Więzień ma prawo do ślubu

Aktualizacja:
Więzień ma prawo do ślubu
Więzień ma prawo do ślubu
TVN24 / sxc.hu
Więzień ma prawo do ślubuTVN24 / sxc.hu

Małżeństwo dla więźnia może być sposobem na resocjalizację. Paweł J. nie dostał tej szansy. Chciał wziąć ślub, na który nie zgodziły się władze więzienia. Wytoczył proces Polsce w Strasburgu i wygrał. - To naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - orzekł Trybunał.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu podjął decyzję w sprawie przeciw Polsce, wytoczonej przez więźnia Pawła J., któremu władze więzienia odmówiły prawa do zawarcia związku małżeńskiego.

Więzienie pozbawia osobę jej wolności oraz pewnych praw i przywilejów. Nie znaczy to jednak, że osoba przebywająca w areszcie nie może czy jedynie wyjątkowo może korzystać z jej prawa do małżeństwa

Wolność osobista nie jest warunkiem koniecznym, by korzystać z prawa do zawarcia małżeństwa - argumentował swoją decyzję Trybunał. "Więzienie pozbawia osobę jej wolności oraz pewnych praw i przywilejów. Nie znaczy to jednak, że osoba przebywająca w areszcie nie może czy jedynie wyjątkowo może korzystać z jej prawa do małżeństwa" - czytamy w orzeczeniu sądu.

W świetle obowiązującego prawa, Paweł J. nadal korzysta z podstawowych praw i wolności obywatelskich. Jakiekolwiek dodatkowe ograniczanie tej wolności musi być uprawomocnione przez władze.

Trybunał zaznaczył, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety i to oni decydują, czy chcą go zawrzeć. Podkreślił też, że według polskiego prawa powodem odmowy zgody na ślub mogą być tylko przeszkody wymienione w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Są to: wiek, ubezwłasnowolnienie, choroba psychiczna, bigamia, pokrewieństwo i powinowactwo, przysposobienie.

Poznali się w radiowozie

Paweł J. i Magdalena H. poznali się w 2002 roku w policyjnym samochodzie transportowani na proces. On odpowiadał za kradzieże, ona nigdy nie chciała mówić, jak weszła w konflikt z prawem. "Głupia byłam, narozrabiałam" – wyznała przed laty łódzkim "Superfaktom".

Po rozprawie trafili do jednego zakładu karnego, przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Grypsowali, pisali listy. Paweł J. wyznał Magdzie miłość, po czym się oświadczył.

Usłyszał "tak", ale radość nie trwała długo. Na drodze do ich szczęścia stanęła ówczesna wicedyrektor zakładu karnego – pułkownik Danuta Nosek-Chilarska, która nie wyraziła zgody na ślub.

Nie rozumiem decyzji wrocławskiego zakładu karnego. Ówczesna wicedyrektor popełniła błąd. Nie było przesłanek, które uniemożliwiałyby więźniom z Wrocławia zawarcie związku małżeńskiego

"Związek zaczął się i rozwijał się w sposób nielegalny, poprzez przesyłanie grypsów i z punktu widzenia społecznej rehabilitacji skazanych nie jest godzien ochrony prawnej" – argumentowała swoją decyzję na piśmie Nosek-Chilarska. Podała jeszcze jeden powód: brak możliwości podjęcia pożycia małżeńskiego.

Wbrew prawu

– Nie rozumiem decyzji wrocławskiego zakładu karnego. Ówczesna wicedyrektor popełniła błąd – przyznaje Luiza Sałapa, rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej. – Nie było przesłanek, które uniemożliwiałyby więźniom z Wrocławia zawarcie związku małżeńskiego – dodaje.

Przeszkody w zawarciu związku małżeńskiego określa Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Problemem jest niepełnoletność, ubezwłasnowolnienie, bigamia, choroba psychiczna, pokrewieństwo i powinowactwo.

- W żadnym wypadku przeszkodą nie jest fakt odbywania kary w więzieniu – mówi dr Adam Bodnar, koordynator Programu Spraw Precedensowych przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Trybunał rozpatrzy, czy więźniowie mogą ubiegać się o możliwość ślubu między sobą. Jeśli rozstrzygnięcie będzie pozytywne, wyrok będzie zachętą do wprowadzenia ścisłych zasad udzielania zgody na zawarcie małżeństwa w zakładach karnych

Fundacja zainteresowała się przypadkiem więźniów z Wrocławia, ponieważ ich sprawa ma znaczenie precedensowe i trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. – Trybunał rozpatrzy, czy więźniowie mogą ubiegać się o możliwość ślubu między sobą. Jeśli rozstrzygnięcie będzie pozytywne, wyrok będzie zachętą do wprowadzenia ścisłych zasad udzielania zgody na zawarcie małżeństwa w zakładach karnych – tłumaczy dr Bodnar.

Sądy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii zawsze opowiadały się w podobnych przypadkach po stronie więźniów.

Prześcieradło zamiast obrusa

Co roku w polskich więzieniach odbywa się kilkanaście ślubów. Nie wiadomo, ile dokładnie – Centralna Służba Więzienna nie prowadzi takich statystyk.

– Do pokoju widzeń przychodzi delegowany z Urzędu Stanu Cywilnego. Bywa niezręcznie, na przykład gdy urzędnik mówi o istocie rodziny i jej prokreacyjnej roli – opowiada Rafał, były więzień, który, jeszcze podczas odbywania dwuletniej kary za rozbój, ożenił się z fryzjerką Martą.

Poznali się kilka miesięcy przed aresztowaniem. Marta piekła serniki i zanosiła je do mieszkania rodziców Rafała na warszawskim Bródnie. Później do więzienia na Białołęce. Ich związek nie sprawdził się jednak na wolności. Marta odeszła od Rafała zaledwie miesiąc po jego wyjściu.

Więzienie zbliża więźniów do siebie nawzajem, ale rozbija rodziny, gdy jedno z małżonków żyje na wolności. Badania pokazują, że największym zmartwieniem więźniów po odsiadce, nie jest brak pracy, czy mieszkania, ale strach przed brakiem akceptacji ze strony rodziny

– Więzienie zbliża więźniów do siebie nawzajem, ale rozbija rodziny, gdy jedno z małżonków żyje na wolności – wyjaśnia prof. Wiesław Ambroziak, kierownik Zakładu Resocjalizacji Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. – Badania pokazują, że największym zmartwieniem więźniów po odsiadce, nie jest brak pracy, czy mieszkania, ale strach przed brakiem akceptacji ze strony rodziny – dodaje prof. Ambroziak.

Sakramentalne "tak" pada najczęściej w obecności najbliżej rodziny, czasem świadkami są koledzy z celi. Uroczystość trwa ok. 10 minut, później "miękkie widzenie" w izolatce z łóżkiem albo kilka chwil na celebrację w towarzystwie rodziny. "Kilka chwil" trwa od godziny do kilku godzin.

Po ceremonii zaślubin jest poczęstunek. Czyste prześcieradło zastępuje obrus, na stole pojawia się bigos, owoce, ciasta. Soki zamiast alkoholu.

Jeśli więzień sprawuje się bez zarzutu, może liczyć na przepustkę. Może kupić garnitur, pójść do fryzjera, złożyć przysięgę w kościele i świętować w gronie najbliższych – w najlepszym wypadku ma na to pięć dni.

Miara uspołecznienia

Psychologowie i pracownicy socjalni nie mają wątpliwości: małżeństwo wpływa korzystnie na resocjalizację więźniów.

Niejednokrotnie małżeństwo sprowadziło więźnia na dobrą drogę i to w sytuacji, gdy wcześniej zawiodły wszystkie instrumenty resocjalizacyjne prof. Wiesław Ambroziak

– To miara uspołecznienia, ukoronowanie dojrzałości. Pensjonariusz dorasta do roli męża, żony, ojca. Następuje życiowy przełom – przekonuje prof. Ambroziak. – Niejednokrotnie małżeństwo sprowadziło więźnia na dobrą drogę i to w sytuacji, gdy wcześniej zawiodły wszystkie instrumenty resocjalizacyjne – dodaje.

Tymczasem, jak zauważa dyrektor Zespołu Prawa Karnego Wykonawczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich dr Janusz Zagórski, prawa więźniów są od lat ograniczane. – To widać na przykładzie ilości wizyt, przepustek, wcześniejszych zwolnień – wylicza Zagórski.

Wtóruje mu dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Polski kodeks karny wciąż nie reguluje kwestii małżeństw w zakładach karnych. To pozostawia pole dla niekorzystnych dla więźniów interpretacji – tłumaczy. – Trzeba jednak pamiętać, że naczelnik więzienia nie ma kwalifikacji do decydowania o tym, czy ktoś może wziąć ślub, czy nie – dodaje.

Dr Janusz Zagórski uważa, że decyzja wicedyrektor wrocławskiego więzienia nie była uzasadniona. – Tym bardziej, że osadzony był skazany prawomocnym wyrokiem. Gdyby był aresztowany, a dobro śledztwa nakazywałoby izolację, to co innego – dodaje.

Innego zdania jest prof. Wiesław Ambroziak. Nie przesądza kategorycznie o winie wrocławskiej dyrektor. Jego zdaniem motywacje więźniów nie zawsze są czyste. – Niektórym wcale nie chodzi o małżeństwo, ale dodatkowe korzyści, na przykład wcześniejsze zwolnienie – mówi prof. Ambroziak.

I przestrzega przed pochopną oceną decyzji wrocławskiej dyrektor więzienia.

– Naczelnicy zakładów karnych często znają pobudki, jakimi kierują się osadzeni w więzieniach – tłumaczy.

Związek Pawła J. i Magdaleny H. rozpadł się. Magdalena H jest na wolności. Paweł J. odsiaduje wyrok w zakładzie karnym w Wołowie.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / sxc.hu

Pozostałe wiadomości

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl