TVN24 | Polska

Wiceszef MSWiA: granica z Białorusią uszczelniona, tysiąc żołnierzy wspiera Straż Graniczną

TVN24 | Polska

Autor:
asty,
karol
Źródło:
PAP
Incydent na granicy litewsko-białoruskiej
Incydent na granicy litewsko-białoruskiej
wideo 2/3
Incydent na granicy litewsko-białoruskiej

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik poinformował, że granica z Białorusią jest "uszczelniona", a Straż Graniczną wspiera tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego. "Działamy szybko i skutecznie" - napisał na Twitterze.

"Granica jest uszczelniona. Straż Graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego. Działamy szybko i skutecznie" – zapewnił na Twitterze Wąsik. To odpowiedź na wpis posła Konfederacji Roberta Winnickiego, który stwierdził wcześniej, że "jeśli Straż Graniczna nie radzi sobie z odpieraniem fal imigrantów ze strony Białorusi, trzeba ją jak najszybciej wspomóc oddziałami Wojska Polskiego". "Zważywszy na sytuację na Biskim Wschodzie, w Etiopii i Afganistanie trzeba szybko uszczelniać granice" - dodał poseł.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnił w ubiegłym tygodniu, że sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą, a państwo jest przygotowane na każdy scenariusz rozwoju sytuacji.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

We wtorek Centrum Informacyjne Rządu podało, że tylko w sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 1935 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę.

"Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1175 osób, a 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach" - przekazało CIR.

Rada Ministrów we wtorek przyjęła przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Celem zmian - jak wskazało CIR - jest dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej UE.

Wojsko Polskie wspiera Straż GranicznąSoft Light / Shutterstock.com

Migranci z Iraku, Syrii i Afganistanu na granicach Białorusi z UE

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób przedostało się na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach "wojny hybrydowej".

Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy, umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej.

Autor:asty, karol

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Soft Light / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości