2c5N988k— Polska Zbrojna (@Polska_Zbrojna) November 11, 2014

13:50

W Krakowie w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta msza święta. - Rzeczą kaznodziei, a tym bardziej biskupa, nie jest agitacja wyborcza. Trzeba uszanować mądrość i wolność wyborców - mówił kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił także, że dar wolności, którym obecnie cieszą się Polacy, nie jest dany raz na zawsze.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Krakowie
Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Krakowietvn24
13:45

Pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu to pierwszy przystanek na trasie marszu "Razem dla Niepodległej". Przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia odśpiewano pieśń "Boże Coś Polskę". Odmówiono także modlitwę "Ojcze nasz" za pomyślność ojczyzny.

13:34
Rozpoczął się trzeci marsz "Razem dla Niepodległej"
Rozpoczął się trzeci marsz "Razem dla Niepodległej"tvn24
13:31

Bronisław Komorowski przemawia przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego

13:29

Po godz. 13 z pl. Piłsudskiego wyruszył trzeci marsz "Razem dla Niepodległej" organizowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji Święta Niepodległości. Poza prezydentem w marszu uczestniczą m.in. marszałkowie Sejmu Radosław Sikorski i Senatu Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz i niektórzy ministrowie, m.in. szef MON Tomasz Siemoniak. Podobnie jak w latach poprzednich trasa marszu wiedzie przez Trakt Królewski, szlakiem pomników bohaterów narodowych, zasłużonych dla niepodległości. Uczestnicy będą szli ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Marsz zakończy się ok. godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. W tym roku prezydencki marsz jest okazją do świętowania niepodległości odzyskanej w 1918 roku, ale także do uczczenia 25-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

13:12
13:09

Polska i Litwa skutecznie chronią wspólnych interesów w regionie - napisała w liście gratulacyjnym z okazji Święta Niepodległości litewska prezydent Dalia Grybauskaite. W swoim liście Grybauskaite podkreśliła, że współpracując w ramach Unii Europejskiej i NATO "nasze kraje skutecznie chronią wspólnych interesów w regionie i stawiają czoło wyzwaniom, które stają przed naszymi narodami i całą Europą" - podaje agencja BNS. Zgodnie z wieloletnią tradycją przywódcy Litwy uczestniczyli w Warszawie 11 listopada w obchodach Święta Niepodległości, a polski przywódca przyjeżdżał do Wilna 16 lutego na Dzień Niepodległości Litwy. Jednak w tym roku prezydent Dalia Grybauskaite nie bierze udziału w obchodach w Warszawie. Prezydenci Polski i Litwy mają spotkać się na początku grudnia. Po raz pierwszy prezydent Grybauskaite tradycję złamała w roku 2012. Nieprzybycie do Warszawy uzasadniła wówczas "niecierpiącymi zwłoki kwestiami związanymi z polityką wewnętrzną". Obserwatorzy uznali to za oznakę pogarszających się stosunków polsko-litewskich. Tym razem Urząd Prezydenta Litwy nie komentował nieobecności Grybauskaite w Warszawie 11 listopada.

13:02

12:59

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE: trwają przygotowania do marszu "Razem dla Niepodległej". Marsz na trasie: pl. Piłsudskiego - Królewska- Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat - pl. Trzech Krzyży - Al. Ujazdowskie. Ruch kołowy na trasie marszu oraz na ulicach poprzecznych został wyłączony.

12:54

Trwa uroczyste składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Uroczyste składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Uroczyste składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza tvn24
12:50

Całe przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

Całe przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego
Całe przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiegotvn24
12:45

- Zapraszam, byśmy razem szli, razem działali. Razem dla Niepodległej - zakończył przemówienie Bronisław Komorowski

"Nie wykluczamy nikogo. Nie chcemy maszerować i świętować przeciwko innym"
"Nie wykluczamy nikogo. Nie chcemy maszerować i świętować przeciwko innym"tvn24
12:41

Bronisław Komorowski wymienił cztery elementy "wzoru na niepodległość Polski". Są to: rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania ze światem Zachodu

"Patrzymy w przyszłość, by dostrzec wyzwania  dla nas oraz dla przyszłych pokoleń"
"Patrzymy w przyszłość, by dostrzec wyzwania dla nas oraz dla przyszłych pokoleń"tvn24
12:35

- W tym miejscu, gdzie tyle razy byliśmy razem, warto przypomnieć, że wiele razy przegrywaliśmy w historii. Zwyciężaliśmy wtedy, gdy byliśmy razem - podkreślił Komorowski.

- Zapraszamy wszystkim, którym gra w sercu niepodległa Polska. Nie maszerujemy przeciw komuś - powiedział prezydent o marszu Razem dla Niepodległej.

12:33

Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Witam wszystkich w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Witam w tym miejscu, gdzie naturalną koleją rzeczą łączy nas wspólna pamięć. To właśnie tutaj gromadzimy się w najważniejszych chwilach polskiej historii. Gromadzimy się, by być razem - powiedział.

Jak dodał, na tym placu, Polacy gromadzą się w najważniejszych chwilach historii, po to, aby być razem. - Tutaj w Pałacu Saskim, w sztabie generalnym urzędował marszałek Piłsudski, na tym placu, w kolejne Święta Niepodległości, defilowali przed nim żołnierze polscy, dumni z wywalczonej wtedy wolności. Tutaj w kolumnadzie Pałacu Saskiego spoczął nieznany żołnierz, poległy w walce o niepodległość ojczyzny i chociaż Pałac Saski runął, gdy Polska znów utraciła wolność, to Grób Nieznanego Żołnierza przetrwał i nadal jest przed nim pełniona stała uroczysta warta polskich żołnierzy - zaznaczył prezydent. Przypomniał też, że na placu Piłsudskiego w 1979 roku, papież Jan Paweł II "wzywał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze tej ziemi".

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. "Gromadzimy się tutaj, by być razem"
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. "Gromadzimy się tutaj, by być razem"tvn24
12:28
"Mazurek Dąbrowskiego" na Pl. Piłsudskiego
"Mazurek Dąbrowskiego" na Pl. Piłsudskiego tvn24
12:20

21 salw honorowych ku pamięci poległych za wolność ojczyzny

Salwy honorowe z okazji Święta Niepodległości
Salwy honorowe z okazji Święta Niepodległości tvn24
12:14

Apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza tvn24
12:05

W głównych uroczystościach państwowych na Pl. Piłsudskiego biorą udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, były premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu Radosław Sikorski

11:58

11:52

11:51

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE: znaczne siły policji znajdują się w rejonie squatu przy ul. Skorupki, gdzie podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości doszło do rozróby. - Obszar pomiędzy ulicą Wilczą i Hożą wyłączony jest z ruchu. Nie można podejść bliżej budynku - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.

11:46

Pierwsi uczestnicy Biegu Niepodległości dotarli już na metę!

Zwyciężył Łukasz Parszczyński (KS Podlasie Białystok), czasem 30.03. Wśród kobiet triumfowała Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) - 33.15.

Parszczyński, który jest zawodowym żołnierzem, wygrał zdecydowanie. Drugi na mecie Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) był wolniejszy o 1.01 min. Na najniższym stopniu podium stanął Łotysz Reinis Hartmanis - 1.07 straty. Lewandowska natomiast o 28 s wyprzedziła Olgę Kalendarową-Ochal (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) i o 1.20 min Aleksandrę Lisowską (KS AZS UWM Olsztyn).

11:43

Pomnik Ignacego Daszyńskiego stanie u wylotu al. Szucha przy stołecznym pl. Na Rozdrożu - ogłosił szef SLD Leszek Miller. Jak dodał, warszawska Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w tej sprawie 30 października. Wcześniej Miller, wicemarszałek Sejmu z ramienia Sojuszu Jerzy Wenderlich oraz kandydat SLD Lewica Razem na prezydenta Warszawy Sebastian Wierzbicki złożyli kwiaty przed Bramą Straceń na Warszawskiej Cytadeli. - Nie ma bardziej symbolicznego miejsca dla polskiej niepodległości niż stok Cytadeli, gdzie było więzionych ponad 40 tys. polskich patriotów, kilkuset zostało straconych, w tym tacy wybitni przedstawiciele polskich ruchów społecznych i politycznych jak Stefan Okrzeja czy Romuald Traugutt - mówił Miller podczas briefingu pod kamieniem upamiętniającym wydarzenia z 19 V 1942 roku, kiedy żołnierze grupy Polscy Socjaliści dokonali zamachu na hitlerowskie kasyno gry mieszczące się w budynku stojącym dokładnie w tym samym miejscu - u wylotu al. Szucha na Plac na Rozdrożu.

