Ustawa o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i SGMK przyjęta przez Senat

Senat zgodził się na likwidację Akademii Kopernikańskiej i SGMK
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny o konieczności wprowadzenia regulacji dotyczących woreczków nikotynowych
Senat przyjął ustawę, która przewiduje likwidację Akademii Kopernikańskiej oraz Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Ustawa wróci teraz do Sejmu, gdzie posłowie rozpatrzą poprawki.

Za nowelizacją ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i SGMK, wraz z czterema poprawkami - zasugerowanymi w senackiej Komisji Nauki przez biuro legislacyjne - zagłosowało 55 senatorów, 26 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa wróci teraz do Sejmu, gdzie posłowie rozpatrzą poprawki Senatu.

Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zostały utworzone z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy na mocy ustawy z 28 kwietnia 2022 roku o Akademii Kopernikańskiej. Inicjatywę promował ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Instytucje środowiska akademickiego – m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Akademia Nauk – opowiadały się przeciwko powołaniu tzw. organizacji kopernikańskich. Podnoszono, że będą one dublować zadania istniejących instytucji.

Wiceminister nauki Marek Gzik podczas czwartkowego posiedzenia Senatu powiedział, że AK i SGMK powstały wbrew negatywnej opinii całego środowiska akademickiego i instytucje te nigdy nie powinny były powstać.

Dorobek poniżej oczekiwań, wysokie wynagrodzenia, skala działalności znikoma

Podczas środowej dyskusji w senackiej komisji wiceminister nauki Maria Mrówczyńska krytykowała likwidowane jednostki za niską efektywność działania, niewspółmierność efektów do kosztów, a także za powielanie zadań już realizowanych w Polsce przez inne jednostki systemu.

Oceniła, że dorobek Akademii jest poniżej oczekiwań. Zwracała uwagę na niegospodarność finansową i zastrzeżenia ze strony Ministerstwa Finansów, jakie otrzymała AK.

Senat zgodził się na likwidację Akademii Kopernikańskiej i SGMK
Senat zgodził się na likwidację Akademii Kopernikańskiej i SGMK
Źródło: Leszek Szymański/PAP/EPA

Wspominała również o zbyt wysokich wynagrodzeniach kadr w AK. Zwróciła uwagę na problemy zarządcze SGMK – podsumowała, że przez pierwsze dwa lata działania uczelni aż pięć osób miało tam status rektora lub p.o. rektora.

Podkreśliła, że skala działalności SGMK jest znikoma – pracuje tam 49 nauczycieli akademickich, a kształci się 92 doktorantów i 20 studentów.

Sprzeciw polityków PiS

Senator Kazimierz Wiatr (PiS) złożył w senackiej komisji wniosek o odrzucenie ustawy, którego komisja nie poparła. Włodzimierz Bernacki (PiS) wskazywał, że ocena ministerstwa nastąpiła zbyt szybko.

Zwracał uwagę, że od momentu złożenia wniosku o grant, przez przeprowadzenie badań, ogłoszenie ich wyników, aż po wprowadzenie ich do systemu raportowania osiągnięć naukowych, mija zwykle dużo czasu. Jego zdaniem jest zbyt wcześnie, by krytykować niewielki dorobek naukowy naukowców związanych z likwidowanymi instytucjami.

- Likwidacja nie będzie miała negatywnego wpływu na system nauki i szkolnictwa wyższego – oceniła wiceminister nauki. I zapewniła: - Środowisko naukowe w zdecydowanej większości popiera likwidację organizacji kopernikańskich. Na etapie konsultacji społecznych żadna z organizacji nie zgłosiła sprzeciwu wobec planów ministerstwa w omawianym zakresie.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: