"Takiego pożaru nie mieliśmy w powiecie od wielu lat". Spaliły się budynki, zginęły zwierzęta

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
asty, kb//now / wini
Źródło:
PAP / TVN24 Kraków
Pożar w Więciórce (Małopolska)TVN24
wideo 2/8
TVN24Pożar w Więciórce (Małopolska)

Strażacy przyznają, że "takiego pożaru nie było w powiecie od wielu lat". 16 zastępów gasiło budynki we wsi Więciórka (Małopolska). Ludzie zdążyli się ewakuować w porę, ale spłonęły zwierzęta.

Pożar wybuchł w środę wieczorem. Dyżurny małopolskiej straży pożarnej poinformował, że służby otrzymały zgłoszenie po godzinie 20. Przez całą noc strażacy pracowali na terenie zajętym przez ogień. W sumie w akcji wzięło udział blisko stu strażaków z 16 zastępów.

Pomagali też miejscowi. - Po prostu wspólnymi siłami próbowaliśmy ratować, co się dało - mówi jeden z mężczyzn.

- Wszystko stało w płomieniach, z daleka żeśmy to widzieli - dodaje inna mieszkanka wsi.

Jak mówią strażacy, akcja była utrudniona z powodu górzystego terenu i braku bezpośredniego dostępu do wody. Musieli czerpać wodę z potoku oddalonego o około pięć kilometrów od miejsca pożaru. - Bardzo trudna akcja, takiego pożaru nie mieliśmy na terenie powiatu już od wielu lat - przyznaje Roman Ajchler z myślenickiej straży pożarnej.

Spłonęły dwa budynki

Spłonęły dwa budynki - jeden mieszkalny, ale niezamieszkały, oraz stodoła. Płomieniami zagrożone były jeszcze trzy inne budynki w zwartej zabudowie, dwa mieszkalne oraz stodoła. Właściciele wstępnie oszacowali straty na 100 tysięcy złotych.

Przebywające tam osoby zdążyły opuścić mieszkania jeszcze przed przyjazdem służb. Jeden ze świadków zasłabł, prawdopodobnie w skutek silnych emocji, jednak nie wymagał hospitalizacji.

- Za wcześnie mówić o przyczynach. Śledztwo w sprawie prowadzi policja - powiedział starszy kapitan Bogusław Szydło z małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Jedną z możliwych przyczyn pożaru jest podpalenie, ponieważ zaledwie kilka dni wcześniej płonęła stodoła, oddalona od obecnego pogorzeliska o zaledwie kilka metrów. Wówczas interweniowało sześć zastępów straży pożarnej z gminy Tokarnia oraz jeden z Myślenic.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Pożar w WięciórcePSP Myślenice

Autor:asty, kb//now / wini

Źródło: PAP / TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24