Rozstania i powroty, słowa i (ręko)czyny. 10 wydarzeń mijającej kampanii

Które wydarzenia kampanii wyborczej zapamiętamy najlepiej?
Które wydarzenia kampanii wyborczej zapamiętamy najlepiej?
tvn24
Najważniejsze wydarzenia kampanii tvn24

Za nami trzy miesiące intensywnej kampanii wyborczej. Ewa Kopacz walczyła o to, by przekonać, że PO zasługuje na jeszcze jedną szansę. PiS mobilizowało wyborców, by móc sięgnąć po pełnię władzy. Lewica się zjednoczyła, choć nie całkiem, a Janusz Korwin-Mikke ostatecznie nie doszedł do porozumienia z Pawłem Kukizem. Prezentujemy przegląd 10 wydarzeń kończącej się kampanii.

Ogromnym zaskoczeniem tegorocznej kampanii okazały się nowe ugrupowania, które zadebiutowały na polskiej scenie politycznej: lewicowa partia Razem i liberalna .Nowoczesna Ryszarda Petru. Kampania w tym roku w dużej mierze należała do kobiet. Z ośmiu ogólnopolskich komitetów aż trzy wyznaczyły właśnie kobietę jako kandydatkę na premiera, a pań na listach jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Politycy dwoili się i troili, by zdobyć nasze głosy. Przemierzali Polskę wzdłuż i wszerz, organizowali niezliczone konferencje prasowe i spotkania z wyborcami. Co jednak zapamiętamy z tej kampanii najlepiej? Poniżej przedstawiamy subiektywny zestaw najważniejszych wydarzeń:

1. Beata Szydło kandydatką PiS na premiera

Gdy Jarosław Kaczyński ogłaszał, że to właśnie Beata Szydło ma poprowadzić Prawo i Sprawiedliwość do zwycięstwa, kampania wyborcza jeszcze formalnie się nie rozpoczęła. Prezes PiS oficjalnie poinformował o tej decyzji w czasie czerwcowej konwencji ugrupowania. Kandydatka na premiera niemal natychmiast wyruszyła w podróż po Polsce. Autobus, którym przemierzała kraj, przekazał jej Andrzej Duda. W trakcie kampanii Beata Szydło musiała wielokrotnie zderzać się z najpoważniejszym zarzutem politycznych oponentów - że nie będzie samodzielnym premierem.

Beata Szydło kandydatką PiS na premiera
Beata Szydło kandydatką PiS na premieratvn24

2. Radosław Sikorski rezygnuje ze startu w wyborach

Były minister spraw zagranicznych przez lata był jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Platformy. Jego wizerunek nadszarpnęła afera podsłuchowa i nagranie rozmowy z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim. W czerwcu, po ujawnieniu przez Zbigniewa Stonogę akt ze śledztwa ws. nielegalnego nagrywania polityków, na fali dymisji kojarzonych z aferą zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu. Zapowiadał jednak, że pracował na sukces PO w regionie. Później była niefortunna wypowiedź, w której sugerował, że Ewa Kopacz obiecała mu "jedynkę" na liście w Bydgoszczy. Premier zaprzeczyła, a Sikorski ostatecznie wycofał się z kandydowania.

Minister obrony narodowej, szef MSZ, marszałek. Polityczna droga Sikorskiego
Minister obrony narodowej, szef MSZ, marszałek. Polityczna droga Sikorskiego tvn24

3. Lewica się jednoczy

Mimo że historia znajomości Leszka Millera i Janusza Palikota nie należy do łatwych, liderom udało się porozumieć w sprawie wspólnego startu w wyborach. Do koalicji dołączyli Zieloni, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy. Na początku października ogłoszono, że liderką Zjednoczonej Lewicy i kandydatką na premiera została Barbara Nowacka, która rozpoczęła intensywną kampanię wyborczą. Zjednoczenie lewicy nie jest jednak pełne - osobno zdecydowała się wystartować partia Razem. Na razie nic nie zapowiada, by ugrupowanie miało ochotę na współpracę z koalicją. Liderzy Razem ostro krytykują rządy Leszka Millera, a w czasie przedwyborczej debaty Adrian Zandberg kilkakrotnie docinał Barbarze Nowackiej.

Lewica się łączy
Lewica się łączy

4. "Transfer roku"

Nazywany "trzecim bliźniakiem", wieloletni wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier i szef MSWiA w rządzie PiS, marszałek Sejmu. Kariera Ludwika Dorna w partii Jarosława Kaczyńskiego zakończyła się w 2007 r., kiedy został zawieszony w prawach członka ugrupowania, a następnie z niego usunięty. Konflikt z prezesem nie przeszkodził mu jednak w kandydowaniu z listy tego ugrupowania w wyborach parlamentarnych w 2011 r. Pozostawał posłem niezrzeszonym. W styczniu tego roku pojawiły się doniesienia, że Dorn otrzymał propozycję przejścia do PSL. Ostatecznie trafił na listę Platformy Obywatelskiej. Startuje z Radomia. O decyzji poinformowano na posiedzeniu Rady Krajowej PO na początku września. Politycy PiS chętnie komentowali transfer Dorna, ironizując, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie może być tak straszna, jak sugeruje PO, skoro na listach tej partii znaleźli się politycy kojarzeni do tej pory z Prawem i Sprawiedliwością.

Ludwik Dorn wystartuje z listy PO
Ludwik Dorn wystartuje z listy PO

5. Nowy program PO

Platforma Obywatelska rządzi od ośmiu lat i w tym czasie wielu krytyków partii zarzucało jej brak wizji. W związku z tym oczekiwania związane z nowym programem ugrupowania były ogromne. Propozycję programową PO przedstawiła w połowie września Ewa Kopacz. Zapowiedziała w nim m.in. jednolity podatek dochodowy, zawierający w sobie składki ZUS i NFZ, z 10 proc. stawką dla najmniej zamożnych, wprowadzenie jednolitego kontraktu, który miałby zastąpić inne umowy i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej. Eksperci szybko wzięli "podatkową rewolucję" pod lupę, nie zawsze wypowiadając się o niej pozytywnie. Politykom PO zarzucano też błędy w komunikacji przy prezentowaniu programu, przez co propozycja "dramatycznie prostych podatków" dla wielu wyborców była niezrozumiała.

6. Sejmowa debata o uchodźcach

Kryzys imigracyjny, z którym zmaga się Europa, stał się jednym z najgorętszych tematów kampanii wyborczej. Swoje stanowiska największe partie polityczne miały okazję zaprezentować w czasie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu ws. przyjmowania uchodźców. Stanowisko PiS przedstawiał z sejmowej mównicy Jarosław Kaczyński, co zdaniem niektórych miało przypomnieć, kto naprawdę rządzi w partii. Przemówienie prezesa PiS było jednym z najbardziej stanowczych od miesięcy. Najwięcej emocji wywołał fragment wystąpienia, w którym Kaczyński ostrzegał przed tym, że gwałtowny wzrost liczby cudzoziemców może doprowadzić do tego, że będą oni chcieli narzucać Polakom swoje wymogi. Przykłady znalazł poza naszymi granicami. Mówił o 54 strefach w Szwecji, w których "obowiązuje szariat", a we Włoszech zaniepokoiły go "pozajmowane kościoły".

Jarosław Kaczyński o Szwecji
Jarosław Kaczyński o Szwecji

7. Wizyta Antoniego Macierewicza w Stanach Zjednoczonych

Przez większość kampanii Prawo i Sprawiedliwość starało się apelować do umiarkowanych wyborców. Temu właśnie - zdaniem wielu komentatorów - miało służyć wskazanie Beaty Szydło jako kandydatki na premiera i brak obecności w mediach osób znanych z ostrej i kontrowersyjnej retoryki, takich jak Krystyna Pawłowicz czy Antoni Macierewicz. Przez pierwsze miesiące kampanii ta strategia zdawała się przynosić rezultaty, jednak o wiceprezesie PiS stało się głośno za sprawą jego wizyty w Stanach Zjednoczonych. W czasie spotkania z Polonią w Chicago mówił m.in. - Tu jest takie miłe pytanie, czy jest prawdą to, że Tusk był agentem Stasi. To ja państwu zostawię, żebyście państwo po czynach sami odpowiedzieli sobie na to pytanie. Te słowa wywołały burzę w kraju. Niewiele później Beata Szydło poinformowała, że "najbardziej prawdopodobnym" kandydatem na szefa MON jest Jarosław Gowin, mimo że wcześniej media informowały, że szansę na objęcie tego stanowiska ma właśnie Macierewicz.

Macierewicz reaktywacja
Macierewicz reaktywacjaTVN24 Katowice / KMP Gliwice

8. "Rozmowa o Polsce"

Debata o tym, kto z kim powinien stanąć w szranki, rozpoczęła się jeszcze w czerwcu, kiedy Jarosław Kaczyński ogłosił, że kandydatką PiS na premiera jest Beata Szydło. Szydło deklarowała, że jest gotowa do rozmowy z Ewą Kopacz. Szefowa rządu powtarzała, że mimo iż nie boi się starcia z wiceprezes PiS, najlepszym kontrkandydatem wydaje się jej Jarosław Kaczyński. Taką opcję Prawo i Sprawiedliwość wykluczyło. Im bliżej wyborów, tym bardziej narastało oczekiwanie, że do debaty przedstawicieli dwóch największych ugrupowań jednak dojdzie. W końcu sztabom udało się dojść do porozumienia i do "Rozmowy o Polsce" stanęły Ewa Kopacz i Beata Szydło. Po raz pierwszy w historii polskiej polityki w przedwyborczym starciu zmierzyły się dwie kobiety. Kto wypadł lepiej? Zdaniem 37 proc. ankietowanych przepytanych przez Millward Brown na zlecenie "Faktów" TVN I tvn 24 wygrała Beata Szydło. 35 proc. uważa, że spotkanie zakończyło się remisem. 20 proc. wskazało na Ewę Kopacz.

9. Debata liderów i "efekt Zandberga"

Partia Razem to jedno z największych zaskoczeń kampanii. Dla wielu pierwszą niespodzianką było to, że założonemu w maju ugrupowaniu udało się zarejestrować ogólnopolski komitet. Później jednak o Razem zrobiło się ciszej, a działacze mieli problem z przebiciem się ze swoim przekazem do mediów. Długo bronili się przed wskazaniem lidera i podkreślali, że formacją kieruje dziewięcioosobowy zarząd krajowy. W przedwyborczym starciu z przywódcami siedmiu pozostałych ugrupowań mogła zmierzyć się jednak tylko jedna osoba. Był to 36-letni Adrian Zandberg, który szybko został okrzyknięty objawieniem debaty. Choć większość telewidzów zapewne zobaczyła go we wtorek po raz pierwszy, zdaniem wielu to właśnie on zaprezentował się najlepiej. Potwierdził to sondaż Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 - 30 proc. ankietowanych uznało, że to przedstawiciel Razem okazał się zwycięzcą. Na drugą w kolejności Beatę Szydło wskazało 14 proc. badanych. Zainteresowanie Zandbergiem nie przełożyło się jednak na razie na sondażowe wyniki partii Razem. Działanie "efektu Zandberga" będzie można więc ocenić w pełni dopiero po wyborach.

Adrian Zandberg po debacie
Adrian Zandberg po debacie

10. Starcia przed siedzibą TVP

We wtorek gorąco było nie tylko w czasie debaty liderów ogólnopolskich komitetów, ale również przed nią. Przy wejściu do siedziby TVP doszło do przepychanek ochrony z młodzieżówką PiS. Rzecznik rządu Cezary Tomczyk zarzucił zastępcy sztabu wyborczego PiS Krzysztofowi Łapińskiemu, że uderzył ochroniarza. Łapiński zapewnił, że "nikogo nie uderzył" i przekonywał, że ochroniarze nie chcieli wpuścić działaczy PiS "z niewiadomych powodów". Beata Szydło stwierdziła, że była to prowokacja i wyraziła zdziwienie, iż "Ewa Kopacz jako kobieta nie zareagowała na to w jaki sposób traktowano, szarpano młodych ludzi". TVP zapewniła natomiast, że dołożono wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo przed debatą, i oceniła, iż to przedstawiciele PiS zachowali się wbrew niektórym ustaleniom.

Przepychanki przed debatą wyborczą
Przepychanki przed debatą wyborczątvn24

Autor: kg/ja / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent elekt Donald Trump wraca do kwestii nabycia Grenlandii. "Stany Zjednoczone Ameryki uważają, że posiadanie i kontrola nad Grenlandią są absolutną koniecznością" - stwierdził Trump we wpisie w swoim serwisie społecznościowym, przy okazji ogłaszania nominacji na ambasadora USA w Danii.

Trump: posiadanie i kontrola Grenlandii są dla USA absolutną koniecznością

Trump: posiadanie i kontrola Grenlandii są dla USA absolutną koniecznością

Źródło:
PAP

Policja w Nowym Jorku zatrzymała mężczyznę, który podpalił śpiącą pasażerkę metra. Kobieta zmarła na skutek poparzeń. Sprawca zbiegł, ale został szybko ujęty przez policjantów w innym pociągu metra.

Podpalił śpiącą kobietę w metrze. Zginęła

Podpalił śpiącą kobietę w metrze. Zginęła

Źródło:
PAP, CNN

Od maja 2023 roku do kwietnia 2024 roku w Nigerii porwano ponad dwa miliony osób. Ich rodziny zapłaciły porywaczom łącznie aż 1,42 miliarda dolarów okupu - poinformowało Narodowe Biuro Statystyczne, powołując się na dane nigeryjskich służb bezpieczeństwa.

W tym kraju w ciągu roku porwano dwa miliony osób

W tym kraju w ciągu roku porwano dwa miliony osób

Źródło:
PAP

Sprawca ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu był znany niemieckim służbom. Już kilka lat temu mężczyzna groził popełnieniem przestępstw. Na swoim koncie ma także wyrok. Ponad 10 lat temu był skazany na 90 dni więzienia za zakłócanie spokoju publicznego - poinformowały lokalne władze.

Kilka razy groził, miał na koncie wyrok. Zamachowiec z Magdeburga był znany służbom   

Kilka razy groził, miał na koncie wyrok. Zamachowiec z Magdeburga był znany służbom   

Źródło:
PAP

W niedzielę w jednym z mieszkań w Rumii (województwo pomorskie) znaleziono ciało 36-letniego mężczyzny. Prawdopodobną przyczyną zgonu było zatrucie czadem. Służby wyjaśniają okoliczności tragedii.

W mieszkaniu ciało 36-latka. "Apelujemy o zachowanie ostrożności"

W mieszkaniu ciało 36-latka. "Apelujemy o zachowanie ostrożności"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Donald Trump zagroził przejęciem kontroli nad Kanałem Panamskim. W Finlandii odbył się szczyt Północ-Południe. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć poniedziałek 23 grudnia.

Śmiertelny cyklon, gość Putina i szczyt Północ-Południe

Śmiertelny cyklon, gość Putina i szczyt Północ-Południe

Źródło:
PAP, TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24