"Dlatego trzeba wygrać wybory". Liderzy opozycji i byli prezydenci razem na konferencji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkich
Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkichZDJĘCIA ORGANIZATORA
wideo 2/10
Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkichTVN24

We wtorek przy okazji konferencji "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski", odbyło się spotkanie liderów opozycji, w którym udział wzięli Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty. Wydarzenie zainicjowali byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. - Nie przewidywaliśmy, że ta dyskusja wypadnie w takim momencie, kiedy od 6 miesięcy trwa rosyjska agresja na Ukrainę - powiedział Kwaśniewski. - Każda okazja jest dobra do rozmawiania ze sobą nawzajem o współpracy - stwierdził Komorowski. - Udało nam się uniknąć tej najwyższej ceny. Ukraina, niestety, musi ją płacić - mówił Tusk.

Pretekstem do spotkania liderów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy oraz Polski 2050 jest zaproszenie ich przez byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego do udziału w konferencji "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski" z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO, odbywającej się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

W przedsięwzięciu wzięli udział byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, ambasador USA Mark Brzezinski, liderzy opozycji, w tym Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Jarosław Gowin, a także eksperci od bezpieczeństwa.

Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkich

- Nie przewidywaliśmy, że ta dyskusja wypadnie w takim momencie, kiedy od 6 miesięcy trwa rosyjska agresja na Ukrainę i sprawa NATO, sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkich, dla naszej przyszłości i - jak sądzę - będzie jednym z głównych tematów kampanii wyborczej, która już w istocie się rozpoczęła - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, otwierając wtorkową konferencję.

Jak stwierdził, "w gruncie rzeczy to miejsce wymarzone" na taką dyskusję. - Jestem niezwykle rad, że liderzy partii opozycyjnych, środowisk demokratycznych przyjęli to zaproszenie i będziemy mieli okazję wysłuchać ich poglądów w tych kwestiach i - jak wierzę - zobaczyć, jak bliskie te poglądy są siebie, czyli dają wielkie możliwości tworzenia pewnej wspólnoty programowej i wspólnoty działania w przyszłości tych środowisk - mówił Kwaśniewski.

- Mieliśmy przez lata przekonanie, że sama obecność w NATO jest już wystarczającym czynnikiem odstraszającym, że artykuł 5. - "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - jest na tyle mocnym, że nie będziemy zagrożeni. 24 lutego pokazał, że jednak nie jest aż tak dobrze - powiedział były prezydent RP.

Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkich
Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkichTVN24

Jak ocenił, "dzisiaj stan bezpieczeństwa to jest kwestia otwarta, bo zagrożona przez politykę rosyjską, politykę Putina, poprzez agresję na Ukrainę, której finału trudno spodziewać się szybko". - NATO staje się więc nie tylko teoretycznym czynnikiem odstraszania, ale praktycznym elementem naszego bezpieczeństwa - oświadczył.

Kwaśniewski podkreślił, że "NATO musimy potraktować jako filar naszego bezpieczeństwa". - A więc trzeba dbać o jedność NATO i unikać wszystkich elementów, które mogą nas wewnętrznie konfrontować czy dezintegrować, pamiętając o tym, że Rosja nie będzie szczędziła starań, by do takiego osłabienia wewnętrznego NATO doszło - zauważył.

Powiedział również, że trwający konflikt ukraińsko-rosyjski to "konflikt na wieki". - Dzisiaj najważniejsze jest to, byśmy wsparli jako NATO Ukrainę, która ma szansę odzyskać swoje terytoria i ma szansę odnieść sukces. Do tego potrzeba naszego politycznego wsparcia i ogromnego wysiłku militarnego - zaznaczył.

Komorowski: każda okazja jest dobra do rozmawiania ze sobą nawzajem o współpracy

- Dzisiejsza rozmowa będzie się odbywała w kontekście naszej troski o przyszłość naszej ojczyzny, w rozumieniu nie tylko militarnym, nie tylko zagrożeń bezpieczeństwa i istnienia państwa, ale również zasad jego funkcjonowania. Mam na myśli także perspektywę czysto polityczną, wyborczą - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski.

Zaznaczył, że "każda okazja jest dobra do rozmawiania ze sobą nawzajem o współpracy, zbliżeniu, porozumieniu, znalezieniu tego, co łączy". - Niewątpliwie taka okazja, jak wspomnienie niełatwej drogi Polski do NATO, jest okazją bardzo dobrą do rozmawiania także o tym, co dzisiaj może łączyć środowiska demokratyczne w myśleniu wspólnym o bezpieczeństwie ojczyzny, Europy i świata - stwierdził.

Jak mówił, to, że w 1999 roku "daliśmy radę" i dołączyliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to "dobry prognostyk". - Mam przed oczami (Bronisława) Geremka, który podpisuje w imieniu Polski, jako ten dobry syn ojczyzny, który spełnił swój obowiązek, podpisuje się pod traktatem waszyngtońskim. Wiem, że to było marzenie jego życia, ale także marzenie całego pokolenia ludzi Solidarności. To marzenie zostało zrealizowane. Chciałbym, żeby dla nas to było otuchą i zachętą do kontynuowania starań o to, by Polska była lepsza i bezpieczniejsza - oświadczył Komorowski.

Tusk: wielkie polityczne przełomy wymagają poświęcenia i determinacji

Były premier, przewodniczący PO Donald Tusk rozpoczął swoje wystąpienie, przywołując słowa zawarte w preambule do Traktatu Północnoatlantyckiego, w którym napisano, że zachodnie narody zjednoczyły się, ponieważ są "zdecydowane ochraniać wolność, wspólne dziedzictwo i cywilizację swych narodów, oparte na zasadach demokracji, wolności jednostki i rządów prawa". - To nie jest slogan - przekonywał. W tym miejscu wspomniał o Lechu Wałęsie, nazywając go jednym z "ojców założycieli polskiej obecności w NATO". - Jego wysiłek i bohaterstwo stały się fundamentem naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim - stwierdził.

- Nikomu nic nie należy się za darmo. Wielkie rzeczy, wielkie polityczne przełomy, takie jak przystąpienie Polski do NATO, jak odzyskanie niepodległości, wymagają poświęcenia i determinacji. Nam nikt niczego nie dał. Bez wysiłku i pełnego zjednoczenia wokół ważnych spraw nie byłoby tej pięknej polskiej historii - podkreślił Tusk.

Jak mówił, "historia ostatnich lat na wschód od polskiej granicy, historia dramatycznej konfrontacji między Rosją a Ukrainą pokazuje z nadzwyczajną dobitnością, że także w przypadku Ukrainy nikt niczego temu państwu za darmo nie dał i nie da". - Bohaterstwo Ukraińców szczególnie widoczne w ostatnich miesiącach w czasie agresji rosyjskiej nie zostawia żadnych wątpliwości cywilizowanemu zachodniemu światu, po której stronie jest racja - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Każdy, kto był w Ukrainie, w Kijowie, w Donbasie w ostatnich kilku latach i miesiącach i rozmawiał z Ukrainkami i Ukraińcami, dobrze wie, że Ukraina rozumie dzisiaj jak mało kto na świecie, że opór stawiany Rosji to także wielki bój o wartości. Oni nie mają żadnych wątpliwości, czego pragną jako ostatecznego finału tej wojny - chcą być w Unii Europejskiej i chcą być w NATO - zauważył.

Dodał, że Ukraińcy "dobrze rozumieją, że atak Putina na Ukrainę to nie tylko atak na suwerenność Ukrainy, ale także atak na te wszystkie fundamenty świata Zachodu w sensie politycznym, do którego Ukraina także chce przynależeć i za który jest gotowa zapłacić najwyższą cenę, tak jak w jakimś momencie naszej historii i my byliśmy zdecydowani".

Tusk: Bohaterstwo Ukraińców nie zostawia żadnych wątpliwości cywilizowanemu zachodniemu światu, po której stronie jest racja
Tusk: Bohaterstwo Ukraińców nie zostawia żadnych wątpliwości cywilizowanemu zachodniemu światu, po której stronie jest racja TVN24

- Dzięki historycznym zbiegom okoliczności, mądrości liderów politycznych, udało nam się uniknąć tej najwyższej ceny. Ukraina, niestety, musi ją płacić. Tym większe dla nas wszystkich zobowiązanie, by wesprzeć Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami. Powinniśmy głośno i codziennie domagać się od wszystkich uczestników politycznej cywilizacji Zachodu, cywilizacji wolności, by Ukraina wyszła z tej wojny zwycięsko. Bo chodzi o demokrację, o nasze wspólne dziedzictwo, o wolność, w tym wolność jednostki i rządy prawa - oznajmił Tusk.

Według byłego premiera "zadaniem liderów opozycji demokratycznej w Polsce dzisiaj jest jasne i twarde postawienie tych kwestii: rządów prawa, wolności jednostki, tego wszystkiego, o co Ukraińcy walczą dzisiaj, płacąc daninę krwi, jedność NATO, jedność i pełna integracja Unii Europejskiej". - To są wszystkie cele, co do których nie ma między nami różnic - przekonywał.

Wezwał przedstawicieli opozycji do pełnej determinacji we współpracy, aby "wyeliminować z polskiego życia publicznego wszystkie niebezpieczne fenomeny, które tę literkę "Z" mają jako swój emblemat". - My także mamy swoje zadanie w tej konfrontacji między politycznym Wschodem, autorytaryzmem, pogardą dla człowieka i mniejszości, a tym naszym światem - stwierdził Tusk.

- Polacy wybaczą nam różnice, które pojawiają się od czasu do czasu w wielu kwestiach, ale jeśli nasze zwycięstwo - w które głęboko wierzę - nie będzie oznaczać wspólnej determinacji przeciwko temu wszystkiemu, co Polskę, Europę, świat Zachodu chce pogrążyć w chaosie, dezorientacji, niepewności, to wtedy będziemy wstydzić się do końca życia - przestrzegł lider PO.

Czarzasty: oś Kijów-Warszawa powinna być obok osi Paryż-Berlin drugim napędem Unii Europejskiej

- To ważne spotkanie, że jesteśmy w jednym miejscu i o jednym czasie. Słowo "dogadać się" od soboty było w naszym kraju odmieniane przez wszystkie czasy i osoby. Myślę, że trzeba się w to wsłuchać i wyciągać rozsądne wnioski - powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Nowej Lewicy.

Podkreślił, że "bezpieczeństwo Polski jest wielowymiarowe". - Wymiar militarny zapewnia nam sojusz z USA i członkostwo w NATO, ale bezpieczeństwo to również przynależność do Unii Europejskiej, gdzie Polska powinna przestać być problemem, a powinna stać się dostarczycielem rozwiązań problemów, z jakimi boryka się Unia - mówił.

Według niego "Unia Europejska to wspólnota przyjaznych narodów". Czarzasty powiedział, że "przyszły rząd musi skończyć z polityką szczucia na Brukselę i na jeden czy drugi naród, ale Polacy i partnerzy na Zachodzie muszą być świadomi, że przyszły polski rząd będzie wolny od PiS-owskich obsesji, ale będzie też ściśle realizował polską rację stanu w polityce wschodniej, klimatycznej, energetycznej". - W sprawach polskiej racji stanu nie będziemy się cofać - powtórzył.

Czarzasty: przyszły rząd musi skończyć z polityką szczucia na Brukselę
Czarzasty: przyszły rząd musi skończyć z polityką szczucia na BrukselęTVN24

Jak przekonywał, "bezpieczeństwo Polski to silna i niepodległa Ukraina". Jego zdaniem Ukraina to państwo, z którym Polska "powinna nadać w najbliższych dekadach nowy impet Unii Europejskiej. - Oś Kijów-Warszawa powinna być obok osi Paryż-Berlin drugim napędem Unii Europejskiej - przekonywał.

Czarzasty wyjaśnił także, jak rozumie pojęcie bezpieczeństwo. - Bezpieczeństwo to odpowiedzialne państwo, które nie zostawia obywateli samych sobie w czasach kryzysu, państwo świadczące nowoczesne usługi publiczne i dbające finansowo o tych, którzy te usługi świadczą: nauczycieli, pielęgniarki, urzędników. Bezpieczne państwo to państwo poważne i odpowiedzialne, takie, gdzie władza nie szczuje jednych obywateli na drugich, nie tworzy teorii spiskowych i nie wykorzystuje niezabliźnionych ran do zbijania kapitału politycznego. To państwo praworządne o stabilnym systemie prawnym i niepodważalnych wyrokach sądowych. To karanie osób odpowiedzialnych za zdradę publicznych pieniędzy. Bezpieczeństwo to wolne media i niezależna kultura, to odpowiedzialna polityka klimatyczna - wymieniał lider Lewicy.

Kosiniak-Kamysz: odbudowa wspólnoty narodowej to jest dziś zadanie numer jeden

- Spotkanie, które w swym założeniu ma mówić o bezpieczeństwie, o Polsce w NATO, o wyzwaniach stojących przed Polską w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą staje się też okazją do dyskusji, jak w przyszłości rządzić Polską - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podkreślił, że "wolność, ochrona cywilizacji, naszych wartości, jednostki, rządy prawa są wspólnym mianownikiem dla nas wszystkich", nie tylko dla formacji politycznych, ale także dla Polaków. - Bo najważniejszy jest ten, kogo reprezentujemy. My jesteśmy od tego, by zapewnić mu bezpieczeństwo - zaznaczył. Jak wyznał, nie ma poczucia, że Polska jest dziś bezpieczna. Powiedział, że powodem tego jest "niespełnianie fundamentalnych zasad gwarantujących bezpieczeństwo".

Jego zdaniem "odbudowa wspólnoty narodowej to jest dziś zadanie numer jeden". - Tego nie zrobią rządzący. Nie jest to możliwe pod rządami tych, którzy rozsiewają chorobę nienawiści. Dlatego trzeba wygrać wybory. Niezależnie w jakich blokach pójdziemy, to trzeba przywrócić elementarne poczucie bezpieczeństwa, zaczynając od odbudowy wspólnoty narodowej - podkreślił szef ludowców.

Jako kolejne filary bezpieczeństwa lider PSL wymienił też silną armię oraz mocną pozycję Polski w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.

Kosiniak-Kamysz: nie mam poczucia, że Polska jest dziś bezpieczna
Kosiniak-Kamysz: nie mam poczucia, że Polska jest dziś bezpiecznaTVN24

Hołownia: jak nie jesteś przy stole, to kończysz w karcie dań

Szymon Hołownia powiedział, że w obliczu rosyjskich zbrodni na Ukrainie "nie tylko powinny cechować nas święte oburzenie, publicystyczne wzmożenie, kolejne polityczne rady, ale powinniśmy z zimną, żelazną precyzją zastanowić się, co zrobić, żeby to bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO promieniowało na Ukrainę i żeby za chwilę to Ukraina była wschodnią flanką NATO, której bezpieczeństwo będziemy wspólnie budować".

Jak zaznaczył, pierwsza rzecz, którą będzie musiał wprowadzić nowy rząd, to porządek. - Ja nie ma wrażenia, że dzisiaj podejściem do kwestii bezpieczeństwa narodowego, do kwestii rozbudowy potencjału Polskich Sił Zbrojnych rządzi jakikolwiek porządek - stwierdził.

Druga rzecz, o której wspomniał to obecność Polski w sojuszach i utrwalenie prawdy o tym, że "jak nie jesteś przy stole, to kończysz w karcie dań". - My musimy przy tym stole dzisiaj twardo się znaleźć, wrócić na to miejsce, które nam się należy. Europa dzisiaj z naszym udziałem musi stać się również obronnym sojuszem, który będzie sam zdolny do kreowania obronnego potencjału poprzez wspólne myślenie, poprzez wspólny przemysł obronny, żebyśmy co chwila nie musieli oglądać się na Stany Zjednoczone - mówił lider Polski 2050.

Hołownia: powinniśmy z zimną precyzją zastanowić się, co zrobić, żeby to bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO promieniowało na Ukrainę
Hołownia: powinniśmy z zimną precyzją zastanowić się, co zrobić, żeby to bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO promieniowało na UkrainęTVN24

Gowin o wyzwaniach stojących przed Polską w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę

Szef Porozumienia Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że "Ukraina nie przegrywa wojny i jak wszystko wskazuje obroni niepodległość". - To jest wspaniała wiadomość dla całego wolnego świata i dla Polski. Nauczyliśmy się przez ostatnie 30 lat, że rację miał Jerzy Giedroyc, gdy pisał, że suwerenna, integralna terytorialnie i prozachodnia Ukraina to jeden z warunków bezpieczeństwa Polski. Zrozumienie tej prawdy zajęło nam trochę czasu. Nie było to ze względów historycznych rzeczą prostą. Dzisiaj ta prawda jest powszechnie akceptowana - zauważył Gowin.

Odniósł się także do wyzwań stojących przed Polską w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Jest przez cały czas zagrożenie eskalacją wojny, a konkretnie ryzyko użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej. To ryzyko wydaje się dzisiaj mało realne, ale ono rośnie dzisiaj wraz z porażkami Rosji. Gdyby doszło do tego użycia, świat Zachodu stanie przed pytaniem, czy ulec temu szantażowi. Co więcej, my temu szantażowi jesteśmy poddani już teraz. Nie wolno mu się poddać, nie wolno poddać się w obliczu słów, skoro Ukraina nie poddaje się w obliczu masowych mordów - mówił były wicepremier.

Gowin: Ukraina nie przegrywa wojny i jak wszystko wskazuje obroni niepodległość
Gowin: Ukraina nie przegrywa wojny i jak wszystko wskazuje obroni niepodległośćTVN24

Punkt drugi to - jak wskazał - "przestroga przed brakiem realizmu". - Myślę, że Zachód jako całość znakomicie zdaje egzamin, jakim jest rosyjska agresja na Ukrainę, ale nie powinniśmy ulegać złudzeniom. To nie jest tak, że celem Zachodu jest rzucenie Rosji na kolana. Celem Zachodu jest doprowadzenie do porozumienia, które będzie realizowało interesy ukraińskie - podkreślił.

Mówił również, że obecność Polski w NATO i UE to gwarant naszego bezpieczeństwa. - Obecność polski w Unii Europejskiej to konstruktywny element naszej racji stanu - przekonywał.

Stwierdził również, że Polski "nie stać na bezsensowny konflikt" z naszym zachodnim sąsiadem. - Niemcy to nasz sojusznik w ramach NATO, w ramach Unii Europejskiej, to główny partner gospodarczy w naszym kraju. Z drugiej strony nie możemy przemilczać tego, że Niemcy przez ponad ćwierć wieku prowadziły błędną politykę zagraniczną, o czym dzisiaj w Niemczech mówi się z pełną szczerością. I nie możemy również przemilczeć, że w kwestii Ukrainy stanowisko rządu niemieckiego nie jest takie, jak byśmy oczekiwali - ocenił Gowin.

Hołownia: serce Europy musi przesunąć się w stronę Warszawy

Wcześniej, na porannej konferencji prasowej Szymon Hołownia mówił, że "musimy dzisiaj mieć świadomość tego, że bezpieczeństwo jest rzeczą krytycznie ważną, a nie będzie go, jeżeli nie będzie Polski w sercu Europy". - To serce Europy dzisiaj musi przesunąć się w stronę Warszawy. O tym będę mówił dzisiaj głównie na tej konferencji, wskazując też oczywiście konkretne pola, w których powinniśmy dzisiaj to bezpieczeństwo polskie od wewnętrznej strony wzmocnić - mówił

Zapowiedział, że "ta rozmowa będzie kontynuowana". Przekazał, że w niedzielę na jego zaproszenie do Warszawy przyjedzie 100 europarlamentarzystów z frakcji Renew Europe na "trwającą do środy wizytę, w czasie której będziemy w dziesiątkach spotkań, paneli, warsztatów rozmawiać o tym, co zrobić, aby Polska znów znalazła się w sercu Europy".

- To krytycznie ważne, żeby nie tyko Stany Zjednoczone były gwarantem naszego bezpieczeństwa, tylko żeby Europa była dla nich partnerem - stwierdził lider Polski 2050. Dodał, że rozmowy będą także dotyczyć tego, co zrobić, by artykuł 5. NATO był równie poważnie traktowany i przez USA, i przez Francję i przez Niemcy.

"Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego"

- Mam nadzieję, że to będzie czas naprawdę dobrych rozmów, które doprowadzą do tego, że kiedy już uda się wygrać, przejąć w Polsce władzę, odzyskać ją z rąk ludzi, którzy nie rozumieją, po co władza i odpowiedzialność dzisiaj jest, będziemy mieli krótką drogę do przywrócenia Polsce należnego miejsca w strukturach Unii Europejskiej - oświadczył Hołownia.

Hołownia: serce Europy musi przesunąć się w stronę Warszawy
Hołownia: serce Europy musi przesunąć się w stronę WarszawyTVN24

Czarzasty: to kolejne spotkanie pokazujące chęć konsolidowania liderów opozycji

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty mówił dziennikarzom, że cieszy się, iż wszyscy liderzy przyjęli zaproszenie na wtorkowe spotkanie. Jak zauważył, jest to już czwarte takie spotkanie. - To jest następne spotkanie pokazujące chęć konsolidowania liderów opozycji - podkreślił. Wcześniej były to między innymi rozmowy przy okazji rocznicy uchwalenia konstytucji, a także podpisania umowy z Komitetem Obrony Demokracji ws. kontroli wyborów.

Pytany o swoją sobotnią wypowiedź, że opozycja jest "dogadana, wspólnie planuje przyszłość, wspólnie stworzy rząd i nie da się skłócić" Czarzasty wyjaśnił, że miał na myśli jedynie to, iż celem wszystkich ugrupowań opozycyjnych jest wygrana z PiS, a także utworzenie wspólnego rządu po ewentualnym zwycięstwie. - Wszyscy mówimy o wspólnym rządzie, niektórzy widzą się nawet w tym rządzie - zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

Czarzasty: Będzie spotkanie liderów. Opozycja jest dogadana
Czarzasty: Będzie spotkanie liderów. Opozycja jest dogadanaTVN24

Jak dodał, toczą się też bardzo zaawansowane rozmowy w sprawie paktu senackiego. - Jeżeli mamy pakt senacki, który w tej chwili jest w trakcie dogadywania, jeśli jesteśmy dogadani w sprawie wspólnego rządu, to można powiedzieć, że jesteśmy dogadani - ocenił Czarzasty. Zaznaczył, że nie miał na myśli wspólnych list wyborczych do Sejmu. - Uważam, że będzie w stu procentach pakt senacki, natomiast jeśli chodzi o listy wyborcze, każdy ma w tej sprawie swoje zdanie - podkreślił. - Przyjdzie czas, to będzie przełom tego i następnego roku lub wiosna 2023, zrobimy badania i podejmiemy taką decyzję, która będzie dla opozycji najbardziej racjonalna - dodał polityk Nowej Lewicy.

Jego zdaniem dziś nie można powiedzieć więcej niż to, że będzie jedna lista, dwie lub trzy. - Wariant, który będzie najbardziej skuteczny zostanie przez Lewicę poparty - zapowiedział Czarzasty. - My z panem Zandbergiem i panem Biedroniem jesteśmy otwarci na każdą możliwość, która da szanse na odsunięcie PiS od władzy - oświadczył.

Budka: jesteśmy otwarci na dużą wspólną listę

Szef klubu KO Borys Budka podkreślając, że cieszy się z chęci partnerów opozycyjnych do rozmów, dodał, że "nie można dzielić skóry na niedźwiedziu".

- Nie rozmawiamy o podziale stanowisk. Już był kiedyś "premier z Krakowa", był już "premier z Wrocławia". Umówmy się, najpierw trzeba wygrać wybory, a później stworzyć dobry rząd - powiedział Budka.

- Jesteśmy otwarci na dużą wspólną listę, ale bez względu na to, jak to się ukształtuje, dla nas partnerami po stronie opozycji są: ruch ludowy, Lewica oraz Polska 2050 - mówił szef klubu KO dziennikarzom.

Kosiniak-Kamysz: bezpieczeństwo Polski to temat szerokiego porozumienia

Według lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza tematem spotkania i debaty, w której będzie brał udział z innymi liderami opozycji będzie agresja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje dla bezpieczeństwa Polski i polskiej polityki.

- To spotkanie dotyczyć będzie bezpieczeństwa, wojny na Ukrainie i jej wpływu na polską i europejską politykę i organizowane jest na 25. rocznicę rozpoczęcia rozmów o wstąpieniu do NATO - powiedział lider PSL.

Pytany, czy na spotkaniu poruszane będą też inne tematy, na przykład związane ze wspólnymi listami opozycji na przyszłe wybory, szef ludowców odparł, że nie. - Ja jestem zwolennikiem tego, żebyśmy mieli tematy, które są tematami wspólnymi, do których się zgadzamy. I myślę, że bezpieczeństwo Polski to temat szerokiego porozumienia. Więc to będzie dyskutowane, a nie dzielenie skóry na niedźwiedziu - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz o politycznych koalicjach na przyszłe wybory: to są dwa bloki
Kosiniak-Kamysz o politycznych koalicjach na przyszłe wybory: to są dwa blokiTVN24

Wstąpienie Polski do NATO

Rozmowy w sprawie wejścia Polski do NATO rozpoczęły się oficjalnie w 1997 roku. W tamtym roku na szczycie NATO w Madrycie podjęto decyzję o zaproszeniu nowych członków, co Polakom zakomunikował ówczesny prezydent USA Bill Clinton, występując wraz z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim na wiecu na Placu Zamkowym w Warszawie 10 lipca 1997 roku.

Polska przystąpiła do NATO 12 marca 1999 roku. Tego dnia w Independence (w stanie Missouri) minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Rzeczpospolita Polska stała się formalnie stroną Traktatu - członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Jestem w niektórych obszarach sceptyczny, jeśli chodzi o drugą kadencję prezydenta Donalda Trumpa, jego zapowiedzi, ale też nie panikowałbym i nie histeryzowałbym - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" były ambasador Polski w USA i Izraelu Marek Magierowski. Dodał, że jego sceptycyzm dotyczy podejścia Trumpa do wojny na Ukrainie oraz sojuszy, w których są Stany Zjednoczone, jak chociażby NATO.

Magierowski o Trumpie w Białym Domu: nie panikowałbym i nie histeryzowałbym

Magierowski o Trumpie w Białym Domu: nie panikowałbym i nie histeryzowałbym

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych – wśród nich znalazło się wycofanie USA z porozumienia paryskiego. Stało się to podczas prezydenckiej parady na oczach tysięcy widzów.

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w Białym Domu kilkanaście rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku.

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski.

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Źródło:
PAP

Dwie godziny po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa w Pentagonie zdjęto portret Marka Milleya. Do byłego dowódcy sił zbrojnych USA Trump jest tak wrogo usposobiony, że jego poprzednik Joe Biden wydał prewencyjny akt łaski chroniący generała przed zemstą nowego prezydenta.

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że spotka się z Władimirem Putinem. Powtórzył, że zamierza zakończyć wojnę w Ukrainie jak najszybciej. Tuż po wystąpieniu prezydenta USA o przyszłości Ukrainy z kongresmanami z Partii Republikańskiej rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.

"Ameryka musi pokazać prawdziwe przywództwo". Będzie spotkanie z Putinem

"Ameryka musi pokazać prawdziwe przywództwo". Będzie spotkanie z Putinem

Źródło:
TVN24, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwóch 14-latków umówiło się na kupno butów i ubrania. Płacić jednak nie zamierzali. Są podejrzani o rozbój, trafili do schroniska dla nieletnich.

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel skrytykował decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przywróceniu tego karaibskiego kraju na listę państw sponsorujących terroryzm. "Jego celem jest dalsze zaostrzanie okrutnej wojny gospodarczej przeciwko Kubie w celu zdobycia dominacji" - napisał na platformie X.

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Nominacja republikańskiego senatora Marca Rubio na stanowisko sekretarza stanu USA w administracji zaprzysiężonego w poniedziałek prezydenta USA Donalda Trumpa została jednogłośnie zatwierdzona przez Senat. Za jego kandydaturą było 99 głosów, nikt nie głosował przeciw. Rubio jest pierwszą osobą pochodzenia latynoskiego, która pełni funkcję najwyższego dyplomaty USA.

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podpisał szereg rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych. Z kolei Joe Biden, na chwilę przed opuszczeniem urzędu, prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. W europarlamencie wszczęto procedurę odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 21 stycznia.

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Źródło:
PAP

Donald Trump został w poniedziałek zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas ceremonii w Kapitolu - złożenie przysięgi formalnie rozpoczęło jego prezydenturę. Oto zdjęcia z najważniejszych i najciekawszych momentów inauguracji.

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali mężczyznę, który włamywał się do mieszkań, sklepów i aut. Kajdanki na ręce założyli mu, kiedy był w pracy. - Kradłem dla adrenaliny - przyznał policjantom. Usłyszał 11 zarzutów.

Włamania do mieszkań, sklepów i samochodów. Kradł "dla adrenaliny"

Włamania do mieszkań, sklepów i samochodów. Kradł "dla adrenaliny"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas prezydenckiej inauguracji Donalda Trumpa na Kapitolu piosenkarka Carrie Underwood zaśpiewała patriotyczną pieśń "America the Beautiful". Nie obyło się jednak bez problemów technicznych. Po zaledwie kilku sekundach muzyka urwała się, zapadła krępująca cisza, po czym Underwood wykonała utwór a cappella.

Krępująca cisza i występ a cappella

Krępująca cisza i występ a cappella

Źródło:
TVN24, PAP

Joe Biden prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. Były już prezydent zrobił to w ostatnich godzinach urzędowania. Swoją decyzję uzasadnił wcześniejszymi "atakami i groźbami" na rodzinę. Polityk zaznaczył też, że jego ruch nie powinien być postrzegany jako dowód na popełnienie przez objętych prawem łaski jakichkolwiek występków.  

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Źródło:
PAP, Reuters

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach swojego urzędowania ułaskawił prewencyjnie Anthony’ego Fauciego, generała Marka Milleya oraz członków komisji badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Decyzja ma ochronić ich przed potencjalnym odwetem ze strony administracji Donalda Trumpa. Sam Trump ocenił ruch Bidena jako "haniebny".

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

1062 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało o zatrzymaniu trzech byłych dowódców, których oskarżono o to, że z powodu ich niewłaściwych decyzji armia rosyjska zdołała zająć część obwodu charkowskiego. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Trzej ukraińscy dowódcy zatrzymani. Za niewłaściwe decyzje

Trzej ukraińscy dowódcy zatrzymani. Za niewłaściwe decyzje

Źródło:
PAP

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Trwa dogaszanie pożaru szkoły w Szkotowie w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie). Ogień pojawił się wieczorem na poddaszu i rozwinął w dwóch miejscach. W akcji brało udział 75 strażaków. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Służby podały, że od wtorku dzieci zostaną skierowane do szkoły w Rogóżu.

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP

Nagranie, które w niedzielę po południu na swoim profilu opublikował poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, przedstawia księdza, który kopie w ogrodzenie, za którym znajduje się pies, zamachuje się na niego torbą, a następnie wymierza przedmiotem podniesionym z ziemi. Do zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu (woj. warmińsko-mazurskie). Jest reakcja Archidiecezji Warmińskiej.

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Są słuszne obawy, ale z drugiej strony pierwsze sygnały, dotyczące szczególnie wojny przeciwko Ukrainie, są raczej pozytywne - komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu Daniel Fried. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną ocenił również, że "załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka".

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

Źródło:
TVN24, PAP
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na żywo ogląda kilkaset osób. Wśród gości ze świata są między innymi prezydent Argentyny Javier Milei i wiceprezydent Chin Han Zheng. Jedyną przywódczynią z Unii Europejskiej była Giorgia Meloni.

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl