Kwiatkowski: w przyszłym tygodniu składam zawiadomienie do prokuratury w związku z Funduszem Sprawiedliwości 

Źródło:
TVN24, PAP
Kwiatkowski: w przyszłym tygodniu składam zawiadomienie do prokuratury w związku z Funduszem Sprawiedliwości
Kwiatkowski: w przyszłym tygodniu składam zawiadomienie do prokuratury w związku z Funduszem Sprawiedliwości
wideo 2/25
Kwiatkowski: w przyszłym tygodniu składam zawiadomienie do prokuratury w związku z Funduszem Sprawiedliwości

W przyszłym tygodniu złożę zawiadomienie do prokuratury w związku z wydatkowaniem środków publicznych z Funduszu Sprawiedliwości  - przekazał senator Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej. Ocenił, że "politycy kiedyś Solidarnej, a teraz Suwerennej Polski to gamonie, popaprańcy prawni". Michał Szczerba z KO zwrócił uwagę na słownictwo polityków, które przypomina "grypserę więzienną", a nie "dialogi kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości". Anna Gembicka z PiS nazwała krytykę polityków PO "hipokryzją".

Na piątkowej konferencji prasowej Krzysztof Kwiatkowski, były prezes NIK i przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej, odniósł się do sprawy wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości.

- Chciałbym państwa poinformować, że już w przyszłym tygodniu zgłaszam zawiadomienie do prokuratury w związku z popełnieniem przestępstwa wielokrotnego naruszenia przepisów prawa obowiązujących w Polsce w związku z wydatkowaniem środków publicznych z Funduszu Sprawiedliwości - przekazał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Taśmy Mraza i afera Funduszu Sprawiedliwości. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje

Jak podkreślał, "łącznie mówimy o dziesiątkach umów i dziesiątkach milionów złotych". - W sposób szczególny mówimy o sytuacji wydawania tych pieniędzy z pominięciem procedury konkursowej. Moim zdaniem możemy mówić nawet o udziale w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej cechą charakterystyczną jest podejmowanie wspólnych działań w celu zatarcia śladów przestępstwa i uniknięcia odpowiedzialności - dodał.

Krzysztof KwiatkowskiTVN24

"Gamonie, popaprańcy prawni"

- I tak jak w przypadku Pegasusa, dokładnie tak samo w przypadku Funduszu Sprawiedliwości, politycy kiedyś Solidarnej, a teraz Suwerennej Polski to gamonie, popaprańcy prawni, którym się wydawało, że zmienili sobie rozporządzenie i mogą w sposób uznaniowy, polityczny, prywatny wykorzystywać publiczne pieniądze - dodał Kwiatkowski.

- Chciałbym państwa poinformować, że wydawanie pieniędzy publicznych, przekazywanie środków publicznych w Polsce poza ustawami właściwymi do określonego funduszu w przypadku pieniędzy na cele społeczne reguluje ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - powiedział.

Zaznaczył, że "politycy PiS zapomnieli zmienić tę ustawę". - Dokładnie tak jak w przypadku Pegasusa, zmienili ustawę o Funduszu Sprawiedliwości, a nie zmienili ustawy o CBA, co spowodowało, że dzisiaj mógł pójść do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu ministra (Michała - red.) Wosia - dodał.

Michał WośPAP/Paweł Supernak

Senator KO ocenił również, że prokuratura powinna rozszerzyć zakres prowadzonego śledztwa o "dodatkowe złamania przepisów prawa". Wymienił m.in. skracanie czasu procedury konkursowej, nieprzepisowy skład komisji konkursowych, w których nie było przedstawicieli organizacji społecznych czy zmianę katalogu działań, na które można przekazać środki finansowe. - Minister Zbigniew Ziobro (ówczesny szef MS - red.) zmienił to swoim rozporządzeniem, a wymagane było rozporządzenie Rady Ministrów - zauważył.

"Kaczyński będzie musiał osobiście udzielać odpowiedzi na pytanie, dlaczego wiedział, nie powiedział, a tym bardziej nic nie zrobił"

Kwiatkowski na briefingu został zapytany o przyszłość Zjednoczonej Prawicy w kontekście afery związanej z Funduszem Sprawiedliwości.

- To jest także afera Jarosława Kaczyńskiego. 30 września 2021 roku NIK poinformowała w raporcie o realizacji ustawowych zadań Funduszu Sprawiedliwości, że dochodziło w nim do działań niegospodarnych, niecelowych, pieniądze przekazywano w sposób uznaniowy, mówiąc wprost korupcjogenny - mówił.

- Kto został poinformowany o tym raporcie w 2021 roku? Premier Mateusz Morawiecki, ówczesny wicepremier Jarosław Kaczyński i szef CBA. Jeśli Jarosław Kaczyński mówi, że nic nie wiedział o aferze w Funduszu Sprawiedliwości to mija się z prawdą, powiem to w sposób najdelikatniejszy. Albo bym musiał powiedzieć publicznie, że nie posiadł umiejętności czytania - stwierdził senator.

Kwiatkowski podkreślił, że "Jarosław Kaczyński od września 2021 roku miał obowiązek wiedzieć o tej aferze". - Będzie musiał osobiście udzielać odpowiedzi na pytanie, dlaczego wiedział, nie powiedział, a tym bardziej nic nie zrobił - dodał.

- Ta afera jest aferą całego obozu Prawa i Sprawiedliwości - ocenił Kwiatkowski. 

Szczerba o taśmach: to słownictwo jak grypsera więzienna, a nie dialogi kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości
Szczerba o taśmach: to słownictwo jak grypsera więzienna, a nie dialogi kierownictwa Ministerstwa SprawiedliwościTVN24

Szczerba: grypsera więzienna, a nie dialogi kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości

Michał Szczerba, poseł KO i przewodniczący sejmowej komisji ds. Pegasusa, mówił, że ujawnione rozmowy na taśmach są "jak grypsera więzienna, a nie dialogi kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości". - To jest przygotowanie do odpowiedzialności, ale również pełna świadomość tego, że te działania, które podejmowali, były przestępcze, były niezgodne z prawem - mówił Szczerba.

- Taśmy ujawniają kulisy tych zdarzeń, ale ten język rynsztoku, język ludzi, których zgromadził Ziobro wokół siebie - obrażanie innych, naruszanie ich godności - pokazuje, jakim dramatycznym środowiskiem było to, co on stworzył w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ludzie, którzy chcieli bronić chrześcijaństwa na całym świecie, używali języka, który tak naprawdę z miłością bliźniego nie ma nic wspólnego - dodał.

Politycy PiS pytani o aferę Funduszu Sprawiedliwości
Politycy PiS pytani o aferę Funduszu SprawiedliwościTVN24

"To, że odpowiedzi się nie podobają, to już niestety nie nasza wina"

Na konferencji posłów Prawa i Sprawiedliwości dziennikarze pytali polityków o taśmy i ewentualne konsekwencje dla członków Suwerennej Polski, z którymi tworzą klub. Anna Gembicka nazwała krytykę słownictwa przez posłów PO "hipokryzją". Marlena Maląg powiedziała z kolei, że "dzisiaj można wejść do domu czyjegoś tak, jak było za dawnych czasów". - Mnie się przypominają czasy bardzo, bardzo dawne, kiedy wchodzi się do domu i można wszystko tak naprawdę podłożyć - mówiła Maląg.

Na uwagę dziennikarzy, że posłowie PiS "uciekają od prostych odpowiedzi", Gembicka powiedziała, że "to, że odpowiedzi się nie podobają, to już niestety nie nasza wina". Po tych słowach posłowie skończyli konferencję.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś był zagorzałym krytykiem Trumpa, nazwał go "kulturową heroiną", a nawet "amerykańskim Hitlerem". Jednak teraz 39-letni J.D. Vance, przeciwnik amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, staje u boku Trumpa jako jego kandydat na wiceprezydenta. Dzieli ich niemal 40 lat, czy połączy prezydentura?

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Źródło:
New York Times, Reuters

Marcin Romanowski, poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości, usłyszał zarzuty dotyczące jego działań związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Romanowski został zatrzymany w poniedziałek po południu w swoim mieszkaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej. 

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl