Kandydaci na prezydenta zmierzyli się w debacie organizowanej przez "Super Express". Trwała ponad 2,5 godziny. W pierwszej rundzie kandydaci przepytywali siebie nawzajem. W drugiej wygłosili swobodne oświadczenia.
Debata rozpoczęła się o godzinie 18 i zakończyła przed 21. Uczestniczyło w niej wszystkich trzynastu kandydatów, którzy biorą udział w tegorocznych wyborach prezydenckich: Artur Bartoszewicz, Grzegorz Braun, Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Karol Nawrocki, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Marek Woch, Rafał Trzaskowski oraz Adrian Zandberg.
Debatę poprowadzili zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Jan Złotorowicz oraz dziennikarz polityczny Jacek Prusinowski. Została podzielona na dwie rundy. W pierwszej kandydaci zadawali pytania sobie nawzajem. Każdy uczestnik zadał trzy pytania. Do dwóch wskazywał dwie osoby. Trzecia osoba została mu przypisana w losowaniu.
W drugiej rundzie kandydaci wygłosili krótkie, 90-sekundowe oświadczenia.
Pytania Adriana Zadberga
Kolejność wystąpień kandydatów została wylosowana. Jako pierwszy pytania do wskazanych przez siebie przeciwników oraz jednego przypisanego w losowaniu zadawał Adrian Zandberg. Następnie kolejny uczestnicy debaty.
Pytanie Adriana Zandberga do kandydata PO Rafała Trzaskowskiego: partia, którą pan reprezentuje przed wyborami obiecywała, że skończy z traktowaniem majątku publicznego jako koryta dla polityków. To się nie wydarzyło. Jedyne co zostało zrobione, to to, że legitymacje PiS-u zmieniły się teraz na legitymacje PO i waszych przystawek (...) Chciałem zapytać, dlaczego półtora roku temu okłamaliście miliony Polaków w tej sprawie i czy nie jest wam wstyd?
Rafał Trzaskowski: Ustawiać się w roli recenzenta każdy potrafi. Był taki moment, kiedy mógł pan wejść do rządu, w którym mógł pan realizować postulaty swojej partii. Na przykład te, które naprawdę dotyczą wszystkich nas i które są dla wszystkich nas ważne, jak w sprawie mieszkań. Myślę, że w tej sprawie bylibyśmy w stanie się porozumieć i dojść do porozumienia, kompromisu, wypracować pewne rozwiązania, które by były po prostu dobre dla Polek i Polaków. Myślę, że takich spraw znaleźlibyśmy mnóstwo.
Pytanie Adriana Zandberga do wylosowanego Grzegorza Brauna: Parę miesięcy temu powiedział pan zdanie, z którym się zgadzam, że "Benjamin Netanjahu jest zbrodniarzem wojennym". (...) Dlaczego broni się pan rękami i nogami przed tym, żeby otwarcie powiedzieć, że Władimir Putin jest zbrodniarzem?
Grzegorz Braun: Chwała Bogu nie graniczymy z żydowskim państwem położonym w Palestynie, bo wówczas ludobójcza polityka, reklamowana przez ministrów, rabinów i generałów Izraela mogłaby łatwo zwrócić się przeciw nam. Natomiast, chwała Bogu, również nikt nam Rosji nie stręczy jako naszego serdecznego przyjaciela, (...), i to jest różnica. Kolejna różnica jest taka, że granicząc z Rosją, powinniśmy dążyć do normalizacji relacji. Nie po to, żeby zapraszać się wzajemnie na jakiś festiwale przyjaźni, ale po to, żeby robić dobry interes.
Pytanie Adriana Zandberga do Karola Nawrockiego: Dorasta pokolenie dziedziców, którzy odziedziczą za chwilę miliardy kompletnie za nic. Kiedy normalni Polacy urabiają sobie ręce po pachy, żeby przetrwać od pierwszego do pierwszego, to oni nigdy nie będą pracowali. Na zachodzie, w Europie, w Stanach Zjednoczonych przenoszenie majątków z pokolenia na pokolenie tych wielkich fortun jest obłożone podatkiem. Pan zapowiedział, że chce pan wpisać do konstytucji zakaz takiego podatku. To znaczy, że chce pan stanąć po stronie bardzo wąskiej elity. Chce pan chronić miliarderów. Dlaczego?
Karol Nawrocki: Moja propozycja podatkowa odnosi się do jasnej deklaracji, że jestem przeciwnikiem podatku katastralnego i to jest najważniejsze. Do konstytucji chcę wpisać w sposób jednoznaczny i będę się o to ubiegał, wyraźny sprzeciw wobec podatku katastralnego.
Pytania Szymona Hołowni
Pytanie Szymona Hołownia do Rafała Trzaskowskiego: Czy jeżeli zostaniesz prezydentem, podpiszesz ustawę, która porządkuje sytuację w spółkach Skarbu Państwa, która nie dopuści do tego, żeby partyjny nepotyzm, zatrudnianie hejterów, ludzi z Tramwajów Warszawskich było standardem w tym, co jest państwowym majątkiem.
Rafał Trzaskowski: Będę zwolennikiem tego typu rozwiązań i jestem. Dziwi mnie to, że próbujesz atakować Warszawę, dlatego, że jesteś jedynym spośród kandydatów, którzy tutaj stoją, którzy ze mną w pewnym sensie prowadzą miasto stołeczne, dlatego, że twój człowiek jest moim zastępcą. I wiesz dobrze, że jeżeli choroba partyjniactwa toczy państwo, to ja jestem absolutnie gotów z nią walczyć i ręka w rękę możemy to zrobić razem. Ja nie widzę w tym żadnego problemu. Tylko proszę cię o jedno. Dlatego, że - tak jak powiedziałem, to jest bardzo łatwe się dystansować do tego, co robi w tej chwili rząd i atakować go z wygodnej pozycji - natomiast przypomnę ci, że jesteś drugą osobą w koalicji rządzącej i ponosisz dużo większą odpowiedzialność za to, co się w tej chwili dzieje w spółkach Skarbu Państwa niż ja.
Pytanie Szymona Hołownia do wylosowanego Marka Jakubiaka: położyłem w Sejmie wraz z posłami projekt ustawy, który wprowadzi, w sytuacji, gdyby komuś przyszło do głowy wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, obwiązek przeprowadzenia referendum w tej sprawie (...) Czy zagłosuje pan za takim projektem?
Marek Jakubiak: Mam nadzieję, że wtedy, kiedy pan to uruchomi, już będę prezydentem, a więc to ja ogłoszę to referendum. Zbliża się moment odpowiedzi na pytanie, czy UE oby nam się jeszcze opłaca.To widać po sondażach, w jaki sposób jesteśmy traktowani przez Unię.
Pytanie Szymona Hołowni do Sławomira Mentzena: Ponieważ na ostatniej debacie powtarzał pan "dlatego, jeżeli nie chcecie państwo, żeby Tusk miał pełnię władzy, żeby Trzaskowski wygrał te wybory, to głosujcie na mnie, mam najwyższe szanse na wygraną z Trzaskowskim w drugiej turze", chcę zapytać, dlaczego, jeżeli nie chcemy, żeby Tusk dalej rządził Polską, żeby wygrał Trzaskowski, należy głosować na pana, ponieważ ma pan najwyższe szanse na wygranie z nim w drugiej turze?
Sławomir Mentzen: Sprawa jest prosta. Skoro w wynikach prawie wszystkich badań, mam w drugiej turze większe szanse niż pozostali kandydaci, to jeżeli ktoś nie chce, żeby wygrał Rafał Trzaskowski, powinien życzyć sobie tego, żebym to ja znalazł się w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim, po to, żebym mógł tam z nim wygrać, po to, żeby te złe wasze rządy wreszcie zakończyć. Chyba jest zupełnie oczywiste, że jeżeli wygra Rafał Trzaskowski, to będzie to wyglądało tak samo jak teraz, tylko że gorzej. To znaczy nie będziecie posuwali kraju w dobrym kierunku. Jeżeli wygra pan, będzie dokładnie to samo, to znaczy nic się nie zmieni. Jeżeli ktoś chce prawdziwej zmiany, jeżeli ktoś chce, żeby Polska wreszcie naprawdę odrzuciła Zielony Ład, nie respektowała paktu migracyjnego nie stosowała takiej polityki na kolanach względem chociażby Ukrainy, no to Polsce wreszcie musi coś zmienić.
Pytania Sławomira Mentzena
Pytanie Sławomira Mentzena do Rafała Trzaskowskiego: W trakcie pierwszego kryzysu migracyjnego mówił pan, żeby będziemy musieli przyjmować nielegalnych migrantów, że przyjęcie nielegalnych migrantów to nasza polisa ubezpieczeniowa, a w trakcie obecnej kampanii próbuje nas pan przekonać, że to jest wcale nieprawda, że będzie pan prowadził politykę, która nie wpuszcza do Polski nielegalnych migrantów. Dlaczego przez całą kampanię okłamuje pan w tej sprawie Polaków?
Rafał Trzaskowski: Świat się zmienił i mamy w tej chwili wojnę na naszej wschodniej granicy, wojnę hybrydową, bo Putin i Łukaszenka przywożą na tę granicę migrantów (...) Przez ostatnie osiem lat pan Szefernekar, szef kampanii pana Nawrockiego za to odpowiadał i zostawił nam dziurawą granicę, zostawił nam wizy, które były rozdawane na lewo i na prawo. W tej chwili zabraliśmy się za to, żeby radzić sobie z tym problemem. W tej chwili mamy najbezpieczniejszą granicę w Unii Europejskiej.
Pytanie Sławomira Mentzena do wylosowanego Marka Wocha: Jak pan się czuje z tym, że partia rządząca Polską, PO, wysyła do samorządów pisma, które stwierdzają, że jeżeli nie będą budowały centrów integracji cudzoziemców, to tym gminom, tym samorządom będą odbierane pieniądze unijne, będę musieli zwracać już pobrane dotacje unijne wraz z odsetkami? Czy to jest duży problem dla samorządów, które nie życzą sobie tysięcy nielegalnych migrantów na ulicach swoich miast?
Marek Woch: Bezpartyjni Samorządowcy od lat podnoszą problem ingerowania w zadania, które muszą wykonywać i mogą wykonywać samorządowcy, jednocześnie ograniczają finansowanie. Czyli tak naprawdę przez partie polityczne samorządy zostały wzięte pod but już dawno temu. (...). Tak naprawdę dzisiaj samorządowcy, radni, sołtysi nie czują, że mają wsparcie w posłach.
Pytanie Sławomira Mentzena do Szymona Hołowni: Był pan zwolennikiem przyjęcia waluty euro i to jak najszybciej. Chciał pan przyjęcia euro, zakończenia gotówki, przyjęcia pieniądza cyfrowego, a trzy tygodnie temu na debacie w Republice mówił zupełnie co innego. Kłamał pan, czy pan zmienił zdanie?
Szymon Hołownia: Czasy się zmieniły i dzisiaj nie jesteśmy w stanie przyjąć euro, mimo że zobowiązaliśmy się do tego wchodząc do Unii Europejskiej, o czym pan też wie. W perspektywie następnej prezydentury i jeszcze następnej kadencji to się nie wydarzy, więc proszę nie wymyślać strachów, których nie ma (...). Jeśli chodzi o gotówkę, z pytania, które usłyszałem i wyczytałem wynikało, że chodzi o cyfrowe narzędzia płatności. Za nimi jestem bardzo. Natomiast gotówka powinna zostać.
Pytania Joanny Senyszyn
Pytanie Joanny Senyszyn do Sławomira Mentzena: czy ma pan jakiś plan, jak ukrócić sprzedawanie ziemi Kościołowi katolickiemu za dwa procent wartości? (...) Jaki jest pana stosunek w ogóle do zwolnień podatkowych Kościołów i związków wyznaniowych?
Sławomir Mentzen: Chciałbym, żeby Kościoły, związki wyznaniowe były traktowane tak samo jak inne organizacje. Jeżeli organizacje pozarządowe, na przykład fundacje, albo stowarzyszenia mają prawo do zwolnienia podatkowego, ponieważ zajmują się chociażby działalnością charytatywną, to Kościół katolicki, czy jakakolwiek inna organizacja religijna ma takie samo prawo, ponieważ jest organizacją pozarządową, do korzystania z tych samych zwolnień, co każda inna fundacja, czy każde inne stowarzyszenie. Jestem oczywiście przeciwny temu, żeby jakiejkolwiek organizacje kupowały jakąś ziemię za dwa procent ich wartości.
Pytanie Joanny Senyszyn do wylosowanego Artura Bartoszewicza: Pan popiera zwiększenie wydatków na obronność. Jak zamierza przekonać społeczeństwo, że więcej czołgów to lepsze życie?
Artur Bartoszewicz: Nie jest tak, że nie możemy zbudować gospodarki na takim poziomie, równocześnie mając środki na to, żeby mieć możliwość obrony a z drugiej strony zaspokoić wszystkie świadczenia, które są niezbędne do zaspokojenia potrzeb obywateli.
Pytanie Joanny Senyszyn do Karola Nawrockiego: Czy jako prezydent podpisałby ustawę o powszechnym poborze do wojska? Czy dotyczyłaby również kobiet?
Karol Nawrocki: Pobór do wojska powinien się odbywać na zasadzie dobrowolności. Należy przyspieszyć oczywiście system rekrutacji do Wojska Polskiego, bo on spadł za rządów Platformy Obywatelskiej. Te pobory są trzykrotnie niższe i do Wojska Polskiego, i do Wojsk Obrony Terytorialnej. Więc wojsko jest dzisiaj zaniedbane niestety pod tym względem. Trzeba zbudować silną, nowoczesną armię, ale pozostawać na zasadzie dobrowolności, która jest fundamentalna także dla mnie. Oczywiście ustawa o obronie ojczyzny daje możliwość odwieszenia tego i pewnych zmian, ale dzisiaj nie jesteśmy w sytuacji, w której wymagałoby to przymusowego poboru do służby wojskowej.
Pytania Krzysztofa Stanowskiego
Pytanie Krzysztofa Stanowskiego do Rafała Trzaskowskiego: Mówił pan o wojnie hybrydowej. Kiedy skończyli się migranci, których powinniśmy utulić, a zaczęli się agresywni najeźdźcy?
Rafał Trzaskowski: W 2015 roku mieliśmy do czynienia z prawdziwym kryzysem migracyjnym na Morzu Śródziemnym. I wtedy, jako minister spraw europejskich mówiłem, że trzeba utwardzić granice. Mówiłem o tym, że jeżeli będzie presja ze strony Ukrainy, to w tym momencie nie będziemy przyjmowali żadnych innych uchodźców, (..). I to się niestety ziściło wiele lat później, (..). Ale ja bardzo chętnie z panem na ten temat dłużej porozmawiam.
- Tak? Przyjmie pan zaproszenie? – pytał Stanowski.
- Nie, ja zapraszam do siebie, bo ja też mam na YouTube swój kanał – odparł Trzaskowski.
- Dobrze, może być u pana – odparł kontrkandydat. I dodał: - Jesteśmy umówieni.
Pytanie Krzysztofa Stanowskiego do wylosowanego Adriana Zandberga: Czy nie denerwuje pana fakt, że nie ma pan szans na zwycięstwo, bo żyjemy w kraju, którym zarządza się przez sondaże? Czy sondaże powinno się ograniczyć lub zakazać?
Adrian Zandberg: Wierzę w to, że ostatecznie decyzje przy urnach podejmują ludzie, a nie właściciele sondażowni. Było już tak 10 lat temu, że był taki prezydent, który był głęboko przekonany o tym, że wygra w pierwszej turze. Wszystkie sondaże tak właśnie wskazywały. Potem okazało się, że ten prezydent nie został prezydentem, bo ostatecznie siła, realna siła jest w rękach ludzi.
Pytanie Krzysztofa Stanowskiego do Szymona Hołowni: Mówił pan jeszcze niedawno o wprowadzeniu euro. Co się zmieniło? Na czym polega to, że czasy się zmieniły, o czym pan mówił?
Szymon Hołownia: Zawsze mówiłem, że euro nie jest dogmatem, sprawą kluczową. Natomiast jest naszym zobowiązaniem. Ale czy jest czas, żeby zacząć procedurę, to trzeba precyzyjnie zdecydować. Kiedy wiemy, że jesteśmy w sytuacji deficytu, to nie należy takiej decyzji podejmować. Euro należy wstrzymać do momentu, kiedy nasza gospodarka będzie pozwalała o tym myśleć.
Pytania Artura Bartoszewicza
Pytanie Artura Bartoszewicza do Karola Nawrockiego: Subwencje stały się narzędziem rozpusty i narzędziem niszczenia demokracji. Czy popiera pan mój pomysł dotyczący "odpisu PIT-owskiego", jeżeli chodzi o finansowanie partii politycznych.
Karol Nawrocki: Pana propozycja jest ciekawa do rozważenia. Ale ja teraz jasno się nie zadeklaruję. Pytanie Artura Bartoszewicza do Sławomira Mentzena: Czy Konfederacja i pan pomogą mi w realizacji zakazu pracy członków partii politycznych i ich rodzin w spółkach Skarbu Państwa?
Sławomir Mentzen: Jestem wielkim przeciwnikiem tego, żeby politycy zasiadali w spółkach Skarbu Państwa, żeby byli tam członkowie ich rodzin.
Pytanie Artura Bartoszewicza do Rafała Trzaskowskiego: Czy zgodzi się pan na odrzucenie rozwiązań takich jak system AMLA? (Bartoszewicz mówił o AMLI jako o systemie z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu). Rafał Trzaskowski: Jeżeli chodzi o Unię Europejską i jej przepisy - przepisy, które mówią o tym, że należy walczyć z praniem brudnych pieniędzy, trzeba jak najbardziej popierać. W ten sposób walczymy skutecznie z mafią.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Pytania Marka Wocha
Pytanie Marka Wocha do Magdaleny Biejat: Patologię w Narodowym Funduszu Zdrowia stworzyła Lewica likwidując 21 lat temu kasy chorych, które już dobrze zaczęły funkcjonować (...) Czy Pani nie widzi korelacji, że Lewica się nie nadaje do reformy ochrony zdrowia?
Magdalena Biejat: Zanim odpowiem na to pytanie, powiem tylko jedno. To jest skandaliczne, że pozwala się na to, żeby taki ściek antysemicki, jaki zaprezentował pan Braun na samym początku tej debaty, przeszedł w tym studiu bez echa. To są skandaliczne słowa i one nie powinny mieć nigdy miejsca w debacie publicznej, bo nie ma żadnego, żadnego absolutnie, żadnej wymówki, żeby stosować antysemityzm i ksenofobiczne teksty. Ja nie będę milczeć wtedy, kiedy ludzie mówią takie rzeczy. Odpowiadając na pana pytanie, 21 lat temu ledwo skończyłam studia. Reprezentuję nowe pokolenie lewicy, młodej lewicy, które zawsze będzie stało po stronie sprawnie działającej ochrony zdrowia. Dlatego zawsze będę stała po stronie pacjentów, po stronie lekarzy, po stronie pielęgniarek, po stronie ochrony zdrowia, która realizuje konstytucyjne prawo każdego obywatela do tego, żeby po prostu do lekarza się dostać.
Pytanie Marka Wocha do wylosowanego Rafała Trzaskowskiego: Jak pan chce rozwiązać problem sporu PO-PiS? Pięć lat temu w kampanii wyborczej pan mówił, że nie ma premiera Tuska już w Polsce i nie powinno być Kaczyńskiego. Po pięciu latach jest pan Tusk i pan Kaczyński.
Rafał Trzaskowski: Różnica jest poważna i istotna. Z jednej strony mamy pana Nawrockiego, który jasno wczoraj powiedział, bo już maski spadły, że jest decyzją pana Kaczyńskiego. A ja zostałem wybrany w prawyborach decyzją kilkunastu tysięcy moich koleżanek i kolegów z kilku partii politycznych. Mam dosyć poważny mandat do tego, żeby być politykiem niezależnym. Przez cały czas mówię o tym, żeby wyciągnąć rękę do innych (...) Przez cały czas nawołuję do tego, żebyśmy budowali wspólnotę, przynajmniej w sprawach najważniejszych.
Pytanie Marka Wocha do Szymona Hołowni: Mówi pan w wywiadach, że jest niezależny, nie ma pan szefa (...) ale szef pana sztabu, Jacek Cichocki współpracował pięć lat z Tuskiem.
Szymon Hołownia: Cichocki jest państwowcem. I Tusk do tej pracy, którą było nadzorowanie służb (…), potrzebował właśnie kogoś, kto nie będzie miał partyjnej afiliacji. I tak właśnie ja myślę o prezydenturze, żeby tam, w tej kancelarii prezydenta, którą będę tworzył, byli państwowcy.
Pytania od Macieja Maciaka
Pytanie Macieja Maciaka do Karola Nawrockiego: Mówił pan o zachęcaniu do pójścia do armii. Jak to będzie realizowane?
Karol Nawrocki: Trzykrotnie spadła dynamika poboru do wojska, a można wykorzystać te mechanizmy, które już działają, jak opłaty za ćwiczenia. Pytanie Macieja Maciaka do Krzysztofa Stanowskiego: Czego się pan dowiedział już podczas tej kampanii. Czy reporterzy przyjeżdżają, żeby znaleźć na mnie haki?
Krzysztof Stanowski: Szukamy informacji o panu, a nie haków. Ponieważ jest pan dość zagadkową postacią. Sprawdzam informację o panu. Widzę, że pan rozmawia z propagandzistą rosyjskim, że pan chwali, jak to Rosjanie odbudowują Mariupol. To jest dość kuriozalne. Zastanawiam się, jaki jest cel pańskiego startu w tych wyborach. Pytanie Macieja Maciaka do Szymona Hołowni: Odnoszę wrażenie, że na rękę jest panu banderyzacja w Polsce. Fani Grzegorza Brauna grożą śmiercią, na przykład mi, że jak dostaną karabiny, jak wybuchnie wojna, to rozstrzelają takich jak ja. Dlaczego nie widzi pan takich sytuacji, w których grozi mi się śmiercią?
Szymon Hołownia: Wszyscy (obecni - red.) w życiu publicznym otrzymujemy groźby. Jeżeli dostaje pan groźby, których spełnienia się pan obawia, powinien pan natychmiast zgłosić się do odpowiednich służb. Na policję, do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest pan kandydatem na prezydenta i z własnego doświadczenia wiem - bo różni, czasami mam wrażenie ze wschodu inspirowani osobnicy grozili śmiercią mojej żonie, gwałtem moim dzieciom - więc takich rzeczy naprawdę nie należy zaniedbywać. Proszę natychmiast zgłosić to odpowiednim służbom. One to sprawdzą i mówię to bez żadnej ironii.
Pytania od Marka Jakubiaka
Pytanie Marka Jakubiaka do wylosowanego Macieja Maciaka: Czy pan wie, dlaczego przypisuje się Panu prorosyjskość? Maciej Maciak: politycy cwaniacy próbują na antyrosyjskim poglądzie ugrać sukces wyborczy. Marek Jakubiak: Czy podziwia pan Putina? Maciej Maciak: Tak, tak. Każdy z nas tutaj w Polsce nie dałby rady wytrzymać takiej presji. To świadczy o tym, że jest bardzo dobrym politykiem.
Pytanie Marka Jakubiaka do Rafała Trzaskowskiego: Czy podpisałby pan ustawy dotyczące aborcji, związków partnerskich, adopcji dzieci przez pary jednopłciowe? Rafał Trzaskowski: Pozwoli pan, że zareaguję. Dlatego że to, co przed chwilą słyszeliśmy, to jest coś nieprawdopodobnego. To znaczy, w momencie, kiedy Putin morduje ludzi, morduje dzieci, pozwala na gwałty w Ukrainie, w tej chwili klaskać Putinowi, to ja naprawdę czegoś takiego nie widziałem, jak żyję. I myślę, że przynajmniej w tej jednej sprawie wszyscy, jak tutaj stoimy, się zgadzamy.
Udowodniłem całym swoim życiem, że pomagam tym wszystkim, którzy są w danym momencie atakowani. Pomagałem kobietom i tak, jestem za prawem do aborcji do 12. tygodnia. To musi być decyzja kobiety, bo kobiety powinny decydować o swoim życiu i o swoim zdrowiu. Jeżeli chodzi o związki partnerskie, też jestem za taką ustawą. Olbrzymia większość polskiego społeczeństwa chce takich rozwiązań.
Marek Jakubiak: Po wojnie Warszawa została naznaczona przez 400 miejsc morderstw niemieckich na warszawiakach. Dziś jest 130. Jak to mieści się w głowie warszawiaka?
Grzegorz Braun: Nie mieści się w polskiej głowie. Ale to przecież zdrajcy, zaprzańcy. Panie pośle, drogi Marku. To przecież są nie Polacy, a lojalni eurokołchoźnicy. To są globaliści, klimatyści, pederaści. To oni rządzą dzisiaj miastem stołecznym Warszawą. I to oni starannie wycierają z ulic, ścian, murów postrzelanych naszego miasta znaki niemieckich zbrodni.
Pytania od Rafała Trzaskowskiego
Pytanie Rafała Trzaskowskiego do Karola Nawrockiego: Maski opadły, powiedział pan, że jest decyzją Kaczyńskiego (...) Ale chcę zadać pytanie o Macierewicza, bo pan go cały czas chwali. Są takie plotki, że Kaczyński zaraz każe panu wziąć go do BBN? (Biura Bezpieczeństwa Narodowego - red.) Czy pan się zgadza z jego paranojami, z jego stosunkiem do armii?
Karol Nawrocki: jestem kandydatem bezpartyjnym, kandydatem obywatelskim, popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość. A żebym był popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, to prezes Prawa i Sprawiedliwości i kierownictwo musiało podjąć taką decyzję (...) Jeśli chodzi o ministra Macierewicza, to wtedy, kiedy pan pisał, że Wojska Obrony Terytorialnej to są ludzie niezdolni do pracy dla państwa polskiego, pan minister Macierewicz tworzył WOT. A pan mówił, że to są ludzie niezdolni do służby państwu polskiemu ani pod względem zdrowotnym, ani pod względem umiejętności. To człowiek, który był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u. To człowiek z wielkimi zasługami w walce z komuną, (...). W tych kwestiach cenię dorobek pana ministra Macierewicza, a nikt mi nie będzie kazał przyjmować ludzi do mojej kancelarii, bo jestem człowiekiem niezależnym.
Pytanie Rafała Trzaskowskiego do wylosowanej Magdaleny Biejat: Czy zgodzi się pani współpracować ze mną, jeżeli mówimy o rozwiązaniu problemu mieszkalnictwa, żeby przygotować tego typu rozwiązania, żeby dla samorządów było więcej pieniędzy na budowanie mieszkań?
Biejat: Powinnam zadać odwrotne pytanie, bo ustawa, która zwiększy finansowanie dla samorządów, już przeszła przez proces rządowy. (...) Bo my na Lewicy walczymy o to, żeby rzeczywiście mieszkanie stało się prawem, a nie towarem i żeby ludzie mieli szansę na wolny wybór czy chcą kupować mieszkania, czy chcą mieszkań na wynajem. Dzięki tej ustawie podniesiemy limit finansowania mieszkalnictwa czynszowego w samorządach. (...) Mam nadzieję, że przekonam ciebie również do tego, żeby nie podpisywać ustaw dających dofinansowanie do kredytów.
Pytanie Rafała Trzaskowskiego do Sławomira Mentzena: "Nie mamy opcji rosyjskiej w Polsce i to jest wielka tragedia, bo to ważny ośrodek kompetencji i siły" - to powiedział pan Jacek Hoga, pana doradca do spraw wojskowości. Czy zgadza się pan z tymi słowami? Pan w tej słynnej swojej mentzenowskiej "piątce" mówił o wychodzeniu z Unii, teraz pan mówi, że jednak nie będzie wychodzenia z Unii. Chce pan osłabiać Unię Europejską, mimo że to jest gwarancja polskiego bezpieczeństwa?
Sławomir Mentzen: Hoga jest doradcą do spraw bezpieczeństwa i gdyby pan poczytał Jacka Hogę sprzed kilku lat, to pan doskonale by wiedział, jakie problemy mamy z naszą armią. Niestety 20 lat rządów PO-PiS doprowadziły do tego, żeby mamy amunicji na kilka dni wojny, prowiantu na trzy dni wojny, nasza armia jest rozbrojona (...) Ludzie, którzy o tym ostrzegali od lat, że Polska jest bezbronna, że trzeba wreszcie dokonać jakichś reform w polskiej armii, są teraz przez pana wyszydzani z powodu jakichś cytatów wyciętych z kontekstu.
Pytania od Grzegorza Brauna
Grzegorz Braun pytał Rafała Trzaskowskiego o politykę klimatyczną: Dlaczego chce pan okradać Polaków?
Trzaskowski: Gdybyśmy żyli w II RP, to za to, co pan mówił przed chwilą, te wszystkie obraźliwe słowa, powinniśmy się spotkać w zupełnie innym miejscu. (...) Ale powiem innej rzeczy: klimat się zmienia i każdy o tym wie. My walczymy o czyste powietrze. (...) Dzisiaj musimy robić wszystko, by walczyć o czyste powietrze.
Pomiędzy nimi doszło też do spięcia.
Braun: Parę dni temu był pan oflagowany żydowskim żonkilem, tym znakiem hańby.
Trzaskowski: O czym pan mówi? Jakiej hańby? To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii. Coś nieprawdopodobne. Ja tego nie będę słuchał. Dziękuję panu.
Po tych słowach Trzaskowski odwrócił się o odszedł sprzed pulpitu.
Pytanie Grzegorza Brauna do wylosowanego Karola Nawrockiego: Cieszę się, że pan prezes Nawrocki mówi coraz częściej moim językiem, że wspomniał już, iż nie chce centrów integracji cudzoziemców, które zakładali ludzie, których ma w sztabie tej formacji, która go wysunęła. Cieszę się, że mówi pan o deportacji. Pytanie - czy ta deportacja obejmie także tych Ukraińców, których pańscy koledzy tutaj do nas sprowadzali. Bardzo jestem ciekaw, czy dalej jest pan gotów zrywać stosunki dyplomatyczne z Rosją.
Nawrocki: Jestem za tym, aby zamiast centrów integracji, były centra deportacji, (...). Jeśli chodzi o Ukraińców, zgłoszę pakiet ustaw "Po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy".
Pytanie Grzegorza Brauna do Sławomira Mentzena? Czy dostrzega pan problem judaizacji? Czy zauważa pan, że Żydzi mają za dużo do powiedzenia w polskiej sprawie?
W tym momencie na sali pojawiły się głosy oburzenia.
Mentzen: Tak, dostrzegam problem tego, że państwo Izrael ma większą siłę, niż wynika to z jego miejsca na ziemi, z siły gospodarki, z siły armii. Wielokrotnie widzieliśmy, jak rząd polski realizuje politykę Izraela, a nie polską. (...) Spór na Bliskim Wchodzie nie jest naszym sporem. Chciałbym, żeby Polska trzymała się od tego z dala.
Pytania od Magdaleny Biejat
Pytanie Magdaleny Biejat do Karola Nawrockiego: Czy pan rozumie, na czym polega kryzys mieszkaniowy i jak trzeba go rozwiązać?
Nawrocki: W pełni znam swój program. Jestem przeciwnikiem podatku katastralnego. A koalicja rządowa pewnie będzie musiała go wprowadzić, gdyby prezydentem została pani czy Trzaskowski. Pytanie Magdaleny Biejat do wylosowanej Joanny Senyszyn: Czy zgadzasz się, że w końcu rozdział Kościoła od państwa musi zostać przeprowadzony?
Senyszyn: W tej kwestii nie mamy rozbieżnych poglądów.
Pytanie Magdaleny Biejat do Sławomira Mentzena. Przywołała przykład dziewczynki zgwałconej przez wuja, która zaszła w ciążę: Czy podtrzymuje pan swoje słowa o tym, że byłby pan za brakiem prawa do przerwania ciąży powstałej w wyniku gwałtu?
Mentzen: Ten straszny przypadek się zdarza mniej więcej raz na rok. Więc jeżeli coś się zdarza raz na rok, to rzeczywiście jest incydentalnym przypadkiem całe szczęście. I mam nadzieję, że tego rodzaju przypadki będą jak najrzadsze. Natomiast, żeby one były jak najrzadsze, trzeba realizować zupełnie odwrotną politykę niż wy. Bo wtedy, kiedy wpuszcza się masowo migrantów z Azji czy z Afryki, tam drastycznie rośnie wtedy liczba zgwałceń. Jeżeli chodzi o prawo aborcyjne w Polsce, to to prawo w tym momencie niestety dopuszcza sytuację, że w szpitalu w Oleśnicy jest zmordowane dziecko w dziewiątym miesiącu życia z zastrzykiem prosto w serce z chlorku potasu. Więc prawo aborcyjne, z którym jak rozumiem pani tak głęboko się nie zgadza, bo chciałaby je pani zliberalizować, doprowadziło do tego, że zabija się z zimną krwią dzieci w dziewiątym miesiącu życia. Dzieci, które po kilku dniach mogłyby się normalnie urodzić. Więc tak, uważam, że tego rodzaju prawo, które dopuszcza takie przypadki, jest oczywiście do zmiany.
Pytania od Karola Nawrockiego
Pytanie Karola Nawrockiego do Magdaleny Biejat: Co pani robi w koalicji rządzącej, która jest koalicją znieczulicy?
Biejat: Jestem w koalicji i popieram lewicowych ministrów, żeby załatwiać konkretne sprawy.
Pytanie Karola Nawrockiego do wylosowanego Szymona Hołowni: Dzisiaj polski wymiar sprawiedliwości leży na ziemi. Pan stara się w jakimś sensie recenzować i Tuska, i Trzaskowskiego, ale nie boi się pan, że historia oceni pana jako najbliższego współpracownika i ważnego współpracownika Donalda Tuska, który doprowadził do obecnej sytuacji w państwie polskim?
Hołownia: Zastanawiam się, dlaczego pan się nie boi, że historia oceni pana jako kandydata popieranego przez partię Mateusza Morawieckiego, który Polskim Ładem zabił 600 tysięcy polskich firm. (...). Jak panu nie jest wstyd być kandydatem partii, która doprowadziła do zapaści polskiego sądownictwa, (...). Miejsce PiS-u i pana jest w politycznym czyśćcu, gdzie nie będziecie nam przeszkadzać.
Pytanie Karola Nawrockiego do Rafała Trzaskowskiego: W 2015, w 2016 roku głosował pan przeciwko zmniejszeniu wieku emerytalnego dla kobiet. Co więcej, gdy wbrew pana woli i pana środowiska politycznego wiek emerytalny został zmniejszony i kobiety mogły pracować siedem lat krócej. Obiecał pan warszawiankom, że dopasuje możliwości i ulgi w ZTM właśnie do nowego wieku emerytalnego, (...). Często pan mówi, że jest pan kandydatem kobiet. Ale chciał pan, żeby kobiety pracowały siedem lat dłużej. Może warto je teraz przeprosić.
Trzaskowski: Zna pan moje stanowisko w sprawie wieku emerytalnego. A jeżeli chodzi o to, co dotyczy samych kobiet, to wydaje mi się, że w Warszawie naprawdę zrobiliśmy mnóstwo. Dbałem o zdrowie kobiet i to naprawdę bardzo poważnie, tworząc Centrum Zdrowia Kobiet, gdzie zajmujemy się zdrowiem kobiet.
W drugiej rundzie każdy z kandydatów wygłosił swobodne oświadczenie.
Oświadczenia końcowe podczas debaty prezydenckiej
Autorka/Autor: js,mjz/ft
Źródło: TVN24, "Super Express"
Źródło zdjęcia głównego: Super Express