Policja w Wejherowie sformułowała zarzuty wobec ośmiu osób, które zakłócały wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Wcześniej podobną decyzję podjęła pucka policja wobec sześciu osób. Jak dotąd nie ma informacji, czy osoby te zostały już przesłuchane i formalnie usłyszały zarzuty.
Jak poinformowała oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie Anetta Potrykus, policjanci prowadzą czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia z art. 51 Kodeksu Wykroczeń, który reguluje kwestie dotyczące zakłócania porządku publicznego, w zbiegu z art. 343 Ustawy Prawo o ochronie środowiska.
- W ramach prowadzonych czynności wyjaśniających zarzuty zostały sformułowane wobec ośmiu osób. Osoby te są z różnych części kraju - dodała aspirant sztabowa Potrykus. Do tej pory policja w Wejherowie nie otrzymała informacji, aby któraś z tych osób została formalnie przesłuchana i zostały jej przedstawione zarzuty.
Prezydent Andrzej Duda gościł na Wybrzeżu z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem 10 lutego. Był wówczas w Pucku, Władysławowie i Wejherowie. Jedynie we Władysławowie uroczystości przebiegły spokojnie.
W Pucku i w Wejherowie przemówieniu prezydenta towarzyszyły okrzyki i gwizdy. Przeciwko wystąpieniu Andrzeja Dudy protestowała grupa złożona m.in. z członków KOD-u i Obywateli RP. Demonstranci mieli ze sobą tablice z napisami "WyPAD", "Przestańcie kraść!", "Konstytucja". Podczas wystąpienia Andrzeja Dudy skandowali też "wypad" i "Konstytucja".
Dwa zawiadomienia w prokuraturze
Cztery dni po puckich uroczystościach do prokuratury trafiły dwa zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w trakcie uroczystości. Prokuratura Rejonowa w Pucku wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia prezydenta Dudy. W tym śledztwie jeszcze nikomu nie przedstawiono zarzutów. Postępowanie wciąż się toczy.
Zarzuty złamania Kodeksu wykroczeń i Ustawy o ochronie środowiska pucka policja sformułowała wobec sześciu osób protestujących podczas przemówienia Dudy w Pucku. W Wejherowie sprawa dotyczy ośmiu osób.
Za popełnione wykroczenia z art. 51 z Kodeksu Wykroczeń grozi kara aresztu, ograniczenia wolności bądź grzywna do 5 tysięcy złotych.
§ 1.Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.Art. 51 Kodeksu wykroczeń
Autorka/Autor: js//rzw
Źródło: PAP