Zmiany organizacji ruchu, dodatkowe linie, wzmożone działania służb. Wrocław we Wszystkich Świętych

Wzmożone działania służb wokół cmentarzy
Wrocławskie cmentarze na Wszystkich Świętych
Źródło: M.Cepin/ansa

Dziewięć specjalnych linii tramwajowych i siedem autobusowych. Zmiany organizacji ruchu w obrębie cmentarzy i wzmożone działania straży miejskiej i policji. Wrocław jest odpowiednio przygotowany, by zapewnić mieszkańcom komfortowe i bezpieczne warunki dotarcia do lokalnych nekropolii - zapewnia magistrat.

Miasto pierwsze specjalne autobusy i tramwaje wypuściło na ulice już 22 października. Wrocławianie z komunikacji w okresie Wszystkich Świętych będą mogli korzystać do 2 listopada. Na ulicach miasta pojawiło się najpierw sześć, a potem osiem specjalnych linii tramwajowych i siedem specjalnych linii autobusowych.

Specjalne linie tramwajowe w okresie Wszystkich Świętych 2022
Specjalne linie tramwajowe w okresie Wszystkich Świętych 2022
Źródło: Urząd Miasta Wrocław

- Na przystankach przy cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim pojazdy komunikacji miejskiej pojawiają się co minutę - zapewniał Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.

Prezes MPK Wrocław dodał: - Aby umożliwić podróżnym rozłożenie wizyt na cmentarzach w czasie, uruchomiliśmy na przykład dodatkowe tramwaje z charakterystyczną literą E w oznaczeniu linii - mówi Krzysztof Balawejder.

Specjalne linie autobusowe w okresie Wszystkich Świętych 2022
Specjalne linie autobusowe w okresie Wszystkich Świętych 2022
Źródło: Urząd Miasta Wrocław

Utrudnieniem komunikacyjnym może być wymiana zwrotnic na Świdnickiej/Piłsudskiego oraz na pętli tramwajowej Leśnica. Tam działa tramwaj wahadłowy od Pilczyc do przystanku Jeleniogórska. Co prawda nie ma obecnie obowiązku zakrywania nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej, ale przewoźnik zachęca, by zachować ostrożność i nosić maseczki.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W OKRESIE OD 22.10 DO 3.11

Zmiany organizacji ruchu

Do 2 listopada cmentarze komunalne we Wrocławiu są otwarte od godziny 6 do godziny 22, a dodatkowo w miarę możliwości otwarte zostały dodatkowe bramy wejściowe tak, aby w jak największym stopniu rozłożyć ruch pieszych na cmentarzach.

Przy 13 wrocławskich nekropoliach wprowadzone zostały mniejsze lub większe zmiany w organizacji ruchu. Czasem to drobne wyłączenia, ale przed większymi cmentarzami wyłączono z ruchu samochodowego całe ulice. Dojazd pod cmentarne bramy jest możliwy wyłącznie komunikacją miejską.

- W związku ze wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych wprowadzamy zmiany w organizacji ruchu. Chcemy by wrocławianie i Dolnoślązacy korzystali z autobusów, tramwajów czy pociągów. Oczywiście parkingi dla samochodów osobowych także zostały przygotowane, choć nie są bezpośrednio pod bramami cmentarnymi. Taki przywilej ma komunikacja zbiorowa. Jedyny wyjątek to osoby niepełnosprawne, które specjalnie oznaczonymi samochodami można podwieźć pod bramę cmentarza. Zmiany polegają głównie na ograniczeniu parkowania pojazdów w obrębie cmentarzy, jednak pierwszego listopada czekają nas także wyłączenia z ruchu kołowego poszczególnych ulic, z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI - mówi Andrzej Brzoza, zastępca dyrektora WIM UMW.

Dojazd do cmentarza Osobowickiego

Cmentarz Osobowicki jest największą wrocławską nekropolią, liczy ponad 50 hektarów. Organizacja ruchu w jej okolicach uległa sporym modyfikacjom. Od 22 października w rejonie Cmentarza Osobowickiego na ulicy Łużyckiej obowiązują ograniczenia w parkowaniu pojazdów. Dla komunikacji indywidualnej udostępniono parking niestrzeżony na 250 miejsc postojowych, usytuowany pomiędzy cmentarzem, a nasypem kolejowym.

1 listopada zamknięto dla ruchu kołowego ogólnodostępnego z wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej i TAXI następujące ulice: - Osobowicką (na odcinku od mostu Osobowickiego do mostu Milenijnego), Bezpieczną, Łużycką, Jugosłowiańską oraz przyległe ulice osiedla Różanka, Władysława Reymonta (na odcinku od ulicy Kleczkowskiej do ulicy Na Polance, dla kierunku wyjazd z miasta).

Schemat dojazdu do cmentarza Osobowickiego
Schemat dojazdu do cmentarza Osobowickiego
Źródło: Urząd Miasta Wrocław

Postój TAXI wyznaczono na ulicy Osobowickiej przed skrzyżowaniem z ulicą Łużycką. 1 listopada na moście Milenijnym na odcinku od Popowickiej do Osobowickiej (kierunek od Popowickiej) prawy pas ruchu funkcjonuje wyłącznie jako pas dla komunikacji autobusowej. Tego samego dnia na ulicy Kleczkowskiej od Reymonta do Struga zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu.

Dla potrzeb komunikacji indywidualnej zorganizowano parking na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ulicy Obornickiej. Bezpłatny parking funkcjonuje w godz. 7-20.

Schemat dojazdu do cmentarza Osobowickiego. Tramwaje i autobusy
Schemat dojazdu do cmentarza Osobowickiego. Tramwaje i autobusy
Źródło: Urząd Miasta Wrocław

Dojazd do cmentarza Grabiszyńskiego

To jeden z najstarszych i największych wrocławskich cmentarzy. Wyróżnia się pięknymi dębowymi i grabowymi alejami, które nadają mu parkowy charakter.

Od 24 października teren przy bramie bocznej cmentarza przeznaczony jest dla potrzeb pętli autobusowej. Od rana 28 października dla potrzeb kiermaszu świątecznego zamknięto ruch kołowy części jezdni bocznej ulicy gen. Józefa Hallera.

Schemat dojazdu do cmentarza Grabiszyńskiego
Schemat dojazdu do cmentarza Grabiszyńskiego
Źródło: Urząd Miasta Wrocław

1 listopada zamknięto dla ruchu kołowego, z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI, ulicę Grabiszyńską na odcinku od ulicy Ostrowskiego do ulicy Jordanowskiej. Wprowadzono jeden kierunek ruchu dla komunikacji indywidualnej na ulicy Ostrowskiego od ulicy Grabiszyńskiej do łącznika Ostrowskiego i Klecińskiej. Ulica Ostrowskiego pozostaje dwukierunkowa wyłącznie dla pojazdów komunikacji zbiorowej.

Postój TAXI wyznaczono przy ulicy Fiołkowej. Przystanek końcowy (pętla) autobusowych linii specjalnych zlokalizowano przy ulicy Grabiszyńskiej - brama boczna cmentarza. Bezpłatne parkingi dla komunikacji indywidualnej w dniach od 29 października do 1 listopada zorganizowano przy ulicy Ostrowskiego, pomiędzy WABCO i torami kolejowymi oraz w dniu 1 listopada na ulicy Ostrowskiego, na terenie WABCO.

Schemat dojazdu do cmentarza Grabiszyńskiego. Autobusy i tramwaje
Schemat dojazdu do cmentarza Grabiszyńskiego. Autobusy i tramwaje
Źródło: Urząd Miasta Wrocław

Dojazd do cmentarza św. Ducha przy Bardzkiej

To nekropolia znajdująca się pod zarządem rzymskokatolickiej parafii Św. Ducha we Wrocławiu przy Bardzkiej. Powstała w 1918 roku jako Cmentarz św. Henryka. Ma powierzchnię ośmiu hektarów.

Schemat dojazdu do cmentarza Parafii Św. Ducha
Schemat dojazdu do cmentarza Parafii Św. Ducha
Źródło: Urząd Miasta Wrocław

Dla potrzeb komunikacji indywidualnej w rejonie cmentarza zorganizowano parking płatny na terenie przy ulicy Buforowej 2. Na ulicy Morwowej został wprowadzony w dniu 1 listopada jeden kierunek ruchu od ulicy Bardzkiej do ulicy Ziębickiej. Część jezdni ulicy Morwowej przeznaczona została do parkowania pojazdów.

Schemat dojazdu do cmentarza Parafii Św. Ducha. Autobusy i tramwaje
Schemat dojazdu do cmentarza Parafii Św. Ducha. Autobusy i tramwaje
Źródło: Urząd Miasta Wrocław

Czasowe zmiany organizacji ruchu obejmą również inne, mniejsze wrocławskie nekropolie.

Służby na posterunku

Wrocławska straż miejska już od połowy października prowadzi kontrole, sprawdza oznakowanie drogowe, oświetlenie ulic i przejść dla pieszych. Strażnicy do 2 listopada będą służyć pomocą osobom odwiedzającym groby swoich bliskich.

Z kolei 1 listopada, jak co roku, uczestniczą w Akcji Znicz, współdziałając z policją, MPK i innymi służbami. - Będziemy dbać, by przed cmentarzami było bezpiecznie, ale nasze patrole będą także na cmentarzach. Będziemy pracować przy regulowaniu ruchu i dbać o przepustowość komunikacyjną przed nekropoliami - mówi podkomisarz Wojciech Jabłoński z wrocławskiej policji.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: