Taśmy Mraza i afera Funduszu Sprawiedliwości. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
"Ty nie wiesz o tym". Nowe taśmy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego
"Ty nie wiesz o tym". Nowe taśmy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego
wideo 2/8
"Ty nie wiesz o tym". Nowe taśmy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego

Media publikują taśmy, które w ostatnich dwóch latach zarejestrował Tomasz Mraz - były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. To jedynie fragmenty, bo - jak podawał Onet - nagrań ma być łącznie około 50 godzin. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje dotyczące taśm i afery Funduszu Sprawiedliwości.

Taśmy dotyczą funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. Mraz jest jednym z podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w przyznawaniu milionowych dotacji z tego funduszu, określanym jako "główny świadek" w sprawie, który "sypie ziobrystów". Zbigniew Ziobro i jego zaplecze z Suwerennej Polski przez lata kierowało resortem sprawiedliwości i samym Funduszem Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Prokurator do wiceministra: na pewno odmówimy wszczęcia śledztwa

Dotychczas opublikowane fragmenty łączy postać Marcina Romanowskiego, ówczesnego wiceministra sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro i Marcin RomanowskiWojtek Jargiło/PAP

Pierwszy fragment opublikował portal Onet. Na nagraniu słychać, jak Romanowski w obecności Mraza z użyciem trybu głośnomówiącego dzwoni do prokuratora Jakuba Romelczyka, ówczesnego prokuratora regionalnego w Warszawie.

Rozmawiają o zawiadomieniu złożonym przez posła KO Witolda Zembaczyńskiego dotyczącym przeznaczenia pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości dla fundacji Ex Bono. Z przytoczonego przez Onet fragmentu wynika, że prokurator Romelczyk de facto przesądza, iż prokuratura odmówi wszczęcia śledztwa w tej sprawie. 

"No wiesz, my na pewno odmówimy (wszczęcia śledztwa - red.), bo ja tu nie widzę podstaw, żeby wszczynać postępowanie. To jest totalny "becep", czyli brak cech przestępstwa, prawda? I to będzie na 100 procent odmówione u nas, ale sąd śródmiejski orzeka, jak orzeka, i to już od dłuższego czasu" - mówi Romelczyk. Dalej Romanowski i Romelczyk ustalają, jak resort sprawiedliwości ma odpowiedzieć na pytania z prokuratury w tej sprawie. 

Po wycieku tego nagrania minister sprawiedliwości Adam Bodnar zawiesił prokuratora Romelczyka.

Fragment ujawnionej rozmowy Romelczyka z Romanowskim
Fragment ujawnionej rozmowy Romelczyka z Romanowskim TVN24

Fundacja Profeto. "Bańka do zwrotu", ale "trzeba w to brnąć"

Kolejne fragmenty nagrań opublikowała TVP INFO. Jedna z utrwalonych rozmów dotyczy dotacji dla fundacji Profeto i nieprawidłowego wydawania środków.

- Środki, które miały być wydane w grudniu, zostały wydane w grudniu, ale nie zostało zrealizowane to. Są przeniesienie płatności na drugi rok - to chyba jest bańka. Ta bańka powinna być do zwrotu (...) bo wydatkowali niezgodnie z umową - mówi Mraz. Romanowski uznaje jednak, że "trzeba w to brnąć", bo inaczej "będzie katastrofa".

- Jeszcze o tym nie wiemy, ale jak tam poleci lawina i jak tej lawiny się nie da zatrzymać to... Ja nie wiem co w kontekście dosypywania im kasy, czy to jest dobry pomysł. (...) Bo jeżeli to zacznie gdzieś wychodzić, zaczną być ataki medialne znowu na Profeto, to teraz będą mieć prawdziwe argumenty - przyznaje Mraz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Tomasz Mraz z Marcinem Romanowskim o Fundacji Profeto. "Ta bańka powinna być do zwrotu"
Tomasz Mraz z Marcinem Romanowskim o Fundacji Profeto. "Ta bańka powinna być do zwrotu"

Nagrania Tomasza Mraza potwierdzają wcześniejsze publikacje tvn24.pl dotyczące przekazania dotacji i kolejnych nieprawidłowości przy budowie centrum pomocy Fundacji Profeto, które opisaliśmy w lutym w tvn24.pl w materiale "Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?".

O konkursie: "Da się to zrobić w jednym? To zróbmy"

Kolejny fragment, który pokazała telewizja publiczna dotyczy konkursów na środki z Funduszu Sprawiedliwości. - Kurczę, szef chce, żeby w piątek odpalić ten konkurs. Teraz pytanie. Recław, Pospieszalski, Lisicki, Rydzyk i Prawicowy Feminizm. Da się to zrobić w jednym? (...) To zróbmy - mówi wiceminister Romanowski.

Mraz wskazuje, że te projekty "pomiędzy sobą też się w umiarkowanym stopniu kleją". - Więc tak naprawdę zostaje nam zrobienie semiśmietniczka, tylko wieloletniego - mówi. Romanowski odpowiada, że "tylko trzeba narrację sprzedać jakąś".

Mraz mówi później też: - Może potrzebujemy listka figowego do tego konkursu. Właśnie może coś, do czego nikt się nie przyczepi, uzasadni cały ten konkurs i będziemy mieli taki główny punkt narracyjny.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry. Są taśmy

Czego "nie pamiętać", jak "odwracać kota ogonem". Podwładne instruują Romanowskiego

Portal tvn24.pl dotarł do nagrań z dwóch spotkań, w których udział wzięli Tomasz Mraz, Marcin Romanowski, a także dwie urzędniczki kierujące Departamentem Funduszu Sprawiedliwości, które obecnie przebywają w areszcie - Urszula D. i Karolina K. Do spotkań doszło w lutym i marcu tego roku, czyli wtedy, kiedy specjalny zespół prokuratorów badał już nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Z rozmów wynika, jakich wątków najbardziej obawia się Romanowski. Byli podwładni instruują Romanowskiego, co i jak mówić, czego "nie pamiętać" i jak "odwracać kota ogonem" podczas ewentualnych przesłuchań.

"Ty nie wiesz o tym". Nowe taśmy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego
"Ty nie wiesz o tym". Nowe taśmy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego

CZYTAJ WIĘCEJ: "Najlepiej nie pamiętać"

W rozmowie pojawia się też wątek dotacji z Funduszu dla szpitala, w którym miało być operowane "pierwsze kolano RP", czyli prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ustalił Onet szpital dostał w ciągu pięciu lat dotacje z Funduszu Sprawiedliwości sięgające niemal 18,5 miliona złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Matecki u Romanowskiego. Narada w resorcie sprawiedliwości

Tvn24.pl opublikował też nagrania z narady, która odbyła się w resorcie sprawiedliwości. Poza Mrazem i Romanowskim wzięli w niej udział także Dariusz Matecki i Mateusz Wagemann. Do narady doszło w pierwszym kwartale 2022 roku.

Głównym tematem spotkania jest omówienie strategii, jak wytłumaczyć się z powiązań polityków wówczas Solidarnej Polski ze stowarzyszeniami, które wygrały konkursy z Funduszu Sprawiedliwości na przeciwdziałanie przestępczości. Chodzi o organizacje powiązane z Dariuszem Mateckim i Mateuszem Wagemannem - Stowarzyszenie Fidei Defensor i Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia.

Politycy na nagraniu dyskutują też o podziale 15 mln zł, kończąc rozmowę stwierdzeniem "wyjdzie jak wyjdzie".

CZYTAJ WIĘCEJ: Przychodzi Matecki do Romanowskiego

Taśmy Mraza. Matecki na spotkaniu u Romanowskiego
Taśmy Mraza. Matecki na spotkaniu u RomanowskiegoTVN24

Wspólny pomysł Ziobry i Rydzyka. Romanowski: bezsensownie wydamy 300 tysięcy

Z kolei OKO.press dotarło do nagrania z rozmowy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego z nieznanym z nazwiska wysłannikiem fundacji Lex Veritatis ojca Rydzyka. Do spotkania doszło w marcu 2022 roku.

Rozmowa dotyczyła planów przyznania w konkursie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości na zorganizowanie koncertu z udziałem zespołu Sound'n'Grace oraz Roksany Węgiel. Miał on być wspólnym pomysłem Zbigniewa Ziobry i ojca Tadeusza Rydzyka.

Jak wynika z zapisu rozmowy - zarówno przedstawiciele ministerstwa, jak i zakonnik byli do niego sceptycznie nastawieni. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy" - komentował propozycję Romanowski. Do ustalania, jak ma wyglądać wniosek o pieniądze doszło, gdy konkurs nie został jeszcze rozpisany.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wspólny pomysł" Ziobry i Rydzyka. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy"

Morawiecki to "niemiecki agent" i gdzie są "największe konfitury"

Na nagraniu opisanym przez TVP Info w poniedziałek wieczorem, Marcin Romanowski mówi do Tomasza Mraza, że jego zdaniem wiele ataków na prawicy inspiruje sam Mateusz Morawiecki. W rozmowie uczestniczy też od pewnego momentu "nieznana kobieta" - czytamy w portalu telewizji publicznej.

Nagranie zostało zarejestrowane w marcu tego roku. Jak opisuje portal TVP Info, Romanowski w rozmowie z Mrazem opowiada o swoich wrażeniach z pracy poselskiej. W pewnym momencie na nagraniu pojawia się wątek rzekomych zarzutów dla ówczesnego szefa MON Mariusza Błaszczaka.

- Niestety, to jest robota Morawieckiego i jego środowiska - powiedział Romanowski. - Stary, no to jest tak grubymi nićmi szyte, że jestem przekonany, że te wszystkie ataki na fundusz są przez niego inspirowane i przez Banasia. To jest jedna klika. Gość po prostu chce zostać liderem łże-prawicy, nie. Tak jak jego tatuś – ruski agent, a on nie wiem jaki niemiecki, albo jedno i drugie - dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Morawiecki to "niemiecki agent" i gdzie są "największe konfitury"

Ośrodek, "kasa" i "wymiksowanie się z tego"

Z treści opublikowanych w poniedziałek przez telewizję publiczną nagrań wynika, że Romanowski i Mraz rozmawiają o tym, w jaki sposób uzasadnić przeznaczenie kolejnych pieniędzy na wyposażenie - prawdopodobnie - studiów nagraniowych, skoro już wcześniej były przyznane środki na budowę ośrodka. W ujawnionych nagraniach nie ma wprost mowy, o jaką konkretnie inwestycję chodzi. Dziennikarze programu "19.30" w TVP łączą to ze sprawą ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, pokazując w materiale jego zdjęcia.

Zastanawiają się też, czy ośrodek, który ma być wybudowany, będzie w stanie się utrzymać i jakie będą źródła tego utrzymania. Dalsza część opublikowanych nagrań wskazuje na to, że Romanowski i Mraz dyskutują o tym, w jaki sposób wycofać się z dofinansowania dla projektu. Z ust Mraza pada tu sformułowanie "wymiksowanie się z tego".

CZYTAJ WIĘCEJ: Ośrodek, "kasa" i "wymiksowanie się z tego"

"Łatwiej kijek pocienkować, niż go pogrubasić". Rozmowa posła Bochenka

We wtorek kolejne taśmy opublikował Onet. Chodzi o rozmowę posła PiS Rafała Bochenka i byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Bochenek, obecnie rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, pytał Romanowskiego o możliwość sfinansowania zakupu pojazdu dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

Jak ustalił Onet, rozmowa była nagrana w 2021 lub 2022 roku. "Romanowski nie włączył trybu głośnomówiącego, więc większość nagrania to wypowiadane przez niego kwestie. Jednak na samym początku głos Bochenka jest dość wyraźnie słyszalny tak jak wypowiadane przez niego zdania" - pisze portal.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Łatwiej kijek pocienkować, niż go pogrubasić"

Autorka/Autor:ads//mrz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Jargiło/PAP

Pozostałe wiadomości

W czwartek, 20 czerwca, w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. Uszkodzone zostały dachy kilku domów.

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Źródło:
tvn24.pl

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

Od początku czerwca w Grecji doszło do serii zaginięć i śmierci turystów. Jak zauważa lokalna policja, wszyscy oni wybrali się na piesze wycieczki w upalną pogodę. Zdaniem naukowców właśnie zmiany klimatu i coraz częstsze fale upałów mogą być wyjaśnieniem tych zdarzeń. - Mózg jest kluczem do wszystkiego - wyjaśnia ekspert.  

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Dawno niewidziany, wybrany do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości Daniel Obajtek pojawił się w czwartek w Sejmie, aby odebrać zaświadczenie o wyborze na europosła. W korytarzu trafił na grupę dziennikarzy, który pytali go między innymi o nieobecności po wezwaniach na komisję śledczą oraz funkcjonowanie Orlenu podczas jego prezesury.

Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Źródło:
TVN24

Do sieci trafił film, na którym widać rowerzystę, który wjechał na ulicę w Gdańsku na czerwonym świetle prosto pod koła jednego z hamujących pojazdów. Siła uderzenia była tak duża, że kierujący rowerem wyleciał w górę. Jak wyjaśniła gdańska policja, w wyniku zderzenia mężczyzna trafił do szpitala i został ukarany przez funkcjonariuszy mandatem.

Rowerzysta wjechał pod koła samochodów. Miał czerwone światło. Nagranie

Rowerzysta wjechał pod koła samochodów. Miał czerwone światło. Nagranie

Źródło:
TVN24, Stop Cham

Do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim trafił 19-dniowy noworodek z obrażeniami głowy. Lekarze mówią, że stan dziecka jest krytyczny. Zatrzymano rodziców dziecka oraz babcię. Prokuratura wyjaśnia skąd u noworodka takie obrażenia.

19-dniowy noworodek w stanie krytycznym. Rodzice i babcia zatrzymani

19-dniowy noworodek w stanie krytycznym. Rodzice i babcia zatrzymani

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Mariusz Kamiński pojawił się w Sejmie, żeby odebrać wystawione przez Państwową Komisję Wyborczą zaświadczenie o wyborze na posła do Parlamentu Europejskiego. Wypuszczony w styczniu z więzienia po akcie łaski prezydenta Andrzeja Dudy polityk został zapytany o to, czym planuje zająć się w Brukseli i Strasburgu. Przy tej okazji usłyszał pytanie dotyczące struktur europejskiej administracji.

Europoseł Kamiński zapytany o europejską administrację. "Taki quiz mi pani robi?"

Europoseł Kamiński zapytany o europejską administrację. "Taki quiz mi pani robi?"

Źródło:
tvn24.pl

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Agent Secret Service został napadnięty, gdy wracał wieczorem z pracy - przekazała kalifornijska policja. Funkcjonariusz podczas napaści użył swojej służbowej broni, nie wiadomo jednak, czy kula trafiła napastnika.

Agent Secret Service napadnięty i okradziony. Otworzył ogień

Agent Secret Service napadnięty i okradziony. Otworzył ogień

Źródło:
CNN, LA Times

Sąd skazał na trzy i pół roku więzienia 35-letniego Uzbeka, który był oskarżony o spowodowanie wypadku w pobliżu Trześcianki (Podlasie), w którym zginęły dwie osoby. Mężczyzna przewoził migrantów. Zjechał z drogi i dachował. Wyrok nie jest prawomocny.

Przewoził migrantów, dachował. Zginęły dwie osoby

Przewoził migrantów, dachował. Zginęły dwie osoby

Źródło:
PAP

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w czwartek ze swoim koreańskim odpowiednikiem Shinem Won-sikiem. Po rozmowach poinformował, że we wrześniu na targach w Kielcach prawdopodobnie podpisane zostaną kolejne umowy na sprzęt wojskowy z Korei Południowej. Negocjacje w sprawie finansowania są bliskie finału - zaznaczył.

Koreański sprzęt wojskowy dla Polski. "Pracujemy nad kolejnymi umowami"

Koreański sprzęt wojskowy dla Polski. "Pracujemy nad kolejnymi umowami"

Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała nagranie z niedzielnej kolizji w tunelu "Emilia" w Lalikach koło Żywca (Śląskie). Na filmie widać, że jeden z kierowców znacząco przekroczył prędkość. - Nasze urządzenia pomiarowe zarejestrowały przejazd pojazdu z prędkością ponad 170 km/h - informuje rzecznik GDDKiA w Katowicach. Obowiązująca prędkość w tunelu to 50 km/h.

Groźny wypadek w tunelu. Jest nagranie, które wszystko wyjaśnia

Groźny wypadek w tunelu. Jest nagranie, które wszystko wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Przed Sądem Okręgowym w Zamościu (woj. lubelskie) zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie śmierci 16-letniego Eryka. Chłopiec został zaatakowany w lutym zeszłego roku przez grupę rówieśników, gdy wracał ze szkoły. Sąd skazał najstarszego z nastolatków, 17-letniego wówczas Daniela G., na 12 lat i miesiąc pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym. Uznając przy tym, że nie doszło do zabójstwa – jak przekonywała prokuratura – lecz do pobicia, które skutkowało śmiercią 16-latka.

16-latek zmarł po pobiciu przez rówieśników. Jeden z nich usłyszał wyrok

16-latek zmarł po pobiciu przez rówieśników. Jeden z nich usłyszał wyrok

Źródło:
PAP

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bliscy żegnają 28-letniego Marcina Mizię. 28-letni funkcjonariusz służby więziennej i piłkarz z Jastrzębia-Zdroju został śmiertelnie pobity na imprezie miejskiej w Sosnowcu. Podejrzani są trzej 16-latkowie, ich sprawą zajmuje się sąd rodzinny. Prokuratura sprawdza natomiast, czy impreza była należycie zabezpieczona.

Ostatnie pożegnanie Marcina. Zmarł po tym, jak został brutalnie pobity na miejskiej imprezie

Ostatnie pożegnanie Marcina. Zmarł po tym, jak został brutalnie pobity na miejskiej imprezie

Źródło:
tvn24.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przeprowadzono sekcja zwłok zaginionej 39-latki spod Poznania, której ciało odnaleziono w środowy poranek około 10 kilometrów od domu. Mąż kobiety został doprowadzony do prokuratury. Ma zostać przesłuchany. Zdaniem prokuratury mężczyzna może mieć związek z zaginięciem kobiety. Według nieoficjalnych informacji podawanych przez media kluczowym elementem śledztwa może być zawartość sprzętu komputerowego należącego do mężczyzny.

Śmierć 39-letniej Natalii. Mąż doprowadzony do prokuratury

Śmierć 39-letniej Natalii. Mąż doprowadzony do prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przejazd jedną z ulic w Piasecznie zatarasowało powalone drzewo. Uszkodziło samochód, zerwało też linie energetyczne i światłowód. I to z jego powodu jedna z mieszkanek zakłóciła prace sprzątającym drzewo strażakom. Konieczna okazała się interwencja policji.

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Polsce znów zrobi się upalnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia na terenie ośmiu województw w południowo-zachodniej i południowej części kraju.

Upał szybko wróci. Są ostrzeżenia

Upał szybko wróci. Są ostrzeżenia

Źródło:
IMGW

W czwartek w jednym z bloków na krakowskim Czerwonym Prądniku znaleziono ciała dwóch starszych osób - kobiety i mężczyzny. Do sprawy zatrzymano 38-latka.

Makabryczne odkrycie w jednym z bloków. Znaleziono dwa ciała

Makabryczne odkrycie w jednym z bloków. Znaleziono dwa ciała

Źródło:
tvn24.pl

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeff Landry, gubernator Luizjany podpisał w środę prawo nakazujące wszystkim szkołom publicznym tego stanu wywieszanie w klasach dziesięciu przykazań - informuje BBC.

Dziesięć przykazań ma zawisnąć w każdej szkolnej klasie

Dziesięć przykazań ma zawisnąć w każdej szkolnej klasie

Źródło:
BBC, NYT

Ogromna awaria prądu dotknęła w środę mieszkańców Ekwadoru. Przez kilka godzin nie było energii elektrycznej w całym kraju, za co minister odpowiedzialny za infrastrukturę Roberto Luque obwinił wieloletnie braki inwestycji.

Gigantyczny blackout. Cały kraj pogrążył się w ciemnościach, 18 milionów ludzi bez prądu

Gigantyczny blackout. Cały kraj pogrążył się w ciemnościach, 18 milionów ludzi bez prądu

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Pozrywane dachy, połamane drzewa, brak wody i energii elektrycznej. To efekty przejścia nocnego frontu burzowego nad województwem śląskim. W wielu miejscowościach trwa sprzątanie skutków nawałnic. - Spójrzmy na liście drzew, one są podarte od gradu, obok na skutek silnego wiatru podniesiony i przesunięty został blaszany garaż - relacjonowała z jednej z posesji na terenie wsi Pstrążna reporterka TVN24.

"Nie mam całego dachu, to trwało 5 minut", "garaż się uniósł"

"Nie mam całego dachu, to trwało 5 minut", "garaż się uniósł"

Źródło:
tvn24.pl

W Lubczynie (woj. zachodniopomorskie) wyłowiono około 100 kilogramów śniętych ryb. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie pobrali już próbki wody do badań, przede wszystkim pod kątem obecności złotych alg. Wyniki mają być za kilka dni.

Śnięte ryby w kolejnym miejscu. Trwają badania wody

Śnięte ryby w kolejnym miejscu. Trwają badania wody

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Źródło:
tvn24.pl, naukawpolsce.pl

Wskazano laureatów Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zostały nimi Jagoda Łuszczak, Eliza Kunath oraz Emilia Putek. Celem Konkursu jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Jego partnerami merytorycznymi są Radio Zet, telewizja TVN24 i Uniwersytet SWPS. 

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Źródło:
tvn24.pl

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku spadły ceny czterech spośród 17 analizowanych kategorii towarów. Tańsze są między innymi karmy dla zwierząt oraz tłuszcze - wynika z czwartkowego raportu o cenach. Analitycy przewidują jednak, odwrócenie korzystnego trendu i powrót wzrostów cen.

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Wszystkie otwarte zamówienia na systemy obrony powietrznej Patriot będą zawieszone, a nowe baterie będą trafiać na Ukrainę. O decyzji, którą ma ogłosić administracja Joe Bidena informuje "Financial Times". Gazeta przypomina, że amerykański przywódca podczas szczytu G7 podkreślał, że priorytetem jest zaspokojenie potrzeb walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Nowe systemy Patriot w pierwszej kolejności dla Ukrainy. "FT" o decyzji administracji Bidena

Nowe systemy Patriot w pierwszej kolejności dla Ukrainy. "FT" o decyzji administracji Bidena

Źródło:
Financial Times, PAP