Sędzia Waldemar Żurek zadeklarował na początku tygodnia, że nie będzie orzekał w składach, do których będą przydzieleni sędziowie nominowani przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W czwartek odpowiedziała mu prezes sądu Dagmara Pawełczyk-Woicka.
14 września Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, skierował do prezesa swego sądu oświadczenie, w którym odmawia orzekania z sędziami powołanymi przez nową KRS. W jego wydziale jest to jedna sędzia - Marzena Lewicka.
"Oświadczam, że nie będę orzekał z osobami, które w procesie nominacji zostały nieprawidłowo powołane. Wniosek neo-KRS, z uwagi na sposób jej powołania, nie spełnia wymogów naszej Konstytucji. Nie będę także w obecnym stanie prawnym uznawał tak zwanych orzeczeń wydanych przez te osoby" - napisał sędzia Żurek.
Powołując się między innymi na analizę orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca 2021 roku, stwierdził, że powołanie Marzeny Lewickiej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie "jest prawnie bezskuteczne". Dodał, że jego oświadczenie nie stanowi zrzeczenia się urzędu, a "wynika z konieczności przestrzegania zasad polskiej Konstytucji, prawa unijnego oraz orzeczeń sądów europejskich, które wiążą Polskę".
Żurek odmawia orzekania. Odpowiada prezes sądu
W czwartek na pismo Żurka odpowiedziała Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie.
Poinformowała, że wniosek sędziego "nie zostanie uwzględniony". Napisała, że "odbierając nominację sędziowską, sędzia przyrzeka stać na straży porządku prawnego, przestrzegać obowiązujących ustaw i Konstytucji", a "odmowa złożenia ślubowania jest jednoznaczna ze zrzeczeniem się stanowiska sędziowskiego".
Dodała, że oświadczenie Żurka "oznacza wycofanie bezwarunkowej zgody na sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej na mocy aktu powołania przez prezydenta".
"Swoim oświadczeniem uzależnił pan pełnienie służby od tego, z jakim innym sędzią został pan wyznaczony do składu sądu. Ponieważ nie jest możliwe warunkowe sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, wzywam pana, aby w terminie 14 dni wskazał, czy pozostaje pan w bezwarunkowej gotowości do orzekania w przydzielonych sprawach" - napisała do sędziego.
W przeciwnym razie - zaznaczyła - "pismo wobec wyrażonej w nim woli nieorzekania w wybranych przez pana sprawach zostanie przekazane ministrowi sprawiedliwości celem podjęcia czynności". "Pełnienie funkcji sędziego jest bowiem dobrowolne" - podsumowała.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24