Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stała się polskim numerem jeden w serwisie Facebook. Pobiła m.in. tradycyjną krówkę, kancelarię premiera czy Bukę, bohaterkę "Muminków". - Bardzo nam miło, że tą ideą "made in Poland" możemy chwalić się na całym świecie - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik fundacji WOŚP.
„Wolontariusze WOŚP z całej Polski łączcie się” – piszą na facebookowej stronie internauci. „Odebraliście już podstawowy ekwipunek wolontariusza?” – pyta jedna z nich. Są też pozdrowienia zza granicy, takie jak te: „Wow!!! To juz 18 lat WOSP, jak ten czas leci.... Super i oby tak dalej!!! Pozdrawiam gorąco z Hiszpanii!”, a nawet relacje ze sztabów zza oceanem: „Już się nie mogę doczekać niedzieli. Ma spaść 10 cm śniegu (Hamilton/Canada), ale my z naszymi czerwonymi serduszkami na pewno roztopimy niejedną zaspę”.
Ponad 50 tysięcy fanów w ciągu 4 dni to absolutny rekord, jeśli chodzi o polską markę w najpopularniejszym obecnie serwisie społecznościowym na świecie. – Facebook to ogromne, międzynarodowe narzędzie idealne do informowania wszystkich, którzy są z nami związani lub chcą być naszymi przyjaciółmi – mówi rzecznik Fundacji. - Dzięki niemu możemy mieć kontakt z ludźmi na całym świecie.
Owsiak: Możecie być z nami, nie wychodząc z domu
Ale to nie koniec. Popularność Orkiestry w sieci widać szczególnie na polskim sieciowym podwórku. Na portalu Nasza-Klasa WOŚP poparło już 393 tysiące osób. W serwisie mikroblogowym Blip wpisy Orkiestry obserwuje ponad 600 osób. Na internetowych akcjach Allegro, choć do finału zostało jeszcze kilka dni, internauci zostawili już blisko milion złotych.
- WOŚP korzysta ze wszystkich nowinek technicznych, jakie są obok nas. Kiedy 18 lat temu zaczynaliśmy grać, nie było jeszcze internetu czy telefonów komórkowych, a najnowocześniejszą techniką był faks. Dzisiaj nie wychodząc z domu, możecie być z nami – mówi Jurek Owsiak.
Jak internauta może pomóc?
„Chciałabym jak zwykle kwestować, ale niestety nie mam jak, mieszkam teraz w Stanach, w małej miejscowości pod Wirginią” – żali się na stronach Facebooka Jasmine. Orkiestra już od kilku lat rozwiązuje również takie problemy. - Internetowych możliwości pomocy jest całkiem sporo – mówi Dobies. Przede wszystkim na Orkiestrę możemy wpłacić przez internetowy przelew na stronach Fundacji. Jeśli marzymy o pamiątce z naszej pomocy, jednym klikiem możemy wziąć udział w którejś z tysiąca aukcji w Allegro.
Ucieszą się też fani serwisów społecznościowych. Na Facebooku i Naszej Klasie użytkownicy mogą przyklejać na swoich profilach wirtualne serduszka. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę za pośrednictwem specjalnej aplikacji . Przyklejone serduszka wyświetlą się wszystkim naszym znajomym i zachęcą innych do udziału w akcji. – W zeszłym roku tym sposobem na Naszej- Klasie zebraliśmy ok. 700 tysięcy złotych – mówi Dobies.
Będzie się działo! – również w sieci
Internet-potęga! Oglądajcie nas, komentujcie, bądźcie z nami i korzystajcie z sieci, żeby wspomóc nas także podczas 18 Finału! Jurek Owsiak o wośp w internecie
Fundacja jest pewna, że podczas niedzielnego finału „będzie się działo” również w sieci. – Zachwyca nas pomysłowość internautów w tym dniu – mówi Dobies o sieciowych inicjatywach, chociażby takich jak wklejanie serduszek Orkiestry na polskie blogi.
Fundacja specjalnie dla internautów przygotowała m.in. transmisję z finału w sieci czy czat z gośćmi i gwiazdami, które będą pojawiać się w festiwalowych studiach i sztabach. Są też aukcje dedykowane wszystkim fanom sieci. Po raz kolejny zostanie wylicytowany niski unikatowy numer komunikatora GG (tym razem 18), można też licytować konta w serwisach internetowych czy nawet kampanie banerowe.
Internautów do aktywności zachęca także Jurek Owsiak: - Internet-potęga! Oglądajcie nas, komentujcie, bądźcie z nami i korzystajcie z sieci, żeby wspomóc nas także podczas 18 Finału!
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: wosp.org.pl