Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty w związku z prognozowanymi burzami z silnymi opadami deszczu. Eksperci ostrzegają przed możliwością wystąpienia podtopień. Komunikaty otrzymali odbiorcy w południowych, południowo-wschodnich i południowo-zachodnich województwach kraju.
Najbliższe godziny przyniosą do Polski ekstremalne warunki pogodowe. W wielu województwach wystąpią burze z obfitymi opadami deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Osoby przebywające w południowych regionach kraju otrzymały alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W związku z zagrożeniem dla życia i zdrowia wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego. Sztaby kryzysowe zbierają się, jak ustaliło Radio Zet, także w innych miejscach objętych alertami RCB.
"To bardzo poważna sytuacja"
- To bardzo poważna sytuacja, która może mieć dynamiczny przebieg, zwłaszcza że ostrzeżeniem najwyższego stopnia są objęte obszary górskie i podgórskie - powiedział Krzysztof Jan Klęczar.
W Oświęcimiu odbywa się Marsz Żywych. Główna część wydarzenia przypada w okresie obowiązywania ostrzeżeń.
- W Marszu ma wziąć udział grupa byłych więźniów niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, około 80 osób, których należy otoczyć szczególną opieką, także pod kątem przewidywanej dynamicznej sytuacji pogodowej - podkreślił Klęczar.
Tu wydano pierwszy alert RCB
"Uwaga! Dziś i w nocy (24/25.04) silny deszcz z towarzyszącymi burzami. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek" - alert RCB o tej treści został przesłany w czwartek około 8 rano do odbiorców na terenie województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego (powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, pińczowski, sandomierski, staszowski i włoszczowski), lubelskiego (powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, janowski, tomaszowski, zamojski i Zamość).
Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypomnieli, że burza to niebezpieczne zjawisko i dlatego należy:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
- zamknąć okna i drzwi,
- pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
- nie zatrzymywać się pod drzewami,
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
- przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Kolejny alert RCB
Niedługo potem rozszerzono zasięg alertów RBC. "Uwaga! Dziś i jutro (24/25.04) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek" - takie SMS-owe ostrzeżenia trafiły około godz. 10 do osób przebywających w województwach: dolnośląskim, lubuskim (powiaty: żagański, nowosolski, wschowski) oraz wielkopolskim (powiaty: gostyński, kępiński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski i rawicki).
W tych regionach prognozowane są obfite, nawalne opady deszczu. Eksperci zaapelowali o:
- słuchanie komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
- przeniesienie wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
- zadbanie o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
- przestawienie pojazdów z terenu posesji w niezagrożone miejsca;
- zabezpieczenie budynku i przygotowanie worków z piaskiem.
Czym jest alert RCB
Alert RCB jest SMS-owym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: RCB
Źródło zdjęcia głównego: Kamil/Kontakt24