Specjalne wydanie "Kampanii #BezKitu". "Trzeba być po stronie kobiet, bo to kobiety wygrają wybory jesienią"

Źródło:
TVN24
Elżbieta Anna Polak: trzeba być po stronie kobiet, bo to kobiety wygrają wybory jesienią
Elżbieta Anna Polak: trzeba być po stronie kobiet, bo to kobiety wygrają wybory jesienią TVN24
wideo 2/4
Elżbieta Anna Polak: trzeba być po stronie kobiet, bo to kobiety wygrają wybory jesienią TVN24

Lubuskie wie na pewno, że trzeba być po stronie kobiet - mówiła w specjalnym wydaniu "Kampanii #BezKitu" marszałkini tego województwa Elżbieta Anna Polak. Prezydent Warszawy i wiceszef PO Rafał Trzaskowski podkreślał, że jego partia zmieniła zdanie na temat aborcji czy związków partnerskich za sprawą działań obywateli. - Dzięki Strajkowi Kobiet, dzięki waszej presji, dzięki temu, że wybieracie trochę inne polityczki i polityków - podkreślił.

W specjalnym wydaniu programu Radomira Wita "Kampania #BezKitu" z Open'er Festival 2023 w Gdyni, marszałkini województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak (PO) oraz prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski rozmawiali na temat praw kobiet.

Polak powiedziała, że wykorzystuje swój urząd, by upominać się o nie. - Lubuskie (...) już wie na pewno, że trzeba być po stronie kobiet, bo to kobiety wygrają wybory w tym roku, jesienią - podkreśliła. - Ale musimy kobiety do tego zaprosić skutecznie. Przede wszystkim kobiety muszą być na listach wyborczych - mówiła.

Według niej "teraz już nie ma nikt żadnych wątpliwości, że musi być suwak na 50 procent na każdej liście". Chodzi o taki sposób układania list kandydatów, by na przemian umieszczać na nich kobiety i mężczyzn.

- Ale też trzeba kobietom stworzyć warunki, żeby chciały, żeby mogły, żeby uczestniczyły w rządzeniu. Bo że kobiety powinny uczestniczyć w rządzeniu, to chyba nikt z nas tutaj nie ma żadnych wątpliwości - dodała.

Elżbieta Anna Polak: trzeba być po stronie kobiet, bo to kobiety wygrają wybory jesienią
Elżbieta Anna Polak: trzeba być po stronie kobiet, bo to kobiety wygrają wybory jesienią TVN24

Trzaskowski: PO ma inne zdanie o aborcji, związkach partnerskich dzięki wam

Rafał Trzaskowski przyznał, że Platforma Obywatelska "ma zupełnie inne zdanie, niż miała a propos aborcji, związków partnerskich - dzięki wam, również dzięki wam. Dzięki Strajkowi Kobiet, dzięki waszej presji, dzięki temu, że też wybieracie trochę inne polityczki i polityków". - I od Was to zależy tak naprawdę - podkreślał.

Wiceprzewodniczący PO oznajmił również, że "to jest deklaracja Koalicji Obywatelskiej, że natychmiast (wprowadzi - red.) związki partnerskie". - Od tego trzeba zacząć i to trzeba to po prostu natychmiast zrobić - dodał.

Także marszałkini Polak wyraziła poparcie dla związków partnerskich. - I taki jest program Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej - dodała. Według niej "żadne państwo nie może nikomu zaglądać pod kołdrę".

Trzaskowski: PO ma inne zdanie o aborcji, związkach partnerskich dzięki wam
Trzaskowski: PO ma inne zdanie o aborcji, związkach partnerskich dzięki wamTVN24

"Jestem absolutnie przekonany, że jeżeli chodzi o aborcję, będzie zmiana"

Trzaskowski mówił także o prawie do terminacji ciąży, które zostało zaostrzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2021 roku.

- Jestem absolutnie przekonany, że jeżeli chodzi o aborcję, będzie zmiana, jeżeli tylko będzie większość - to od was zależy - natychmiast. W tej sprawie natychmiast powinna być zmiana - powiedział prezydent stolicy.

Nawiązał w tym kontekście do poglądów Konfederacji na tematy dotyczące kobiet. - To jest wasze zadanie przekonać, głównie chłopaków młodych, co oznacza głosowanie na Konfederację. To znaczy, żeby oni wiedzieli, co robią - mówił Trzaskowski. - Trzeba mówić ludziom, właśnie młodzieży, waszym partnerom, kumplom - dodał.

Trzaskowski o "zmianie tego średniowiecznego prawa aborcyjnego"

Goście Radomira Wita wymieniali też kwestie, które należy natychmiast podjąć. - Na pewno zmiana tego średniowiecznego prawa aborcyjnego - ocenił Trzaskowski. - Druga rzecz to przywrócenie (finansowania - red.) programu in vitro, który jest piekielnie istotny - wskazywał.

- Trzecia to na pewno darmowe żłobki, które myśmy wprowadzili w Warszawie. Dlatego, że to jest taki pogram, który pozwala wielu dziewczynom, kobietom wrócić na rynek pracy. Dużo bardziej efektywny w moim przekonaniu niż program 800 plus - kontynuował.

Samorządowczyni oceniła zaś, że "podstawowe znaczenie ma edukacja i to taka już od przedszkola". - A uczy mnie tego i upewnia w tym przekonaniu moja wnuczka, która ma trzy lata i mówi tak: "Babciu, nie będzie tak, jak oni chcą, będzie tak, jak ja chcę". To jest Helena - mówiła Polak.

Trzaskowski o trzech rzeczach dotyczących praw kobiet, które PO zrobi, jeśli wygra wybory
Trzaskowski o trzech rzeczach dotyczących praw kobiet, które PO zrobi, jeśli wygra wyboryTVN24

Suwak na liście KO? Trzaskowski: tak

Jak co tydzień goście "Kampanii #BezKitu" usłyszeli też dodatkowe pytania od młodych ludzi. Tym razem jednak nie byli to działacze polityczni czy aktywiści, ale młodzież zgromadzona w jednym z open'erowych namiotów.

Jedno z pytań dotyczyło tego, czy już pewne jest, iż na listach Koalicji Obywatelskiej będzie suwak. - Tak - odparli jednocześnie Polak i Trzaskowski. Po tych słowach w namiocie rozległy się oklaski.

Suwak na liście Koalicji Obywatelskiej? Trzaskowski: tak
Suwak na liście Koalicji Obywatelskiej? Trzaskowski: takTVN24

Klauzula sumienia w warszawskich szpitalach. "Zawsze będzie lekarz, który nie będzie się powoływał"

Prezydent Warszawy przekonywał również, że "nawet w bardzo trudnej sytuacji można, jeżeli ktoś chce, reagować". - Dzisiaj mamy to średniowieczne prawo antyaborcyjne, ale w Warszawie jest tak, że - przede wszystkim w szpitalu - jeżeli dziewczyna się zgłasza, to jest gwarancja, że na pewno nie będzie lekarza z klauzulą sumienia, który się powoła na klauzulę sumienia, tylko zawsze będzie lekarz, który pomoże w danej sytuacji - przekazał.

Ponadto - mówił dalej Trzaskowski - "u nas decyzje o tym, czy pomóc, czy nie kobiecie, nawet w tej piekielnie trudnej sytuacji prawnej, zawsze podejmuje konsylium". - Po to, żeby lekarz się nie bał, żeby nie można było potem zrzucić na niego odpowiedzialności, bo przecież rząd PiS-u próbuje zastraszyć lekarzy - wyjaśniał.

Wiceszef PO był później dopytywany przez młodzież o to, w jaki sposób weryfikowana jest obecność lekarza, który nie odmówi zabiegu terminacji ciąży.

- My po prostu sprawdzamy i gwarantujemy, że na dyżurze w warszawskim szpitalu zawsze będzie lekarz, który nie będzie się powoływał na klauzulę sumienia. Czyli, jeżeli jest lekarz, bo my nie możemy tego zabronić, który wiemy, że może się powołać na klauzulę sumienia, to zawsze będzie na dyżurze ktoś, kto się na taką klauzulę nie powoła - wyjaśniał.

- I to jest to, co my możemy zrobić - dodał. Zapewnił, że jest to monitorowane. - Sprawdzamy to. Takie jest zalecenie dla wszystkich szpitali - poinformował.

Autorka/Autor:akr//plw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Słowa wiceprezydenta USA J.D. Vance'a o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy od "przypadkowego kraju, który nie toczył wojny od 30 czy 40 lat" wywołały oburzenie w Londynie. Vance zapewnił we wtorek, że nie chodziło mu o Wielką Brytanię ani Francję.

Vance o "przypadkowym kraju, który nie toczył wojny od 30 czy 40 lat". Jest reakcja

Vance o "przypadkowym kraju, który nie toczył wojny od 30 czy 40 lat". Jest reakcja

Źródło:
PAP

Nikt z nas nie chce niekończącej się wojny. Ukraina jest gotowa jak najszybciej zasiąść do stołu negocjacyjnego, aby przybliżyć pokój - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski. Zapewnił, że Kijów jest w stanie "szybko podjąć działania, aby zakończyć wojnę". Wiceprezydent USA J.D. Vance po słowach Zełenskiego oznajmił, że "publiczne deklaracje nie mają takiego znaczenia, jak to, co robią Ukraińcy, by konkretnie zaangażować się w pokojowe rozwiązanie".

Propozycja Zełenskiego, odpowiedź z USA. "To najbardziej nas niepokoi"

Propozycja Zełenskiego, odpowiedź z USA. "To najbardziej nas niepokoi"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Instruktor karate z Arizony mógł w istotny sposób wpłynąć na decyzję Donalda Trumpa dotyczącą dalszej gotowości do podpisania umowy z Ukrainą, pisze "Washington Post". Według gazety pewną rolę mógł odegrać internetowy wpis mężczyzny, w którym komentował piątkową kłótnię prezydenta USA i Wołodymyra Zełenskiego w Gabinecie Owalnym.

Media: wpis instruktora karate z małego miasteczka wpłynął na postawę Trumpa w sprawie Ukrainy

Media: wpis instruktora karate z małego miasteczka wpłynął na postawę Trumpa w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosja, na prośbę prezydenta Donalda Trumpa, wyraziła zgodę na pomoc administracji Stanów Zjednoczonych w rozmowach z Iranem na temat programu nuklearnego Teheranu i jego wsparcia dla regionalnych zbrojnych ugrupowań terrorystycznych - podała we wtorek agencja Bloomberg. Członkowie administracji amerykańskiego prezydenta według agencji mieli omawiać tę kwestię w trakcie spotkania w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie.

Trump miał zwrócić się do Putina o pomoc. Bloomberg: chodzi o Iran

Trump miał zwrócić się do Putina o pomoc. Bloomberg: chodzi o Iran

Źródło:
PAP

Stan papieża Franciszka przez cały dzień pozostaje stabilny - przekazał Watykan w wieczornym komunikacie. Dodano, że nie miał gorączki i nie miał kolejnych problemów z oddychaniem.

Stan papieża "pozostaje stabilny". Nowy komunikat

Stan papieża "pozostaje stabilny". Nowy komunikat

Źródło:
Reuters, PAP

Na placu Dominikańskim we Wrocławiu doszło do zderzenia dwóch tramwajów. Sześcioro pasażerów jest lekko rannych. Wyznaczono objazdy.

Motorniczy zasłabł, doszło do zderzenia

Motorniczy zasłabł, doszło do zderzenia

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi dwa śledztwa dotyczące zgonów, do których doszło na terenie gminy Troszyn. Jednego dnia w piwnicy domu znaleziono ciała mężczyzny i kobiety. Wiadomo, że oboje pili wcześniej alkohol. W innym domu, kolejnego dnia, odkryto ciała dwóch mężczyzn: ojca i syna.

Zagadkowa śmierć czterech osób pod Ostrołęką. Dwa śledztwa prokuratury

Zagadkowa śmierć czterech osób pod Ostrołęką. Dwa śledztwa prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cła Donalda Trumpa mogą przyczynić się do ponad czteroprocentowych spadków produktu krajowego brutto (PKB) w Kanadzie oraz Meksyku - podał szacunki EY Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Nowe stawki będą miały też negatywny wpływ na gospodarkę USA.

Tak ucierpią największe gospodarki. "Gwałtowne podwyżki ceł mogą doprowadzić do szoku"

Tak ucierpią największe gospodarki. "Gwałtowne podwyżki ceł mogą doprowadzić do szoku"

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump, wstrzymując pomoc wojskową dla Ukrainy, "zdradza" Ukrainę i "przypiera do muru Europę" - pisze francuski dziennik "Le Monde". Według hiszpańskiego "El Mundo" taka decyzja to "kara" dla Zełenskiego, którego Trump chętnie odsunąłby od władzy z powodów osobistych. Austriackie media oceniają natomiast, że bez amerykańskiej pomocy Ukraina będzie w stanie odpierać rosyjskie ataki przez zaledwie kilka miesięcy.

Zełenski "między młotem a kowadłem", front może się załamać. Echa decyzji USA

Zełenski "między młotem a kowadłem", front może się załamać. Echa decyzji USA

Źródło:
PAP

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki ocenił we wtorek, że decyzja administracji prezydenta Donalda Trumpa o wstrzymaniu amerykańskich dostaw pomocy wojskowej Ukrainie "jest elementem twardej negocjacji" i nie stawia amerykańskiego prezydenta tam, gdzie stoi Władimir Putin. - Prezydent Trump ma swoją poetykę w dyplomacji i kolejną odsłoną tej poetyki jest dzisiejsze wydarzenie - powiedział Nawrocki.

Nawrocki o "poetyce" Trumpa i "niewdzięczności" Zełenskiego 

Nawrocki o "poetyce" Trumpa i "niewdzięczności" Zełenskiego 

Źródło:
PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek podziękował za wsparcie Ukrainy płynące z polskiej strony i oświadczył, że jego kraj oczekuje na 46. pakiet pomocy wojskowej, który jest obecnie przygotowywany przez Polskę. Na konferencji prasowej w Kijowie odpowiadał również na pytanie o ukraińskie oczekiwania wobec polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Liczymy na Polskę jako wielkiego przyjaciela i orędownika Ukrainy w naszych europejskich aspiracjach - powiedział Szmyhal.

Ukraińcy "liczą na Polskę"

Ukraińcy "liczą na Polskę"

Źródło:
PAP

W przypadku całkowitego wstrzymania dostaw pomocy wojskowej ze strony Stanów Zjednoczonych Ukrainie grozi utrata do 30 procent uzbrojenia, które obecnie wykorzystywane jest przez siły zbrojne tego kraju - twierdzą eksperci w Kijowie i wymieniają kilka rodzajów broni z USA, od której była krytycznie uzależniona Ukraina. Listę otwierają systemy obrony powietrznej Patriot, które są w stanie przechwycić rosyjskie rakiety hipersoniczne i balistyczne.

"Groźna broń", której "nie ma czym zastąpić". To mogą stracić Ukraińcy

"Groźna broń", której "nie ma czym zastąpić". To mogą stracić Ukraińcy

Źródło:
BBC, Defense Express, PAP

Prawna procedura ustalenia płci powinna następować poprzez sprostowanie aktu stanu cywilnego niewymagającego wszczynania procesu sądowego w tej sprawie. Nie ma także argumentów za udziałem w takiej sprawie rodziców osoby transpłciowej - wynika z wtorkowej uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie procesu ustalania płci

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie procesu ustalania płci

Źródło:
PAP

Co najmniej 370 tysięcy złotych miało wpłynąć na rachunek parafii w Dębem Wielkim, której były proboszcz jest podejrzany o pośrednictwo w zakupie pojazdów dla Wojsk Obrony Terytorialnej za rządów PiS. Ksiądz Sławomir Ż. i działacz PiS Ryszard W. mają zarzuty płatnej protekcji. Jak poinformowała TVN24 prokuratura, podejrzani mieli powoływać się na wpływy w MON.

Trzy przelewy, 41 wypłat z bankomatu. Znany ksiądz i działacz PiS mieli pośredniczyć w zakupach dla wojska

Trzy przelewy, 41 wypłat z bankomatu. Znany ksiądz i działacz PiS mieli pośredniczyć w zakupach dla wojska

Źródło:
TVN24

Po decyzji władz USA o wstrzymaniu pomocy wojskowej Ukraina nie pozostanie z pustymi rękami - oświadczył we wtorek premier Szwecji Ulf Kristersson. Premier Czech Petr Fiala podkreślił, że Europa musi "wziąć pełną odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo". Według sekretarz stanu do spraw europejskich w MSZ Francji Benjamina Haddada decyzja USA wzmacnia stanowisko Rosji i utrudnia doprowadzenie do pokoju.

Decyzja USA "oddala pokój". "Czas, aby Europa przeszła od słów do czynów"

Decyzja USA "oddala pokój". "Czas, aby Europa przeszła od słów do czynów"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe może stracić ponad 1200 dolarów rocznie z powodu nałożenia przez USA nowych ceł na Kanadę, Meksyk i Chiny - wynika z analizy waszyngtońskiego think tanku Peterson Institute for International Economics (PIIE). Nowe cła zapowiedziane przez Donalda Trumpa weszły w życie we wtorek czasu polskiego.

Tyle zapłacą Amerykanie za nowe cła Donalda Trumpa

Tyle zapłacą Amerykanie za nowe cła Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Wyraźnie wzrosło poparcie dla Wołodymyra Zełenskiego wśród Ukraińców - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Gradus Research. To pierwsze takie badanie przeprowadzone po sporze prezydentów Ukrainy i USA w Białym Domu. Z sondażu wynika również, że prawie połowa obywateli Ukrainy jest przekonana, że ich kraj będzie w stanie kontynuować walkę z Rosją pomimo zmniejszenia lub całkowitego wstrzymania pomocy przez USA.

Duża zmiana poparcia dla Zełenskiego po kłótni w Białym Domu

Duża zmiana poparcia dla Zełenskiego po kłótni w Białym Domu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Meldunki, które napływają z granicy, z naszego hubu w Jasionce, potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej - powiedział na początku posiedzenia rządu premier Donald Tusk, odnosząc się do informacji o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy.

Tusk: meldunki z granicy potwierdzają zapowiedzi Amerykanów

Tusk: meldunki z granicy potwierdzają zapowiedzi Amerykanów

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Elon Musk, miliarder i bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa, stwierdził, że Wołodymyrowi Zełenskiemu należy zaproponować "jakąś formę amnestii w kraju neutralnym w zamian za pokojowe przemiany w kierunku demokracji w Ukrainie". Skomentował w ten sposób jeden z wpisów na platformie X, gdzie kolejny raz nazwano ukraińskiego prezydenta "dyktatorem", co z kolei jest powtórzeniem rosyjskiej propagandy.

Elon Musk o "jakiejś formie amnestii" dla Zełenskiego

Elon Musk o "jakiejś formie amnestii" dla Zełenskiego

Źródło:
PAP

Według jednej wersji są to mieszkańcy Kijowa, którzy niedawno wyszli na ulicę protestować przeciwko prezydentowi Zełenskiemu. Według innego przekazu są to mieszkający w Polsce Ukraińcy, domagający się większego wsparcia socjalnego. Tymczasem popularne w sieci nagranie pokazuje zupełnie inną manifestację.

Ukraińcy wyszli na ulice. Kiedy?

Ukraińcy wyszli na ulice. Kiedy?

Źródło:
Konkret24

Pracownica jednostki wojskowej w Krakowie miała zostać zgwałcona przez swojego przełożonego. Zgłosiła to Żandarmerii Wojskowej, która przekazała materiały prokuraturze. Obie instytucje podkreślają, że do zdarzenia doszło między cywilami. Pierwszą informację dostaliśmy na Kontakt24. 

Śledztwo prokuratury w sprawie gwałtu w jednostce wojskowej

Śledztwo prokuratury w sprawie gwałtu w jednostce wojskowej

Źródło:
tvn24.pl

Sołtys Kątów Rybackich zrezygnował z funkcji po tym, jak trafił do aresztu w związku z bójką na drodze. W sprawie zabrał głos między innymi Robert Zieliński, wójt gminy Sztutowo. - Wyraziłem pełne wsparcie dla poszkodowanych i zdecydowanie potępienie zachowania pana sołtysa - powiedział krótko po zdarzeniu.

Sołtys zrezygnował z urzędu po bójce na drodze

Sołtys zrezygnował z urzędu po bójce na drodze

Źródło:
TVN24

Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że jego kraj jest gotów podpisać porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi o minerałach - informuje agencja Reutera. Szef rządu zapewniał, że amerykańska pomoc ma dla Kijowa kluczowe znaczenie.

Waszyngton wstrzymał pomoc wojskową dla Kijowa. Premier Ukrainy odpowiada

Waszyngton wstrzymał pomoc wojskową dla Kijowa. Premier Ukrainy odpowiada

Źródło:
Reuters, PAP

Rzecznik MSZ Paweł Wroński zapowiedział, że Rada Ministrów odniesie się do decyzji Donalda Trumpa o wstrzymaniu pomocy dla Ukrainy. - Jest potrzeba powrotu do rozmów ukraińsko-amerykańskich - powiedział szef resorty obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Wiceminister obrony Cezary Tomczyk ocenił z kolei, że decyzja amerykańskiej administracji to "zła wiadomość".

USA wstrzymują pomoc dla Ukrainy. "Zła wiadomość", "czas działać"

USA wstrzymują pomoc dla Ukrainy. "Zła wiadomość", "czas działać"

Źródło:
Radio ZET, PAP, TVN24

Donald Trump wygłosi przemówienie podczas połączonej sesji obu izb amerykańskiego Kongresu. Na żywo wystąpienie oglądać będzie można na antenie TVN24 i w TVN24 GO. Początek transmisji w środę o godzinie 3 w nocy.  

Trump wystąpi przed Kongresem USA. Oglądaj na żywo w TVN24 i TVN24 GO

Trump wystąpi przed Kongresem USA. Oglądaj na żywo w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
ABC News

Warszawska giełda na minusie. Największe spadki odnotowano w sektorze bankowym, zyskują zaś producenci wyposażenia dla wojska. Wzrost zanotowała też rosyjska giełda. We wtorek weszły między innymi w życie nowe cła Donalda Trumpa, co wywołało silną reakcję na rynkach.

Rynki reagują po decyzji Donalda Trumpa

Rynki reagują po decyzji Donalda Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Samochody, paliwo, awokado czy syrop klonowy. To tylko niektóre z produktów, które mogą podrożeć w USA po decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wprowadzeniu ceł. Taryfy zapłacą bowiem nie państwa nimi objęte, ale amerykańskie firmy, które sprowadzają komponenty, surowce i produkty z Meksyku czy Kanady. Dodatkowe koszty mogą być szybko przerzucone na konsumentów.

Sześć rzeczy, które mogą podrożeć przez cła Trumpa

Sześć rzeczy, które mogą podrożeć przez cła Trumpa

Źródło:
BBC

Media informują o odpowiedzi jednej z chińskich firm chemicznych na problemy demograficzne kraju. Wezwała ona zatrudnionych w niej singli i osoby rozwiedzine do zawarcia małżeństwa. Dała też termin - do 30 września tego roku.

Ślub albo utrata pracy - firma wezwała pracowników do zawierania małżeństw

Ślub albo utrata pracy - firma wezwała pracowników do zawierania małżeństw

Źródło:
NYT, tvn24.pl
Dlaczego dzieci z granicy trafiają do domu księży emerytów

Dlaczego dzieci z granicy trafiają do domu księży emerytów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rząd Zjednoczonej Prawicy "zatrzymał" pakt migracyjny na polskiej granicy, on jako "jako kandydat na prezydenta" składał projekty ustaw - przekonywał Karol Nawrocki na konferencji programowej. Nie ma racji. Oto przykłady, jak wprowadzał w błąd opinię publiczną.

Nawrocki na konferencji programowej. Nieprawdy i manipulacje

Nawrocki na konferencji programowej. Nieprawdy i manipulacje

Źródło:
Konkret24

W ostatnich dniach na kazachskim stepie, u wybrzeży Morza Kaspijskiego, znajdowane są kilkumiesięczne foki. O błąkających się ssakach morskich piszą lokalne media. Według jednej z hipotez zwierzęta mogły zostać wyrzucone na ląd przez silny wiatr spowodowany burzą śnieżną.

Młode foki błądzą po stepie. Mogła porwać je burza śnieżna

Młode foki błądzą po stepie. Mogła porwać je burza śnieżna

Źródło:
PAP, zakon.kz

Dokładnie pięć lat temu w Polsce został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wracający z Niemiec 66-letni mężczyzna nie miał ciężkich objawów i szybko został uznany za ozdrowieńca. Od tego czasu notuje się jednak pandemię COVID-19 w Polsce. Zebraliśmy kilka najbardziej pamiętnych dat.

"Otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta". 5 lat temu w Polsce pojawił się COVID-19

"Otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta". 5 lat temu w Polsce pojawił się COVID-19

Źródło:
TVN24, tvn24.pl