Polska

Dziś spotkanie ministra zdrowia z rezydentami

Polska

[object Object]
Nowy minister zdrowia spotka się z rezydentami (Materiał "Polska i Świat", 18.01.18)tvn24
wideo 2/21

W piątek o godzinie 17 protestujący lekarze po raz pierwszy spotkają się z nowym ministrem zdrowia. W ubiegłym tygodniu Łukasz Szumowski zapowiadał, że "dialog z rezydentami jest dla niego bardzo ważny". Według szacunków Ministerstwa Zdrowia dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało 3 872 lekarzy, jednak zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest około 5 tysięcy.

Informację o zaplanowanym spotkaniu potwierdził resort zdrowia. Rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów OZZL Jakub Kosikowski powiedział, że protestujący przyjęli zaproszenie do rozmów.

Ostatnie spotkanie rezydentów z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia odbyło się 5 stycznia. Lekarze rozmawiali wówczas z poprzednikiem Szumowskiego na stanowisku - Konstantym Radziwiłłem. Spotkanie nie przyniosło porozumienia.

"Dialog i spotkanie z Wami są dla mnie bardzo ważne"

W ubiegłym tygodniu Szumowski na Twitterze poprosił rezydentów o kilka dni cierpliwości. "Drodzy Rezydenci, dialog i spotkanie z Wami są dla mnie bardzo ważne. Proszę o kilka dni cierpliwości" - napisał.

Według resortu zdrowia wypowiedzenia klauzuli opt-out złożyło 3872 lekarzy: 2094 rezydentów oraz 1778 specjalistów.

Od listopada lekarze prowadzą protest, w ramach którego rezygnują z pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB za pięć lat (wcześniej było to 6,8 procent PKB w trzy lata) oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych.

W odpowiedzi na postulaty lekarzy Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że niedawno weszła w życie ustawa, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 procent PKB, ale w 2025 roku.

Autor: kb//ag / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości