Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na wzięcie większości mandatów w Sejmie, ale w Senacie zwycięstwo nie byłoby już takie pewne - wynika z opublikowanych w czwartek w "Gazecie Wyborczej" wyników sondażu badającego poparcie dla partii politycznych przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2019 roku.
Sondaż dla "Wyborczej" przeprowadził Kantar w dniach 13-17 września tego roku. Wzięło w nim udział 1000 pełnoletnich osób. Jak podaje gazeta, 75 procent ankietowanych deklarowało w odpowiedziach, że pójdzie do urn w wyborach parlamentarnych 13 października.
Respondenci byli pytani, na kogo zagłosują w wyborach parlamentarnych 13 października. W opublikowanym przez "Gazetę Wyborczą" sondażu wyszczególniono poparcie dla ugrupowań startujących w wyborach do Sejmu i Senatu.
Przewaga w Sejmie
Wypowiadając się w sprawie listy do Sejmu, 43 procent osób biorących udział w badaniu wskazało na listę Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie). Na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) oddanie swojego głosu zadeklarowało 30 procent ankietowanych. 11 procent zapowiedziało, że zagłosuje na Lewicę (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Lewica Razem), Konfederację poparło 5 procent respondentów.
W wyborach parlamentarnych obowiązuje próg 5 procent głosów, poniżej którego ugrupowania nie otrzymują mandatów. Dla koalicji partii politycznych ten próg wynosi 8 procent.
Według sondażu Kantar na PSL-Koalicję Polską chce głosować 4 procent, a na Bezpartyjnych Samorządowców 1 procent ankietowanych. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 6 procent respondentów.
Granice błędu statystycznego
"Gazeta Wyborcza" wskazuje, że w porównaniu z sierpniowym sondażem Kantar "PiS zyskał 4 punkty procentowe i może liczyć na bezpieczną większość w Sejmie, choć nie ma szans na większość konstytucyjną". Wyniki Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pozostały bez zmian, 2 punkty procentowe poparcia straciło Polskie Stronnictwo Ludowe, Konfederacji ubył 1 punkt procentowy.
To różnice w granicach błędu statystycznego, ale mogą wskazywać na to, że partia Kaczyńskiego zyskuje kosztem PSL i Konfederacji - ocenia dziennik.
Seniorzy za PiS, najmłodsi za Lewicą
"Wyborcza" wyróżnia także różnice w deklarowanym poparciu dla poszczególnych formacji między innymi ze względu na wiek respondentów. 25 procent ankietowanych w przedziale 18-24 lata zapowiada, że chce oddać głos na Lewicę. Tuż za nią znalazła się Konfederacja z poparciem 24 procent w tej grupie.
Wśród ankietowanych po 60. roku życia na prowadzeniu jest Prawo i Sprawiedliwość. Oddać głos na listę tego ugrupowania chce 50 procent respondentów w tej grupie wiekowej. Na Koalicję Obywatelską oddanie głosu deklaruje 29 procent wśród ankietowanych powyżej 60. roku życia.
Jak pisze dziennik, z sondażu wynika, że na ugrupowanie rządzące chce zagłosować 60 procent osób o dochodach poniżej 1,5 tysiąca złotych netto. "Wyborcza" zwraca uwagę, że najmniej zarabiający i emeryci to "baza wyborcza PiS" i dlatego, jej zdaniem, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział na konwencji w Lublinie podniesienie płacy minimalnej.
Według przeprowadzonego badania wśród ankietowanych o miesięcznych dochodach powyżej 7 tysięcy złotych netto wygrywa Koalicja Obywatelska z poparciem 45 procent.
Walka o Senat
W przypadku wyższej izby parlamentu 41 procent badanych wskazało, że zagłosuje na kandydata wystawionego przez PiS do Senatu. Dokładnie tyle samo - 41 procent - ankietowanych zadeklarowało oddanie głosu na kandydata Koalicji Obywatelskiej.
Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 18 procent badanych.
Respondenci zostali także zapytani o oczekiwany kształt przyszłego rządu. 39 procent chciałoby, by Prawo i Sprawiedliwość utrzymało władzę, natomiast 40 procent opowiedziało się za utratą przez PiS władzy. Zdania w tej sprawie nie miało lub uznało to za obojętne 21 procent ankietowanych.
Jak podała "Wyborcza", powołując się na badanie zrealizowane przez Kantar, 89 procent wyborców PiS chciałoby, by partia utrzymała władzę, a 90 procent zwolenników opozycji - by ją straciła.
Sondaż Kantar dla „Gazety Wyborczej”, 13-17.09.2019, CATI, próba 1000 osób, reprezentatywna dla populacji 18+
Autor: akr//now / Źródło: Gazeta Wyborcza