PSL na pierwszej konwencji wyborczej przedstawiło listy kandydatów do europarlamentu w okręgach warszawskim i mazowieckim. Kandydować będą m.in. Jarosław Kalinowski, Adam Struzik, Marek Sawicki i Krzysztof Kosiński.
Na liście warszawskiej „jedynkę” ma burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński. Szef PSL Janusz Piechociński mówił na niedzielnej konwencji wyborczej w Warszawie, że ludowcy idą do europarlamentu „po minimum 6 mandatów” (obecnie PSL ma 4) po to, by „wzmocnić najsilniejszą frakcję – Europejską Partię Ludową” (do której należą PSL i PO). - Po to, żeby stabilizować Europę, w której coraz więcej ludzi nie chce europejskości - ocenił lider ludowców. Jego zdaniem Polska nie ma obecnie alternatywy wobec Unii. - Musimy poprawiać Europę i dawać jej coraz więcej - przekonywał. - Europa musi być bardziej polska naszą kompetencją, aktywnością, racjonalnością. My Polacy musimy być bardziej europejscy - zaznaczył.
Krytycznie o PiS
Europoseł Jarosław Kalinowski nawiązał w przemówieniu do udziału polityków PiS i szefa tej partii szefa Jarosława Kaczyńskiego w odbywających się w niedzielę w Wierzchosławicach obchodach 140. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. - To dobrze, że tam pojechali, bo to dobra okazja, że by się nawrócić na dobrą drogę - mówił, wywołując brawa. Szef Rady Naczelnej PSL podkreślił, że politycy PiS boleją nad dochodami rolników, ale gdy mogli sprawić, by one nie spadły - zachowali się inaczej, głosując w 20103 r. przeciwko tzw. ubojowi rytualnemu. - Głosowanie całego klubu PiS sprawiło, że hodowcy bydła, również dotyczy to hodowców drobiu, stracili 20-30 procent przychodów, jakie uzyskiwali - argumentował Kalinowski. Oznacza to – jak wyjaśnił – utratę całego zysku, jaki ci rolnicy uzyskiwali. - Panie prezesie Kaczyński, jak pan myśli zwrócić tym rolnikom pieniądze, które im pan odebrał? - pytał polityk Stronnictwa.
Najbliższe lata to "dobry czas dla polskiej wsi"
Kalinowski podkreślił na konferencji prasowej po zakończeniu konwencji, że w rozpoczynającej się unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 tylko dwa kraje – Polska i Słowacja – będą miały większy budżet niż wcześniej.
- Te najbliższe siedem lat to dobry czas dla polskiej wsi i dla polskiego rolnictwa - przekonywał.
Kalinowski otwiera listę
Mazowiecka konwencja zatwierdziła listy kandydatów w okręgach mazowieckim i warszawskim, przygotowane przez wojewódzkie władze partii. Zgodnie z przewidywaniami na pierwszym miejscu listy mazowieckiej jest europoseł Jarosław Kalinowski. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Janina Orzełowska - członkini zarządu województwa mazowieckiego, marszałek tego województwa Adam Struzik i poseł Marek Sawicki. Ostatnie miejsce zajął rzecznik partii Krzysztof Kosiński. Za otwierającym listę warszawską Grzegorzem Benedykcińskim na liście są m.in. zastępca kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska i członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w maju tego roku. Wybierzemy 51 europosłów. W sumie w Parlamencie Europejskim nowej kadencji zasiądzie 751 przedstawicieli 28 krajów członkowskich.
Autor: kde//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24