Polska

Zagadkowe zgony w polskich więzieniach

Polska

Aktualizacja:
 
TVN24Tylko w ostatnich dwóch latach odnotowano w więzieniach 64 samobójstwa

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano w więzieniach 64 samobójstwa - głosi raport sporządzony przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Za kratami giną cenni świadkowie, nie brakuje szczególnie bulwersujących i zagadkowych śmierci - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta dotarła do raportu sporządzonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich dra Janusza Kochanowskiego. W dokumencie zestawione są samobójstwa więźniów, ciężkie pobicia, znęcanie się nad współosadzonymi i przypadki dotyczące braku opieki lekarskiej. – Szczegółowo badamy blisko 60 wypadków nadzwyczajnych - informuje na łamach "Rzeczpospolitej" dyrektor Zespołu Prawa Karnego Wykonawczego w Biurze RPO dr Janusz Zagórski.

RPO postanowił wziąć pod lupę zakłady karne po medialnych doniesieniach o bulwersującej śmierci Rumuna Claudio Crulica, który zmarł w Krakowie po podjętej za kratami głodówce.

Śmierć pod okiem kamery

Jak podaje "Rzeczpospolita" wśród 64 więziennych samobójców znaleźli się cenni świadkowie i wpływowe postaci świata przestępczego. Pod okiem kamer popełnili je m.in. świadek koronny i szef gangu.

Andrzej Ł. ps. Gruby powiesił się wiosną tego roku w tzw. kąciku sanitarnym w celi aresztu. Powinien pozostawać pod szczególnym nadzorem, 24 godziny na dobę, bo był świadkiem koronnym: złodziejem luksusowych aut, który trafił za kraty, gdy nie zaprzestał przestępczego procederu - pisze "Rzeczpospolita".

Targnął się na życie w miejscu nieuchwytnym dla kamer. – Prokuratura przesłała nam suchą informację: proszę odizolować Ł. od innych osadzonych. Nie mieliśmy wiedzy, że jest to szczególny świadek – tłumaczy na łamach gazety rzeczniczka Centralnego Zarządu Służby Więziennej Luiza Sałapa. Podobnych przypadków jest więcej.

Giną szefowie gangów

Latem zeszłego roku w areszcie samobójstwo popełnił Wojciech F. Był szefem gangu, który porwał i zamordował Krzysztofa Olewnika. Prokuratura umorzyła w tej sprawie śledztwo.

Niespełna rok później, tuż po wyroku, powiesił się jego wspólnik Sławomir Kościuk. Śledczy wciąż badają tę zagadkową śmierć.

"Rzeczpospolita" przytacza statystyki dotyczące zgonów za kratami. Liczba samobójstw utrzymuje się co roku na podobnym poziomie. – Średnio jest ich 30 rocznie. W ubiegłym roku było ich 36, w obecnym 28. To mniej niż w innych krajach europejskich - mówi Luiza Sałapa.

Obecnie wyroki odbywa 84,5 tys. skazanych. Każdego roku przez zakłady karne przewija się 200 tysięcy osób.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości