Patti Smith solidaryzuje się z kobietami protestującymi w Polsce. "Ich obawy są naszymi obawami"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/dap
Źródło:
TVN24
Flis: na razie rząd próbuje tę sytuacje, klincz, w którym się znalazł, wziąć jakoś na przeczekanieTVN24
wideo 2/35
Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Zagraniczne gwiazdy zabierają głos w sprawie niemal całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Swoje zdanie w mediach społecznościowych publicznie wyraziły Miley Cyrus, Dua Lipa czy Zara Larsson. Z kobietami w Polsce solidaryzuje się również popularna wokalistka amerykańska Patti Smith.

Trybunał Konstytucyjny, na czele którego stoi Julia Przyłębska, uznał 22 października, że niezgodne z konstytucją jest prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Od tygodnia na ulicach wielu polskich miast trwają protesty osób, które sprzeciwiają się takiemu orzeczeniu Trybunału.

Na protesty zareagowały również popularne na całym świecie gwiazdy branży muzycznej i filmowej – między innymi Miley Cyrus, której konto na Instagramie śledzi 116 milionów osób, czy Dua Lipa, która może pochwalić się grupą 54 milionów sympatyków. Do grona osób popierających protesty w Polsce dołączyła popularna amerykańska wokalistka Patti Smith.

"Solidaryzuję się z polskimi kobietami, które dzielnie jednoczą się, wychodzą na ulice i apelują do opresyjnego rządu. Apelują do liderów, którzy cynicznie wykorzystują je, żeby przykryć swoje skorumpowane polityczne rozgrywki. Apelują w związku z erozją ich podstawowych praw. Piszę to w geście solidarności z nimi" – napisała Patti Smith na Instagramie. "Ich obawy są naszymi obawami, tak jak upokorzenie i drwiny z nich uderzają również w nas" – dodała.

Konto na Instagramie Patti Smith obserwuje blisko 800 tysięcy użytkowników. Wpis dotyczący strajku kobiet polubiło do czwartku wieczorem blisko 7,5 tysiąca użytkowników.

Patti Smithshutterstock

Autor:asty/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock