Wyłoniono Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Bralczyk: chętnie bym miał taką "essę"

Młodzieżowe Słowo Roku
Tegoroczna maturzystka oraz Jerzy Bralczyk o znaczeniu słowa "essa"
Źródło: TVN24

"Essa" zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2022 w plebiscycie Państwowego Wydawnictwa Naukowego PWN. O wyróżnionym słowie rozmawiali w "Tak jest" na antenie TVN24 profesor Jerzy Bralczyk, językoznawca oraz Anna Lipiec, tegoroczna maturzystka.

Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została "essa". Wyraz ten używany jest w odniesieniu do czegoś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd "mieć essę", czyli mieć luz). Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu i jest wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a także pozdrowienie. Wyrażenie "essa" spopularyzował już kilka lat temu raper Wini, jednak dopiero w tym roku zyskało ono ogromną popularność w Internecie.

Bralczyk o "essie": ja chciałbym, żeby to było z łaciny

- Każdemu nastolatkowi się zdarza (...) Powiedzmy, że dostałam dobrą ocenę ze sprawdzianu i ktoś mi mówi "o essa! dostałaś piątkę" - wytłumaczyła sposób użycia młodzieżowego słowa roku Anna Lipiec, tegoroczna maturzysta. - Ja chciałbym, żeby to było z łaciny - esse est percipi - myśleć znaczy być postrzeganym. To oznaczałoby rzecz podstawową, czyli istnienie - ocenił językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk.

- Ktoś "ma essę", czyli jest super, jest fajny - dopowiedziała o znaczenie słowa maturzystka. - To chętnie bym miał taką "essę" - skomentował Bralczyk.

Czemu tworzymy nowe słowa?

- Jest bardzo wiele powodów. Myślę, że w tym wypadku akurat chodzi o te kody, które mają pewien stopień zamkniętości. Tak jak tworzyły się gwary, czy żargony przestępcze. Chodziło o to, by inni nie mogli rozpoznać znaczenia tych słów - ocenił profesor Bralczyk, zapytany o powód, dla którego ludzie tworzą nowe słowa. - Trochę tak jest w przypadku języka młodzieżowego - dodał.

- Język cały czas zmienia się, dzięki nam, dzięki młodzieży i to jest fajne. Dzięki temu mamy jakiś sposób komunikowania się ze sobą, który nie zawsze osoby starsze rozumieją i czujemy się ze sobą bardziej związani jako młodzież - opisała Anna Lipiec.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: