Władza sądownicza w Polsce – struktura, sądy, trybunały

Źródło:
TVN24
Bodnar: jesteśmy cały czas w trakcie prawnego polexitu, który odbywa się krok po kroku
Bodnar: jesteśmy cały czas w trakcie prawnego polexitu, który odbywa się krok po krokuTVN24
wideo 2/7
Bodnar: jesteśmy cały czas w trakcie prawnego polexitu, który odbywa się krok po krokuTVN24

Władza sądownicza w Polsce, zgodnie z art. 10 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, sprawowana jest przez sądy i trybunały. Wymiar sprawiedliwości sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe.

Władzę sądowniczą w Polsce sprawują sądy i trybunały (art. 10 ust. 2 Konstytucji RP).Władza sądownicza jest niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej.Wymiar sprawiedliwości w Polsce sprawują: Sąd Najwyższy, sądy powszechne, administracyjne oraz wojskowe.Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu orzekają w sprawach określonych w Konstytucji RP.

Co to jest władza sądownicza?

Władza sądownicza w Polsce jest, obok władzy ustawodawczej i wykonawczej, jednym z elementów trójpodziału władzy. Wymiar sprawiedliwości, zgodnie z art. 175 ust. 1 Konstytucji RP, sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe. Sądy i trybunały są zgodnie z Konstytucją RP (art. 173) odrębne i niezależne od innych władz.

Władza sądownicza w Polsce

Poza wymogiem odrębności i niezależności sądów, we władzy sądowniczej kluczowa jest niezawisłość sędziowska. Gwarantuje ją konstytucja. Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom. Żaden organ władzy państwowej ani żadna inna osoba nie może wywierać nacisku na sędziów w czasie orzekania. Zabronione jest również wpływanie na treść wyroków i orzeczeń wydawanych przez sądy i trybunały.  

Postępowania sądowe w Polsce oparte są na zasadzie dwuinstancyjności. Oznacza to, że można odwołać się od orzeczenia sądu do sądu wyższej instancji.

Władza sądownicza w Polsce dzieli się na sądy (Sąd Najwyższy, sądy powszechne, wojskowe i administracyjne) oraz trybunały (Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu).

Władza sądownicza w Polsce – sądy powszechne

Sądy powszechne w Polsce rozstrzygają w sprawach cywilnych, karnych, z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Sądy powszechne wykonują też inne powierzone im zadania z zakresu ochrony prawnej. Nie zajmują się sprawami zastrzeżonymi dla sądów administracyjnych, wojskowych i Sądu Najwyższego. Dzielą się na:

Sądy rejonowe – sądy pierwszej instancji. Sądy rejonowe działają w obrębie gminy (lub kilku gmin) albo jej części. W ramach sądów rejonowych działają wydziały: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy, ksiąg wieczystych, egzekucyjny.

Sądy okręgowe – mogą być sądem zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji, wtedy rozpatrują apelacje od orzeczeń sądów rejonowych. W ramach sądów okręgowych funkcjonują wydziały: cywilny, karny, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy, kontroli danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych. Tworzone są także wydziały penitencjarne i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych.

Sądy apelacyjne – sądy drugiej instancji. Wydziały sądów apelacyjnych to wydział cywilny, karny, pracy i ubezpieczeń społecznych.

Sędziów sądów powszechnych powołuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Minister sprawiedliwości powołuje prezesów sądów (kierują sądami) oraz dyrektorów sądów, którzy m.in. kierują sądami w wymiarze finansowym i administracyjnym).

Władza sądownicza w Polsce – sądy administracyjne

Sądy administracyjne kontrolują działalność administracji publicznej: rządowej i samorządowej. Orzekają w sprawach:

– skarg na decyzje administracyjne, – legalności aktów prawa uchwalonych przez organy samorządu terytorialnego lub terenowe organy administracji rządowej, – sporów kompetencyjnych między organami jednostek samorządu terytorialnego i organami jednostek samorządu terytorialnego a organami administracji rządowej.

Sądy administracyjne dzielą się na wojewódzkie sądy administracyjne oraz Naczelny Sąd Administracyjny, który nadzoruje działalność wojewódzkich sądów administracyjnych i rozpoznaje sprawy należące do jego właściwości.

Władza sądownicza w Polsce – sądy wojskowe

Sądy wojskowe dzielą się na wojskowe sądy garnizonowe (pierwsza instancja) i wojskowe sądy okręgowe (druga i pierwsza instancja). Wskazać należy także Izbę Wojskową Sądu Najwyższego. Sądy wojskowe orzekają w sprawach karnych w zakresie przewidzianym w ustawie oraz w innych sprawach przekazanych do ich właściwości innymi ustawami. Ich jurysdykcji podlegają:

– żołnierze w czynnej służbie wojskowej, – cywilni pracownicy wojska odpowiadający w sprawach zawodowych, – żołnierze sił zbrojnych państw obcych przebywający w Polsce oraz członkowie ich personelu w sprawach o przestępstwa popełnione w związku z pełnieniem obowiązków służbowych (o ile taka odpowiedzialność jest przewidziana w umowie międzynarodowej).

Sąd Najwyższy w Polsce

​Sąd Najwyższy to organ władzy sądowniczej nadzorujący pracę sądów powszechnych i wojskowych. Organy Sądu Najwyższego to:

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego – powoływany przez  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na sześcioletnią kadencję spośród wybranych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, – Prezes Sądu Najwyższego – powoływany na trzyletnią kadencję spośród trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów izby Sądu Najwyższego. Prezesa SN powołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej po zasięgnięciu opinii Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, – Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, – zgromadzenie sędziów izby Sądu Najwyższego, – Kolegium Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy ma również inne zadania określone w konstytucji i ustawach:

– zapewnienie zgodności z prawem i jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych i sądów wojskowych, – rozpoznawanie skarg nadzwyczajnych na prawomocne orzeczenia sądowe, – rozpoznawanie protestów wyborczych oraz stwierdzanie ważności wyborów do Sejmu i Senatu, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Europejskiego, – rozpoznawanie protestów przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego i referendum konstytucyjnego oraz stwierdzanie ważności referendum, – opiniowanie projektów ustaw i innych aktów dotyczących orzecznictwa i funkcjonowania sądów.

Władza sądownicza w Polsce – Trybunał Konstytucyjny

Organem władzy sądowniczej w Polsce, który ma stać na straży zgodności prawa z konstytucją, jest Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z Konstytucją RP, Trybunał Konstytucyjny jest niezależny od władzy politycznej. W jego skład wchodzi 15 sędziów, wybieranych przez Sejm spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. 

Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach:

– zgodności ustaw z konstytucją, – zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, – zgodności przepisów prawa wydawanych przez centralne organy państwowe z konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami, – skarg konstytucyjnych, – zgodności z konstytucją celów lub działalności partii politycznych, – sporów kompetencyjnych pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa.

Ponadto Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga na wniosek Marszałka Sejmu o przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez prezydenta Rzeczypospolitej i powierza Marszałkowi Sejmu tymczasowe wykonywanie obowiązków prezydenta Rzeczypospolitej. Rozpatruje także zapytania prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego przez sądy.

Władza sądownicza w Polsce – Trybunał Stanu

W skład Trybunału Stanu wchodzi przewodniczący (Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego) i jego dwóch zastępców oraz 16 członków wybieranych przez Sejm na czas kadencji Sejmu – co ważne, spoza grona posłów i senatorów. Trybunał Stanu na wniosek Zgromadzenia Narodowego, Sejmu lub Senatu egzekwuje odpowiedzialność najwyższych organów państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy. Przed Trybunał Stanu można postawić:

– Prezydenta RP, – Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu podczas pełnienia obowiązków prezydenta, – Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów, – prezesa NBP, – prezesa NIK, – członków KRRiT, – ministrów oraz osoby, którym Prezes Rady Ministrów powierzył kierowanie ministerstwem, – Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych, – posłów i senatorów (za osiąganie korzyści majątkowych ze Skarbu Państwa oraz za naruszenie zakazu nabywania majątku ze Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego).

Wszystkie te osoby mogą być postawione przed Trybunałem Stanu jedynie w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nocy doszło do pożaru jednej z kamienic w centrum Poznania. Podczas przeszukiwania piwnicy budynku doszło do wybuchu butli z gazem. Pięciu strażaków zostało rannych. Czterech wyszło z piwnicy o własnych siłach, jeden jest poszukiwany.

Duży pożar i wybuch w kamienicy. Kilku strażaków rannych, jeden poszukiwany

Duży pożar i wybuch w kamienicy. Kilku strażaków rannych, jeden poszukiwany

Źródło:
tvn24.pl

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o atak nożem, do którego doszło w piątek wieczorem w czasie festynu z okazji 650-lecia miasta Solingen na zachodzie Niemiec - przekazał minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul. Rzecznik landowego ministerstwa potwierdził agencji dpa, że mężczyzna sam się zgłosił. Tymczasem wcześniej informowano o zatrzymaniu dwóch innych osób. Z rąk nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. Do przeprowadzenia ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Podejrzany w rękach policji

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Podejrzany w rękach policji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Francuski aktor Alain Delon został w sobotę pochowany w swojej prywatnej posiadłości w Douchy w środkowej Francji. W zamkniętej, prywatnej ceremonii uczestniczyła trójka jego dzieci i około 50 gości.

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Źródło:
PAP

Maszynista pociągu Intercity nie zatrzymał się przed semaforem "stój" w Trzebini i wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się inny pociąg. Dopiero później użył sygnału radio "stój", zatrzymując swój pociąg i ten jadący z naprzeciwka. Komisja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Źródło:
Kontakt24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami we wschodniej połowie Polski. Temperatura w cieniu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Dla wielu miejsc wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Aktualizacja:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że "bardzo pozytywnie ocenia operację kurską". - Jest ona złożona, ale idzie zgodnie z planem - oznajmił. Siły ukraińskie wkroczyły do przygranicznego obwodu rosyjskiego na początku sierpnia.

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

Źródło:
PAP

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Upały wróciły do Polski. W niedzielę temperatura w cieniu poszybuje aż do 33 stopni Celsjusza. Kolejne dni również zapowiadają się bardzo gorąco. Słoneczne chwile w nielicznych miejscach mogą być przerywane przez opady deszczu i burze.

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

PO od lat mówi, że aborcja powinna być dostępna, legalna, bezpłatna i bezpieczna. Ale nie będziemy mydlić oczu wyborcom, że w przyszłym tygodniu przepchniemy ustawę przez Sejm, bo to będzie trudne - powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska z KO. Powiedziała, że trwają rozmowy z politykami PSL w sprawie aborcji, ale "liderzy są bardziej radykalni niż członkowie".

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Źródło:
TVN24

Nie odpuszczę tematu aborcji w tej kadencji na milimetr - zadeklarował lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Komentował wczorajsze słowa premiera Donalda Tuska. - Donald, przepraszam. Nie zgadzam się z taką tezą - powiedział.

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy, prezydent Polski i premier Litwy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Andrzej Duda zapewnił, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę militarnie i politycznie. Złożył też deklarację dotyczącą hipotetycznego wycofywania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Na te słowa żartobliwie zareagował Zełenski.

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Źródło:
PAP, TVN24

Turcja wznawia wspólne patrole wojskowe z Rosją w północnej Syrii - poinformował resort obrony w Ankarze. Patrole granicy syryjskiej były prowadzone od 2019 roku, zostały zawieszone cztery lata później ze względów bezpieczeństwa w regionie.

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Źródło:
PAP, BBC

Ukraina po raz pierwszy z powodzeniem użyła pocisku rakietowego Palianyca - poinformował w czasie przemówienia z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jest to broń "zupełnie nowej klasy".

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Źródło:
Defense Express, PAP, BBC

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie służby otworzyły śledztwo w kierunku zabójstwa po śmierci miliardera Mike'a Lyncha i sześciu innych osób na luksusowym jachcie u wybrzeży Sycylii. Zarzutów nikomu nie postawiono, a dochodzenie nabierze bardziej konkretnego kierunku po wydobyciu i przebadaniu wraku leżącego na dnie morza. Przesłuchano wszystkich ocalałych pasażerów i członków załogi jednostki, w tym jej kapitana.

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Putin tej wojny nie wygrał i nie wygra - stwierdził w "Faktach po Faktach" były zastępca dowódcy strategicznego NATO do spraw transformacji generał Mieczysław Bieniek. W sobotę Ukraina obchodzi 33. rocznicę niepodległości, jest to także 913. dzień inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj.

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

Źródło:
TVN24

Żołnierze Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy będą mogli uzyskać obywatelstwo ukraińskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w tej sprawie ustawę.

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Źródło:
PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Bardzo bym się cieszył, gdyby to Mariusz Błaszczak został moim następcą na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to "swoista dyrektywa seniora partii", a ostateczną decyzję podejmie kongres PiS.

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Źródło:
PAP

Odblokowano autostradę A4 we Wrocławiu, na której w sobotę panowały poważne utrudnienia po śmiertelnym wypadku, do którego doszło nad ranem. Obecnie sytuacja na drodze wróciła do normy.

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym pochodzący z pożarów lasów w zachodniej Kanadzie dotarł w tym tygodniu do Europy - podało Europejskie Centrum Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS).

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24 wraca "Czarno na białym". Najbliższa premiera już 26 sierpnia. Program przygotowywany przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy będzie można oglądać codziennie - od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.30. Wszystkie reportaże będą dostępne też w portalu TVN24 GO - a większość z nich będzie można tam zobaczyć jeszcze przed emisją w telewizji.

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

Źródło:
Czarno na białym

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi film "Mrugnij dwa razy", który jest reżyserskim debiutem Zoë Kravitz. Prowadząca program opowiedziała też o sprzedaży najdroższej w filmowej historii figurki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl