Sejm zajmie się wetem prezydenta Komorowskiego do ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnym. Kolejnym punktem rozważań będzie prezydencki projekt zmian w ustawie o sądach powszechnych.
Bronisław Komorowski zawetował ustawę pod koniec czerwca. Miała ona przywrócić 79 sądów rejonowych, zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku roku na mocy tzw. reformy Jarosława Gowina. W przypadku weta ustawa zostaje przekazana do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Posłowie mogą ponownie uchwalić ustawę, a tym samym odrzucić weto, ale potrzebna jest do tego większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - czyli, zakładając pełną obecność posłów, potrzeba do tego 276 głosów. W przypadku odrzucenia weta prezydent musi ustawę podpisać i zarządzić jej ogłoszenie.
Nie ma większości do odrzucenia weta
Za odrzuceniem weta opowiadają się kluby opozycyjne oraz koalicyjny PSL. Zakładając pełną frekwencję, kluby te dysponują razem 244 głosami, nie starczyłoby to więc do zmiany decyzji Komorowskiego. Przesyłając do Sejmu wniosek o ponowne rozpatrzenie obywatelskiej ustawy ws. sądów, prezydent skierował tam jednocześnie własny projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na tworzenie lub znoszenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów. Posłowie zajmą się dziś tą propozycją, zgodnie z którą sąd rejonowy mógłby być tworzony dla obszaru jednej, lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60 tys. mieszkańców, jeżeli łączna liczba spraw cywilnych, karnych i dot. nieletnich wynosiłaby co najmniej 7 tys. w ciągu roku kalendarzowego.
Sejmowa komisja ze wetem prezydenckim
W środę za przyjęciem weta prezydenckiego opowiedziała się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Za przyjęciem było 11 członków, natomiast za odrzuceniem - 10 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
10 maja Sejm przyjął ustawę. 6 czerwca Senat odrzucił ją głosami PO. W Senacie PO ma większość, ale w Sejmie dysponuje 206 głosami. Kluby PSL, PiS, RP, SLD i SP dysponują razem 248 głosami. W późniejszej debacie w Sejmie tylko PO opowiedziała się za stanowiskiem Senatu, który chciał odrzucenia ustawy. Wszystkie pozostałe kluby były przeciw, chcąc by ta ustawa weszła w życie.
Autor: aj/mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24