Upamiętnianie naszych bliskich w dniu Wszystkich Świętych ma swoją ciemną stronę - setki ton śmieci zalegających na polskich cmentarzach. Caritas Polska w ramach akcji "Mniej śmieci - więcej pamięci" pokazuje, jak uczcić pamięć o zmarłych, nie zaśmiecając przy tym planety. Bo to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim ekologiczny, zdrowotny i etyczny.
W Polsce jest ponad 15 tysięcy cmentarzy, a każdy z nich w listopadzie może być źródłem nawet 200 ton śmieci, głównie tworzyw sztucznych - zwraca uwagę Caritas Polska na swojej stronie, powołując się na dane Najwyższej Izby Kontroli. W ramach akcji "Mniej śmieci - więcej pamięci" zespół Caritas Laudato Si apeluje o kultywowanie pamięci o zmarłych w sposób jak najmniej uciążliwy dla przyrody. Zaznacza, że uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to nie konkursy na najlepiej rozświetlony nagrobek, ale czas pamięci o tych, którzy odeszli. - Nie namawiamy do porzucenia tradycji, ale do zastanowienia i mądrego czczenia pamięci zmarłych - mówi brat Cordian OFM, koordynator krajowy Caritas Laudato Si.
Wszystkich Świętych w duchu less waste. Znicze i stroiki domowej roboty
Jak upamiętnić naszych bliskich w sposób bardziej ekologiczny? Caritas zachęca do kupowania mniejszej liczby zniczy i w miejsce tych z plastikowymi elementami wybierania glinianych miseczek wypełnionych woskiem, które można ponownie wykorzystać. "Wystarczy kupić pszczeli wosk i kawałek jutowego sznurka" - czytamy w komunikacie. Jako alternatywę dla chryzantem w plastikowych doniczkach inicjatorzy akcji proponują naturalne wiązanki i stroiki domowej roboty. Podają też prostą instrukcję wykonania takiego stroika.
O czym jeszcze warto pamiętać w najbliższych dniach? Organizatorzy "Mniej śmieci - więcej pamięci" wskazują na "inne aktywności w duchu eko i less waste", zachęcając do dopilnowania, by śmieci z nagrobków trafiły do odpowiednich kontenerów oraz do korzystania ze zniczodzielni lub tworzenia własnych. "Przy wejściach do wielu cmentarzy już funkcjonują półki, na których stoją niezniszczone znicze, które każdy może sobie wziąć, ale też przynieść własne" - wyjaśniają.
Ponadto odradzają korzystanie z chemii, ponieważ "detergenty wykorzystywane przez nas na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych". Zamiast detergentów możemy zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące, np. ocet lub sodę. Warto też rozważyć zakup lokalnych kwiatów, "które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów" - podkreślają inicjatorzy akcji.
Śmieci na cmentarzach. Problem nie tylko estetyczny
Inicjatorzy przedsięwzięcia "Mniej śmieci - więcej pamięci" kwestię nadmiaru śmieci na cmentarzach określają jako "problem" nie tylko "estetyczny, ale przede wszystkim ekologiczny, zdrowotny i etyczny". Dlaczego trudno nam zrezygnować z przywiązania do przynoszenia na groby nadmiaru ozdób? - To wynika z pędu życia, z tego, że nie bardzo umiemy się przygotować do samego świętowania i nie umiemy celebrować święta - mówi na stronie Caritasu brat Cordian OFM. - Mamy potrzebę, żeby obkupić się, z reklamówkami wejść na cmentarz i obstawić groby zniczami, sztucznymi wiązankami, pokazując, że pamiętamy o naszych zmarłych. Jednak nie o to chodzi - dodaje.
Źródło: caritas.pl, PAP