Niedzielski: ruszają zapisy na szczepienia dziewczynek i chłopców przeciw HPV

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Niedzielski: ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV
Niedzielski: ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPVTVN24
wideo 2/3
TVN24Niedzielski: ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV

W sobotę, 27 maja, ruszają zapisy na szczepienia 12- i 13-letnich chłopców i dziewczynek przeciw HPV - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację, infolinię lub w przychodni. Bezpłatne szczepienia ruszą 1 czerwca.

HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy i może wywoływać również wiele innych nowotworów u kobiet i mężczyzn.

- Dzisiaj dołączamy do najlepszych (...), do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań - powiedział na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zauważył, że zagrożenie zachorowaniem dotyka dziewczynek i chłopców. - Dlatego nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek - poinformował Niedzielski. Dodał, że nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny - szczepione są całe dwa roczniki dzieci.

Adam Niedzielski i Mateusz MorawieckiPAP/Paweł Supernak

Zapisy na szczepienie

Minister zdrowia przekazał, że od soboty, od godziny 7 rano, można będzie zapisać dzieci na szczepienia przez e-rejestrację IKP lub infolinię 989. W tygodniu szczepienia można umówić także w przychodni.

- Uruchamiamy również specjalny serwis - stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300 - powiedział minister.

- Od jutra rusza kampania informacyjna, którą przygotowaliśmy specjalnie po to, by spopularyzować szczepienia, pokazać ich zalety – dodał. Podał, że od soboty mają być emitowane spoty promujące szczepienia przeciw HPV.

Morawiecki: wdrażamy darmową i dobrowolną szczepionkę HPV

- Wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy. To, co obiecaliśmy: darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Wskazywał, że nowotwory zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. Mówił, że wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie i zapobiegać nowotworom "już teraz wprowadzamy działanie bardzo konkretne". - Wdrażamy to teraz, ponieważ dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną - podkreślił.

Zwracał uwagę, że w Polsce co roku ponad 2500 kobiet walczy z rakiem szyjki macicy. - I niestety ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej właśnie dlatego, że wdrażamy tę darmową i dobrowolną szczepionkę HPV - mówił.

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9. Schemat szczepienia w obu szczepionkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości