Krajowe Biuro Wyborcze podjęło decyzję o wypłacie rekompensaty dwóm podmiotom, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich. Poczta Polska otrzymała 53 miliony 205 tysięcy złotych. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych - 3 miliony 245 tysięcy złotych - poinformowało w komunikacie KBW. Jednak niektóre poniesione przez spółki koszty nie podlegają rekompensacie. "Projekty umów o rekompensatę poddane zostały analizie przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej" - czytamy w komunikacie.
W lipcu 2020 r. Sejm uchwalił nowelizację ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Zakłada ona, że podmioty - które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego - mogą wystąpić do szefa Krajowego Biura Wyborczego o przyznanie jednorazowej rekompensaty na pokrycie zasadnie poniesionych kosztów, związanych bezpośrednio z realizacją polecenia.
W grudniu 2020 roku rząd przyjął uchwałę w sprawie przyznania szefowi Krajowego Biura Wyborczego z ogólnej rezerwy budżetowej środków finansowych przeznaczonych na jednorazową rekompensatę dla tych podmiotów.
Czytaj więcej: Wybory, których nie było, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów. Ujawniamy dokumenty
53 mln zł dla Poczty, 3 mln zł dla PWPW
Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało w czwartek, że wnioski Poczty Polskiej oraz Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych zostały rozpatrzone i podjęto decyzję o wypłacie rekompensaty.
KBW ustaliło wysokość rekompensaty dla Poczty Polskiej na kwotę 53 milionów 205 tysięcy 344 złotych. Kwota 17 milionów 91 tysięcy 961 złotych została uznana za niezasadną. W przypadku Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych KBW ustaliło wysokość rekompensaty na kwotę 3 miliony 245 tysiące 61 złotych. Kwota 959 tysięcy 264 złotych została uznana za niezasadną.
Jak poinformowało KBW, niektóre poniesione przez spółki koszty nie podlegają rekompensacie. W przypadku wniosku Poczty Polskiej dotyczącego rekompensaty nie uznana została m.in. część kwoty za magazynowanie pakietów wyborczych oraz niektórych wydatków wskazanych Krajowemu Biuru Wyborczemu we wnioskach, lecz objętych tajemnicą przedsiębiorstwa
"Wnioski poddane szczegółowej analizie"
Krajowe Biuro Wyborcze zaznaczyło w komunikacie, że "wnioski, które wpłynęły do szefa Krajowego Biura Wyborczego, poddane zostały szczegółowej analizie przez powołany zarządzeniem szefa Krajowego Biura Wyborczego (...) zespół ds. oceny wniosków o przyznanie jednorazowej rekompensaty w trybie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2".
"Przedmiotem badania i oceny Zespołu była przede wszystkim analiza złożonych dokumentów oraz ocena zasadności i wysokości poniesionych kosztów. Ponadto sporządzone zostały opinie niezależnego eksperta, biegłego rzeczoznawcy majątkowego, które były podstawą do podjęcia przez zespół rekomendacji dla szefa Krajowego Biura Wyborczego" - napisano.
"Krajowe Biuro Wyborcze w trakcie analizy wniosku uzyskało potwierdzenie odpowiednio od ministra aktywów państwowych, wykonującego nadzór właścicielski nad Pocztą Polską S.A., oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji, wykonującego nadzór właścicielski nad Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A., że spółka jest uprawniona do wystąpienia z wnioskiem o przyznanie rekompensaty na pokrycie zasadnie poniesionych kosztów, związanych z realizacją polecenia Prezesa Rady Ministrów związanego bezpośrednio z przygotowaniem do przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego" - czytamy w komunikacie Krajowego Biura Wyborczego.
Czytaj w Konkrecie24: Wybory prezydenckie 2020: najdroższe od 15 lat. Koszt przygotowań do głosowania 10 maja - ukryty
"Projekty umów zostały pozytywnie zaopiniowane"
KBW zaznacza również, że "projekty umów o rekompensatę poddane zostały analizie przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej". "Przed zawarciem umów ich projekty zostały (...) pozytywnie zaopiniowane pod względem merytorycznym przez Prezesa UKE oraz pod względem prawnym przez Prezesa Prokuratorii Generalnej RP" - dodano.
W komunikacie poinformowano, że w dniu 28 grudnia 2020 r. zawarta została umowa o rekompensatę pomiędzy Skarbem Państwa - Krajowym Biurem Wyborczym a Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A., natomiast w dniu 30 grudnia 2020 r. pomiędzy Skarbem Państwa - Krajowym Biurem Wyborczym a Pocztą Polską S.A.
"Rekompensaty wypłacone zostały z budżetu państwa tj. z części, której dysponentem jest Szef Krajowego Biura Wyborczego dnia 30 oraz 31 grudnia 2020 r." - podsumowano.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock