"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl
Ludwik Kotecki, członek RPP, o obniżce stóp procentowych
Ludwik Kotecki, członek RPP, o obniżce stóp procentowychTVN24 BiS
wideo 2/6
Ludwik Kotecki, członek RPP, o obniżce stóp procentowychTVN24 BiS

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

Ludwik Kotecki pytany o obniżkę stóp procentowych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach stwierdził, że tu są dwie ważne kwestie - kiedy i jak.

- Kiedy? Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział Kotecki.

Poruszając zaś temat tego "o ile", to jak wskazał członek RPP jest to kwestia "troszeczkę trudniejsza".

- Mianowicie dlatego, że to trochę zależy od takiej taktyki, czy my chcielibyśmy mieć jednorazowe, większe dostosowanie obniżające stopy procentowe, czy też pomyśleć o takim może trochę ostrożniejszym, ale jednak rozpoczęciu pewnego cyklu obniżek, może troszeczkę w związku z tym mniejszych, ale częstszych (...). I to będzie, tak zakładam, że to będzie główny nasz temat do dyskusji 7 maja, bo przypomnę, 7 maja mamy to posiedzenie decyzyjne - stwierdził Kotecki.

Pytany o to, za jaką ścieżką się opowiada stwierdził, że on podchodziłby do obniżki stóp procentowych "raczej ostrożnie".

- To znaczy rozpocząłbym pewien cykl, czyli pomyślał w maju, że to może być 25, może 50, ale nie byłoby to jednorazowe, tylko potem bym pewnie wrócił do tej dyskusji w lipcu, bo tam mamy w lipcu zwyczajowo projekcję inflacyjną, która zakładam, że potwierdzi te wszystkie prognozy o tym, że osiągniemy cel inflacyjny w pierwszej połowie przyszłego roku - tłumaczył.

- Jeżeli tak będzie, no to na przykład lipiec byłby też dobrym miesiącem, żeby kontynuować taki cykl. W związku z tym widziałbym, może do końca roku, do grudnia 2025, taką przestrzeń na obniżki do 100 punktów bazowych, czyli o jeden cały punkt procentowy, czyli z tych 5,75, które mamy dzisiaj, jeżeli chodzi o referencyjną stopę, do 4,75 - powiedział członek RPP.

Obniżka nie zacznie działać od razu

Kotecki pytany o to, skąd możliwa decyzja o obniżaniu stóp procentowych, skoro inflacja obecnie jest wyraźnie powyżej celu inflacyjnego, zauważył, że to "naturalne pytanie, ale raczej dla osób, które nie patrzą na prognozy, nie interesują się perspektywami".

- Inflacja 4,9 procent jest inflacją historyczną. Ona jest za poprzednie 12 miesięcy. Czyli stopy procentowe oddziaływają do przodu. Jeżeli my je obniżymy, na przykład o 50 punktów bazowych, czyli o 0,5 punkta procentowego w maju, to ich oddziaływanie będziemy widzieć (…) mniej więcej za 4 do 6 kwartałów, czyli już w przyszłym roku - powiedział członek RPP.

Ekonomista wyjaśnił, że wszelkie prognozy dotyczące inflacji wskazują, że inflacja z 4,9 proc., o obniży się do około 4 proc., "a może nawet troszeczkę niżej", w końcu roku i dalej będzie spadać właśnie w 2026 roku.

- W związku z tym wydaje się, że dzisiaj możemy już w sposób odpowiedzialny rozpocząć właśnie cykl obniżek stop procentowych, bo utrzymywanie tej stopy procentowej na tym dzisiejszym poziomie nie ma uzasadnienia. Ja tylko przypomnę, że obecną stopę procentową, mamy od października 2023 roku, kiedy inflacja była na poziomie 10 procent. W związku z tym, skoro inflacja jest dzisiaj poniżej 5 procent, no to też wydawałoby się, że możemy to dostosowanie zrobić. Tym bardziej, że gospodarka wydaje się, że potrzebuje takiego dostosowania. Ja mówię teraz o sytuacji w zakresie aktywności gospodarczej polskiej gospodarki - dodał.

"Gospodarka potrzebuje jakiegoś impulsu"

Kotecki wskazał, że obecnie mamy do czynienia z sytuacją, gdy nad nami wisi perspektywa spowolnienia gospodarczego.

- Mamy kolejny miesiąc, w którym te wskaźniki jednak rozczarowują. Mówię oczywiście o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej, mówię o zatrudnieniu, mówię także o płacach. One przestały rosnąć. Już od czterech miesięcy właściwie ta dynamika jest coraz niższa. Czyli mamy obniżenie się dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Czyli sygnały płynące z gospodarki realnej wskazują, że ta gospodarka potrzebuje jakiegoś impulsu - stwierdził ekonomista.

Następnie wyjaśnił, że nie ma co liczyć na politykę fiskalną, bo "rzeczywiście ten deficyt jest bardzo wysoki i ma generalnie spadać w tym roku. Ma być niższy w 2025 niż był w 2024". Z kolei sytuacja zewnętrzna jest mniej korzystna, niż wydawało się, że będzie jeszcze kilka miesięcy temu.

- Mamy wielki chaos, jeżeli chodzi o politykę, powiedzmy, celno-handlową Stanów Zjednoczonych. Codziennie, co kilka dni dowiadujemy się o nowych pomysłach. To powoduje więcej niepewności w gospodarce globalnej, a to będzie powodowało, że działalność inwestycyjna, ale także konsumpcja prawdopodobnie będzie niższa niż gdyby tej niepewności nie było. Co znaczy, że na ożywienie w strefie euro i w całej Unii Europejskiej raczej będziemy jeszcze dłużej czekać niż myśleliśmy, że będziemy czekać – powiedział Kotecki.

Członek RPP stwierdził, że "w końcu to, co nam zostaje, wydaje się, że polityka pieniężna".

- A skoro nie mamy (…) zagrożeń inflacyjnych, bo w takiej sytuacji niskiego wzrostu konsumpcji i płac (…), to wygląda na to, że zagrożeń dla inflacji też nie ma i wszelkie prognozy dzisiaj dostępne wskazują, że inflacja będzie się w następnych miesiącach i już trwale (…) obniżała w kierunku celu inflacyjnego i osiągnie ten cel w połowie przyszłego roku, może nawet w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeżeli tak jest, jeżeli te prognozy wszystkie będą nam się sprawdzały (…), to nie ma powodu, żebyśmy wstrzymywali się, czekali nie wiadomo na co, skoro ta gospodarka rzeczywiście potrzebuje pewnego impulsu - podkreślił ekonomista.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC