Poparł go Jarosław Kaczyński, odpadł w pierwszej turze. Twierdzi, że "ludzie boją się zmian i wyzwań"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Poseł Wesoły: jestem zaskoczony
Poseł Wesoły: jestem zaskoczonytvn24.pl
wideo 2/4
Poseł Wesoły: jestem zaskoczonytvn24.pl

Poseł PiS Marek Wesoły ubiegał się o fotel prezydenta miasta w przedterminowych wyborach w Rudzie Śląskiej. Jego kandydaturę poparł publicznie w połowie sierpnia prezes partii Jarosław Kaczyński. Nie przełożyło się to jednak na sukces wyborczy - Wesoły zajął trzecie miejsce i odpadł. Parlamentarzysta nie ukrywa rozczarowania i sugeruje, że mieszkańcy wystraszyli się "zmian i nowych wyzwań". O stanowisko prezydenta zmierzą się ostatecznie dwaj byli wiceprezydenci miasta: Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer.

Poseł Marek Wesoły dostał takie partyjne wsparcie, jakiego mógł sobie tylko zażyczyć: w połowie sierpnia, kiedy wszyscy mówili o skażeniu Odry i szukaniu przyczyn katastrofy, prezes partii Jarosław Kaczyński pojawił się na spotkaniu z mediami i wygłosił oświadczenie, w którym poparł parlamentarzystę w wyborczym wyścigu o fotel prezydenta Rudy Śląskiej. Wystąpienie szefa PiS wzbudziło duże kontrowersje, bo Jarosław Kaczyński nie wspomniał wtedy słowem o katastrofie na Odrze - co wytykali mu potem politycy opozycji.

Wesoły stanowiska prezydenta miasta i tak nie obejmie.

Poseł zaskoczony i rozczarowany, ale poparcia od prezesa nie żałuje

Na posła PiS zagłosowało 8 406 głosów (26,41 proc.). Wspierany przez PiS parlamentarzysta, który do wyborów samorządowych startował z własnego komitetu, zajął trzecie miejsce. W drugiej turze o wyborcze zwycięstwo powalczą dwaj byli wiceprezydenci miasta: Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer.

- Nie ukrywam, że jestem zaskoczony. Żaden z sondaży nie dawał mi takiego wyniku - przyznał poseł Wesoły przed kamerą TVN24.

Jak ocenił, prowadził bardzo aktywną kampanię wyborczą. Zaznaczał, że "przez kilkanaście godzin na dobę" spotykał się z ludźmi, pokazywał się i "przekonywał do zmiany kierunku rozwoju Rudy Śląskiej". Czemu nie wyszło? Parlamentarzysta twierdzi, że mieszkańcy mogli wystraszyć się zmian:

- Ludzie boją się zmian i boją się  nowych wyzwań. Moja kampania była odważna, pokazywałem, że Ruda Śląska może być miastem odważnym - mówił.

Zaznaczył, że - jego zdaniem - poparcie ze strony prezesa nie wpłynęło negatywnie na jego wyborczy wynik:

- To było bardzo naturalne poparcie. Startowałem jako kandydat niezależny, ale podkreślałem, że jestem posłem PiS. Dlatego wsparcie ze strony prezesa było bardzo naturalne - stwierdził poseł.

Jak zaznaczył, dzięki wsparciu Jarosława Kaczyńskiego udało się zmobilizować elektorat PiS. Do zwycięstwa w wyborach okazało się to jednak niewystarczające.

- Moim zdaniem druga tura byłaby dużo ciekawsza, gdyby był w niej ktoś, kto prezentował nową propozycję, gdyby mógł się zetrzeć ze starymi rządami. Tak się jednak nie stało - skomentował Marek Wesoły.

Wybory prezydenta miasta w Rudzie Śląskiej - wyniki

Na Michała Pierończyka zagłosowało 11 590 osób - 36,41 proc., a na Krzysztofa Mejera - 8 547, czyli 26,85 proc. Obaj byli wiceprezydenci startowali z własnych komitetów. Byli współpracownikami zmarłej w czerwcu tego roku prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic.

Siedmioro kandydatów w wyścigu

O fotel prezydenta Rudy Śląskiej ubiegało się w niedzielę siedmioro kandydatów. Uzyskali następujące wyniki:

Michał Pierończyk (KWW Michała Pierończyka Współpraca i Rozwój) - 11 590 (36,41 proc.)

Krzysztof Mejer (KWW Krzysztofa Mejera) - 8 547 głosów (26,85 proc.)

Marek Wesoły (KWW Marka Wesołego) - 8 406 (26,41 proc.)

Kandydaci na prezydenta Rudy Śląskiej TVN24

Maciej Mol (KW PLSP) - 1 366 (4,29 proc.)

Krzysztof Toboła (KWW Krzysztofa Toboły) - 789 (2,47 proc.)

Paweł Dankiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Paweł Dankiewicz Nowa Polska) - 567 głosów (1,78 proc.)

Jolanta Milas (KWW Ruda Śląska w Centrum) - 562 (1,76 proc.)

Frekwencja wyniosła 31,55 procent.

Przedterminowe wybory zostały zorganizowane w związku ze śmiercią poprzedniej prezydent, Grażyny Dziedzic. Zmarła 16 czerwca. Prezydentem Rudy Śląskiej była od 2010 roku.

Grażyna DziedzicTVN24

Polska w pigułce

Poseł Marek Wesoły jeszcze dwa lata temu poważnie naraził się władzom partii, kiedy zagłosował przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Znalazł się wtedy w liczącej 15 osób grupie, która została zawieszona w prawach członka partii. Zdecydowana większość - podobnie jak poseł Wesoły - była przeciwko nowelizacji. Oprócz tego zawieszony został jeden parlamentarzysta PiS (Sławomir Zawiślak), który nie wziął udziału w głosowaniu.

Walka o fotel prezydenta w Rudzie Śląskiej zaangażowała najważniejszą osobę w partii, bo miasto często nazywane jest "Polską w pigułce" - wyniki tamtejszych wyborów są często zbliżone do wyników ogólnopolskich. Tak było - jak przypomina "Gazeta Wyborcza" - w przypadku ostatnich wyborów prezydenckich. Andrzej Duda wygrał tu z Rafałem Trzaskowskim w podobnych proporcjach, jakie odnotowano w reszcie kraju. W Rudzie prezydent otrzymał 51,14 proc. głosów, a w całej Polsce - 51,03. Z kolei kandydat opozycji dostał tutaj 48,86 proc. głosów, a w całej Polsce - 48,97.

Proporcje były też zbliżone w przypadku wyborów parlamentarnych z 2019 roku. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło tu 44,26 proc. głosów (w Polsce było to 43,59) a Koalicja Obywatelska 32,87 proc. (w Polsce było to 27,4 proc.).

"Wsparcie, które zaczyna być obciążeniem"

Politycy opozycji zwracają uwagę, że przekazywanie poparcia przez najważniejszych polityków PiS może być dla członków tej partii dodatkowym obciążeniem. Tak uważa na przykład Miłosz Motyka, rzecznik PSL. - Po raz kolejny widać, że Prawo i Sprawiedliwość jest w odwrocie, że poparcie Jarosława Kaczyńskiego nic nie znaczy (...). Polacy z miesiąca na miesiąc coraz wyraźniej widzą, do czego prowadzą nieudolne rządy - mówi Miłosz Motyka.

Politycy opozycji: wsparcie władz partii jest obciążeniem
Politycy opozycji: wsparcie władz partii jest obciążeniem TVN24

Rzecznik PSL przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość zapowiada chęć przedłużenia kadencji samorządów: - Będą chcieli to przepchnąć tylko dlatego, bo wiedzą, że przegrają wybory. Nie będą chcieli (politycy PiS - red.) dać sygnału elektoratowi i działaczom o porażce - mówi Motyka.

Poseł Dariusz Wieczorek z klubu Lewicy twierdzi, iż porażka w Rudzie Śląskiej jest "jasnym sygnałem dla rządzących, że ich władza się kończy":

- Są na równi pochyłej. Rząd nie panuje nad sytuacją, Polacy to widzą. Jest drożyzna, brak węgla, niepewność i kryzys. Te wszystkie rzeczy nas dotykają i to się przekłada na wynik wyborów - uznał parlamentarzysta.

Autorka/Autor:momo, bż//now,rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Niezależnie od tego, jak ciężkich strat na polu bitwy dozna Rosja, to nie wystarczy, aby wojna się zakończyła. Konieczna jest prawdziwa jej izolacja - mówi w piątek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times", generał Ołeksandr Pawluk, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Źródło:
PAP
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Podczas spływu pontonowego rzeką San w miejscowości Wybrzeże (Podkarpacie) utonął 47-letni mężczyzna. Ciało zostało zabezpieczone do badań. Okoliczności tragedii wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Źródło:
PAP, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Proboszcz parafii w Kraśniku (Lubelskie) bez zgody przeprowadził prace ziemne związane z postawieniem na skarpie staromiejskiej paneli fotowoltaicznych. O sprawie powiadomił były społeczny opiekun zabytków, który uważa że inwestycja pogorszyła panoramę Starego Miasta oraz może się przyczynić do powstawania spękań murów dawnego klasztoru z XV wieku. Ksiądz ma zapłacić dwa tysiące złotych kary.

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Źródło:
tvn24.pl

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Ulewne deszcze wciąż nawiedzają brazylijski stan Rio Grande do Sul. Nie żyje 39 osób, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione. Tragiczny bilans może jednak wzrosnąć, bo służby nie mogą dotrzeć do wszystkich zalanych terenów.

Blisko 40 ofiar śmiertelnych, drogi i mosty zostały zniszczone

Blisko 40 ofiar śmiertelnych, drogi i mosty zostały zniszczone

Źródło:
Reuters

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

- Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym w Warszawie podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Zginęły trzy osoby jadące autem, które uderzyło w drzewo. Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA. Z kolei łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych w ramach pierwszej linii obrony wzdłuż granicy z Rosją. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24