Dokładnie 221 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Do niedzieli będzie można oglądać jej oryginał na specjalnej wystawie, którą w czwartek otworzy prezydent Bronisław Komorowski.
Oryginał polskiej konstytucji będzie można oglądać w warszawskiej galerii Kordegarda.
Centralne obchody państwowe
O godz. 9 w archikatedrze św. Jana prezydent Komorowski weźmie udział w mszy św. za ojczyznę, którą poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. O godz. 11 na Zamku Królewskim Bronisław Komorowski będzie wręczał ordery i odznaczenia państwowe.
W południe z udziałem wojskowej kompanii reprezentacyjnej oraz orkiestr z wojska, policji i Straży Granicznej ma się rozpocząć uroczystość na pl. Zamkowym, gdzie przemówienie wygłosi prezydent. Po odczytaniu preambuły Konstytucji 3 maja oddanych zostanie 21 salw armatnich. W programie jest też defilada i pokaz musztry paradnej na pl. Zamkowym, a orkiestry mają przemaszerować do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie wystąpi z koncertem reprezentacyjny zespół artystyczny WP.
Senat zaprasza na dzień otwarty
Z okazji święta Konstytucji 3 maja Senat organizuje dziś dzień otwarty. Siedzibę izby wyższej będzie można zwiedzać w godzinach 11-16. Aby wejść do budynku wystarczy okazać dokument tożsamości.
Goście będą mieli także okazję zobaczyć wystawę poświęconą działalności Radia Wolna Europa pt. "Głos Wolnej Europy".
Przypomniane są na niej najważniejsze wydarzenia z działalności RWE z lat 1952-1994, które złożyły się na fenomen tego radia. Zwiedzający będą mogli także porozmawiać z osobami, które pracowały w RWE oraz je tworzyły.
Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa rozpoczęła nadawać swoje audycje w języku polskim 3 maja 1952 roku z Monachium.
Z kolei na parterze gmachu Senatu eksponowane będą plansze przygotowane z okazji 30. rocznicy utworzenia Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność"; w tym przedmioty z tamtego okresu pochodzące m.in. z prywatnej kolekcji marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. TKK NSZZ "Solidarność" była ogólnopolską strukturą konspiracyjną utworzoną 22 kwietnia 1982. Skupiała przywódców najlepiej zorganizowanych regionów podziemnej "Solidarności".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24