Przydacz: prezydent Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Polsce 5 kwietnia

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl
Przydacz: prezydent Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Polsce 5 kwietnia
Przydacz: prezydent Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Polsce 5 kwietniaRMF FM
wideo 2/6
Przydacz: prezydent Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Polsce 5 kwietniaRMF FM

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Polski 5 kwietnia - przekazał w radiu RMF Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Zełenski w Warszawie ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Wygłosi także "kilka słów" do Polaków - poinformował Przydacz. Wizyta prezydenta Zełenskiego "będzie miała historyczny wymiar" - ocenił wiceszef dyplomacji Paweł Jabłoński.

W środę, 5 kwietnia, spodziewamy się oficjalnej wizyty Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce - poinformował w niedzielny poranek w radiu RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Warszawa będzie piątą stolicą, którą odwiedzi Zełenski od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Względy polityczne i bezpieczeństwa muszą być brane pod uwagę i staramy się, aby ta wizyta przebiegła jak najlepiej, ale umówiliśmy się ze stroną ukraińską, że tę informację przekażemy do opinii publicznej - podkreślił.

Przydacz zapowiedział, że planowane są długie i szerokie rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy, poświęcone nie tylko kwestiom bezpieczeństwa, ale także m.in. współpracy gospodarczej, polityce i kwestiom historycznym, jak również kwestiom rolnictwa i transportu ukraińskiego zboża przez Polskę. - Chcemy, żeby ta agenda była maksymalnie pełna - wyjaśniał.

Rozmowy prezydentów, "kilka słów" do Polaków

Dodał, że prezydent Zełenski, który przybędzie do Polski na zaproszenie Andrzeja Dudy, chce również spotkać się z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w Polsce. - Prezydent Zełenski chce powiedzieć kilka słów do Polaków, w kontekście tego, co wydarzyło się w ostatnim roku - jak Polacy pomagają Ukrainie, uchodźcom na granicy, czy przyjmując ich do swoich domów - poinformował doradca prezydenta.

Zapowiedział, że takie wydarzenie planowane jest na środowe popołudnie na Zamku Królewskim w Warszawie. - Każdy będzie mógł przyjść na plac Zamkowy w środę po południu i każdy będzie mógł - w zależności oczywiście od frekwencji - zobaczyć prezydentów, na pewno na telebimie, a być może nawet bliżej - zaznaczył.

"Ta wizyta będzie miała charakter szczególny"

- Ta wizyta pod wieloma względami będzie szczególna, choć o szczegółach na ten moment nie mogę mówić, ale przygotowujemy tutaj szereg elementów, które sprawią, że ta wizyta będzie miała charakter szczególny - mówił prezydencki minister.

Dodał, że prezydent Ukrainy pierwszy raz od rosyjskiej agresji przybędzie do Polski z oficjalną wizytą. Wcześniej był w Polsce jedynie z zachowanymi w tajemnicy wizytami roboczymi, w drodze do innych stolic.

Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda spotkali się w RzeszowieJakub Szymczuk/KPRP

Wizyta Zełenskiego "będzie miała historyczny wymiar"

Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce będzie miała historyczny wymiar i zostanie zapamiętana na wiele lat; obaj prezydenci skierują do naszych narodów słowa, które będą miały charakter podstawy do dalszego zacieśniania relacji politycznych, gospodarczych i międzyludzkich - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Podczas wizyty będą omówione kwestie z bardzo szerokiego zakresu tematów, poczynając od najważniejszego - czyli kwestii bezpieczeństwa, tego, co może się wydarzyć w najbliższych tygodniach, bo Ukraina cały czas bardzo skutecznie się broni, ale by mogła robić to nadal, a także odzyskać to terytorium, które Rosja nielegalnie okupuje, potrzebuje dalszego wsparcia wszystkich państw zachodnich" - powiedział PAPwiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jak zaznaczył, Polska "już jej w ogromnym stopniu udzieliła i będzie nadal wspierać te wysiłki społeczności międzynarodowej, zachęcając inne państwa do wzmocnienia swojej pomocy dla Ukrainy w jej walce o bezpieczeństwo - także nasze".

- W trakcie wizyty nie zabraknie też tematów gospodarczych. Tutaj mówimy zarówno o współpracy przy odbudowie, czy też budowie nowoczesnego państwa, nowoczesnej infrastruktury na Ukrainie po wygranej wojnie. To będzie także bardzo duża szansa dla polskich firm na nawiązanie współpracy z ukraińskimi partnerami i zwiększanie obecności na tym rynku. Bardzo duży potencjał będzie w projektach związanych z odbudową, ale także jeśli chodzi o wymianę towarów i usług z Ukrainą - zaznaczył Jabłoński.

Przydacz: rozmowy prezydentów Dudy i Zełenskiego będą koncentrowały się wokół kwestii bezpieczeństwa
Przydacz: rozmowy prezydentów Dudy i Zełenskiego będą koncentrowały się wokół kwestii bezpieczeństwaTVN24

- Będą też rozmowy o tym, co dzieje się obecnie, jakie środki podjąć wspólnie z Ukrainą, by ta pomoc, której udzielamy w eksporcie zboża, nie prowadziła do negatywnych konsekwencji dla polskich rolników, by lepiej kontrolować ten transport, tak, by zboże nie trafiało poprzez różne nieuczciwe działania pośredników czy importerów na polski rynek, tylko by trafiło tam gdzie powinno - na eksport do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu - dodał.

Prezydenci Duda i Zełenski - jak zaznaczył Jabłoński - poruszą też trudne sprawy historyczne, dotyczące pamięci i rozliczenia zbrodni z czasów II wojny światowej.

- Myślę, że to wizyta, która poza znaczeniem merytorycznym ma też duże znaczenie symboliczne, bo Polska jest krajem, który w największym stopniu zaangażował się w pomoc Ukrainie i jest zaangażowane w tym zakresie w budowanie koalicji z innymi państwami. Niewątpliwie będzie miała historyczny wymiar poprzez jej oficjalny, państwowy charakter. Myślę, że zostanie na wiele lat zapamiętana - ocenił.

Wiceminister nawiązał też do planowanego wystąpienia prezydenta Ukrainy do Polaków i Ukraińców mieszkających obecnie w Polsce.

- Będziemy mieli do czynienia z podsumowaniem i wyrażeniem wdzięczności za to, co Polska robiła, ale też sformułowaniem pewnego programu na przyszłość, jak będą nasze państwa współpracowały. Jestem przekonany, że obaj prezydenci (Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda - red.) skierują do naszych narodów słowa, które będą miały charakter - nie powiem, że fundamentu, bo te już zostały wylane - ale pewnej podstawy do dalszego zacieśniania naszych relacji politycznych, gospodarczych, i międzyludzkich, czyli tych, na których nam najbardziej zależy, tak, by Polacy i Ukraińcy byli także po wojnie najściślej współpracującymi partnerami w Europie - stwierdził Jabłoński.

W planach także spotkanie z premierem Morawieckim

Minister w KPRM Michał Dworczyk zapowiedział w poniedziałek we wpisie na Twitterze, że Zełenski w środę po południu spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak powiedział Dworczyk w rozmowie z PAP, wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. kwestie dotyczące sytuacji na Ukrainie i na froncie, sytuacja bezpieczeństwa w regionie, a także sprawy bilateralne - w tym "na pewno temat przejść granicznych oraz ukraińskiego zboża".

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: RMF FM, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@prezydentpl

Pozostałe wiadomości
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń".

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. "Doznał bardzo poważnych obrażeń"

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. "Doznał bardzo poważnych obrażeń"

Źródło:
PAP

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Mam wrażenie, że ta drużyna zaczęła się tworzyć od początku i dzisiejszy mecz po części był tego dowodem - powiedział Radosław Majdan w "Faktach po Faktach", komentując niedzielny mecz Polska-Holandia. - Widzę zmianę. Zapaliło się światełko w tunelu - ocenił. - Najbardziej satysfakcjonujące jest to, że po raz pierwszy od Euro 2016 o reprezentacji Polski nie mówi się w tonacji ironicznej - stwierdził dziennikarz Mirosław Żukowski.

"Zapaliło się światełko w tunelu"

"Zapaliło się światełko w tunelu"

Źródło:
TVN24

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu doszło na drodze krajowej w kierunku Jeleniej Góry. W trakcie jazdy auto najpierw zaczęło się dymić, a po chwili stanęło w płomieniach.

W czasie jazdy zaczęło się dymić, na poboczu stanęło w płomieniach

W czasie jazdy zaczęło się dymić, na poboczu stanęło w płomieniach

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl