Jak znaleźć grób zmarłej osoby? Pomóc mogą wyszukiwarki mogił. Po wpisaniu danych znajdziemy tam często informację, na którym cmentarzu spoczywa konkretna osoba, czasem również w którym sektorze i rzędzie nekropolii znajdziemy grób, a nawet jego zdjęcie. Podpowiadamy, jak szukać grobów bliskich.
Groby osób najbliższych najczęściej świetnie znamy, dbamy o nie i często odwiedzamy, szczególnie w takie dni jak 1 listopada. Co jednak, gdy chcemy odnaleźć mogiłę dalszego krewnego, zmarłego kiedyś znajomego, czy dowolnej innej osoby. Opcji jest wiele, a pomocą służą wyszukiwarki grobów - od wielkich międzynarodowych z milionami danych o zmarłych, ogólnopolskie, miejskie, aż po małe lokalne, dotyczące konkretnego cmentarza. Podpowiadamy, jak można szukać konkretnych mogił.
Najczęściej wyszukiwarki będą wymagać wpisania podstawowych danych, jak imię, nazwisko, miejscowość, konkretny cmentarz, czy data śmierci (mniej lub bardziej przybliżona). W większości wystarczy wpisać nazwisko, by pojawiły się wyniki, jednak dodatkowe dane pozwolą na bardziej precyzyjne wyszukiwanie. Oczywiście, może się zdarzyć, że część osób zmarłych może nie być ujęta w rejestrach, bo np. zmarli niedawno i nie wprowadzono jeszcze ich danych do internetowych rejestrów. Wtedy warto jednak próbować używać innych wyszukiwarek - miasta, czy konkretnego cmentarza. Jeśli jednak nie uda nam się znaleźć konkretnego grobu w internecie, a jeśli wiemy na jakim cmentarzu się znajduje, najlepiej skontaktować się z zarządcą tego cmentarza - telefonicznie, bądź osobiście.
Jak znaleźć grób. Popularne wyszukiwarki grobów
Popularnym wyborem są ogólnopolskie, czy obejmujące część naszego kraju wyszukiwarki grobów i cmentarzy. Wśród najpopularniejszych jest strona GroboNet - ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych, połączona z bazą ponad 1300 cmentarzy w całym kraju. Jak czytamy na stronie, baza osób pochowanych jest na bieżąco aktualizowana przez administratorów cmentarzy.
Inny z popularnych wyborów to WebCmentarz. Baza, według informacji na stronie, zawiera dane części cmentarzy i dokładnie 15 268 442 wpisów (dane ze strony).
Znanym serwisem są też Mogiły, gdzie znajdziemy - według samej strony - 898 324 grobów i 1 574 450 pochowanych osób.
Kolejna strona to eCmentarze z danymi 509 927 grobów i 843 010 pochowanych osób.
Zmarłe osoby odszukamy też w serwisie Księga Zmarłych.
Skuteczne mogą okazać się też wyszukiwarki międzynarodowe. Strona Find A Grave gromadzi informacje o zmarłych na całym świecie, ale ma też sporo danych na temat grobów w Polsce. Podobnie działa strona Billion Graves i umieszczona tam wyszukiwarka.
Jak znaleźć groby bliskich w Warszawie - wyszukiwarki
W samej Warszawie możliwości odszukania grobów jest kilka. Jeśli zmarły został pochowany na którymś z cmentarzy komunalnych, można spróbować odnaleźć mogiłę na wyszukiwarce Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Według informacji ze strony obejmuje ona takie nekropolie, jak Cmentarz Południowy (14 359 pochowanych), Cmentarz Północny (213 666), Cmentarz Wojskowy (74 421), Cmentarz Południowy (12 024), Cmentarz Północny (130 029) i Cmentarz Wojskowy (40 299).
Przydatna może być też mapa z wyszukiwarką Urzędu Miasta Warszawy
ZOBACZ TEŻ: Pańska skórka, trupi miodek, szczypki i rury. "Cmentarne" słodycze z różnych regionów polski
Jak znaleźć grób? Wyszukiwarki grobów w dużych miastach
Pomóc mogą wyszukiwarki zbiorcze w dużych miastach, choć nie musza one obejmować wszystkich cmentarzy. Najczęściej pozwalają na wyszukanie danych grobów z cmentarzy komunalnych.
Wrocław Wyszukiwarka Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.
Kraków Lokalizator grobów Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.
Poznań Lista grobów z wyszukiwarką w Poznaniu. Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Poznania.
Łódź Cmentarze Komunalne w Łodzi - strona z wyszukiwarką.
Gdańsk Wyszukiwarka miejsca pochówku w Gdańsku obejmuje dane z dziewięciu tamtejszych cmentarzy komunalnych
Wyszukiwarki poszczególnych cmentarzy
Szukać możemy też na stronach poszczególnych cmentarzy. Wiele z nich, szczególnie tych większych, posiada własne wyszukiwarki, czy mapy, które mogą pomóc w odnalezieniu grobów bliskich. I tak np. znany stołeczny Cmentarz Bródnowski (Bródzieński) można odwiedzić na stronie. Możliwość wyszukiwania posiada największa w Polsce nekropolia - Cmentarz Centralny w Szczecinie. To jednocześnie trzeci największy cmentarz w Europie. Działa od 6 grudnia 1901 i od tego momentu spoczęło tu ponad 300 tys. zmarłych. Grobów bliskich można szukać na wyszukiwarce miejsc pochówku z bazą danych od 1945 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock