Postępowanie umorzone, ale zabójstwo Jarosława Ziętary "pozostaje w zainteresowaniu" śledczych

Polska

Pierwsza część reportażu o "Superwizjera" i "Głosu Wielkopolskiego" o sprawie Jarosława Ziętary (wideo z 17.11.2018 r.) Superwizjer TVN
wideo 2/10

Postępowanie w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary zostało umorzone wobec niewykrycia sprawców - poinformował w czwartek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Śledczy zapewniają jednak, "postępowanie to pozostaje w zainteresowaniu Prokuratury i w sprawie nadal wykonywane są czynności mające na celu ujawnienie nowych źródeł dowodowych".

Jarosław Ziętara pracował najpierw w radiu akademickim, a później współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", tygodnikiem "Wprost" i "Gazetą Poznańską". Ostatni raz widziano go 1 września 1992 r. Rano wyszedł do pracy, ale nigdy nie dotarł do redakcji "Gazety Poznańskiej". W 1999 r. Ziętara został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

Sprawców nie wykryto, postępowanie umorzono

Prokuratura Krajowa poinformowała w czwartek, że Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie umorzył postępowanie w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary wobec niewykrycia sprawców.

Postępowanie było prowadzone w zakresie dotyczącym bezpośrednich sprawców zabójstwa dziennikarza, w tym ustalenia miejsca ukrycia szczątków jego zwłok.

Śledczy umorzyli również postępowanie wobec podejrzanego w tej sprawie Romana K., z uwagi na jego śmierć.

"Mimo umorzenia postępowanie to pozostaje w zainteresowaniu Prokuratury i w sprawie nadal wykonywane są czynności mające na celu ujawnienie nowych źródeł dowodowych" - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Dwie sprawy w toku

11 maja 2018 roku Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi R. i Dariuszowi L. Śledczy zarzucają im uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Ich proces rozpoczął się w styczniu tego roku. Sprawa wciąż się toczy.

Równolegle w poznańskim sądzie okręgowym toczy się proces przeciwko byłemu senatorowi Aleksandrowi Gawronikowi (zgodził się na publikację pełnego nazwiska). Jest on oskarżony o nakłanianie byłych ochroniarzy firmy Elektromis do porwania, pozbawienia wolności i zabicia Ziętary.

26 lat postępowań

Umorzone śledztwo było prowadzone na podstawie postanowienia z dnia 9 maja 2016 roku o wyłączeniu materiałów do odrębnego rozpoznania. Było ono procesową kontynuacją poprzednich postępowań, których bieg rozpoczął się w dniu 6 września 1993 roku wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Poznań – Grunwald w Poznaniu.

Czynności procesowe w sprawie miały doprowadzić do ustalenia bezpośrednich sprawców zabójstwa Jarosława Ziętary oraz miejsca ukrycia szczątków jego zwłok i ich identyfikacji.

Autor: akr/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: archiwum rodziny J.Ziętary