Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w tym roku we wtorek. Tradycyjnie wiele osób uda się dziś na cmentarze. Jak najszybciej i najtaniej dojechać na groby? W największych miastach uruchomione zostały specjalne cmentarne linie autobusowe i tramwajowe. Zmienione zostały także rozkłady zwykłych połączeń. W okolicach wielu polskich cmentarzy zmieniła się organizacja ruchu. Część ulic w rejonie nekropolii będzie zamkniętych dla samochodów lub przekształconych w parkingi.
We wtorek przypada uroczystość Wszystkich Świętych, a w środę Dzień Zaduszny, jednak zmieniona organizacja ruchu w okolicach nekropolii obowiązuje już od soboty. Wiele ulic przylegających do cmentarzy została zamknięta dla samochodów, a znalezienie wolnego miejsca parkingowego w tych rejonach może okazać się bardzo trudne. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zostawienie auta w domu i skorzystanie ze specjalnych linii autobusowych i tramwajowych, które zostały uruchomione we wszystkich największych polskich miastach.
Warszawa - jak dojechać na cmentarze?
Już w sobotę 29 października na ulice trafiło więcej autobusów i tramwajów, a we wtorek 1 listopada ruszyły 22 cmentarne linie autobusowe i trzy linie tramwajowe. Tego dnia wiele ulic w rejonie stołecznych nekropolii będzie zamkniętych dla samochodów. Największe utrudnienia pojawią się pobliżu cmentarzy Powązkowskiego, Bródnowskiego i Północnego.
Kraków - jak dojechać na cmentarze?
Cmentarz Rakowicki i cmentarz Prądnik Czerwony, zwany też Batowickim - to w okolicach tych dwóch największych krakowskich nekropolii wprowadzone zostały najbardziej zauważalne zmiany. Specjalna organizacja ruchu w tych rejonach, podobnie jak przy dużych cmentarzach w innych polskich miastach, obowiązuje od 29 października do 2 listopada. Uruchomionych zostało aż dziewięć cmentarnych linii tramwajowych i kilkanaście autobusowych.
Łódź - jak dojechać na cmentarze?
W Łodzi specjalna organizacja ruchu obowiązywać będzie głównie 1 listopada. Wyjątkiem są cmentarze na Dołach, Zarzewie i Szczecińskiej - tam znaczące zmiany pojawiły się już 31 października. Dwa dni wcześniej, w sobotę, uruchomionych zostało pięć specjalnych linii autobusowych i trzy linie tramwajowe. W dniu Wszystkich Świętych większość z nich będzie kursować co 10 minut.
Wrocław - jak dojechać na cmentarze?
Mniejsze lub większe zmiany w organizacji ruchu zostały wprowadzone przy 13 wrocławskich nekropoliach. Z dużymi utrudnieniami muszą liczyć się zwłaszcza osoby planujące odwiedzić któryś z dwóch największych cmentarzy w mieście - Osobowicki lub Grabiszyński. W rejonie tych miejsc działają specjalne linie tramwajowe i autobusowe, zorganizowane zostały też dodatkowe parkingi.
Gdańsk - jak dojechać na cmentarze?
Jak podkreśla na swojej stronie gdański ratusz, organizacja ruchu wokół cmentarzy komunalnych w tym mieście nie różni się od wprowadzanej w latach poprzednich. Największych utrudnień należy spodziewać się w okolicach dwóch największych nekropolii: Cmentarza Łostowickiego i Cmentarza Centralnego Srebrzysko. Mieszkańcy okolicznych ulic muszą pamiętać o konieczności posiadania identyfikatorów upoważniających do wjazdu do wyłączonych z ruchu obszarów.
Poznań - jak dojechać na cmentarze?
Największe poznańskie cmentarze to Junikowo, Miłostowo i Górczyn - to w ich okolicach zmiany w organizacji ruchu są najbardziej odczuwalne. Część ulic została wyłączona z ruchu, miasto uruchomiło specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Ratusz przypomina na swojej stronie, że na kilkunastu ulicach w rejonie największych cmentarzy od 29 października do 2 listopada obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę.
Białystok - jak dojechać na cmentarze?
1 listopada zmieniona będzie organizacja ruchu w rejonie cmentarzy w Białymstoku. Na niektórych ulicach wprowadzony został ruch jednokierunkowy i zakazy zatrzymywania się, a na niektórych ze skrzyżowań obowiązują zakazy skrętu. Miasto uruchomiło też autobusowe linie specjalne, które umożliwią dojazd do cmentarzy. Będą też dodatkowe kursy. 1 listopada przejazdy Białostocką Komunikacją Miejską są bezpłatne.
Toruń - jak dojechać na cmentarze?
Od 29 października do 2 listopada w Toruniu kursować będą dodatkowe autobusy, a 1 listopada w godz. 5-23 przejazd pojazdami komunikacji miejskiej będzie bezpłatny. Zmiany czekają tych, którzy na toruńskie nekropolie postanowią wybrać się autami. W okolicach cmentarzy należy spodziewać się utrudnień. Zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzach obowiązywać będzie od 29 października do 2 listopada.
Bydgoszcz - jak dojechać na cmentarze?
Bydgoski magistrat przekonuje, że transport publiczny to najlepszy sposób na wygodne poruszanie się po mieście w czasie Wszystkich Świętych. Kierowcy w najbliższych dniach powinni zarezerwować więcej czasu na przejazd ulicami w obrębie cmentarzy. Pojawiły się zakazy wjazdu i parkowania, a na wielu ulicach wprowadzony został ruch jednokierunkowy. W dniu 1 listopada komunikacja miejska jest bezpłatna.
Szczecin - jak dojechać na cmentarze?
W Szczecinie w tym roku w rejon Cmentarza Centralnego - największej polskiej nekropolii - dojedzie mniej tramwajów niż przed rokiem. Uruchomiono za to dodatkowe linie autobusowe. Wokół cmentarza zmieniona została organizacja ruchu i wprowadzono ograniczenie prędkości. Podobne zmiany dotyczyć będą tych, którzy autami wybiorą się w rejony cmentarzy w Dąbiu i Zdrojach.
Rzeszów - jak dojechać na cmentarze?
W dniu Wszystkich Świętych uruchomiono w Rzeszowie 10 specjalnych linii miejskich autobusów, które dowozić będą mieszkańców do cmentarzy. Autobusy zostały oznakowane literami. Ceny biletów pozostają takie, jak dla pozostałych linii miejskich. Ważność zachowują wszystkie bilety okresowe. Zmieniona organizacja ruchu czeka tych, którzy postanowią odwiedzić groby bliskich na największej rzeszowskiej nekropolii - cmentarzu komunalnym Wilkowyja - oraz kierowców, którzy pojawią się w rejonie cmentarza Pobitno przy Lwowskiej. W rejonie pozostałych rzeszowskich cmentarzy oraz w pobliżu cmentarzy na terenie powiatu rzeszowskiego, nie wprowadzono zmian w organizacji ruchu.
Kielce - jak dojechać na cmentarze?
Dojazd do cmentarzy w Kielcach w dniu Wszystkich Świętych jest ułatwiony. Pierwsze zmiany na trasach do kieleckich nekropolii zostały wprowadzone już w sobotę 29 października. W mieście najbliższych dniach kursować będzie 10 dodatkowych linii, a cztery inne będą kursować częściej. Kierowcy muszą przygotować się też na zmianę organizacji ruchu w rejonie cmentarzy.
Katowice, Gliwice, Sosnowiec i Tychy - jak dojechać na cmentarze?
Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotował specjalne dojazdy na cmentarze. Największymi udogodnieniami są specjalne linie autobusowe oraz umożliwienie 1 listopada bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. - W ten sposób ułatwiamy odwiedzenie zmarłych w ich miejscach spoczynku i zachęcamy do przesiadki z aut do autobusów. Warto to rozważyć, bo w tym wyjątkowym okresie na drogach i przycmentarnych parkingach zawsze jest duży ruch - wyjaśnia w specjalnym komunikacie Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.
Akcja "Znicz" 2022
Choć władze miast apelują o skorzystanie z komunikacji miejskiej zamiast samochodu, ruch na ulicach w nadchodzących dniach i tak będzie większy niż zwykle. Dlatego policja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność. Jak co roku funkcjonariusze będą prowadzić akcję "Znicz". Na drogi wyjedzie więcej patroli. Poza reagowaniem na wykroczenia, mundurowi będą pilnować porządku i płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i w okolicach cmentarzy. W tym roku akcja "Znicz" ruszyła w piątek, 28 października, i potrwa tradycyjnie do 2 listopada.
ZOBACZ TEŻ: Wszystkich Świętych 2022. Klienci narzekają na ceny zniczy i kwiatów. Im bliżej 1 listopada, tym drożej
Źródło: zdm.waw.pl, gzdiz.gda.pl, lodz.pl, gdansk.pl, wroclaw.pl, poznan.pl, krakow.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZTM w Katowicach