Sejm zajął się w środę wieczorem wnioskiem o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Za przyjęciem wniosku głosowało 217 posłów, 232 było przeciw. Dwóch się wstrzymało. - Jest pan najgorszym ministrem sprawiedliwości w historii Polski. Dlatego jedynym, co pan powinien dzisiaj dostać, jest nie wotum zaufania, a zwolnienie dyscyplinarne - mówiła w czasie debaty Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej, przedstawicielka wnioskodawców. Poseł PiS Piotr Sak przekonywał, że zawarte we wniosku zarzuty mają "zdolność bojową plastikowych żołnierzyków".
Wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości złożyła na początku czerwca grupa posłów Koalicji Obywatelskiej. W jego uzasadnieniu napisali, że jest on "wyrazem sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez Zbigniewa Ziobro, których celem jest upolitycznienie i podporządkowanie władzy wykonawczej wymiaru sprawiedliwości w Polsce".
Wniosek odrzucony
Wniosek we wtorek w nocy negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości. Minister podkreślał, że pracę prokuratury dobrze oceniają same sądy. Z kolei zdaniem posłów KO, państwo jest "głuche na afery ludzi związanych z władzą".
Sejmowa debata nad wnioskiem rozpoczęła się w środę około godziny 20.30, a krótko po 22 sejmowa większość go odrzuciła. Za jego przyjęciem głosowało 217 posłów, 232 było przeciw, a dwóch się wstrzymało.
"Jedynym, co pan powinien dzisiaj dostać, jest nie wotum zaufania, a zwolnienie dyscyplinarne"
W czasie debaty jako pierwsza głos zabrała przedstawicielka wnioskodawców, Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO). - Listę pańskich błędów, zaniechań, mogłabym wymieniać w nieskończoność, ale daliście mi mało czasu. Powiem wprost, jest pan najgorszym ministrem sprawiedliwości w historii Polski - zwróciła się do Ziobry.
- Dlatego jedynym, co pan powinien dzisiaj dostać, jest nie wotum zaufania, a zwolnienie dyscyplinarne. I oto ono, to jest zwolnienie dyscyplinarne, które przekazuję panu w imieniu milionów Polaków, którzy mają dość przymykania oczu na afery z udziałem ludzi PiS, którzy mają dość upolityczniania sądów, którzy mają dość upolityczniania prokuratury i wykorzystywania jej do partyjnych celów, którzy mają dość niszczenia europejskich standardów i wprowadzania w Polsce standardów znanych dotychczas z Rosji i Białorusi, którzy mają dość paraliżu Trybunału Konstytucyjnego - kontynuowała, prezentując z mównicy sejmowej druk z napisem "zwolnienie dyscyplinarne".
- Niech to zwolnienie dyscyplinarne będzie symbolem pięciu lat pana obecności w Ministerstwie Sprawiedliwości - mówiła posłanka KO.
- Ministerstwo bezkarności - tak powinien nazywać się resort podległy Zbigniewowi Ziobrze. Trefne maseczki, trefne testy, trefne karty wyborcze, niewidzialne respiratory i niewyobrażalna bezczynność resortu podległego Ziobrze w tych kwestiach - mówiła Gasiuk-Pihowicz. Z kolei sprawozdawca komisji sprawiedliwości Jacek Kurzępa (PiS) przypomniał, że komisja po rozpatrzeniu wniosku we wtorek postanowiła zaopiniować go negatywnie.
Sak: zawarte we wniosku zarzuty mają "zdolność bojową plastikowych żołnierzyków"
Piotr Sak (PiS) ocenił, że wniosek KO jest "mętny i gołosłowny" i jest to "wyrób wnioskopodobny, bo tyle w nim bajkopisarstwa politycznego". Dodał, że zawarte w nim zarzuty mają "zdolność bojową plastikowych żołnierzyków".
Jak mówił, KO złożyła wnioski o wotum nieufności także m.in. wobec szefa MSWiA i obecnego ministra zdrowia. Według posła PiS łączy ich to, że "są ludźmi ciężkiej, tytanicznej pracy". - A wy takich nie lubicie - powiedział, zwracając się do posłów opozycji. Przekonywał, że rządy PO-PSL były "czasem ciepłej wody w kranie", który to termin, jak mówił poseł PiS, jest symbolem ucieczki tych formacji od rządzenia. - Woleliście haratać w gałę - mówił Sak, twierdząc, że "cierpieli na abulię" - czyli chorobę polegającą na tym, że nie potrafi się urzeczywistniać swoich zapowiedzi i obietnic.
Poseł PiS przekonywał, że u Ziobry "lista osiągnięć i sukcesów jest spora", a ocena opozycji nijak ma się do pracy szefa resortu sprawiedliwości. Mówił, że Ziobro walczy z przestępcami, odbierając im majątki i wsadzając za kratki, podczas gdy opozycja tego nie robiła. Chwalił też szefa MS za to, że według niego, wspierał on osoby pokrzywdzone, ofiary przemocy domowej, uskutecznił ściąganie alimentów, a za jego czasów "zatrzymano czyścicieli kamienic i aktywowano więźniów"; pozytywnie wypowiadał się o reformie wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem Saka wniosek KO ma celu stworzenie "rwetesu i zawieruchy".
Myrcha: zwierzchnictwo Ziobry nad resortem opiera się na kłamstwie, manipulacji i taniej propagandzie sukcesu
Poseł KO Arkadiusz Myrcha ocenił, że Ziobro to "najgorszy minister sprawiedliwości w historii", którego zwierzchnictwo nad resortem opiera się "na kłamstwie, manipulacji i taniej propagandzie sukcesu". Mówił, że to "pierwszy minister, który ma nieprzerwanie najgorszą ocenę w badaniach opinii". Przekonywał, że Ziobro przypisuje sobie sukcesy poprzednich rządów i zaznaczał, że jako bezpieczne swoje miejsce zamieszkania wskazuje obecnie tyle samo Polaków, co wcześniej.
Odpierał też zarzuty obecnego ministra sprawiedliwości, jakoby poprzednicy prowadzili bierną politykę m.in. wobec pedofili. Myrcha zaznaczał, że obecne sukcesy są możliwe dzięki przepisom wprowadzonym za koalicji PO-PSL. Jak podkreślił, to one "ochroniły polskie dzieci przed zjawiskiem prostytucji". Inny z przypisywanych sobie przez Ziobrę sukcesów - mówił Myrcha - dotyczy pracy więźniów. - Więźniowie pracowali wcześniej, zanim powstała PO i PiS - podkreślał, dodając, że za rządów PO-PSL pracowało ich więcej niż obecnie.
Myrcha wytykał ponadto Ziobrze, że środki z funduszu, który miał służyć ofiarom przestępstw, są przeznaczane dla m.in. dla organizacji związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem lub zgodnie z interesami politycznymi środowiska politycznego Ziobry. Krytykował ponadto rekordowe, jak mówił, oczekiwanie na wyroki i na działania prokuratury oraz "tajemnicze awanse dla niektórych prokuratorów".
Scheuring-Wielgus: Ziobro wykorzystuje cynicznie kwestię pedofilii, bo chodzi o to, aby bronić biskupów
Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus odnosiła się podczas debaty m.in. do kwestii pedofilii. "Wczoraj na komisji odwalił pan niezły teatr, żadne pana machanie rękoma nie zmyje wstydu i blamażu pana i prezydenta Dudy, który ułaskawił pedofila. Daliście pedofilowi wolność, chociaż jeszcze rok temu grzmieliście: sprawca ma zakaz zbliżania się i kontaktowania się z pokrzywdzonym przestępstw seksualnych - mówiła.
Pytała Ziobrę, czy "zajął się 382 przypadkami księży pedofilów, o których na swojej konferencji w marcu 2019 roku mówił episkopat". Dodała, że "56 procent tych przypadków według episkopatu nigdy nie trafiło do prokuratury. Czy wysłał pan chociaż jeden wniosek do Watykanu o dostęp do dokumentacji o księżach pedofilach z Polski, od grudnia macie taką możliwość, bo papież Franciszek zniósł tajemnicę papieską - pytała Scheuring-Wielgus i zarzuciła, że Ziobro "wykorzystuje cynicznie" kwestię pedofilii, bo chodzi o to, aby bronić biskupów, którzy "kryją i przenoszą pedofilów w sutannach".
Paszyk do Ziobry: za pana rządów wzrósł średni czas trwania postępowań sądowych
Poseł Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz'15) powiedział, że jego klub nie widzi powodów, aby bronić szefa resortu sprawiedliwości przed odwołaniem. - Według zapowiedzi Zbigniewa Ziobry wymiar sprawiedliwości miał być bardziej przyjazny dla obywateli. Warto pokazać, panie ministrze, jak po 4,5 roku pańskiego urzędowania ta przyjazność wymiaru sprawiedliwości dla obywateli wygląda - mówił.
W tym kontekście przywołał wzrost opłat i mówił, że "średni czas trwania postępowań sądowych w latach 2015-2018 wzrósł 4,5 miesiąca do ponad 5,5 miesiąca". - I wzrost ten, co istotne, jest widoczny w sądach rejonowych - dodał. Podkreślał też, że wzrosła liczba spraw zakończonych w postępowaniach przygotowawczych w latach 2016-2019 z 748 tys. do 796 tys.
"Dotychczasowe zmiany to tylko i wyłącznie walka o wpływy"
Krystian Kamiński (Konfederacja) zarzucił Ziobrze brak systemowych reform wymiaru sprawiedliwości. - Dotychczasowe zmiany to tylko i wyłącznie walka o wpływy - ocenił. Dodał, że należy uczynić sądy przyjaznymi dla obywateli, aby były szybkie i sprawiedliwe, a sędziów należy uwolnić od wykonywania biurokratycznych zadań.
Ziobro do opozycji: skala zarzutów, które podnosicie, jest niczym innym jak oceanem zakłamania
Następnie do zarzutów formułowanych przez opozycję odniósł się Zbigniew Ziobro. Mówił, że działania prokuratury są krytykowane w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie pandemii, "w związku ze sprawą maseczek, respiratorów". - Ale przecież właśnie w tych sprawach prokuratura wszczęła śledztwo następnego dnia po tym, kiedy wpłynęło do niej zawiadomienie, dzień po tym, gdy w jednej z gazet ukazał się artykuł wskazujący na możliwe nieprawidłowości - wskazywał.
Mówił, że warto przypomnieć, jak tego typu sytuacje wyglądały za "czasów przedstawicieli totalnej opozycji". - Sprawa senatora Piniora z PO - otóż materiał dowodowy został zebrany (...) w 2014 roku, musiało minąć półtora roku czasu (...), by ta sprawa ruszyła i śledztwo zostało uruchomione. Na co żeście czekali? Tu jeden dzień, tam półtora roku - mówił.
Jak dodał, w sprawie Amber Gold od momentu, kiedy wpłynęło pierwsze zawiadomienie do prokuratury do momentu wszczęcia śledztwa minęły dwa lata, natomiast w sprawie piramidy Finroyal - trzy.
- Czego wy chcecie? Macie odrobinę honoru? To nie jest rzeka, to jest morze, to jest ocean hipokryzji, zakłamania, cynizmu - ocenił minister.
Podkreślał też, że posłowie KO malują "fałszywy obraz", jeżeli chodzi o działanie prokuratury. - W każdym przypadku, jeśli popatrzymy na zwalczanie przestępczości mafijnej, przestępczości gospodarczej, kryminalnej, to widzimy ogromną różnicę w stosunku do czasów poprzednich - mówił.
Minister odwołał się także do kwestii ułaskawienia przez prezydenta mężczyzny skazanego za przestępstwo seksualne na osobie małoletniej. Jego zdaniem sposób przedstawienia tej sytuacji był "niebywale skandaliczną operacją" wymierzoną w Andrzeja Dudę. - To pokazuje wasze prawdziwe oblicze, waszą prawdziwą twarz, jeśli chodzi o tę troskę, o los ofiar, zwłaszcza o los kobiet. Bo wyście nic albo niewiele robili, żeby ścigać realnie pedofilów - zwrócił się do opozycji.
- To, co zrobiliście tym kobietom, pokrzywdzonym w tej sprawie, to, jak instrumentalnie i cynicznie wykorzystaliście je, to szczyt, który przekracza moje wyobrażenia o tym, do czego jesteście zdolni - ocenił minister. Po raz kolejny przywołał oświadczenie ofiar, podkreślając, że ich słowa skierowane są m.in. do siedzących w sali sejmowej polityków.
Premier: Ziobro stara się naprawiać jedne z najtrudniejszych obszarów życia publicznego
Głos po nim zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Lubicie zarzucać w swoich wnioskach upolitycznianie sądów. Podajcie chociaż jeden przykład upolitycznienia sędziego, sądu lub jakiegoś wyroku. Nie proszę o 50, nawet o 5. Podajcie jeden przykład. Milczycie? Nie potraficie. Tyle w temacie upolityczniania wyroków - mówił szef rządu, zwracając się do posłów opozycji.
Podkreślił, że reforma wymiaru sprawiedliwości, której podjął się szef MS jest trudna i żmudna, ale w jego ocenie postępuje jednak we właściwym tempie i we właściwy sposób.
- Pan minister Ziobro podejmuje próby, które w pełni popieram, zaostrzenia Kodeksu karnego, zaostrzenia kar dla najgorszych przestępców, za przestępstwa z premedytacją i w tym kierunku trzeba iść - mówił Morawiecki.
- Wy chcecie, żeby prawo było prawem silniejszego, a my chcemy, żeby prawo chroniło słabszych. Praworządność jest wtedy, kiedy prawo chroni obywateli i chroni słabszych obywateli bardziej niż silniejszych obywateli, bardziej niż oszustów - dodał premier.
Stwierdził, że ponad 80 procent obywateli domaga się reformy wymiaru sprawiedliwości. - Tej reformy, którą pan minister Ziobro z determinacją cały czas stara się urzeczywistniać - powiedział Morawiecki. Wspomniał także m.in. o walce szefa MS z mafiami vatowskimi.
- Proszę o odrzucenie wniosku o wotum nieufności wobec pana ministra Ziobry, ponieważ pan minister stara się naprawiać jedne z najtrudniejszych obszarów życia publicznego, gospodarczego i społecznego, które stanowią niechlubną spuściznę III Rzeczpospolitej - powiedział premier.
Jak dodał, "sprawne państwo polskie jest dobrem wspólnym i jego usprawnianie leży w interesie wszystkich obywateli". - Od naprawy tych instytucji zależy przyszłość polskiej gospodarki i przyszłość naszej ojczyzny - podkreślił Morawiecki.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24