TVN24 | Polska

Szef NIK Marian Banaś w Sejmie przedstawi informację o wyborach kopertowych

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Wybory kopertowe i odpowiedzialność premiera
Wybory kopertowe i odpowiedzialność premieraTVN24
wideo 2/4
TVN24Wybory kopertowe i odpowiedzialność premiera

Posłowie wysłuchają informacji prezesa NIK Mariana Banasia na temat wyborów kopertowych. Wniosek o uzupełnienie porządku obrad o to złożył w sierpniu klub Koalicji Obywatelskiej. Za uzupełnieniem porządku było 228 posłów, 226 było przeciw. Informację przedstawić ma również premier Mateusz Morawiecki w sprawie Krajowego Planu Odbudowy oraz minister zdrowia w sprawie programu szczepień.

W środę posłowie wysłuchają trzech informacji, które zostały wprowadzone do porządku obrad na wniosek opozycji, przy sprzeciwie koalicji rządzącej.

Zgodnie z harmonogramem pierwszą będzie informacja prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia o działaniach instytucji publicznych związanych z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 roku. Wybory kopertowe finalnie nie odbyły się, na podstawie specjalnej ustawy wybory zostały zarządzone na 28 czerwca, druga tura odbyła się 12 lipca. Wygrał w nich urzędujący prezydent Andrzej Duda, otrzymując w drugiej turze 51,03 proc. głosów, pokonując Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 48, 97 proc. głosów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Prezes NIK o wyborach kopertowych

Wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację w sprawie "wykrytych przez Najwyższą Izbę Kontroli nieprawidłowości w działaniach podejmowanych przez organy i instytucje publiczne" w związku z organizacją lub przygotowaniem majowych wyborów złożył w sierpniu klub Koalicji Obywatelskiej. Za uzupełnieniem porządku było 228 posłów, 226 było przeciw.

Wybory kopertowe

Jak ujawnił portal tvn24.pl, przygotowanie wyborów kosztowało blisko 70 milionów złotych - na taką sumę firmy wystawiły faktury Poczcie Polskiej w związku z organizacją wyborów.

W maju prezes NIK przedstawił wyniki kontroli dotyczącej przygotowań do wyborów kopertowych. Przekazał, że organizowanie i przygotowywanie wyborów 10 maja "na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych".

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarząd Poczty Polskiej i zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a także przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, a także szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

CZYTAJ: NIK o wyborach kopertowych: decyzje "prawnie wadliwe", Sasin i Kamiński nie wykonali poleceń premiera

Szczepienia i Krajowy Plan Odbudowy

Druga informacja, która ma być przedstawiona w środę w Sejmie, to wystąpienie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat organizacji Narodowego Programu Szczepień "przy zwiększonej liczbie dostaw szczepionek oraz informacji na temat zutylizowanych dawek".

Trzecia to informacja premiera Mateusza Morawieckiego na temat ostatecznego brzmienia Krajowego Planu Odbudowy w wersji uwzględniającej konsultacje społeczne i wnioski Komisji Europejskiej.

Premier: jeżeli w UE obowiązują prawo i praworządność, to nie powinniśmy się obawiać żadnych kłopotów z wypłatą środków
Premier: jeżeli w UE obowiązują prawo i praworządność, to nie powinniśmy się obawiać żadnych kłopotów z wypłatą środkówTVN24

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z Unii Europejskiej na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro.

Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości