Warszawscy sędziowie w oświadczeniu wyrażają swój sprzeciw wobec zmian w sądownictwie. Krytykują upolitycznienie i podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości władzy wykonawczej. Apelują także o niekandydowanie do przyszłej Izby Dyscyplinarnej, która powstanie w Sądzie Najwyższym.
Oświadczenie zostało wydane przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie i ukazało się na stronie internetowej Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jest datowane na 15 marca.
Sędziowie piszą w nim, że zgłaszają protest "przeciwko nieprawdziwym i propagandowym tezom" zawartym w opracowanej przez rząd tak zwanej białej księdze, które - jak oceniają - "służyć mają jedynie poniżeniu konstytucyjnych organów władzy sądowniczej w Polsce i manipulowaniu międzynarodową oraz polską opinią publiczną, a także zawłaszczaniu wymiaru sprawiedliwości przez polityków".
Działania rządu i parlamentu wobec sądownictwa sędziowie oceniają "jako destabilizujące i podporządkowujące wymiar sprawiedliwości władzy politycznej".
Podziękowanie dla Żurka
Sędziowie w oświadczeniu dziękują byłemu rzecznikowi Krajowej Rady Sądownictwa Waldemarowi Żurkowi za jego działania "na rzecz obrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów" oraz potępiają "działania władzy wykonawczej (...) zmierzające do wywarcia na niego presji i zastraszenia go".
W kwietniu 2017 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło kontrolę oświadczeń majątkowych Żurka. Decyzję w jego miejscu pracy, siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa, przekazało mu trzech funkcjonariuszy CBA. KRS w oświadczeniu pisała, że agenci mimo próśb wtargnęli do gabinetu Żurka, przerywając mu spotkanie. Żurek jako formę zastraszania podawał też wypowiedzi polityków, którzy porównywali do ubeków i komunistów.
Warszawscy sędziowie w oświadczeniu protestują także wobec "działań represyjnych wobec innych sędziów", których "orzeczenia uznane zostały za politycznie niepoprawne".
"Niegodny i hańbiący" udział w Izbie Dyscyplinarnej
W dalszej części oświadczenia wskazują, że KRS została zmieniona w "kolejny organ władzy wykonawczej" ze względu na "dużą ilość personalnych i osobistych powiązań" nowych sędziów KRS z ministrem sprawiedliwością Zbigniewem Ziobrą.
Sędziowie krytycznie oceniają także wymianę 149 prezesów i wiceprezesów sądów "pod pretekstem nieprawdziwych bądź zmanipulowanych danych dotyczących wyników statystycznych pracy sądów". Krytykują także powoływanie na te stanowiska "częstokroć osób nie posiadających doświadczenia w zarządzaniu sądami, a nawet karanych dyscyplinarnie".
Warszawscy sędziowie wskazują także na "upolitycznienie" procesu dyscyplinarnego sędziów. Oświadczyli, że uznają "kandydowanie do (przyszłej - red.) upolitycznionej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego za niegodne sędziego i hańbiące" i wzywają do nieaplikowania.
Podkreślają także, że "perspektywa państwa, w którym sędziowie, bądź pochodzą z nadania politycznego, bądź są inwigilowani i zastraszani, stanowi realne zagrożenie dla praw i wolności obywateli".
"Protestujemy przeciwko niedopuszczalnej praktyce publicznego oczerniania sędziów przez władzę wykonawczą" - piszą w dokumencie.
Na koniec apelują: "Wzywamy sędziów do zabierania głosu w debacie publicznej, w sprawach dotyczących ochrony zasad demokratycznego państwa prawnego, a w szczególności trójpodziału władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a także do informowania o wszystkich przypadkach naruszania niezawisłości sędziów".
My, Sędziowie – członkowie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w trosce o dobro i niezależność wymiaru sprawiedliwości oraz kierując się uchwałami podejmowanymi przez Zgromadzenia Ogólne i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgów Sądowych w całej Polsce: 1. protestujemy przeciwko nieprawdziwym i propagandowym tezom zawartym w dokumencie przygotowanym przez władzę wykonawczą tzw. „Białej księdze”, które służyć mają jedynie poniżeniu konstytucyjnych organów władzy sądowniczej w Polsce i manipulowaniu międzynarodową oraz polską opinią publiczną, a także zawłaszczaniu wymiaru sprawiedliwości przez polityków; 2. oceniamy działania władzy wykonawczej i ustawodawczej wobec sądownictwa jako destabilizujące i podporządkowujące wymiar sprawiedliwości władzy politycznej; 3. wyrażamy podziękowanie i uznanie dla działań Sędziego Waldemara Żurka na rzecz obrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów oraz potępiamy działania władzy wykonawczej szczegółowo wymienione w uchwale Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Krakowskiego z dnia 26 lutego 2018 r., zmierzające do wywarcia na niego presji i zastraszenia go; 4. protestujemy co do działań represyjnych wobec innych sędziów wymienionych w tej uchwale, których orzeczenia uznane zostały za politycznie niepoprawne; 5. wskazujemy na dużą ilość personalnych i osobistych powiązań sędziów wybranych do Krajowej Rady Sądownictwa z Ministerstwem Sprawiedliwości jako czynnik zmieniający charakter tego organu w kolejny organ władzy wykonawczej; 6. krytycznie oceniamy wymianę 149 prezesów i wiceprezesów sądów pod pretekstem nieprawdziwych bądź zmanipulowanych danych dotyczących wyników statystycznych pracy sądów oraz praktykę powoływania na zwolnione w ten sposób stanowiska częstokroć osób nie posiadających doświadczenia w zarządzaniu sądami, a nawet karanych dyscyplinarnie; 7. wskazujemy na upolitycznienie procesu dyscyplinarnego sędziów i innych zawodów prawniczych, a także wprowadzenie do tego postępowania przepisów naruszających prawo do obrony; 8. uznajemy kandydowanie do upolitycznionej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego za niegodne sędziego i hańbiące oraz wzywamy sędziów do nieubiegania się o stanowiska w tym organie; 9. podkreślamy, że perspektywa państwa, w którym sędziowie, bądź pochodzą z nadania politycznego, bądź są inwigilowani i zastraszani, stanowi realne zagrożenie dla praw i wolności obywateli; 10. protestujemy przeciwko niedopuszczalnej praktyce publicznego oczerniania sędziów przez władzę wykonawczą; 11. wzywamy sędziów do zabierania głosu w debacie publicznej, w sprawach dotyczących ochrony zasad demokratycznego państwa prawnego, a w szczególności trójpodziału władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a także do informowania o wszystkich przypadkach naruszania niezawisłości sędziów. Stanowisko sędziów warszawskich z 15 marca 2018 r.
Autor: pk / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Iustitia