Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajęła się sprawą organizacji koncertu Madonny w 2012 roku. Prokuratura wskazuje, że Joanna Mucha, jako ministra sportu, zatwierdziła wypłatę ponad 5,9 miliona złotych z rezerwy celowej resortu na organizację koncertu, mimo że były to środki przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zadania związane z Euro 2012. Komisja opowiedziała się przeciwko wnioskowi o uchylenie jej immunitetu.
Komisja rozpatrzyła wniosek Prokuratora Okręgowego w Warszawie z czerwca 2021 roku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Joanny Muchy, a także wniosek oskarżyciela prywatnego z grudnia 2021 roku o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Dolacie.
Szef komisji Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej wyjaśnił, że komisja rozpatrywała już oba wnioski w poprzedniej kadencji Sejmu, nie trafiły one jednak wówczas do głosowania na posiedzeniu plenarnym, w związku z tym marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował je, wraz z innymi, do ponownego zbadania.
W przypadku Muchy chodzi o koncert Madonny z 2012 roku. Prokuratura wskazuje, że Mucha, jako ministra sportu, zatwierdziła wypłatę ponad 5,9 miliona złotych z rezerwy celowej resortu na organizację koncertu, mimo że były to środki przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zadania związane z Euro 2012.
Według prokuratury, organizacja koncertu przyniosła 4,7 miliona złotych straty Skarbowi Państwa, na wartości stracił też znak towarowy Stadionu Narodowego. Biegły w opinii wydanej w 2020 roku podkreślił, że żaden sponsor nie zdecydował się wesprzeć koncertu. Śledczy chcą postawić byłej ministrze zarzut przekroczenia uprawnień.
Mucha, obecnie wiceministra edukacji, nie wzięła udziału w posiedzeniu komisji. Urbaniak poinformował, że nieobecność usprawiedliwiła wcześniej zaplanowanym wyjazdem służbowym.
Sprawa koncertu Madonny na Stadionie Narodowym
Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości zaapelowała o uchylenie immunitetu tak, by Mucha mogła wyjaśnić sprawę przed sądem.
Łukasz Osmalak z Polski 2050 zauważył, że dokumenty z prokuratury wpłynęły do Sejmu w 2021 roku. - Skoro sprawa jest tak jasna, dlaczego ten temat nie został dokończony? - zapytał.
Urbaniak stwierdził, że ostatnie 12 lat, przez które zorganizowano dziesiątki koncertów i niesportowych wydarzeń na Stadionie Narodowym, pokazały, że występ Madonny był sukcesem.
Koncert Madonny 1 sierpnia 2012 roku był pierwszą niesportową imprezą zorganizowaną po mistrzostwach Europy w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Obejrzało go 35 tysięcy widzów.
Organizatorzy liczyli na większą frekwencję, a dodatkowo nie znalazł się żaden sponsor imprezy. Przed koncertem ówczesny prezes spółki NCS Rafał Kapler, wierząc w sukces przedsięwzięcia, zwrócił się do Ministerstwa Sportu o pożyczkę, licząc, że pieniądze zwrócą się z nawiązką. Tak się nie stało, a straty musiało pokryć ministerstwo.
Komisja regulaminowa przeciwko uchyleniu immunitetów
Komisja w tajnym głosowaniu opowiedziała się przeciwko wnioskowi o uchylenie immunitetu byłej ministrze sportu.
Komisja zarekomenduje też Sejmowi odrzucenie wniosku o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Dolacie (PiS). Wniosek złożył prywatny oskarżyciel, były starosta gnieźnieński i były senator KO Piotr Gruszczyński.
Pełnomocnik Gruszczyńskiego poinformował, że były starosta zarzuca Dolacie zniesławienie w mediach społecznościowych. Chodzi o wpis, w którym Dolata stwierdził, że Gruszczyński wstrzymywał rozbudowę szpitala w Gnieźnie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP