- Dokumenty dotyczące przekwalifikowania działki w Muntowie koło Mrągowa przysłane z ministerstwa rolnictwa do urzędu marszałkowskiego zostały sfałszowane - podejrzewa zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.
W związku z podejrzeniem popełnienia fałszerstwa zarząd województwa warmińsko-mazurskiego powiadomił o tym we wtorek prokuraturę - poinformował dyrektor urzędu marszałkowskiego Janusz Smoliński.
Na czym ma polegać to fałszerstwo? Zarząd Województwa dostał od resortu rolnictwa kserokopie wniosku wójta gminy Mrągowo o przekwalifikowanie na cele nierolnicze gruntów rolnych o powierzchni 39,75 ha wraz z opinią. Dokumenty rzekomo były sporządzone przez Departament Infrastruktury i Geodezji urzędu marszałkowskiego.
Według Smoleńskiego zostały sfałszowane, gdyż nigdy nie powstały w warmińsko-mazurskim urzędzie marszałkowskim. Osoba, której podpis widnieje na kserokopii, zaprzecza, jakoby takie dokumenty podpisywała, a w segregatorze akt pod sygnaturą dokumentacji tej sprawy widnieją zupełnie inne dokumenty - stwierdził Smoliński.
Jak wyjaśnił, w 2007 roku do Urzędu Marszałkowskiego nie wpłynęło żadne pismo, dotyczące gruntów w Mrągowie, a data wydania opinii jest o 16 dni wcześniejsza, niż data widniejąca na wniosku. Tymczasem departament urzędu marszałkowskiego przesyła takie wnioski do Ministerstwa Rolnictwa niezwłocznie po wydaniu opinii.
Na czele zarządu województwa warmińsko-mazurskiego stoi marszałek Jacek Protas (PO). W 30-osobowym sejmiku warmińsko-mazurskim rządzi koalicja PO i PSL.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, w przypadku użytków rolnych klas I - III o powierzchni przekraczającej 0,5 ha, decyzję o przekwalifikowaniu ziemi wydaje minister rolnictwa. Wniosek do ministra kieruje marszałek województwa do 30 dni od chwili złożenia wniosku przez wójta. Trafia do Departamentu Gospodarki Ziemią.
Następnie wniosek departament rozpatruje merytorycznie i przedstawia do akceptacji nadzorującemu wiceministrowi. Zaakceptowany przez wiceministra wniosek kierowany jest na posiedzenie tzw. "ścisłego kierownictwa". Każdy z członków kierownictwa może zgłosić uwagi lub wątpliwości. Po rozpatrzeniu wniosku, wiceminister nadzorujący Departament Gospodarki Ziemią podpisuje decyzję w sprawie odrolnienia.
Ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek w komunikacie, że cała, przedstawiona powyżej procedura miała również zastosowanie w przypadku wniosku wójta Gminy Mrągowo z dnia 23 lutego 2007 r. Resort wyjaśnia, że "wniosek wójta wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 4 maja 2007 r., przy piśmie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wraz z załączoną pozytywną opinią marszałka oraz aktami tej sprawy".
"Ponieważ akta były niekompletne, Departament Gospodarki Ziemią dwukrotnie zwracał się do wójta Gminy Mrągowo o ich uzupełnienie. Ostatnie brakujące dokumenty zostały nadesłane 4 lipca br. Wniosek ten nie był jeszcze przedmiotem obrad kierownictwa resortu" - wyjaśniło biuro prasowe ministerstwa rolnictwa.
kaw
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl