Politycy komentują interwencję policji wobec posłanki Gajewskiej. "Znowu widzieliśmy opresję tej władzy wobec kobiety"

Źródło:
TVN24
Tusk: znowu widzieliśmy opresję tej władzy wobec kobiety
Tusk: znowu widzieliśmy opresję tej władzy wobec kobietyTVN24
wideo 2/12
Tusk: znowu widzieliśmy opresję tej władzy wobec kobietyTVN24

Policja w Otwocku robiła za agencję ochrony wiecu Prawa i Sprawiedliwości. Jest to nie do przyjęcia - powiedział Marek Biernacki (Koalicja Polska), odnosząc się do interwencji funkcjonariuszy wobec posłanki Koalicji Obywatelskiej Kingi Gajewskiej. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podkreślił, że "znowu widzieliśmy opresję tej władzy wobec kobiety". Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk przekonywał, że reakcja policji była "absolutnie adekwatna".

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska została siłą doprowadzona do radiowozu przez policjantów i do niego wciągnięta. Do incydentu doszło we wtorek w Otwocku, gdzie odbywało się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego. Zdarzenie nagrała kamera TVN24.

CZYTAJ TAKŻE: Gajewska, Nitras, Braun, Bąkiewicz. Różne reakcje policji na zakłócanie wieców, przemówień i konferencji

Świadkowie zdarzenia wskazywali funkcjonariuszom, że jest to posłanka, a i ona sama - jak mówiła później w "Kropce nad i" - chciała się wylegitymować, ale trzymano ją za ręce. Policja natomiast w wydawanych później oświadczeniach pisała między innymi, że "policjanci nie znają wszystkich osób posiadających immunitet", a "niezbędną wiedzę uzyskują dopiero po okazaniu legitymacji". Opublikowano też nagrania z kamery na mundurze jednego z policjantów.

Interwencja policji wobec Kingi GajewskiejTVN24

Kuźmiuk: reakcja policji była absolutnie adekwatna

Sprawę komentowali w środę politycy. Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk na uwagę, że opozycja mówi, iż to standardy białoruskie, odpowiedział: - To się grubo myli. 

Dodał, że "policja musi reagować na zakłócenia porządku publicznego". Przekonywał też, że reakcja była "absolutnie adekwatna". - Policja jest transparentna, pokazała film z tego - stwierdził. - Widać, że posłanka jest, że tak się wyrażę, zamaskowana. Gdyby od razu pokazała legitymację, nie byłoby sprawy - ocenił.

Kuźmiuk: reakcja policji była absolutnie adekwatna
Kuźmiuk: reakcja policji była absolutnie adekwatnaTVN24

Na uwagę, że zarówno Gajewska, jak i obecny na miejscu poseł Paweł Zalewski informowali o tym, że jest ona parlamentarzystką, Kuźmiuk odparł, że "nie mówi się, tylko się pokazuje". Powtarzał, że "policja dała film, jest transparentna, jest racja po stronie policji, każdy powinien przestrzegać porządku publicznego". Przyznał też, że "nie widzi" nic niestosowanego w tej sytuacji.

Tymczasem posłanka Gajewska we wtorek wieczorem w "Kropce nad i" w TVN24 podkreślała: - Chciałam się wylegitymować, natomiast trzymali mnie za ręce, za obie ręce. Szarpano mnie i nie miałam możliwości pokazania legitymacji.

Gajewska o interwencji policji: trzymali mnie za obie ręce, szarpano mnie, nie miałam możliwości pokazania legitymacji
Gajewska o interwencji policji: trzymali mnie za obie ręce, szarpano mnie, nie miałam możliwości pokazania legitymacji

Asystent Gajewskiej: była ciągnięta na siłę, nie mogła okazać legitymacji

Rozmowie reporterki TVN24 Mai Wójcikowskiej z europosłem Kuźmiukiem przysłuchiwał się asystent posłanki Gajewskiej, Krystian Kiełtyka. Przekazał, że był wczoraj w Otwocku i wspominał, jak wyglądał incydent z posłanką. - Była ciągnięta na siłę, nie mogła jakkolwiek okazać legitymacji. Dopiero po tym, jak weszła do busa, mogła usiąść i spokojnie okazać legitymację. Wszyscy darli się, krzyczeli - obywatele, mieszkańcy, asystenci - że to jest pani poseł. Niestety została zaciągnięta siłą - powiedział.

Zobacz także: Reporter TVN24 o interwencji policji wobec Kingi Gajewskiej. "Wielokrotnie było powtarzane, że to jest posłanka"

Komentując reakcje polityków obozu władzy na wydarzenia minionego dnia, ocenił, że "boją się, nie wiedzą, nie mają żadnych argumentów, nie mają żadnych podstaw".

Asystent Gajewskiej: była ciągnięta na siłę, nie mogła okazać legitymacji
Asystent Gajewskiej: była ciągnięta na siłę, nie mogła okazać legitymacjiTVN24

Tusk: znowu widzieliśmy opresję tej władzy wobec kobiety

Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej, mówił zaś, że "warto przede wszystkim podkreślić, że pani poseł nikomu niczego nie zakłócała". - Nie zakłócała spotkania pana premiera Morawieckiego. Tylko informowała ludzi, mieszkańców Otwocka, o tym skandalu z imigrantami, o którym nikt w telewizji rządowej na przykład nie może usłyszeć - powiedział.

- To, że policja ją dość brutalnie potraktowała, to wszyscy widzimy. Wszystko się nagrało - podkreślał. Według niego "znowu widzieliśmy opresję tej władzy wobec kobiety, to też było coś bardzo uderzającego".

Tusk: znowu widzieliśmy opresję tej władzy wobec kobiety
Tusk: znowu widzieliśmy opresję tej władzy wobec kobietyTVN24

Scheuring-Wielgus do Szymczyka: czy nie jest panu wstyd, że działa pan na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego?

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowej Lewicy zwróciła się na środowej konferencji do komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka. - Czy nie jest panu tak po ludzku po prostu wstyd? Czy nie czuje się pan zażenowany, kiedy wstaje pan rano, staje przed lustrem i patrzy sobie w oczy? Czy nie jest panu wstyd, że działa pan na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego? Czy nie jest panu wstyd, że polska policja doprowadziła do takiej sytuacji, że nie chroni nas, obywateli i obywatelki, tylko działa na zlecenie pana i działa na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego? Gdzie jest pana honor? - pytała.

- Oczywiście wiem, że nie miał pan honoru wtedy, kiedy granatnik wybuchł u pana w pokoju i doprowadził do sytuacji zagrażającej życiu warszawiaków. Ale dlaczego nie poszuka pan tego honoru teraz? - dopytywała.

Scheuring-Wielgus do Szymczyka: Czy nie jest panu wstyd, że działa pan na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego?
Scheuring-Wielgus do Szymczyka: Czy nie jest panu wstyd, że działa pan na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego?TVN24

Biernacki: policja w Otwocku robiła za agencję ochrony wiecu Prawa i Sprawiedliwości

Działanie policji ocenił też były koordynator służb specjalnych Marek Biernacki (PSL-Koalicja Polska). - Interwencja skandaliczna w kilku aspektach. Jeden podstawowy, najważniejszy, że policja w Otwocku robiła za agencję ochrony wiecu Prawa i Sprawiedliwości. Jest to nie do przyjęcia, że policja państwowa, która ma służyć obywatelom, funkcjonuje jako agencja ochroniarska, prywatna armia Prawa i Sprawiedliwości. Tak nie powinno być - powiedział.

Biernacki: policja w Otwocku robiła za agencję ochrony wiecu Prawa i Sprawiedliwości
Biernacki: policja w Otwocku robiła za agencję ochrony wiecu Prawa i SprawiedliwościTVN24

Autorka/Autor:akr, pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości
"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ewa. Z została zatrzymana przez policję i usłyszała prokuratorskie zarzuty. Dyrektorka poznańskiego zoo jest podejrzana o działania na szkodę miasta poprzez wykorzystanie swojej funkcji i nadużycie uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. Z. została zawieszona w pełnieniu funkcji dyrektorki i ma zakaz wstępu na teren ogrodu zoologicznego. Grozi jej do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych. Schetyna mówił też między innymi o aborcji i planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Według wstępnych ustaleń doszło do niego, gdy kierujący autem osobowym obywatel Hiszpanii wjechał na autostradę pod prąd, doprowadzając do czołowego zderzenia z ciężarówką.

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Źródło:
PAP/śląska policja

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Rosyjski okręt patrolowy "Siergiej Kotow" został w nocy z poniedziałku na wtorek zatopiony przez ukraińskie siły u wybrzeży Krymu - poinformował ukraiński wywiad. Okręt miał zostać zaatakowany przy użyciu dronów.

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga!" TVN.

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszał 52-latek, który został nieprawomocnie skazany za zabójstwo, do którego doszło w 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. To tam znaleziono ciało mężczyzny z raną ciętą brzucha. Po latach podejrzanego udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i policjantów z Archiwum X. Teraz sprawa trafiła do apelacji. Pierwsza rozprawa już w kwietniu.

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch mężczyzn.

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Źródło:
TVN24

Na strychu jednego z domów w Siemiatyczach (woj. podlaskie) policjanci znaleźli 33-latka poszukiwanego do odbycia kary więzienia. Mężczyzna chował się za słomą. Nie krył zdziwienia wizytą policjantów. 

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustaw skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Paweł Kukiz zeznawał w poniedziałek przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Już na początku posiedzenia komisji doszło do spięcia pomiędzy przewodniczącym komisji Dariuszem Jońskim z Koalicji Obywatelskiej a przewodniczącym trzyosobowego koła poselskiego Kukiz'15. 

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Źródło:
TVN24

Czy to był Hermes, czy Pegasus, czy każdy inny system, oni to robili po to, żeby móc uprawiać politykę, bo ci goście nie potrafią inaczej - powiedział w programie "Tak jest" poseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz, odnosząc się do doniesień o używaniu specjalistycznego systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Szefowa sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa Magdalena Sroka, która zadeklarowała zbadanie tej kwestii, mówiła, że "prokuratura sama w sobie nie ma uprawnień do tego, żeby stosować kontrolę operacyjną".

Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Źródło:
TVN24

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Burmistrz Świebodzina (Lubuskie) poinformował o "strząsaniu" gniazd i płoszeniu gawronów w parku Chopina. Zgodę na takie działania wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, ale interwencję zapowiedział już wiceminister klimatu i środowiska.

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

Warunkami przyznawania stypendiów dla młodych lekarzy są: dobra średnia i wybór specjalizacji, na której są wakaty - tak Dolny Śląsk walczy o specjalistów. Muszą oni potem przepracować trzy lata w tym regionie. Program stypendialny istnieje nie tylko tam. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, Agnieszka Żądło, Jacek Gądek i Inicjatywa Wschód zostali nagrodzeni w X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej. Postacią dziesięciolecia został wybrany Andrzej Poczobut.

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Źródło:
TVN24

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl