Blisko 350 tysięcy uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpiło w czwartek po godzinie 9. do pisania egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, czyli drugiej części obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego.
W środę uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej. W piątek będą mieli egzamin z języka obcego.
Jak powiedział w czwartek przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, do CKE nie dotarły żadne sygnały o nieprawidłowościach, które mogłyby wpłynąć na przebieg egzaminu.
Najpierw nauki przyrodnicze, potem matematyka
Na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie najpierw dostają blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Na rozwiązanie zadań mają 60 minut (dyslektycy 80 minut). Następnie będą mieli przerwę do godziny 11, po której przystąpią do rozwiązywania bloku zadań z matematyki. Ta część egzaminu potrwa 90 minut (dla dyslektyków 135 minut).
Arkusze z zadaniami rozwiązywanymi przez uczniów w czwartek po egzaminie na swojej stronie internetowej opublikuje Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne.
Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Rozwiązania zadań otwartych z matematyki gimnazjalistów ze wszystkich ośmiu OKE zostaną ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania (tzw. e-ocenianie) - rozwiązania zadań zostaną zeskanowane w komisji okręgowej, a egzaminatorzy będą oceniali ich poprawność, korzystając ze skanów i specjalnego oprogramowania na ekranie komputera.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 15 czerwca.
Brama do szkoły średniej
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, to będzie go pisać w drugim terminie w czerwcu.
Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu w celu poprawy wyniku nie jest możliwa.
Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum, w tym odnotowane na świadectwie szkolnym i potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
Dni egzaminu gimnazjalnego są w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji. Decyzje w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.
Autor: kb/kg / Źródło: PAP