11:42

11:41

11:38

Tak wyglądał początek Biegu Niepodległości. Uczestnicy odśpiewali przed startem hymn Polski:

"Mazurek Dąbrowskiego" na początek Biegu Niepodległości
"Mazurek Dąbrowskiego" na początek Biegu Niepodległości tvn24
11:30

Życzenia pokoju i dobrobytu przekazał Polakom na Twitterze prezydent Ukrainy Petro Poroszenko:

11:12

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE: na objazdach kursują linie 10, 13, 14, 15, 17, 20, 23, 26, 33, 37, 102, 105, 107, 109, 111, 119, 128, 175, 143, 157, 159, 160, 167, 171, 174, 178, 190, 227, 504, 512, 518, 520, 700.

11:04

O godzinie 11:11 wystartuje Bieg Niepodległości. Tak wyglądają ostatnie przygotowania:

Przygotowania do biegu
Przygotowania do biegu tvn24
10:57

Odznaczenia państwowe z okazji Święta Niepodległości za służbę państwu i społeczeństwu otrzymali we wtorek z rąk Bronisława Komorowskiego m.in.: ekonomistka, b. minister przemysłu Henryka Bochniarz, b. działacz Solidarności i b. europoseł PO Bogusław Sonik, aktor Jan Peszek oraz dziennikarze: Maciej Orłoś i Jacek Żakowski.

Jak mówił prezydent, 11 listopada "kojarzy się nam ze względu na uwarunkowania historycznej natury z trudną walką o przetrwanie, a potem walką o niepodległość ojczyzny". - W tym roku ten 11 listopada obchodzimy w ramach święta 25. rocznicy odzyskania ponownie wolności, zbudowania państwa demokratycznego, wolnego rynku, zbudowania państwa normalnego, integrującego się z całym światem zachodnim - zaznaczył prezydent.

Siłą rzeczy więc - dodał - tegorocznego 11 listopada obchodzimy więc trochę inaczej, "starając się podkreślić nie tylko zasługi z tytułu walki o wolność, ale zasługi z tytułu umacniania wolności, niepodległości we wszystkich aspektach życia narodowego, społecznego, we wszystkich obszarach działania na rzecz mocnej, dobrej, sprawiedliwej ojczyzny". - Chciałem więc serdecznie podziękować za to, że ja mogłem w imieniu ojczyzny, odznaczając państwa, podziękować za zasługi bardzo różne - i te związane z odzyskiwaniem naszej wolności sprzed dwudziestu pięciu, trzydziestu iluś lat, ale również te zasługi związane z zagospodarowywaniem wolności w obszarze kultury, gospodarki, służby publicznej, służby dyplomatycznej, we wszystkich tych obszarach, które współdecydują o tym, jaka jest dzisiaj Polska i jaka będzie w przyszłości Polska niepodległa, Polska wolna - podkreślił Komorowski zwracając się od odznaczonych.

Wśród odznaczonych znalazła się m.in. Henryka Bochniarz
Wśród odznaczonych znalazła się m.in. Henryka Bochniarz tvn24
Bronisław Komorowski w czasie uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych
Bronisław Komorowski w czasie uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych tvn24
10:48

10:47
10:40

W kancelarii premiera Ewa Kopacz wraz z rodzinami i dziećmi bierze udział w podsumowaniu projektu obrazkowej mapy „Polska. 25 lat wolności”, wydanej przez KPRM z okazji 25-lecia wolnej Polski.

- Są takie dni w kalendarzu, o których trzeba pamiętać. Takim dniem jest 11 listopada - podkreśliła Ewa Kopacz. - Przy okazji obchodów Święta Niepodległości musimy pamiętać o 25 latach wolności - zaznaczyła. - Jeśli dzisiaj mówimy o tym, że Polska jest wolna, to musimy pamiętać o ludziach, dzięki którym taka jest - powiedziała.

Ewa Kopacz o mapie "Polska. 25 lat wolności"
Ewa Kopacz o mapie "Polska. 25 lat wolności" tvn24
10:35

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE: 10.30-14.00 - wyłączone z ruchu ulice i miejsca parkingowe: pl. Piłsudskiego, Królewska (odcinek Marszałkowska - Krakowskie Przedmieście), gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Moliera i Wierzbowa

10:26

10:24

Polsce potrzebny jest codzienny patriotyzm wyrażający się m.in. w kupowaniu krajowych produktów czy uczestnictwie w wyborach - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. - Pięknie jest świętować, składać wiązanki, uczestniczyć we mszy św. w intencji ojczyzny czy śpiewać na krakowskich Rynku pieśni patriotyczne. Jednak patriotyzm nie może być odświętny - 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada. O nim trzeba pamiętać każdego dnia - powiedział Kosiniak-Kamysz we wtorkowy poranek w Krakowie. Jak mówił, ten patriotyzm, to np. wybór dokonany w sklepie. Jego zdaniem obywatel może go okazać, kupując produkt, który powstał "dzięki inwestycjom w Polsce". - Jest dziś potrzebny patriotyzm gospodarczy - podkreślił minister pracy.

10:15

Jak informuje stołeczna policja, o 7.00 policjanci zatrzymali pięć osób na placu Zbawiciela. Miały one przy sobie kominiarki, 25 petard oraz race. Trafili na komendę.

O 9.00 natomiast funkcjonariusze wylegitymowali 12 osób. Okazało się, że mają oni przy sobie petardy. Trafili na komendę. Dodatkowo, jedna osoba trafiła na komisariat kolejowy.

10:01

Jarosław Kaczyński przemawia przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

- Niepodległość była zawsze zadaniem, które sprowadzało się do stworzenia silnego duchowo i materialnie polskiego państwa. Państwa, które będzie w stanie odeprzeć zagrożenia i zdobyć sojuszników. Państwa, którego trwanie w tej trudnej części Europy będzie zapewnione - podkreślił prezes PiS.

- Wzmacniajmy polskie państwo, polskie siły. Dążmy do tego, by Polska była rzeczywiście bezpieczna. Żeby Polska była zawarowana wobec tego, co dzieje się na wschodzie, ale także wobec innych zagrożeń, takich jak narastającego hegemonizmu w Europie - zaznaczył. - Polska nie może być klientem. Polska musi być krajem, który uprawia politykę podmiotową, bo tylko wtedy może walczyć o swoje interesy i tylko wtedy może dążyć do tego, żeby być silna - zaznaczył szef PiS. - dodał.

Jarosław Kaczyński w Święto Niepodległości
Jarosław Kaczyński w Święto Niepodległości tvn24
09:51

Narodowe Święto Niepodległości ma obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest ojczyzna - podkreślił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy św. w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela.

W homilii biskup wskazał, że w dniu Narodowego Święta Niepodległości przywołujemy trudne doświadczenia historyczne. - Czynimy to również po to, by obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest ojczyzna. Ważne jest nasze wzruszenie przy zapalaniu zniczy na grobach bohaterów. Ważna będzie także zaduma przy składaniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, w miejscu upamiętnienia wszystkich obrońców Rzeczypospolitej. Ale ważniejsze będzie to, co po zakończeniu uroczystości będziemy chcieli zrobić z naszym życiem - mówił.

Następnie pytał: - Jakie będzie nasze zaangażowanie w budowanie ojczystego domu? Czy w sytuacji zagrożenia suwerenności naszej ojczyzny będziemy zdolni stanąć w jej obronie? Czy dla kolejnych pokoleń Polaków staniemy się punktem odniesienia i żywą legendą, która nie pozwoli zamienić życia godnego na życie wyłącznie dostatnie i wygodne?

09:41

09:36

Życzenia z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości złożył Polakom szef litewskiego MSZ Linas Linkevičius:

Życzenia od litewskiego ministra spraw zagranicznych
Życzenia od litewskiego ministra spraw zagranicznych
09:28

UTRUDNIENIA W WARSZAWIE:

Zarząd Transportu Miejskiego: wyłączony jest ruch tramwajowy w ciągu al. Jana Pawła II (na odcinku od ronda "Radosława" do al. Solidarności) oraz w ciągu ul. Stawki.

- Al. Jana Pawła wyłączona jest także dla kierowców. Kierowcy nie wjadą w aleję między innymi od strony ul. Stawki - dodaje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

09:14

Święto Niepodległości we Wrocławiu i Krakowie w relacji reporterów TVN24:

Relacje reporterów TVN24 z Wrocławia i Krakowa
Relacje reporterów TVN24 z Wrocławia i Krakowa tvn24
09:08

09:02

O godz. 9 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się uroczysta msza święta za ojczyznę. Bierze w niej udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną. Przewodniczy bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek

08:58

08:48

08:34

Prezydent Bronisław Komorowski złożył wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na stołecznym placu imienia marszałka. Głowie państwa towarzyszył m.in. szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak.

Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie trąbki, w rytmie werbli i w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Po złożeniu wieńców prezydent chwilę rozmawiał z obecnymi na pl. Piłsudskiego mieszkańcami Warszawy. Rozdał im też okolicznościowe kokardy narodowe.

Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego tvn24
08:27

08:25
11 listopada w Warszawie
08:23
"Chodźmy razem - dla Niepodległej". Prezydent zaprasza do udziału w marszu
"Chodźmy razem - dla Niepodległej". Prezydent zaprasza do udziału w marszu Kancelaria Prezydenta RP
08:12

11 listopada w Warszawie obowiązuje zakaz transportu materiałów niebezpiecznych - informuje zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Na terenie objętym obostrzeniami nie wolno będzie przewozić materiałów zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych, żrących i innych, określonych w ustawie o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych. Za złamanie zakazu grozi grzywna. Zakaz obowiązuje od wtorku od godz. 0.00 do godz. 24 na obszarze Traktu Królewskiego, od ul. Spacerowej do ul. Miodowej i ul. Królewskiej, od ul. Marszałkowskiej do ul. Krakowskie Przedmieście oraz na wszystkich ulicach poprzecznych do wymienionych, na długości 100 m od krawędzi jezdni.

Zakaz nie będzie dotyczył dojazdu do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. Kopernika 43.

08:08

08:05
Marszałek nie jeździł tylko na Kasztance. Jego cadillac stanął pod Belwederem
Marszałek nie jeździł tylko na Kasztance. Jego cadillac stanął pod Belwederemtvn24
08:03

07:54

W Warszawie zmiany w komunikacji będą wprowadzane etapami, wraz z zamykaniem i otwieraniem kolejnych ulic. Pierwsze zmiany zostały wprowadzone już o godz. 4 w związku z przygotowaniami do marszu "Razem dla Niepodległej" i zamknięciem dla ruchu Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu, pl. Trzech Krzyży i al. Ujazdowskich.

Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 102, 105, 108, 111, 116, 180, 503, 118, 127, 128, 175, 166, 171, 178, 518, 222, N33, N83 i N44. Po rozpoczęciu marszu, od godz. 13.15, zmienią się trasy tramwajów linii 7, 8, 9, 22, 24, 25 oraz autobusów linii 102, 105, 107, 111, 117, 158, 507, 517, 521, 118, 127, 159, 171 i 187.

07:43
07:37

W poniedziałek para prezydencka spotkała się z artystami i sportowcami oraz ich rodzinami, by wspólnie przygotować symboliczne kokardy narodowe:

07:27

Jakie utrudnienia czekają 11 listopada na warszawiaków?

Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza zacznie się o godz. 12. Od godz. 10.30 do 14 zostaną wyłączone z ruchu ulice i miejsca parkingowe przy pl. Piłsudskiego, ul. Królewskiej (odcinek Marszałkowska–Krakowskie Przedmieście), gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Moliera i Wierzbowej.

Po odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza do Belwederu przejdzie prezydencki marsz Razem dla Niepodległej. Atrakcjami będą historyczny czołg Renault FT-17 z 1920 r. oraz odrestaurowany cadillac Józefa Piłsudskiego. Rolę Marszałka odegra Daniel Olbrychski.

Od godz. 4 nad ranem do 18 zamknięte dla ruchu będą ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie. Ponadto w godz. 15.30–16.30 zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania ulic: Belwederska, Spacerowa, Gagarina. Obowiązywał będzie zakaz parkowania, także na miejscach parkingowych, wzdłuż ulic przemarszu oraz ulic przylegających do trasy na długości do 100 m. Pozostawione auta zostaną usunięte na koszt właścicieli.

Trasa marszu prowadzi ulicą Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i al. Ujazdowskimi. Marsz zakończy się ok. godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

10 marszów i zgromadzeń w Warszawie

W kancelarii premiera Ewa Kopacz weźmie udział w konferencji podsumowującej projekt obrazkowej mapy „Polska. 25 lat wolności”, wydanej przez KPRM z okazji 25-lecia wolnej Polski. Dystrybucja mapy rozpoczęła się 12 września – w 25. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego – i kończy się dziś. Mapa przestawia historię Polski po roku 1989. Jest opowieścią o najważniejszych wydarzeniach ostatnich 25 lat.

Dziś w Warszawie odbędzie się też 10 innych zgromadzeń publicznych. Największym będzie Marsz Niepodległości pod hasłem "Armia patriotów".

W tym roku trasa manifestacji przebiegnie inaczej niż w latach ubiegłych. Po raz pierwszy marsz - który rozpocznie się ok. godz. 15 na rondzie Romana Dmowskiego w centrum miasta - zakończy się po praskiej stronie Warszawy na błoniach Stadionu Narodowego wzdłuż al. Zielenieckiej. Jego uczestnicy dotrą tam przez Most Poniatowskiego. Zakończenie marszu planowane jest na godz. 20.

Jak powiedziała w piątek szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor, w związku z marszem od ok. godz. 14 zamykane będą ulice w centrum miasta.

- Utrudnienia w ruchu będą wzdłuż ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich w okolicach ronda Dmowskiego. Myślę, że już ok. godz. 14 będziemy wyłączali ruch, tak pokazują doświadczenia z roku ubiegłego. Uczestnicy zgromadzenia idą dużymi grupami. Będziemy podejmowali na bieżąco decyzje, które ulice zostaną wyłączone - powiedziała Gawor.

Dodała, że wyłączane będą także ulice pod mostem Poniatowskiego - ul. Kruczkowskiego, Solec, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wał Miedzeszyński. - To jest apel do mieszkańców, żeby w rejonach przejścia marszu po prostu z tych rejonów nie korzystali - powiedziała Gawor.

Bieg Niepodległości

Przed południem ok. 15 tys. biegaczy weźmie udział w XXVI Biegu Niepodległości poświęconym pamięci Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze. Jego syn Andrzej będzie starterem biegu.

Bieg wystartuje o godz. 11.11 na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Stawki. W związku z tym od godz. 6 rano do 15 zostanie wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach (od ul. Anielewicza do ul. Dzikiej). Pozostała część trasy zostanie zamknięta w godz. 11–13. Ruch ulicami poprzecznymi zostanie przywrócony po przebiegnięciu ostatniego zawodnika, zaś w rejonie mety po demontażu barierek.

Uczestnicy najpierw pobiegną wschodnimi jezdniami (czyli prowadzącymi w kierunku Ronda Zgrupowania AK „Radosław”) ulic: al. Jana Pawła II, Chałubińskiego i al. Niepodległości. Zawrócą na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką i pobiegną zachodnimi jezdniami (czyli prowadzącymi w kierunku Mokotowa) ulicami: al. Niepodległości, Chałubińskiego i al. Jana Pawła II. Miasteczko startowe stanie na wysokości ul. Stawki.

Koncerty i spektakle

Zaplanowano też na dziś kilka koncertów i spektakli, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego - VI Koncert Niepodległości, a w Bibliotece Uniwersyteckiej - spektakl przybliżający to, co grano na deskach warszawskich teatrów w 1918, 1928, 1938 i 1948 r.

Otwarty dla zwiedzających będzie też gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej przy al. Szucha. Zaplanowano tam koncert pieśni patriotycznych i niepodległościowych "Kocham Cię, Polsko!".

Autor: adso,kg,eos//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie, jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział. - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Pożar składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska. Jak poinformowali strażacy, palą się niebezpieczne odpady. Ratownicy zaapelowali, by mieszkańcy nie otwierali okien.

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Źródło:
tvn24.pl

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Cztery tysiące żołnierzy z Korei Północnej, czyli blisko 40 procent ze wszystkich wysłanych przez reżim do walki przeciwko Ukraińcom, zostało wyeliminowanych z działań bojowych - podaje BBC, powołując się na doniesienia zachodnich urzędników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zginęło prawdopodobnie około tysiąc z nich.

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

Źródło:
BBC, PAP

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Proboszcz ogłosił z ambony, że w wizytach duszpasterskich będzie go wspierał "serdeczny przyjaciel". Okazało się, że chodzi o Dariusza L., podejrzanego o molestowanie dziewięciorga dzieci. Mężczyzna miał dotykać jedno z dzieci po pośladkach podczas lekcji religii. Kuria przeprasza "wszystkich, których ta sprawa zaniepokoiła lub dotknęła".

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Źródło:
tvn24.pl / Dziennik Zachodni

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Jak podała w środę stacja CNN, uważa się, że na skutek mrozów zginęło co najmniej dziewięć osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Zaledwie miesiąc temu zapadła decyzja o ich misji wojskowej w Polsce. Dziś norweskie F-35 są już u nas i pomagają w ochronie wschodniej flanki NATO. Ich piloci stacjonują w bazie w Krzesinach pod Poznaniem, gdzie ćwiczą razem z polskimi pilotami. 

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w wyniku ataku nożownika w parku w bawarskiej miejscowości Aschaffenburg - poinformowała w środę niemiecka policja. Kilka osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany. To 28-latek z Afganistanu, który - jak donosi "Spiegel" - mieszkał w ośrodku dla azylantów.

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Reuters, Bild

Trzy osoby, w tym dwoje pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi, zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym oszustw i prania brudnych pieniędzy. Jak poinformowała prokuratura, według szacunków z sądu zniknęło blisko milion złotych. Możliwe jednak, że po doszacowaniu suma strat będzie większa.

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Źródło:
TVN24, PAP

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci zatrzymali 32-latka podejrzanego o gwałt i psychiczne znęcanie się nad dwiema kobietami. Ofiary same zgłosiły swojego oprawcę funkcjonariuszom. - Były przez niego zastraszane, poniżane, a ich codzienne życie zmieniało się w piekło - opisała starszy aspirant Aleksandra Freus z wrocławskiej policji.

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

Źródło:
PAP

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Amir Tataloo, gwiazda pop i jeden z najbardziej znanych irańskich artystów, został skazany na śmierć za bluźnierstwo. Jednak jeszcze niedawno Tataloo wspierał irański reżim, występował nawet publicznie z późniejszym ultrakonserwatywnym prezydentem. Co się zmieniło? Być może zbyt mocno zaczął pokazywać, że życie Irańczyków może wyglądać inaczej.

Ma miliony fanów i wyrok śmierci. Kim jest Amir Tataloo

Ma miliony fanów i wyrok śmierci. Kim jest Amir Tataloo

Źródło:
Guardian, Euronews, Voice od America, Hollywood Reporter, The New Arab, tvn24.pl

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

- Po raz kolejny można było usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem wspólnie z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - mówił premier Donald Tusk, odpowiadając z mównicy Parlamentu Europejskiego krytykującym go w czasie debaty politykom polskiej opozycji. Wcześniej w środę szef rządu przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Po nim głos zabrał między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, który utrzymywał, że Tusk "dla konkurencji politycznej ogłosił Norymbergę". - Ursula von der Leyen namaściła pana na polskiego premiera i od tego czasu zachowuje się pan jak niemiecki namiestnik - mówiła Anna Bryłka z Konfederacji.

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki stwierdził, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał specjalną deklarację, która oznacza limity zakupu nowych ubrań, zakaz poruszania się autami spalinowymi czy zakazuje jedzenia nabiału i wędlin. Prezydencki urzędnik nie ma racji i powtarza znane od lat fałszywe przekazy.

Rzepecki i fałszywe tezy o limicie ubrań, zakazie wędlin, nabiału i aut. Tłumaczymy

Rzepecki i fałszywe tezy o limicie ubrań, zakazie wędlin, nabiału i aut. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24