Głosowanie korespondencyjne dla nowych wyborców za granicą. Czas na rejestrację tylko do północy

TVN24 | Polska

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP
Jak głosować w II turze za granicą? O wynikach i procedurach w Wielkiej Brytanii opowiada Maciej Woroch TVN24
wideo 2/36
TVN24Jak głosować w II turze za granicą? O wynikach i procedurach w Wielkiej Brytanii opowiada Maciej Woroch

Wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogą się zarejestrować do północy w poniedziałek 29 czerwca - poinformował MSZ. Nowi wyborcy, którzy chcą zagłosować osobiście w wyborach prezydenckich, mają czas na rejestrację do 9 lipca do północy - podał resort.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało w komunikacie, że osoby zarejestrowane do głosowania w I turze wyborów prezydenckich nie muszą rejestrować się ponownie - zgłoszenie pozostaje ważne na drugą turę.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Zgłoszeń można dokonywać przez internet, pod adresem https://ewybory.msz.gov.pl/. Na podanej stronie internetowej dostępne są też wszystkie informacje i szczegóły dotyczące głosowania za granicą w drugiej turze wyborów.

Podczas rejestracji należy podać numer PESEL, a także numer paszportu lub dowodu osobistego.

CZYTAJ: PKW podała dane z ponad 87 procent obwodów

W dalszej kolejności podczas procesu rejestracji należy wybrać informacje o typie głosowania (bezpośrednie lub korespondencyjne), kraju i komisji obwodowej, w której chce się oddać głos.

Wpisując dane należy używać polskich znaków, dokładnie sprawdzić pisownię, a w adresie zamieszkania za granicą podać dane adresowe w formacie stosowanym przy korespondencji pocztowej, nie podając wówczas imienia i nazwiska.

MSZ przypomniał również, aby sprawdzić, czy wybrana komisja znajduje się w okręgu konsularnym, w którym wyborca będzie przebywać w dniu głosowania. W razie pytań i wątpliwości wszelkie informacje należy weryfikować na stronie internetowej wybranej placówki dyplomatyczno-konsularnej.

Druga tura wyborów, w której zmierzą się ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, odbędzie się 12 lipca.

Kto zwycięży w drugiej turze? Najnowszy sondaż

Sondaż late poll Ipsos

Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24