"Wybory kobiet". Tusk i Czarzasty razem do wyborów? Jest zielone światło, znamy kulisy

Źródło:
TVN24
Arleta Zalewska w podcaście "Wybory kobiet" o koalicji Nowej Lewicy i Koalicji Obywatelskiej: ta decyzja praktycznie zapadła
Arleta Zalewska w podcaście "Wybory kobiet" o koalicji Nowej Lewicy i Koalicji Obywatelskiej: ta decyzja praktycznie zapadłaTVN24 GO
wideo 2/2
Arleta Zalewska w podcaście "Wybory kobiet" o koalicji Nowej Lewicy i Koalicji Obywatelskiej w kwietniowych wyborachTVN24 GO

Kiedyś to byłoby nie do pomyślenia. My i lewica razem - mówi nam polityk znający kulisy negocjacji dwóch ugrupowań. - Co się zmieniło? - dopytujemy. Pragmatyka. Czysta pragmatyka. Liderzy KO i Nowej Lewicy są właśnie w samym środku negocjacji dotyczących wspólnego startu w kwietniowych wyborach. W piątek liderzy i ich współpracownicy, spotkali się w ramach tak zwanych rozmów koordynacyjnych. Znamy pierwsze ustalenia. O strategii KO i Nowej Lewicy na wybory samorządowe rozmawiały Arleta Zalewska i Aleksandra Pawlicka w najnowszym odcinku "Wyborów kobiet" w TVN24 GO. Omawiały nie tylko jak, ale też, z czym do wyborów chce iść nowa koalicja rządowa.

Donald Tusk i Włodzimierz Czarzasty dostali zielone światło od zarządów swoich partii, by prowadzić negocjacje dotyczące wspólnego startu w wyborach samorządowych. Po tym jak Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz podjęli decyzje o osobnym starcie Trzeciej Drogi, oni musieli usiąść do stołu sami. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji decyzja zapadła. W wyborach do sejmików: KO i Nowa Lewica, pójdą razem.

PODCAST "WYBORY KOBIET" JEST DOSTĘPNY NA TVN24 GO >>>

- Teraz liderzy muszą uzgodnić ramy porozumienia, a potem grupy robocze zajmą się szczegółami - mówi nam polityk znający kulisy tych rozmów, dodając jednocześnie, że "kolejne spotkania odbędą się w przyszłym tygodniu. Wtedy punkt po punkcie uzgodnimy konkrety, które muszą znaleźć się w porozumieniu".

Inny polityk, tym razem Nowej Lewicy, wskazał, że sprawa finansowania kampanii jest "zawsze trudnym elementem porozumienia". - I to jest jeszcze przed nami - mówi. Jeśli chodzi o liczbę i podział miejsc na listach w 16 okręgach sejmikowych, to jak słyszymy w obu partiach "uzgodnienia, które będą zapadały na poziomie województw". - Sejmiki to pikuś jeśli chodzi o porozumienie. Dogadamy się bez żadnych problemów, czekamy tylko na wytyczne od liderów - mówi nam lider KO w jednym z województw.

"Bycie liderem sondażu w wieczór wyborczy to jego cel"

Plan jest więc jasny. Koalicja rządowa dzieli się na dwa bloki. Po jednej stronie Trzecia Droga, po drugiej Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica. Powód? Większa szansa, by przeskoczyć PiS. By mieć lepszy niż Prawo i Sprawiedliwość wynik. Połączone listy KO i Nowej Lewicy mogą, według ich wewnętrznych sondaży liczyć na 34-36 proc., przy wyniku PiS na poziomie nawet 33 proc. to daje wielki sukces nowej koalicji rządowej.

- Bycie liderem sondażu w wieczór wyborczy to jego (Donalda Tuska - red.) cel. Dla szefa liczą się więc głównie sejmiki - mówi nam polityk KO, podkreślając, że Nowa Lewica w sejmikach zdobywałaby według ich sondaży po 11 mandatów.

Z drugiej strony, jak mówią nam politycy KO, gdyby Jarosław Kaczyński po pół roku bycia w opozycji wygrał wybory samorządowe, byłoby to dla PiS niebywałe polityczne paliwo. Szczególnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a te już w czerwcu. 

Przed liderami jednak najtrudniejszy etap negocjacji: uzgodnić koalicję i kształt list: do rad miast, gmin, powiatów i na prezydentów największych i prestiżowych wyborczo miast. Tu wszystko zależy od regionu, popularności i szans kandydatów. - Będą regiony, że wystawimy z Koalicją Obywatelską tylko jednego kandydata na prezydenta - przekazują nam politycy znający kulisy tych rozmów. - Zdarzy się, że i my, i oni wystawimy swoich. Szczególnie w tych miastach, gdzie nikt nie ma szans na pierwszą turę. Podobnie jest w relacji z Trzecią Drogą. Ale za każdym razem będzie liczył się pragmatyzm, czyli najlepszy wynik dla koalicji. - dodają. To jednak scenariusz idealny, który nie uwzględnia kwestii kluczowej, czyli ambicji. Praktyka wyborcza jest więc dużo trudniejsza. Są kandydaci, którzy mogą nie zgodzić na ustalenia "na górze". I wystartować z własnych komitetów - tłumaczą. 

We wspólnym starcie w wyborach z Koalicją Obywatelską, problemu nie widzą też politycy partii Razem. - W sprawie szczegółów, czekamy na wytyczne z "centrali". Ale dla nas wspólny start do sejmików to dobre rozwiązanie - mówi nam polityk z władz partii. 

Tusk i Czarzasty razem do wyborów? Aleksandra Pawlicka o koalicji KO i Nowej Lewicy
Tusk i Czarzasty razem do wyborów? Aleksandra Pawlicka o koalicji KO i Nowej Lewicy TVN24 GO

Plan na "odzyskanie" Polski z rąk PiS

Plan koalicji rządowej na te kampanie jest prosty. Przejęcie władzy w samorządach, po Sejmie i rządzie - to ma być kolejny, niezbędny krok w "odzyskaniu" Polski z rąk PiS-u. Takie ma być hasło przewodnie tej kampanii. Jej ważną częścią będzie prezentacja wyników i wniosków z audytów w ministerstwach, spółach i instytucjach państwowych. - Pokażemy, jak PiS drenowało państwo z milionów złotych. Jak się na państwie bogaciło - mówi nam jeden z ministrów, u którego w resorcie pracę nad takim audytem są już na bardzo zaawansowanym etapie. 

- A jak Donald Tusk wytłumaczy koalicję z Włodzimierzem Czarzastym? Co dla niektórych członków Platformy Obywatelskiej, jeszcze kiedyś było absolutnie nie do przyjęcia? - pytamy polityka PO, który w otoczeniu Donalda Tuska jest od ponad 20 lat. "Odpowiedź jest prosta. Wygrana w samorządach, to będzie ostateczne zwycięstwo nad PiS. Jeśli pójdziemy razem, a potem stworzymy koalicję z Trzecią Drogą, mamy szanse na zwycięstwo w sejmikach w całym kraju. Czy to nie jest wystarczający argument?" - słyszymy.

Na taki scenariusz szykuje się też Jarosław Kaczyński. Z jednej strony konsolidując swoją partię wokół historii Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, czyli ich "więźniów politycznych". Z drugiej strony rozkręcając emocje wokół kwestii "zamachów" na wolne media, niezależną prokuraturę oraz wolność jednostki. 

"Wybory kobiet". O polityce ciekawiej niż w serwisach newsowych

Arleta Zalewska z "Faktów" TVN i Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" w swoim wideopodcaście co tydzień spotykają się z gościnią lub gościem i wspólnie komentują polityczne wydarzenia. Dzielą się też swoją wiedzą. W najnowszym odcinku Zalewska zdradza, że z wewnętrznych sondaży prowadzonych przez partie polityczne wynika, iż Lewica i Koalicja Obywatelska w wyborach samorządowych w 2024 będą miały lepszy wynik od PiS ("to jest największy koszmar Jarosława Kaczyńskiego"). Pawlicka opowiada m.in. o tym, jak wyglądały rządowe rozmowy na temat wprowadzenia pigułki "dzień po" bez recepty ("nie było różnic, jeśli chodzi o to, czy należy ją wprowadzać, natomiast dużo było głosów, jeśli chodzi o barierę wiekową").

Podcast dostępny jest na: newsweek.pl, onet.pl, Onet Audio oraz w TVN24 GO.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczną losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

Określałem to wendettą polityczną i nadal podtrzymuję to sformułowanie. Działania obecnego rządu, działania pana mecenasa Giertycha, dokładnie się w to wpisują - powiedział w TVN24 Michał Dworczyk z PiS. Przekonywał, że w czasie rządów PiS "nie miał wiedzy na temat funkcjonowania Ministerstwa Sprawiedliwości, bo Suwerenna Polska w sposób samodzielny kierowała resortem".

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Źródło:
TVN24

Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło w czasie niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców.

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Szwedzki minister obrony Pal Jonson poinformował, że broniący się przed rosyjską inwazją Ukraińcy, "mają prawo" wykorzystywać szwedzką broń do rażenia celów na terenie Rosji. "O ile jest to zgodne z prawem wojennym" - podkreślił na łamach gazety "Hallandsposten".

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed kolejnym, burzowym dniem w części kraju. W dziewięciu województwach spodziewane są wyładowania atmosferyczne. Wraz z nimi pojawią się silne opady deszczu, porywisty wiatr i grad. Sprawdź, co przyniesie pogoda w poniedziałek.

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Źródło:
IMGW
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ze sklepu jubilerskiego przy Pięknej w Warszawie skradziono pięć pierścionków z brylantami o łącznej wartości 200 tysięcy złotych. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali w Wyszkowie podejrzanego o kradzież. 46-letni Gruzin najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Portal tvn24.pl dotarł do kolejnych nagrań w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Odnosząc się do afery Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, powiedział na antenie TVN24, że dostawał propozycje, by "skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości". Gitanas Nauseda zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich na Litwie. Dzisiaj mijają dwa ważne terminy związane z eurowyborami. W ataku Izraela na miasto Rafah zginęło kilkadziesiąt osób - donoszą zagraniczne agencje. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 27 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 27 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 27 maja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeżeli zostanę prawidłowo, zgodnie z prawem poinformowany i zostanie mi to (wezwanie) doręczone, to stawię się na komisji śledczej - powiedział były prezes Orlenu Daniel Obajtek, obecnie kandydat PiS do europarlamentu. Przekonywał, że ma "bardzo dużo do powiedzenia w wielu kwestiach", a szef komisji do spraw afery wizowej Michał Szczerba "będzie żałował" zaproszenia go na przesłuchanie. - Ale w swoim czasie, bo teraz jestem zajęty wyborami - dodał.

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Źródło:
PAP

Szef ukraińskiego resortu obrony Rustem Umierow przekazał, że od początku roku rosyjskie wojsko zrzuciło na Ukrainę prawie 10 tysięcy bomb kierowanych. Poniedziałek 27 maja mer Charkowa Ihor Terechow ogłosił dniem żałoby poświęconym uczczeniu pamięci ofiar rosyjskiego ataku z soboty 25 maja - poinformował portal Ukrainska Pravda. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatnich godzin.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska raperka Nicki Minaj nie dotarła w sobotę na swój koncert w Manchesterze po tym, jak została zatrzymana przez policję na lotnisku Schiphol w Amsterdamie za próbę wywiezienia miękkich narkotyków. Minaj zamieściła w mediach społecznościowych film, na którym jest informowana, że policja zamierza przeszukać jej bagaż.

Nicki Minaj nie dotarła na swój koncert w Manchesterze. Amsterdam opuściła z grzywną

Nicki Minaj nie dotarła na swój koncert w Manchesterze. Amsterdam opuściła z grzywną

Źródło:
Reuters

406 kilogramów kokainy przejęto na jachcie płynącym po Zatoce Biskajskiej pod polską banderą - przekazała w niedzielę francuska prefektura morska na Atlantyku. By uniemożliwić skonfiskowanie ładunku, załoga podpaliła jednostkę, chcąc zatopić łódź. Ten plan się jednak nie powiódł.

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Źródło:
PAP

Nazywają siebie Peaky Blinders. Gdy wybuchła wojna, wyszli na ulice w cywilnych ubraniach, ale z bronią w dłoniach, by strzec swoich domów. Ołeksandr, ich dowódca, mówi, że wyglądali jak bohaterowie słynnego serialu o gangsterach z Birmingham. To oni, wykorzystując drony, odpierają ofensywę rosyjskich wojsk w Charkowie.

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Źródło:
BBC, PAP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Od ponad 300 lat leży na dnie morza wraz ze skarbem, którego wartość szacowana jest nawet na 16 miliardów funtów (80 miliardów złotych). Teraz kolumbijski rząd rozpoczyna badania nad "świętym Graalem wśród wraków". W ramach projektu archeologicznego w głębiny wysłane zostaną sondy, które ocenią, jaki materiał archeologiczny znajduje się na dnie Morza Karaibskiego.

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

Źródło:
BBC

W wyniku turbulencji podczas lotu liniami Qatar Airways dwanaście osób odniosło obrażenia - podało lotnisko w Dublinie, gdzie samolot wylądował. Na płycie pojawiły się służby ratunkowe, by pomóc poszkodowanym.

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Źródło:
tvn24.pl

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Zaufana prokuratura Zbigniewa Ziobry w trzy tygodnie umorzyła sprawę dotyczącą sprzedaży nagrań z afery taśmowej Rosjanom - napisał "Newsweek". Umorzenie - jak podaje tygodnik - odbyło się "po cichu", a sprawa "toczyła się poza kontrwywiadem i prokuratorami wyspecjalizowanymi do walki ze szpiegostwem".

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Źródło:
"Newsweek", TVN24

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Humniska w gminie Brzozów na Podkarpaciu w czasie prac przydomowych doszło do tragicznego wypadku. Zginęło czteroletnie dziecko. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

Nie żyje czteroletnie dziecko. Prokuratura wstępnie o przyczynie

Nie żyje czteroletnie dziecko. Prokuratura wstępnie o przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, jaslo365.pl

Mamy nadzieję, jak każda inna rodzina dzieci zaginionych, że nasze ukochane dziecko żyje - mówili w TVN24 rodzice Krzysztofa Dymińskiego, który zaginął w maju ubiegłego roku. - Nie możemy się poddawać - podkreślali.

Od roku szukają syna. "Dużo jest emocji od razu, adrenalina, sucho w ustach"

Od roku szukają syna. "Dużo jest emocji od razu, adrenalina, sucho w ustach"

Źródło:
TVN24
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN