Nie lada gratkę dla entuzjastów historii przygotował warszawski odział IPN. Otwarta w piątek wystawa prezentuje wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów o tematyce solidarnościowej z lat 1980 - 1989.
Wystawę "Zaczęło się w lipcu. Solidarność w Regionie Środkowo-Wschodnim 1980 - 1989" warszawiacy mogą już oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN. Większość prezentowanych dokumentów i zdjęć pochodzi z zasobów Instytutu, a także Zarządu Regionu Środkowo-wschodniego NSZZ "Solidarność", Urzędu Miasta Świdnik, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A. oraz ze zbiorów prywatnych. Wiele z nich po raz pierwszy ujrzy światło dzienne. Na 44 planszach przedstawiono historię Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w regionie środkowo-wschodnim - od strajków w lipcu 1980 do przełomu roku 1989. Ekspozycja będzie otwarta do 25 sierpnia, póżniej zostanie przeniesiona do Gdańska. Jej organizatorem jest Biuro Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Lublinie
Lubliński lipiec
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale jak mówi autor scenariusza wystawy, Marcin Dąbrowski - Strajki latem 1980 roku naprawdę zaczęły się w lipcu na Lubelszczyźnie. (...) Warto przy okazji okrągłej rocznicy sierpnia 1980 przypomnieć sobie tamto życie, utrwalone na czarno-białych fotografiach - dodaje.
Jak wyjaśniają dalej organizatorzy "w warunkach systemu komunistycznego PRL, NSZZ 'Solidarność', będąca formalnie tylko związkiem zawodowym, stała się faktycznie ruchem łączącym walkę o poprawę bytu środowisk pracowniczych z walką o poszerzenie wolności polskiego społeczeństwa".
Nie tylko "Solidarność"
Na wystawie zaprezentowane zostaną również eksponaty dotyczące innych, działających w tamtym okresie, organizacji. Na planszach zostaną więc również przedstawione historie takich ruchów jak: NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Niezależnym Ruchem Harcerskim czy Niezależnym Zrzeszeniem Studentów.
NSZZ "Solidarność" powstała w 1980 roku, dzięki strajkom rozpoczętym właśnie w Lublinie, a kontynuowanym na Wybrzeżu, Śląsku i innych częściach kraju. Zarejestrowana 10 lipca 1980 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego przekształciła się w ruch podziemny. Przez cały okres istnienia do 1989 roku była głównym ośrodkiem ochrony praw pracowniczych i ośrodkiem ruchu oporu przeciwko rządom PRL.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24