260 zł za wstęp do zoo, kilkaset do parku rozrywki. Drożyzna w turystycznych atrakcjach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Tomasz Mildyn o cenach popularnych atrakcji we Wrocławiu
Tomasz Mildyn o cenach popularnych atrakcji we WrocławiuTVN24
wideo 2/6
mildyn 2TVN24

Blisko 800 złotych za wstęp dla czterech osób do parku rozrywki (dwudniowy bilet kosztuje ponad tysiąc złotych), kilkaset złotych za zwiedzanie zamku czy bilety do zoo - rodziny planujące wakacje z dziećmi muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami na atrakcje dla najmłodszych. Ile zapłacą za wejście do najpopularniejszych miejsc? Część mocno zdrożała. Sprawdzamy, o ile.

Wakacyjne wyjazdy wiążą się z coraz większymi wydatkami. Polacy oszczędzają, szukając zakwaterowania poza centrami miejsc popularnych wśród turystów, przygotowując jedzenie na własną rękę czy skracając wyjazdy. W czerwcowym sondażu przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 56 proc. pytanych stwierdziło, że zamierza ograniczyć wydatki wakacyjne.

Są jednak wydatki, których trudno odmówić dzieciom. To m.in. bilety wstępów do miejsc, które kuszą najmłodszych atrakcjami. Poniżej sprawdzamy, ile za bilety zapłaci czteroosobowa rodzina, składająca się z dwóch osób dorosłych i dwójki potomstwa.

ZOBACZ TEŻ: "Parapety zaczęły świecić jogurtami i masłem". Jak oszczędzamy na wakacjach

Parki rozrywki - blisko 800 zł za dzień

Zakup biletów do Energylandii w Zatorze dla pary dorosłych i dwójki dzieci powyżej 140 cm wzrostu wiąże się z wydatkiem 796 złotych. Bilet ulgowy przysługuje osobom do 140 cm wzrostu - wtedy rodzina zapłaci 696 zł. Dwudniowy bilet do Energylandii będzie kosztował odpowiednio 1436 zł (lub 1256 zł). Mniej zapłaci rodzina z dziećmi poniżej trzeciego roku życia - bilet dla najmłodszych kosztuje złotówkę. Znacznie taniej jest na przykład w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, tam rodzina z dwójką dzieci poniżej drugiego roku życia za pakiet kompleksowy zapłaci 220 zł., a rodzina ze starszymi dziećmi 416 zł.

Wakacyjne wydatki PolakówShutterstock

Za wstęp do rzgowskiego Parku Rozrywki "Mandoria" rodzina 2+2 zapłaci 556 zł - kupując bilet w parku - lub 499 zł za bilet zakupiony na stronie internetowej. Farma Iluzji w Mościskach ma w swojej ofercie bilet rodzinny 2+2 w cenie ok. 288 zł oraz bilet rodzinny dla min. trzech osób w cenie ok. 216 zł. Każdy kolejny bilet w ramach tej oferty kosztuje ok. 90 zł.

Są atrakcje, za wstęp do których zapłacimy inną kwotę w zależności od dnia zwiedzania. Na przykład wstęp do Sadów Klemensa w Komorowie od poniedziałku do piątku będzie kosztował czteroosobową rodzinę 140 zł., a w soboty, niedziele i święta - 160 zł. Mniej zapłacą rodziny z dziećmi do lat dwóch - bilet dla najmłodszych kosztuje wtedy złotówkę.

Ogrody zoologiczne - nawet 260 zł dla rodziny 2+2

Ile rodzina 2+2 zapłaci za wejście do ogrodów zoologicznych w największych miastach w kraju? W Warszawie 100 zł, a w Krakowie o 25 zł więcej. Bilet rodzinny do wrocławskiego zoo obejmuje parę dorosłych i troje dzieci, a kosztuje 230 zł. Czteroosobowa rodzina na wizytę w zoo w stolicy Dolnego Śląska będzie musiała przeznaczyć 260 zł. W zoo w Łodzi - 220 zł. Poznański ogród zoologiczny ma w swojej ofercie bilet rodzinny do sześciu osób (w tym do dwóch osób pełnoletnich) w cenie 80 zł od osoby w dni powszednie oraz w cenie 115 zł w weekendy.

ZOBACZ TEŻ: Popularny kierunek na wakacje wśród Polaków. Ekspert o "genialnym stosunku jakości do ceny"

Żyrafa Inuki we wrocławskim zooZoo Wrocław

Aquaparki - nawet kilkaset złotych za dzień

Aquapark Suntago w miejscowości Wręcza ma w ofercie bilety do trzech stref. Za całodzienny pobyt w jednej z nich, Jamango, czteroosobowa rodzina zapłaci 580 zł (mniej w przypadku dzieci do 90 cm i 120 cm wzrostu). Ta sama rodzina zapłaci 199 zł za dzień w Aquapark Wrocław, 580 zł za dzień w Aquapark Reda oraz 366 zł za pięć godzin w strefie basenowej Term Uniejów (brak opłat w przypadku dzieci do lat siedmiu). Terma Bania w Białce Tatrzańskiej rodzicom z dziećmi oferuje "rodzinny wypoczynek" obejmujący wejście do Strefy Zabawy dla dwóch osób dorosłych i dziecka w cenie 219 zł. Wstęp każdego kolejnego dziecka kosztuje 39 zł.

Centra rozrywkowo-edukacyjne nieco tańsze

Podczas wakacyjnych wyjazdów dużą popularnością wśród rodzin cieszą się miejsca łączące rozrywkę z edukacją. Wśród nich wrocławskie Hydropolis (bilet dla rodziny 2+2 w cenie 99 zł.), gdyńskie Centrum Nauki Experyment (80 zł), stołeczne Centrum Nauki Kopernik (202 zł za bilet łączony na wystawy i do planetarium), Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu (24 zł od osoby w ramach biletu rodzinnego; min. trzy osoby, w tym dwie dorosłe i od jednego do siedmiorga dzieci) czy łódzkie Centrum Nauki i Techniki - Ulica Żywiołów - EC1. W tym ostatnim ceny w weekendy są nieco wyższe niż w dni powszednie. Od wtorku do piątku czteroosobowa rodzina za wstęp na wystawę zapłaci 100 zł, a w soboty i niedzielę 120 zł.

ZOBACZ TEŻ: Wakacje nad polskim morzem. Jakie jest obłożenie w hotelach?

Kolejka na Kasprowy Wierch, Wawel, zamek w Malborku i inne atrakcje

Rodzina 2+2 może liczyć na zakup biletu rodzinnego również do zabytków, takich jak zamek w Malborku (260 zł) czy Kopalnia Soli "Wieliczka" (270 zł) Za bilet łączony na wszystkie dostępne wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu zapłaci 504 zł, za przejażdżkę kolejką linową na Kasprowy Wierch i z powrotem 476 zł., a za rejs statkiem na trasie Gdańsk-Westerplatte-Gdańsk 280 zł. Warto pamiętać, że są atrakcje, do których wstęp płatny jest wyłącznie w sezonie. Na przykład opłaty za wejście na sopockie molo pobierane są od kwietnia do października, w konkretnych godzinach. Koszt biletu rodzinnego to 22 zł.

Kolejka linowa na Kasprowy WierchShutterstock

Wzrost cen atrakcji na przykładzie Wrocławia

O różnicach w cenach popularnych atrakcji Wrocławia mówił na antenie TVN24 reporter stacji Tomasz Mildyn. I tak za wstęp do wspomnianego wyżej zoo we Wrocławiu, które rocznie przyciąga ok. 2 mln odwiedzających, trzeba zapłacić 70 zł (bilet normalny) i 60 zł za ulgowy. W obu przypadkach to o 10 zł więcej niż przed rokiem, a i tak miasto twierdzi, że podwyżka nie rekompensuje wzrostu kosztów utrzymania. Kolejna wielka atrakcja - słynny Aquapark Wrocław - również zdrożała. Bilet całodniowy kosztuje 75 zł (w ubiegłym roku 65 zł). Różnicę cen mocno widać w przypadku Ogrodu Japońskiego, który obecnie kosztuje 21 zł za bilet normalny i 14 zł ulgowy, podczas gdy rok temu było to odpowiednio 12 i 8 zł. Wśród wrocławskich atrakcji niektóre nie zdrożały - wstęp do Panoramy Racławickiej kosztuje 50 zł za bilet normalny i 35 zł - ulgowy, podobnie jak w ub. roku.

Ogród Japoński to duma WrocławiaB.Maliszewska | Wikipedia

ZOBACZ TEŻ: Wakacje nad morzem i w górach w cieniu drożyzny. Wyjeżdżamy na krócej, sami gotujemy

Autorka/Autor:wac, am//az

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

Prezydent USA Joe Biden ocenił w przemówieniu do narodu, że USA są "w punkcie zwrotnym". Powiedział, że planuje spędzić następne sześć miesięcy na wykonywaniu swojej pracy, koncentrując się na obniżeniu kosztów życia rodzin, rozwoju gospodarki, obronie wolności osobistych i praw obywatelskich, od prawa do głosowania po prawo wyboru.

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Źródło:
PAP

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

Profilaktyka to klucz do zdrowia, a badanie piersi doskonale się z tym łączy. Tym razem to akcja skierowana do młodych, bo ich rak też dotyka. Zaledwie jedna trzecia uprawnionych do bezpłatnych badań kobiet faktycznie z nich korzysta. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

Źródło:
TVN24

Roman Giertych zapowiada wystąpienie kolejnego sygnalisty na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS. Kampania Kamali Harris bije rekordy pod względem zgromadzonych środków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu apelował w amerykańskich Kongresie o powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek, 25 lipca.

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Szefowie dyplomacji Korei Północnej i Białorusi chcą zacieśnienia i pogłębienia więzi, aby otworzyć nowy rozdział - przekazała reżimowa północnokoreańska agencja KCNA. Minister spraw zagranicznych Białorusi Maksym Ryżenkow przybył z czterodniową wizytą do Pjongjangu.

Reżimy zacieśniają współpracę. "Jasny cel"

Reżimy zacieśniają współpracę. "Jasny cel"

Źródło:
PAP

W poniedziałek hiszpański sąd wezwał premiera Pedro Sancheza do złożenia zeznań w charakterze świadka w sprawie korupcyjnej dotyczącej jego żony Begony Gomez. Szef rządu zapowiedział, że przedstawi swoje zeznania, ale na piśmie.

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są już od wczesnych godzin porannych. Synoptycy prognozują również silne opady deszczu.

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek o godzinie 16 zostanie przedstawiony raport z prac komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych - przekazał były przewodniczący tej komisji, europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Mówił, że złożonych zostanie kilkanaście zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyć między innymi byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że tym politykom grozi "do 10 lat pozbawienia wolności". W ich kontekście przytoczył dwa artykuły Kodeksu karnego, o których ma być mowa w zawiadomieniach.

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Źródło:
TVP Info, tvn24.pl, PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Od czterech do sześciu brytyjskich myśliwców Eurofighter będzie pełnić służbę w Polsce w 2025 roku w ramach misji Baltic Air Policing. Na wschodnią granicę trafią zaś żołnierze Zjednoczonego Królestwa z jednostki inżynieryjno-technicznej, by ocenić jak wesprzeć Polskę przy budowie Tarczy Wschód - przekazał szef MON po rozmowach ze swoim brytyjskim odpowiednikiem.

Brytyjskie myśliwce będą pełnić u nas misję, a na wschodniej granicy Polski pojawi się brytyjska jednostka

Brytyjskie myśliwce będą pełnić u nas misję, a na wschodniej granicy Polski pojawi się brytyjska jednostka

Źródło:
PAP

Do tragicznego zdarzenia doszło na plaży w Dziwnówku. Nie żyje 48-latek, który wszedł do wody mimo czerwonej flagi.

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

Senat chce uwzględnić tak zwane prawo Romea i Julii w zmieniającej definicję zgwałcenia nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o relację seksualną między małoletnimi, których wiek jest zbliżony do tak zwanego wieku zgody, czyli do 15 lat. - Sprzeciw musi budzić stworzenie pola dla choćby potencjalnej odpowiedzialności dzieci jak za zbrodnię za czyny związane z wzajemnymi relacjami seksualnymi w wieku zbliżonym do tak zwanego wieku zgody - podkreślała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Źródło:
PAP

Roman Giertych zapowiada, że "jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego", to w czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS wystąpi "kolejny sygnalista". "Wiele już rzeczy o PiS słyszałem, ale ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach" - napisał Giertych na platformie X.

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Źródło:
tvn24.pl

Z Korei Północnej do Rosji wysłano ponad pięć milionów pocisków artyleryjskich na potrzeby inwazji na Ukrainę - powiedział południowokoreański minister obrony Szin Won Sik. Zaznaczył, że to początek zacieśniania stosunków.

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przemówił w środę przed amerykańskim Kongresem. - Irańska "oś terroru" zagraża cywilizowanemu światu, USA i Izrael muszą się jej wspólnie przeciwstawić, dlatego powinny utworzyć nowy antyirański sojusz - oświadczył. W związku z wizytą polityka w Waszyngtonie wzmocniono środki bezpieczeństwa. Podczas jednego z protestów użyto gazu łzawiącego.

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Źródło:
PAP, Reuters
"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"W pokoju obok" - anglojęzyczny debiut Pedro Almodovara, "Queer" Luki Guadagnino, "Maria" Pablo Larraina, a nade wszystko druga część filmu, który triumfował w Wenecji w 2019 roku - "Joker: Folie à Deux" Todda Phillipsa, znajdą się w Konkursie Głównym zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Na czele jury, w którym zasiada między innymi Agnieszka Holland, stanie francuska gwiazda kina Isabelle Huppert.

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Źródło:
Biennale Cinema 2024, "Variety", "IndieWire", tvn24.pl

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl