Park and Ride to miejskie parkingi w pobliżu miejsc przesiadkowych do komunikacji miejskiej. Wystarczy mieć ważny bilet komunikacji miejskiej aby móc bez dodatkowej opłaty pozostawić na P+R swój samochód i dalszą podróż odbyć metrem, autobusem, tramwajem lub pociągiem. Podpowiadamy, gdzie w Warszawie znajdują się parkingi Parkuj i Jedź i jak z nich korzystać.
● Park and Ride to zlokalizowane w pobliżu węzłów komunikacyjnych parkingi dla osób chcących odbyć dalszą podróż komunikacją miejską ● Aby bez opłaty skorzystać z parkingu P+R wystarczy posiadać ważny bilet na transport publiczny. ● W Warszawie P+R znajdują się przy wybranych stacjach metra, pętlach autobusowych i tramwajowych oraz stacjach PKP. ● Oprócz Park and Ride w Warszawie są też strefy Kiss and Ride służące do zatrzymania samochodu by wysadzić pasażera przesiadającego się do transportu publicznego.
Park and Ride to publiczne niestrzeżone parkingi w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych w największych polskich miastach. P+R jest płatny - opłatą jest ważny w chwili wyjazdu z parkingu bilet na komunikację miejską. Posiadając ten bilet, korzystający z P+R nie musi już jednak ponosić żadnych dodatkowych opłat.
Idea parkingów Parkuj i Jedź ma zachęcać osoby pracujące w tych miastach lub odwiedzające je do korzystania z komunikacji miejskiej. Zostawienie na parkingu P+R samochodu i odbycie dalszej podróży metrem, tramwajem, autobusem czy pociągiem to nie tylko ekologia, ale też unikanie korków i problemów z parkowaniem.
Park and Ride
Parkingi "Parkuj i Jedź" (Park and Ride) bez problemu można znaleźć w Warszawie. Aby skorzystać z nich bez dodatkowych opłat przy wyjeździe trzeba przedstawić ważny (skasowany) bilet na komunikację miejską. Honorowane są następujące z dostępnych w Warszawie biletów:
● dobowy, ● 3-dniowy, ● weekendowy (również grupowy), ● 30-dniowy, ● 90-dniowy, ● bilet seniora.
Z P+R mogą też bez opłat korzystać osoby posiadające dokument uprawniający do bezpłatnych przejazdów warszawską komunikacją miejską.
P&R bez biletu
Nie posiadając ważnego biletu komunikacji miejskiej przy wyjeździe z parkingu P+R konieczne jest zapłacenie za wynajem miejsca parkingowego. Taka opłata wynosi 100 zł i liczona jest od 20 minuty po wjeździe na parking (stan na sierpień 2022 r.).
W niektórych przypadkach można jednak pozostawić na P+R swój pojazd bez biletu i być zwolnionym z opłaty. Na parkingach Park and Ride można całkowicie bezpłatnie parkować bez biletu:
● rowery, ● motocykle, ● motorowery, ● samochody elektryczne w celu naładowania ich.
Godziny otwarcia Park and Ride
Parking P+R jest otwarty przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 4:30 do 2:30. Oznacza to, że na Park&Ride nie można parkować jedynie w godzinach 2:31 - 4:29 w nocy. Ograniczenie to nie dotyczy posiadaczy Karty Eko wydanej przez zarządcę parkingu oraz osób pozostawiających pojazd elektryczny, rower, motorower lub motocykl.
Ponadto przez całą dobę czynne są poziomy +2, +3 oraz +4 na parkingu P+R Ursus Niedźwiadek oraz parking P+R Metro Młociny II.
Parkingi P&R w Warszawie: lista
Parkingi Park and Ride w Warszawie znajdują się przy stacjach metra:
● Młociny - 4 parkingi P+R: skrzyżowanie ul. Kasprowicza i Nocznickiego (P+R Metro Młociny I), przy skwerze 30 Pułku Strzelców Kaniowskich i Zgrupowania AK "Kampinos" (P+R Metro Młociny II), pomiędzy jezdniami ulicy Kasprowicza na odcinku Nocznickiego - Sokratesa ((P+R Metro Młociny III), w pasie pomiędzy jezdniami al. gen. M. Wittek przed skrzyżowaniem z ul. Zgrupowania AK "Kampinos" (P+R Metro Młociny IV), ● Wawrzyszew - przy skrzyżowaniu ulicy Kasprowicza i Przytyk, ● Marymont - przy skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i Włościańskiej, ● Wilanowska - przy pętli autobusowej w rejonie skrzyżowania ulicy Puławskiej i alei Wilanowskiej, ● Ursynów - nad stacją metra, przy al. Komisji Edukacji Narodowej przy Beli Bartoka, ● Stokłosy - około 100 m od stacji, przy skrzyżowaniu alei Komisji Edukacji Narodowej i ulicy Ciszewskiego,
oraz przy następujących węzłach komunikacyjnych:
● PKP Żerań - na Białołęce w okolicach skrzyżowania ul. Płochocińskiej i Marywilskiej, ● P+R Połczyńska przy ul. Połczyńskiej 8, pomiędzy salonem samochodowym a torami kolejowymi, ● PKP Ursus Niedźwiadek - przy ul. Orląt Lwowskich 45, ● stacji SKM Warszawa Stadion - błonie PGE Narodowego, ● stacji SKM Warszawa Wawer - okolice skrzyżowania ulicy Widocznej i Nagietkowej, ● stacji SKM Warszawa Anin - rejon skrzyżowania ul. Szpotańskiego i VIII Poprzecznej, ● P+R Al. Krakowska przy pętli autobusowej i tramwajowej (skrzyżowanie z ul. Mineralną).
Aktualizowaną mapę parkingów P+R znajdziesz na stronie: https://www.wtp.waw.pl/parkingi/
Kiss and Ride
Oprócz parkingów Park and Ride w Warszawie znajdują się też strefy Kiss and Ride oznakowane jako "K+R". Miejsca te przeznaczone są do zatrzymania swojego samochodu tylko na chwilę żeby wysadzić pasażera. Nie są to więc miejsca postojowe - samochód można zatrzymać na K+R na maksymalnie 2 minuty.
Strefy K+R są zlokalizowane w pobliżu większych węzłów komunikacyjnych: Młociny, P+R Al. Krakowska, Dworzec Wileński, Dworzec Gdański, oraz przy stacjach metra: Kabaty, Wilanowska, Słodowiec, Trocka, Targówek Mieszkaniowy i Księcia Janusza.
Na lotnisku Chopina w Warszawie znajduje się ponadto specjalna strefa Kiss and Fly (K+F) przeznaczona dla osób podwożących kogoś na lotnisko. W przypadku tej strefy można zatrzymać swój pojazd na maksymalnie 7 minut.
Źródło: tvn24.pl, warszawa19115.pl
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN